Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií MěÚ Rychnov nad Kněžnou, Internet
hash tag #rychnovskezrcadlo #rozvojmesta
03.06.2019 09:50

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 1636x

Hodnocení

V Rychnově nad Kněžnou v současné době probíhá proces změny územního plánu č. 2 (ÚP) a směřuje k veřejnému projednávání, které by se mělo konat nejpozději teď v červnu. Obyvatelé města připomínkovali několik oblastí - vedle železniční stanice Lipovka také prostor nad Billou, pro který nechalo město zpracovat územní studii. Tu ovšem nikdo s obyvateli sídliště dosud neprojednal.
"Pro lokalitu nad Billou, vymezenou územním plánem jako zastavitelná plocha Z.rk36, obdržel úřad územního plánování několik podnětů občanů města ke změně funkčního využití plochy. Požadavek na jejich prověření a na zpracování územní studie pro zastavitelnou plochu Z.rk36 byl zapracován do Návrhu zadání změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou. Návrh zadání změny ÚP byl projednáván s veřejností i dotčenými orgány na podzim 2017, upravené zadání po projednání bylo diskutováno na jednání zastupitelského klubu dne 6. 12. 2017 a dále pak na veřejném zasedání zastupitelstva dne 11. 12. 2017, kde bylo zadání schváleno. Zastupitelé schválili zároveň usnesením č.109/2017 pořízení územního plánu s prvky regulačního plánu dle §43 odst.3 novely stavebního zákona s platností od 1. 1. 2018,“ okomentovala situaci okolo zadání změn územního plánu úřednice Jana Linhartová.

Veřejná diskuze se nekonala, investor s obchodním parkem již počítá

Podle obyvatel sídliště ale žádná veřejná diskuze neproběhla. "Na silnici dva kruháky a na louce jak činžáky, tak i obchodní centrum s další lékárnou. Obchodní centrum zhorší dopravní situaci v celé lokalitě! Naopak jako dobrý nápad hodnotíme parkovací dům a vodní plochu. Jenže opět je to o nás, bez nás! To nestojíme vedení města za to, aby se nás zeptali, aby uspořádali nějaký diskuzní panel, kde by se obyvatelé sídliště mohli vyjádřit?“ napsali na sociální síť autoři stránky Žijeme na Mírové.
V příspěvcích se objevila i poznámka o tom, že obyvatelům chybí vzrostlá zeleň, podle jedné z variant studie totiž přibude jen asi 25 stromů. "Na celém sídlišti nenarazíte na prostor parkového typu, jediné vzrostlé stromy jsou pod kotelnou, část z nich ale půjde k zemi kvůli výstavbě městského bytového domu,“ píše se na stránce Žijeme na Mírové.
Na existenci územní studie upozornila na podzim loňského roku právě stránka Žijeme na Mírové. "Vážení obyvatelé našeho sídliště, už je to tady! Radnice zveřejnila územní studii sídliště Mírová, jak by mohla vypadat louka na Billou,“ píše se v jednom z příspěvků.
"Výstupy z územní studie lokality Z.rk.36 byly zohledněny v Návrhu změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou, který byl, včetně předmětné územní studie, projednán v termínu 1. 10. 2018-6. 12. 2018 s dotčenými orgány, krajským úřadem a sousedními obcemi, a dne 1.10.2018 byl doručen veřejnosti veřejnou vyhláškou s možností uplatnění připomínek do 15.11.2018,“ uvedla Linhartová.
Připomínek ke změně ÚP od obyvatel přišlo celkem osm. Tu, která se týká právě lokality Z.rk36 nad Billou a která požaduje ve stručnosti změnit plochu pro obchodní centrum na plochu pro realizaci parku či bytových domů, podepsalo 411 lidí.
Bez ohledu na skutečnost, že změny ÚP zatím nebyly schváleny a není jisté, že bude v lokalitě nad Billou možné stavět komerční stavby, tak majitel investorské firmy Traxial o projektu v Rychnově nad Kněžnou informuje v letáku své další společnosti ZDR Investments (v rámci portfolia investičního fondu) a láká na kapitálové zhodnocení financí potenciálních klientů s výnosem 5-7 % p.a.
V letáku jsou vyjmenované všechny významné retailové řetězce včetně těch, které už ve městě působí (Pepco, Deichmann, Teta, DM). Některé z nich na území města naleznete dokonce vícekrát (Penny, 2x), Dr. Max (3x), Planeo (2x).
Je tak otázkou, zda zbývající prodejci jako Kik, Jysk či Jena nemají šanci získat prodejní prostory na jiném místě v Rychnově nad Kněžnou. Podle MfDnes se od projektu obchodního parku developera Traxial mají někteří možní nájemníci již distancovat. Autor článku, který vyšel v únoru tohoto roku, konkrétně jmenoval obchod s textilem Kik.
"V tuto chvíli je projekt výstavby nového obchodního parku zastaven a nijak se nerozvíjí. Pokud bude obnoven a akceptován i místními obyvateli, rádi se k němu opět připojíme. Je ale také možné, že budeme osloveni jiným pronajímatelem a prodejnu v Rychnově nad Kněžnou budeme řešit zcela jinak,“ uvedl pro MfDnes mediální zástupce firmy Jakub Koutek.
V Rychnově nad Kněžnou v současné době dosahuje zastavěná plocha obchodů a marketů vysoké hodnoty 26.273 metrů čtverečních. Do této hodnoty jsou započteny obchodní zóny na sídlišti Mírová, v Havlíčkově, Štemberkově a Jiráskově ulici a vybrané prodejny na Starém náměstí.
Podle portálu Česko v datech je evropský průměr prodejní plochy přibližně 280 m2 na 1.000 obyvatel, v Praze tato hodnota vychází na necelých 700 m2. Při sečtení plochy pouze potravinářských řetězců (Tesco, Kaufland, Penny, Billa, Lidl, Qanto), působících v Rychnově nad Kněžnou, se dostaneme na hodnotu přibližně 16.000 m2, město Rychnov nad Kněžnou má 11.000 obyvatel - v přepočtu to znamená extrémně vysokou hodnotu prodejní plochy 1.462 m2 na 1.000 obyvatel.

