Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup)
hash tag #zastupitelskyduel #hasickazbrojnice #mistnireferendum
07.11.2019 07:11

Aktualizováno
10.11.2019 18:30

(rup)

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 1368x

Hodnocení

Obyvatelé Potštejna minulý pátek v místním referendum odmítli výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí, veřejnými toaletami, infocentrem a obecním sálem v centru obce. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí, získanou dotací 7,5 milionu korun či domkem infocentra v havarijním stavu?
Zeptali jsme se na tyto a další otázky dvou zastupitelů z jedenáctičlenného zastupitelského sboru obce.

Foto
Petr Dostál
/Sdružení nezávislých kandidátů/

Foto
Radek Hrdina
/Společně a rádi/


1. listopadu 2019 proběhlo ve vaší obci místní referendum týkající se výstavby multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí a obecním sálem. Jak hodnotíte jeho výsledek?

Plně respektujeme rozhodnutí občanů obce.

Výsledek referenda v Potštejně a Brné hodnotím velmi pozitivně. Jsem rád, že zastupitelé rozhodli o konání referenda, dali možnost lidem svobodně vyjádřit svůj názor, a ti se rozhodli pro záchranu Genius loci centra Potštejna.


Proč podle Vás obyvatelé obce řekli projektu, který měl být připravován několik let, NE?

Každý měl pro své rozhodnutí jistě své důvody. Možná měla vliv i Vaše, dle našeho názoru neobjektivní reportáž obsahující 26 řádků pro NE a 9 řádků je jakoby pro ANO. Neobsahovala ani např. zásadní informaci o získané dotaci 7,5 mil. Kč o kterou můžeme přijít.

Dle mého názoru obyvatelé řekli NE, jelikož nesouhlasí s výstavbou tak velké a nevzhledné budovy v historickém centru Potštejna. Část obyvatel vnímá velmi citlivě i finanční náročnosti daného projektu s ohledem na další priority obce.


Co přesně výsledek referenda znamená pro budoucnost budovy, ve které se nachází infocentrum a je na ni demoliční výměr, či pro prostory hasičské zbrojnice? Jak je to s avizovanými dotačními tituly svázanými s projektem multifunkčního objektu? Podle Vás, v jakém stavebně-technickém stavu jsou prostory hasičské zbrojnice a klubovny?

Zastavení stavby objektu multifunkčního centra. Zabezpečení a řešení havarijního stavu objektu na základě posouzení statika.

Stávající budova hasičské zbrojnice by měla být uzavřena z důvodu havarijního stavu, a v budoucnu i zbořena. Otázkou pro statiky a stavaře je, co s obecním domkem z 19 století. Je možná jeho záchrana nebo jej bude nutné zbourat a postavit infocentrum, veřejné wc a prostory pro setkávání a prezentaci nově? K odpovědi by mohla pomoci veřejná diskuze, podrobný statický posudek a případná architektonická soutěž.
Dotační tituly, které byly získány jsou svázány s výstavbou hasičské zbrojnice a nikoliv celého multifunkčního objektu. Ihned v sobotu jsem vyzval všechny zastupitele, abychom se v nejkratší možné době sešli a probrali další postup. Budu iniciovat brzkou pracovní cestu na Ministerstvo vnitra a Královéhradecký kraj, kde musíme začít jednaní o změnách, které nám pomůžou dotace v Potštejně udržet.


Jak hodnotíte dostupnost projektové dokumentace a dalších informací včetně těch ekonomických o projektu výstavby multifunkčního objektu před uskutečněním místního referenda?

Dle nás byla dostupnost informací dobrá. O plánované stavbě multifunkčního objektu jsme zejména poslední 3 roky pravidelně a detailně informovali na každém veřejném zasedání. Na obou úředních deskách (internetové i fyzické) byly postupně uveřejňovány uzavírané smlouvy a rozhodnutí zastupitelů. Informace k hlasování před referendem byly dostupné např. na dvou velkých veřejných zasedáních (sál hotelu), stránkách obce, vývěskách obecního úřadu, internetových stránkách obce, v letácích odpůrců i příznivců stavby. Téměř 3 týdenní hlášení rozhlasem obecního úřadu upozorňovalo občany na vyvěšené pohledové části projektu (nejdiskutovanější téma) s popisem, a také informací o možnosti prohlédnout si kompletní projektovou dokumentaci, a to každý den v týdnu.

