Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií
hash tag #zmenauzemnihoplanu #rychnovnadkneznou
07.10.2019 09:44

Aktualizováno
07.10.2019 10:01

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 2509x

Hodnocení

Na začátku září proběhlo vyhrocené, tři a půl hodiny trvající, veřejné projednávání druhé změny platného územního plánu (ÚP) města. Několik týdnů před tímto veřejným jednáním byla spuštěna na internetu informační webová stránka. Mělo se však jednat o agresivní kampaň.
Internetovou stránku spustil občan města Otto Šlemín, kde popsal své obavy z prosazení některých návrhů změny č. 2 ÚP. A web vzbudil zájem obyvatel, ti si také začali procházet zveřejněnou studii města. První pracovní den po letních prázdninách pak přišlo do sálu Pelclova divadla necelých 150 lidí. A jejich požadavek směřovaný k víc jak polovině přítomných zastupitelů zněl jednohlasně - na projednávané ploše nad Billou chtějí zeleň. Vzrostlou zeleň! Nikoliv obchodní zónu. Podle dvou zastupitelek města se ale jednalo o agresivní, lživou a manipulativní kampaň.
"Kampaň, kterou vedl Otto Šlemín byla agresivní, a na tom trvám, v některých bodech byla lživá,“ prohlásila na jednání Dana Spejchalová /Nezávislí za Rychnov/. "Vždyť je to zbytečné dělat takovéto kampaně, stačí domlouvit se s úředníkem, podívat se do papírů,“ dodala Spejchalová. "Kolik z Vás četlo textový dokument k územnímu plánu? A kolik z Vás četlo jenom antikampaň pana Šlemína?“ tázala se na jednání zastupitelka Marie Linhartová /Nezávislí za Rychnov/ a pokračovala: "Já územní plán studuju od března, kdy ještě nebyla definitivní verze. S developerem, jak bylo lživě v kampani uvedeno, nebo že zastupitelé měli schůzky s developery, já neměla ani jednu. Měla jsem ale od března 4 schůzky s úředníky, s panem starostou, abych se detailně seznámila s územním plánem s jeho textovou částí. Je to několik desítek stran. A rozhodně stojí za pozornost víc než kampaň pana Šlemína, která je tendenční a bohužel hodně agresivní.“

Zastupitelé měli podklady k prostudování k dispozici nepřetržitě, obyvatelé města si museli počkat

Zatímco zastupitelé měli možnost nahlédnout do podkladů po celou dobu projednávání, informace pro občany ke změně č. 2 a k územní studii nad Billou zmizely na jaře tohoto roku z internetových stránek města. Znovu se na webu objevily ve chvíli, kdy byla zveřejněna finální podoba dokumentace pro veřejné projednávání, což se stalo 9. července 2019. Šlemín svoji internetovou stránku spustil v polovině srpna.
"Nevím, jak jinak informovat obyvatele města v krátké době o tom, co se v územním plánu chystá a o našich připomínkách, které vnímáme jako důležité. Snažil jsem se srozumitelně popsat pro laika zcela nesrozumitelný návrh změn územního plánu. Nemám k dispozici městský zpravodaj ani městskou TV. Nastudovat všechny zveřejněné podklady mi zabralo spoustu času. Jestli je šíře kampaně vnímána dvěma zastupitelkami jako agresivní, protože dle jejich slov něco podobného v Rychnově ještě nebylo, tak je mi líto, ale možná je čas si zvykat, že lidé nebudou apaticky mlčet a v demokratické společnosti mohou projevit svůj názor. Chápu, že se to vždy a všem nemusí líbit a nemusí se to hodit ani připravovaným plánům. S developerem se setkal přímo starosta města a veřejně prohlásil, že investoři na schválení změn zastupitelstvem již čekají,“ reagoval na výtky Otto Šlemín.
Zastupitelka Linhartová prohlásila, že čtenáři webových stránek byli zmanipulováni. "Pan Šlemín, to bylo globálního oteplování, nedostatek vody, vzal všechny problémy světa a sesypal to na jednu hlavu pana starosty a nás zastupitelů, že jsme uplaceni developery, že se necháme lehce ovlivnit. Lituju spoustu lidí, že se jako nalákat nechalo,“ popsala Linhartová údajnou agresivitu webové prezentace budoucnostrychnova.eu.
"Nevím, co paní Linhartová ví o tom, že jsou zastupitelé uplacení, ale na stránce budoucnostrychnova.eu si o tom rozhodně nic nepřečtete. Také od ní není hezké si o spoluobčanech myslet, že jsou naivní a snadno zmanipulovatelní. A informace o změnách klimatu? Že jsou nepravdivé a našeho města, regionu, snad i státu se netýkají? Celé to vypadá, že si ony dvě zastupitelky nejspíš odkazované rozhovory s odborníky ve vysílání ČRo Plus ani neposlechly. V těchto rozhovorech se neřeší Bangladéš, Keňa a nebo JAR. V těchto rozhovorech se řeší, jak se bránit suchu, vysokým teplotám nebo naopak katastrofickým bleskovým povodním v českých a moravských městech,“ reagoval Šlemín.