Studie rozvoje sídliště? Je vůbec k něčemu?

Největší sídliště ve městě se bude dále rozšiřovat. Má se tak stát na základě dvou samostatných územních studií. Existuje však koncepční architektonická studie pro celou oblast sídliště Mírová, a dále směrem k Dlouhé Vsi a směrem k Javornici? Ne, radnice žádnou studii celé této rozvojové oblasti nemá.
Pokud dojde k výstavbě přibližně 415 nových bytů na Javornické a asi 250 nových bytů nad Billou, pak by to znamenalo v nejbližších letech nárůst počtu obyvatel o 1.000 až 1.500. Pak je ale třeba také počítat s novými objekty pro občanskou vybavenost jako jsou mateřská školka, základní škola, parkoviště, veřejná doprava, parky či sportoviště.
Na dotaz k územní studii radnice reaguje tak, že jen připomíná existenci územní studie plochy Z.rk36 nad Billou. Její podoba už je neveřejná, úředníci ji nechali stáhnout z webu města. Obyvatelům města jde ale o to, jak skloubit všechny výhledové projekty a zlepšit dosavadní stav na sídlišti pro jeho obyvatele s perspektivou na mnoho desítek let dopředu. Na to, jak se zdá, ale město odpověď nemá!


Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Začala přestavba okružní křižovatky. Dopravu bude komplikovat až do listopadu
Muže s dítětem pobodaly v lesoparku vosy. Složky IZS se naštěstí k pacientům s alergickou reakcí dostaly včas
Děti dostaly dárek. Mají nové dětské hřiště
První ročník festivalu JízdárnaFest se vydařil
První den JízdárnaFestu je za námi, startuje den druhý
Lidé složili na budoucnost dětí už dva miliony. Transparentní účet je plný dojemných vzkazů
Osobák vyjel mimo cestu, ze křoví ho vytáhli hasiči
Auto vyjelo ze silnice a narazilo do stromu
Známe vítěze soutěže
Radnice vyhlásila veřejnou sbírku na podporu Dominiky, Nikol a Patrika
Wroclaw Trophy: Juniorští fotbalisté přivezli tři výhry a jednu remízu
Rozhovor s lídrem kapely Jelen Jindrou Polákem
Soudce vzal střelce z restaurace do vazby. Hrozí mu až 18 let
Zastřelil manželku v restauraci. Kvůli dlouhodobým neshodám a rozvodu
Střelba v restauraci: Podezřelý útočník byl na místě zadržen
Stavbaři při přestavbě kina na knihovnu našli schránku s dobovými materiály
Připravují prázdninovou výtvarnou dílnu spojenou s vycházkou do přírody
Rodinný festival poprvé v zámeckém parku i ve městě
Proběhl Den IZS. Zúčastnily se stovky dětí
Královéhradecký kraj hledá projektanta pro modernizaci rychnovské nemocnice
Bývalí vs. současní studenti GFMP
Na fotbalový pažit míří stará garda pražských Bohemians s Antonínem Panenkou. Předcházet bude sportovní den pro všechny
Zahájení letních výstav v Orlické galerii
Jiří Grygar představil pohledy do nebe
Na vědecký čtvrtek v synagoze míří astronom Grygar. Bude to ale již v úterý
Buďte tu pro ostatní - darujte krev - podělte se o život!
Dalo se to čekat. Cestující bez rozmyslu vstupují ze zastávky na červenou přímo do vozovky
Autobusové nádraží Na Sboře osiřelo, autobusy od neděle jezdí jinudy
Pod budoucím parkovištěm nalezli archeologové studnu a kachlová kamna
Policisté už nebudou v zimě mrznout a za deště budou v suchu. Zrekonstruovanou budovu otevřel policejní prezident

Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
21.08.2019 | 10:23 | Pardubický kraj

Hasiči se při letním výcviku zaměřují na záchranu tonoucích osob
21.08.2019 | 09:40 | HZS

Město chce do projektů na zadržení vody v krajině v následujících letech investovat až 60 milionů
21.08.2019 | 08:04 | ČRo

V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
20.08.2019 | 09:56 | Litomyšl

L´Art měří své kvality v architektonických soutěžích
20.08.2019 | 06:15 | Lanškroun

Druhá mezi českými vysokými školami. Na Univerzitu Hradec Králové míří rekordní finanční prostředky na zahraniční mobilitu studentů
19.08.2019 | 11:48 | Fletch

Rumpál u kostela znovu čerpá vodu
19.08.2019 | 11:19 | Žamberk

Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
19.08.2019 | 09:46 | Policie ČR

Policisté kontrolovali chaty a chalupy
19.08.2019 | 07:08 | Policie ČR

Majitelé zámku plánují vysazení vinice. Proto začali s rekonstrukcí sklepení
18.08.2019 | 07:28 | ČRo

Pardubický chodník slávy zdobí nová jména
15.08.2019 | 13:07 | Fletch

Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
15.08.2019 | 11:21 | Pardubický kraj

Obyvatelé města navrhli do participativního rozpočtu 29 projektů
13.08.2019 | 10:37 | Lanškroun

Univerzita Hradec Králové uspěla v mezinárodním hodnocení vysokých škol. Mezi českými školami je nejlepší
12.08.2019 | 12:28 | Fletch

Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
10.08.2019 | 10:22 | Rokytnice v Orlických horáchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Začala přestavba okružní křižovatky. Dopravu bude komplikovat až do listopadu
Muže s dítětem pobodaly v lesoparku vosy. Složky IZS se naštěstí k pacientům s alergickou reakcí dostaly včas
Děti dostaly dárek. Mají nové dětské hřiště
První ročník festivalu JízdárnaFest se vydařil
Ústí nad Orlicí
Osobák vjel na železniční přejezd přímo před nákladní vlak
První atletický Rieter víkend byl úspěšný
Dnes startuje 94. pouť
Na fesťák vyrazila s kuchyňským nožem. Po hádce přišel útok a bodné zranění
Žamberk
Rumpál u kostela znovu čerpá vodu
Přes prsty - nejočekávanější česká letní komedie se blíží!
Muž místo řízení odháněl obtěžující hmyz. Auto po chvíli převrátil na střechu
Žamberská Orlická brána po třinácté tradičně i trochu jinak.
Lanškroun
L´Art měří své kvality v architektonických soutěžích
Obyvatelé města navrhli do participativního rozpočtu 29 projektů
Sametová revoluce v Lanškrouně
Městské muzeum připravuje novou výstavu – Svět hraček
Nové Město nad Metují
U zámku budou mít děti nové hřiště. To stávající totiž projde rekonstrukcí
Slavnostně otevřeli Bartoňovu vyhlídku. Majitelé byli oceněni za architektonický počin
Jen děti opustily školu, navštívil ji někdo jiný. A bral vše, co mu přišlo pod ruce
Do střechy rodinného domu uhodil blesk. Poškodil část krytiny a rozvody elektroinstalace
Dobruška
Pavel Štěpán zve na Dobrušskou filmovou klapku
Stavba okružní křižovatky na silnici I/14 pokračuje. Dokonce s mírným předstihem
Řidič se vydal sklízet obilí. Místo kombajnu použil osobní auto
Florbalový Open Air Cup Dobruška 2019 je minulostí
Letohrad
Domov pod hradem Žampach otevře dva nové domky
Auto otevřel jako konzervu. Pod vlivem alkoholu se střetl s popeláři
Festival zakončil Lubomír Brabec a Boni Pueri
Vyhlášením ceny Grand prix začal MHL Letohrad 2019. Galakoncert byl na bedrou Hradišťanu
Kostelec nad Orlicí
První Kostelecká náplavka byl mejdan!
První Kostelecká náplavka už tuto sobotu!
Dívčí válka s nudou v Kostelci
Proběhl běh pro Šanci Onkoláčkům
Choceň
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Hudební festival je za dveřmi
Chodkyně se střetla s kamionem. Policie hledá svědky tragické dopravní nehody
Týniště nad Orlicí
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Cizinecká policie během dopoledne zkontrolovala 56 osob, devět cizinců skončilo zajištěných
Vamberk
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Česká Skalice
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Rokytnice v Orlických horách
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Opravili nebezpečnou křižovatku, teď připravují parkoviště
Hasičský pomník v novém
Prašné parkoviště na Panském Poli je minulostí. Nově tu je víc jak 80 míst
Česká Třebová
Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun
Koněm tažený vozík nabořil zaparkované auto. Vozka od nehody ujel
Střecha činžáku v plamenech: Hasiči plameny zdolali po osmi hodinách vysilujícího zásahu, evakuováno bylo 40 lidí
Cyklomaraton v České Třebové oslaví již 11. narozeniny
Opočno
Závěr pouti ve znamení zásahu záchranářů a first respondera
Snažil se uhasit požár v garáži. Popálil si ruku
Pouť a jarmark jsou za dveřmi
Dětské závody pomůžou malé Janičce. Pomoci můžete i vy
Náchod
Opravy v náchodských školách finišují
Novinky v náchodském bazénu
Muž roku a Den dobrých skutků je za dveřmi
Ludvík a Dáša se musí hýbat - náchodským medvědům se změnilo krmení
Jablonné nad Orlicí
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Mladí umělci vystavují, během vernisáže proběhla také dražba
Na náměstí mají originální jarní výzdobu
Borohrádek
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Začíná celorepublikový řetězec dobrých skutků
Jaroměř
Nehoda 5 aut: Poslední nedobrzdil, dál už fungoval dominový efekt
Horská kola zmizela ze sklepních kójí
Potřebovali peníze. Místo do bankomatu si zašli do zahradnictví
Opilý muž sedl do auta za volant a rozjel se. Naštěstí byl pod dohledem policejní kamery, strážníci ho po chvíli odstavili
Králíky
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Jedete na Cihelnu? Stavte se také v pěchotním srubu nebo v muzeu celnictví
Krádež sena objasněna. Zemědělci mají krmivo zpět
Hradec Králové
Proražená závora a dva poničené automobily. Rychlý odjezd z nemocnice se důchodci nevyplatil
V babyboxu na záchrance nalezli odloženého chlapce
Město chce do projektů na zadržení vody v krajině v následujících letech investovat až 60 milionů
Druhá mezi českými vysokými školami. Na Univerzitu Hradec Králové míří rekordní finanční prostředky na zahraniční mobilitu studentů
Vysoké Mýto
Nové semafory na průtahu městem pomohou hlavně místním
Na ubytovně hořelo, hasiči evakuovali deset osob
Na silnici I/35 na opraveném průtahu městem probíhá odstraňování poruchy vodovodního řadu
Připravili komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince
Pardubice
Hasiči se při letním výcviku zaměřují na záchranu tonoucích osob
Cizinec, obviněný z těžkého ublížení na zdraví, putoval do vazební věznice
Pardubický chodník slávy zdobí nová jména
Muži vzplál oděv. Policisté nyní zjišťují okolnosti
Litomyšl
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
Pracovali nelegálně. Sedm mužů a tři ženy čeká vyhoštění
Solnice
Další osobák na střeše. K tomu poškozená tři jiná auta
Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný společenský dům. Až do neděle probíhá den otevřených dveří
Technická závada způsobila zahoření linky v sušárně
Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
Orlické hory
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Podorlicko
Dvě dopravní nehody uzavřely silnice
Biograf Etienne se vrací do podhůří
O víkendu se opět bouralo
Hořelo na skládce i ve sklepě
Rychnovsko
Festival F. L. Věka 2019 nabídne hudební legendy, vítěze prestižní soutěže i nastupující hvězdy
Policisté kontrolovali chaty a chalupy
Neber, co ti nepatří! Zlodějíčci uvízli v policejní síti
Při dvou nočních nehodách museli hasiči vyprošťovat
Orlickoústecko
Poškozená plynová přípojka a havarované auto do stromu
Řidička se s autem doslova zapíchla do mostku
Orlickoústecko se dočkalo knihy z nebe
Po třiatřicáté jeli Regionem Orlicka
Náchodsko
Dopravní nehoda s úmrtím: Muž na invalidní tříkolce nedal přednost autu
Jeden osobák narazil do stromu, jiný skončil převrácený na střeše
Policisté řešili mimo jiné nesprávné předjíždění. Řidiče sledoval ze vzduchu také vrtulník
Dejte si pozor na další způsoby internetových podvodů. Aukci prý nevyhrál, ale prodejce mu nabídl jiné zboží

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+