Před vyhlášením referenda byla ochota ze strany obce, něco zveřejnit a komunikovat, zcela minimální. Ke zlepšení došlo až 9. 5. 2019, kdy na základě výzvy obyvatel došlo k zveřejnění navrhované podoby. Dle mého názoru by však u tak velkého projektu měla obec v předstihu s obyvateli komunikovat pomocí zpravodaje, webových stránek nebo veřejných debat, a nespoléhat pouze na účast obyvatel na veřejném zastupitelstvu. Nebýt občanské inciativy a vytvoření webových stránek https://hasicarnapotstejn.webnode.cz neměli zpočátku občané přístup téměř k žádným informacím, vizualizacím a číslům. Po vyhlášení referenda se situace o něco zlepšila a došlo k zpřístupnění projektové dokumentace na vývěskách u obecního úřadu.


Jak bude/by měla nyní postupovat obec dál? Bude připravovat jiný projekt rekonstrukce hasičské zbrojnice? Pokud ano, v jakém rozsahu? Pokud ano, ve stávající lokalitě nebo na jiném místě v obci?

Další postup je předmětem probíhajících jednání a snahou nepřijít o dotace 7,5 mil. Kč.

Věřím, že většina obyvatel stejně jako já podporuje výstavbu nové hasičské zbrojnice, ale na jiném místě než byla plánována. Vhodný pozemek obec v majetku má. Dle mého názoru se musíme zaměřit na řešení, které povede k výstavbě hasičské zbrojnice vycházející ze stávající projektové dokumentace, bez veřejných záchodů, infocentra a veřejného sálu. Taková budova by splňovala normy nutné k udržení získané dotace, je v souladu s požadavky JSDH a SDH a mohl by ještě vzniknout skladovací prostor pro potřebu obce.
Rád podpořím i variantu, kdy zůstane hasičská zbrojnice, infocentrum, veřejné WC a společenská místnost v centru obce, pokud bude řešena citlivě a šetrně k místu umístění za pomoci architektonické soutěže.


Jaké jsou aktuální finanční možnosti obce z pohledu budoucích investic a jaké má/by měla mít priority. Co je potřeba, co si může a co nemůže dovolit stavět?

Finanční situace obce je dlouhodobě stabilní. Finančně náročné projekty jsou zásadně ovlivněny možností získat dotace. Plánovaných investic je velmi mnoho. Např. do ZŠ a MŠ, komunikací, sítí, kanalizace, vystrojení vrtu, sportoviště, hasičárna atd.

Finanční možnosti obce vycházejí z rozpočtu, který není nafukovací. Mělo by dojít ke stanovení priorit za které považuji rozšíření základní školy, nový vrt pitné vody, realizaci kanalizace a čistírny odpadních vod, rekultivace obecní skládky, rekonstrukce školky a výstavba chybějících komunikací.


Občané Potštejna komentovali nedostatečnou komunikaci ze strany obce. Jaký je váš názor na veřejné debaty s občany o projektech mimo zasedání zastupitelstva či využívání oficiálních profilů obce Potštejn na sociálních sítích (facebook, twitter)?

S občany probíhala komunikace standartním způsobem. Na veřejných zasedáních jsme podávali detailní informace o probíhajících a připravovaných projektech a záměrech obce. Výstupy z VZ byly dostupné na obou stránkách obce (internetové i fyzické). S ohledem na chybějící zpětnou vazbu od občanů, jak se ukázalo, rozhodně rozšíříme možnosti komunikace s občany např. i na sociálních sítích.

Plně podporuji veřejné debaty občanů se zastupiteli. Rád se jich budu účastnit, přinášet témata k debatě, a hledat společná řešení. Obec nemá kvalitní webové stránky, obyvatelé se na nich špatně orientují a nenacházejí jednoduše potřebné informace. Například na facebookovém profilu obce, který sleduje cca 1000 uživatelů, informace o připravovaném referendu nebyla uvedena ani jednou! Proč?