Záznam veřejného projednávání změny č. 2 územního plánu města Rychnov nad Kněžnou.

Související články:
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?


Místo argumentů útočná prohlášení

"Celé to na mně dělá dojem, že pokud nejsou argumenty, musí se stočit celé téma jinam a předložené připomínky znevěrohodnit. Vraťme zpět nejdůležitější téma, a tím je nárůst dopravy související nejen s bytovou výstavbou, ale především s markety umístěnými doprostřed budoucí bytové zóny. Zastupitelé se budou muset vypořádat s podanými námitkami obyvatel města. Obávám se, že pokud je nezapracují do územního plánu a shodí ze stolu, bude hlasování jen takovou formalitou, protože, už jen kvůli schválení obchvatu do průmyslové zóny musí změna č. 2 územního plánu projít,“ dodal Šlemín. "Jak se tedy zastupitelé vypořádají s námitkami obyvatel města? Odmítnou je, protože jsou to námitky a připomínky obyvatel města údajně zmanipulovaných lživou a agresivní kampaní a nebo se budou zabývat předloženými argumenty podloženými čísly a selským rozumem bez ohledu na finanční zájmy kohokoliv?“ zamýšlí se na závěr Šlemín.

K veřejnému projednávání a údajné agresivní kampani se na zasedání městského zastupitelstva, které se konalo o dva týdny později, vyjádřil bývalý zastupitel města Tomáš Erben. "Já si představuji agresivní kampaň pod něčím jiným. Byl jsem zastupitelem osm let. Za osm let tady byli lidi, když se volil starosta v roce 2010, potom 2014 a pak sem lidi nechodí. Teď tady nejsou zase. (poznámka k účasti obyvatel města na jednání zastupitelstva, pozn. redakce). Třeba tady nejsou proto, že se řekne, jsou agresivní. Ti, co se vlastně ptají, jsou agresivní. Aby to nespadlo k tomu, že vlastně, když chceme něco změnit v tomto městě, a ti lidé sem nechodí, protože je to evidentně nezajímá, přijdou sem jedině, když se jim tak nějak šlápne na kuří oko, tak abychom je tímto neodrazovali. Jestliže tady bylo nějaké sezení, na které přišlo cca 200 lidí nebo kolik," prohlásil Erben.
"Jenom chci říci, že jsem neřekla, že lidé jsou agresivní, ta kampaň byla agresivní a mohli klidně dneska přijít a na názor se mě zeptat. A to zase mrzí trochu mě, že ti lidé tady nejsou," řekla zastupitelka Marie Linhartová.

Na veřejném jednání svůj názor odprezentovaly právě jen obě výše zmíněné zastupitelky, další zastupitelé, ač je k tomu autor článku osobně vyzval, své stanovisko ke změně územního plánu neřekli. Prý na veřejném projednávání tak nemohli učinit.
Jenže neučili tak ani na zasedání zastupitelstva. "Kde se mohla stát chyba, proč občané nepřišli i sem?" Takovou otázku nahlas položila zastupitelka Marie Linhartová. A nabízí se odpověď: Protože lidé mají zájem o změnu ÚP a proto přišli vyjádřit svůj názor k projednávanému tématu na veřejné jednání. Od zastupitelů očekávali, že budou jejich přání aktivně zastupovat. To se ale na zastupitelstvu děje málokdy. Občané názory starosty a těch zastupitelů, kteří chtěli hovořit, již slyšeli na onom veřejném projednávání 2. září, nic jiného 16. září k tématu nezaznělo. Názory vybraných zastupitelů naleznete v odkazovaném článku.


Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
Stylové peklo a stylová čertovská výstava
Cizinec naboural čtyři auta a ujel. Na místě nehody zapomněl registrační značku. K rychlému vyřešení nehody také přispěli občané města
Studentům ve škole zmizely boty. Odnášel je mladík s kriminální historií
Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
Gymnázium podporovalo stávku vysokoškoláků
Vzpomínková akce na sametovou revoluci
30 významných osobností obdrží pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989
Anketa k 17. listopadu 1989 po 20ti letech
ČT: Podle ministerstva při porodu chyboval i lékař v Rychnově
Jedno auto přišlo o kolo, druhé shořelo
Kriminálka vyšetřuje možný trestný čin spáchaný na dítěti
Dobročinná burza kabelek vynesla peníze na opravu invalidního vozíku
Osobní auto vjelo do výlohy obchodu
Projekt Daruj vlasy funguje i u nás
Jde změna územního plánu v prostoru sídliště na ruku investorovi?
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
Průmyslovka v Rychnově patří mezi nejlépe vybavené školy
Noc vědců lákala na šetrný přístup k planetě. Na gymnázium přišlo necelých sedm stovek zájemců
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Opilý mladík během honičky s městskou policií naboural, následně ujížděl a nakonec utekl. Zadrželi ho až přivolaní policisté
Základní škola má nové učebny s moderními pomůckami
Zaměstnanci fabriky zadrželi tři běžence. Ukrývali se v návěsu kamionu
Talk show Zbigniewa Jana Czendlika „Postel Hospoda Kostel“
Tuto neděli končí velká retrospektiva malíře-krajináře Josefa Holuba v Orlické galerii
Zítra začíná 61. Rychnovská osmička. Zajděte na filmy, které jinde neuvidíte!
Začala přestavba okružní křižovatky. Dopravu bude komplikovat až do listopadu
Muže s dítětem pobodaly v lesoparku vosy. Složky IZS se naštěstí k pacientům s alergickou reakcí dostaly včas
Děti dostaly dárek. Mají nové dětské hřiště
První ročník festivalu JízdárnaFest se vydařil

Rekonstruované OC Atrium se otevře až v dubnu 2020
06.12.2019 | 09:48 | Hradec Králové

Komenda otevřela zrekonstruované učebny
06.12.2019 | 08:10 | Ústí nad Orlicí

Hasiči před zahájením sezóny nacvičovali záchranu osob z lanovky
03.12.2019 | 11:37 | HZS

Adventní tvoření v kerhartické škole
03.12.2019 | 10:56 | Ústí nad Orlicí

Vánoční ulička, zimní kino a charitativní koncert Báry Basikové. Nechyběla ani Česko-Slovenská Miss 2019
02.12.2019 | 10:18 | Kostelec nad Orlicí

Hradec vyhrál soutěž o nejoblíbenější graffity kontejner na elektroodpad
30.11.2019 | 15:11 | Fletch

Splňte přání nejen dětem z dětských domovů
30.11.2019 | 08:05 | Ústí nad Orlicí

Bývalý slovenský prezident převzal cenu E. E. Kische
29.11.2019 | 11:41 | Letohrad

Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
28.11.2019 | 19:55 | Královéhradecký kraj

Připravuje se revizalizace sídliště, obyvatelé byli na veřejném představení návrhů
28.11.2019 | 07:14 | Ústí nad Orlicí

Fotbalový stadion má stále šanci, další etapou je předběžná tržní konzultace
27.11.2019 | 15:30 | Fletch

Restaurátoři sundali unikátní Brandlův obraz z oltáře v kostele sv. Vavřince
25.11.2019 | 09:05 | Vysoké Mýto

Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
24.11.2019 | 09:33 | HZS

Záchranáři mají novou základnu
22.11.2019 | 10:39 | ZZS

Nábytek do provozní budovy na Boudě by mohli vyrobit vězni z Mírova. K nové provozní budově přibude i autentický vchod do tvrze
22.11.2019 | 08:49 | Pardubický krajzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
Stylové peklo a stylová čertovská výstava
Cizinec naboural čtyři auta a ujel. Na místě nehody zapomněl registrační značku. K rychlému vyřešení nehody také přispěli občané města
Studentům ve škole zmizely boty. Odnášel je mladík s kriminální historií
Ústí nad Orlicí
Komenda otevřela zrekonstruované učebny
Adventní tvoření v kerhartické škole
Zimní koncert sborů ZŠ Komenského ve znamení muzikálu
Splňte přání nejen dětem z dětských domovů
Žamberk
Operace Barium
Poslední letošní TECHNOhrátky si dvojnásobně osladili školáci z Výprachtic
Modernizace ústavní čistírny odpadních vod v Albertinu je přínosem i pro město
30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE - pozvánka na akce k výročí v Žamberku
Lanškroun
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Obyvatelé vybrali sedm projektů, jejichž realizaci zaplatí město
Probíhá výběrové řízení na stavbu polikliniky, první lékaři podepsali smlouvy
Plastici s filharmonickým zvukem zvedli diváky ze židlí
Nové Město nad Metují
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Na křižovatce se srazila dvě auta. Odnesli to cestující i lampa pouličního osvětlení
Ženy v běhu a Teroristka. To jsou oceněné filmy na Festivalu komedie
Dobruška
Při couvání se objevily dvě překážky. Jenže řidič za volantem měl 3 promile
Klíčovou osobností listopadu 89 v Dobrušce byla Jana Marco
Tragická nehoda osobního a nákladního vozu: 68letý řidič osobního vozu střet nepřežil.
Chvilka nepozornosti za volantem se nevyplatila. Auto skončilo v příkopu převrácené na střeše
Letohrad
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Bývalý slovenský prezident převzal cenu E. E. Kische
Generál Pavel přijel debatovat. Obřadní síň doslova praskala ve švech
Vyasfaltovaný chodník jako základ budoucí cyklostezky
Kostelec nad Orlicí
Benefiční vánoční koncert skupiny Song pro Amálku
Vánoční ulička, zimní kino a charitativní koncert Báry Basikové. Nechyběla ani Česko-Slovenská Miss 2019
14. Vánoční ulička již tuto neděli!
Anděl Páně aneb vánoční sousedské slavnosti
Choceň
Auto na kruháku srazilo nezletilého cyklistu. Řidička sice zastavila, později ale odjela
Hasiči lovili uhynulé ryby
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Týniště nad Orlicí
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Tradiční týnišťské posvícení bude letos v sobotu 21. září
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Vamberk
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Česká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
Rokytnice v Orlických horách
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Česká Třebová
Za požárem domu stojí provizorní topidlo nechané bez dozoru
Požár střechy domu uzavřel průjezd městem. Hasiči se potýkají s namrzáním
Pád dítěte z koloběžky a kolize dvou cyklistů. Policie hledá svědky
V Krajské hokejové lize porazila Česká Třebová Hlinsko 8:4
Opočno
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Na tradiční sokolnické setkání se sjeli milovníci lovu z celé Evropy
Na stavbě obchvatu se převrátil plně naložený náklaďák
Náchod
Nové minerálky v Náchodě hledají svá jména – vzejdou z ankety
Náchod se chystá na Vánoce
Náchodská minerálka chutná - senátor Jaroslav Malý navštívil Náchod
Den válečných veteránů v Náchodě
Jablonné nad Orlicí
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Borohrádek
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Jaroměř
Neosvětlenou chodkyni bez reflexních prků srazil na silnici osobní automobil
Policie hledá svědka nehody automobilu s chodcem
Auto parkovalo na vyhrazeném místě pro invalidy. Ten ve vozidle zřejmě neodjel
V Rakousku ukradl audinu. Na Náchodsku ji musel odevzdat policistům
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Unikátní soubor východočeského gotického umění bude poprvé vystaven v rámci výstavy Uprostřed Koruny české
Rekonstruované OC Atrium se otevře až v dubnu 2020
Ve čtvrtfinálovém utkáním Hokejové ligy mistrů se v ČPP aréně Mounftield HK rozešel se švýcarským EV Zug smírně 1:1
Za fiktivní faktury hrozí muži až dva roky vězení
Vysoké Mýto
Na náměstí vstoupila předvánoční nálada
Restaurátoři sundali unikátní Brandlův obraz z oltáře v kostele sv. Vavřince
Koncertem 17. 11. 1989 Nezapomeňme si lidé připomněli 30 let od pádu komunismu
Sokolové plánují stavbu nové tělocvičny. Pomoci by mohl i krajský rozpočet
Pardubice
Tomáš Klus zahraje s Janáčkovou filharomonií Ostrava
Sportovní areál na ZŠ Josefa Ressla dostane na jaře nový kabát
Záchranáři mají novou základnu
Pardubice podpoří krajské záchranáře
Litomyšl
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Solnice
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Nedobrzdil a naboural. Nezkušený řidič přijde možná o papíry, které ještě ani nedostal
Orlické hory
Rozhledna na Velké Deštné je v provozu. Vedle politiků potkali velcí i malí turisté třeba bludičky nebo hejkala
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Podorlicko
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Motorkáři měli krásné počasí, ale neměli dobrý den
Dan Bárta odkládá koncerty v Bystrém a v Pardubicích. Kvůli zdravotním komplikacím kytaristy
Rychnovsko
Nedělní dopravní nehody: Za volantem alkohol i nepozornost
Náhodný nálezce objevil 3000 let starý unikátní meč
Pět nehod za dva dny
Za volantem neměli co dělat. Delší čas za něj neusednou
Orlickoústecko
Přestupy mezi autobusy a vlaky zůstanou zachovány i po změnách jízdních řádů
Došlo ke střetu tatry a autobusu. Policisté hledají cestující
Poškozená plynová přípojka a havarované auto do stromu
Řidička se s autem doslova zapíchla do mostku
Náchodsko
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky
Policejní akce HAD přistihla podnapilé mladistvé
Zahraniční dělník vypil tři lahve rumu, pak ulehl na gauč a tvrdě spal. Jenže nebyl ve svém bytě

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+