•••
Díky za poskytnuté odpovědi. V případě Petra Dostála jde o společnou odpověď jeho osoby jako starosty Potštejna a 6 zastupitelů obce za Sdružení nezávislých kandidátů.

Fotogalerie

Foto: (rup)

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Potštejn
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Kvůli sporné stavbě hasičské zbrojnice vyrazí lidé k hlasovací urně. Čeká je "utajené" místní referendum
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?
Nastříkali ledovou plochu, pak si zahráli curling
Na Ústí či Svitavy přes Borohrádek? Ano, kvůli uzavírce v Potštejně
Dědkostav opravuje a udržuje hrad
Opilý řidič usnul za volantem. Odneslo to jen zábradlí
Pozvánka na potštejnské divadelní dění
Na skautském táboře vařil dětem Láďa Hruška
Stavbaři opět uzavřeli průjezd Potštejnem
Silničáři uzavřeli průjezd Potštejnem, počítejte s objížďkou
Při průjezdu Potštejnem čekejte zdržení, začala oprava vozovky
Noční hrané prohlídky hradu Potštejn
Festival Divadelní Potštejn 2015
Škorpioni přijali výzvu a z údolí vytahali pět přívěsných vozíků bordelu
Auta se srazila v zatáčce uprostřed křižovatky
Čarodějnické prohlídky
Velikonoce a řemeslný jarmark
Policie hledá patnáctiletého chlapce, utekl z dětského domova
Premiér hledal bubáky na zámku

Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
03.10.2019 | 10:40 * | (rup)

Rozhovor s Františkem Kinským, majitelem kosteleckého zámku
02.08.2019 | 09:41 | (jad)

Tomáš Zdechovský: Pět závazků, které hodlám dodržet
21.05.2019 | 11:00 | Komerční sdělení

Situace pardubického letiště je katastrofální. Hejtman se objednává na jednání s Letištěm Praha
13.04.2019 | 15:03 | Pardubický kraj

Vznikne poblíž průmyslové zóny protihlukový zemní val? Úředníci odpověď na otázky odmítli, starosta se tím ani nezabýval
01.04.2019 | 10:22 | (rup)

Jaká je budoucnost rychnovské nemocnice? Vznikne tu také LDNka?
21.03.2019 | 09:03 | (rup)

Věznice v Králíkách? Ministerští úředníci o tom zase uvažují, říká hejtman Netolický
15.03.2019 | 10:28 | Orlický.net

Lékařka Inna Vlasenko: Jazyková bariéra problém není, pacientky mi rozumí
13.03.2019 | 10:20 | (jad)

Historické lyžování na jasankách je vášeň, zábava, návrat v čase i přehlídka úžasných garderob
20.01.2019 | 07:29 | ČRo

Nového starostu Žamberka zaměstnávají i nekonečné příběhy. Dotáhne protipovodňová opatření?
19.01.2019 | 09:44 | ČRo

V zastupitelstvu zasedli noví lidé. Jaké mají vize?
28.12.2018 | 11:15 * | (rup)

Jaké byly u vás vánoce?
24.12.2018 | 21:24 | Orlický.net

Rozhovor s budoucím ředitelem rychnovské nemocnice Lubošem Mottlem
21.12.2018 | 11:19 | (jad)

29 let od pádu komunismu se rychnovská ODS pyšní, jak se jí skvěle vládne spolu s KSČM
17.11.2018 | 17:54 * | (rup)

Z kinosálu bude skladiště knih. Kdo to rozhodl?
14.11.2018 | 07:15 | (rup)zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
ČT: Podle ministerstva při porodu chyboval i lékař v Rychnově
Jedno auto přišlo o kolo, druhé shořelo
Kriminálka vyšetřuje možný trestný čin spáchaný na dítěti
Dobročinná burza kabelek vynesla peníze na opravu invalidního vozíku
Ústí nad Orlicí
Den válečných veteránů připomněli také v Ústí nad Orlicí
Záblesky svobody připomínají listopad 89
Mladí basketbalisté pokřtili novou palubovku
Proběhl druhý ročník šachového turnaje O secesní věž
Žamberk
Modernizace ústavní čistírny odpadních vod v Albertinu je přínosem i pro město
30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE - pozvánka na akce k výročí v Žamberku
Město Žamberk předalo Ceny města pro rok 2019
V Žamberku se bude bruslit
Lanškroun
Probíhá výběrové řízení na stavbu polikliniky, první lékaři podepsali smlouvy
Plastici s filharmonickým zvukem zvedli diváky ze židlí
Co znamená vésti koně? Plastic People a Filharmonie Brno se představí v unikátním projektu
Senior doprava v Lanškrouně od října využívá nový automobil
Nové Město nad Metují
Na křižovatce se srazila dvě auta. Odnesli to cestující i lampa pouličního osvětlení
Ženy v běhu a Teroristka. To jsou oceněné filmy na Festivalu komedie
Školáci dostali k začátku školního roku novou tělocvičnu
Hasiči vyjeli likvidovat neznámou látku v paneláku
Dobruška
Tragická nehoda osobního a nákladního vozu: 68letý řidič osobního vozu střet nepřežil.
Chvilka nepozornosti za volantem se nevyplatila. Auto skončilo v příkopu převrácené na střeše
Během slavnostního večera ocenili zpěvačku Věru Martinovou
Svatováclavské slavnosti 2019
Letohrad
Vyasfaltovaný chodník jako základ budoucí cyklostezky
Plameny zničily nákladní auto
Zaměstnanci firmy nebudou v budoucnu zabírat parkovací místa lidem ze sídliště
Sídliště se dočká revitalizace. Radnice uspěla s žádostí o dotaci
Kostelec nad Orlicí
30 let svobody
Pohovka lehla popelem. Byt budou muset vymalovat
Nejlepší houslisté a violoncellisté koncertovali na Novém Zámku
Zmizela motorka. Zřejmě pod rouškou noci
Choceň
Auto na kruháku srazilo nezletilého cyklistu. Řidička sice zastavila, později ale odjela
Hasiči lovili uhynulé ryby
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Týniště nad Orlicí
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Tradiční týnišťské posvícení bude letos v sobotu 21. září
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Vamberk
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Česká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
Rokytnice v Orlických horách
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Opravili nebezpečnou křižovatku, teď připravují parkoviště
Česká Třebová
Hrubé chyby a tristní koncovka rozhodla o prohře České Třebové proti Chotěboři
Obří vrtulník pomohl energetikům usadit stožár
Fotbalová prohra Kohoutů
TECHNOhrátky ovládli roboti a zaujal také tajuplný teremin
Opočno
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Na tradiční sokolnické setkání se sjeli milovníci lovu z celé Evropy
Na stavbě obchvatu se převrátil plně naložený náklaďák
Kupkovy Plochy příčné II jsou již teď ke shlédnutí
Náchod
Den válečných veteránů v Náchodě
Nová kontejnerová stání v Náchodě
Zapaloval živé ploty. Policie obvinila mladistvého žháře
Dokončené opravy místních komunikací v Náchodě
Jablonné nad Orlicí
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Borohrádek
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Jaroměř
Policie hledá svědka nehody automobilu s chodcem
Auto parkovalo na vyhrazeném místě pro invalidy. Ten ve vozidle zřejmě neodjel
V Rakousku ukradl audinu. Na Náchodsku ji musel odevzdat policistům
Radnice chystá kroky k zadržení vody v krajině, která by se tak přiblížila své přirozené podobě
Králíky
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Jedete na Cihelnu? Stavte se také v pěchotním srubu nebo v muzeu celnictví
Hradec Králové
Ocenění učitelů z praxe
Pod Bílou věž přijel Martin na bílém koni
Hučák se chystá na vodu
Řidič octávie nedal přednost a vjel do křižovatky. Po střetu s jiným autem od nehody utekl
Vysoké Mýto
Na náměstí je k vidění putovní výstava Než přišla svoboda
Speciální škola se na dni otevřených dveří pochlubila nejen novou kuchyňkou
M-klub patřil na jeden den opět bubeníkům
Oslavují sto let skautingu
Pardubice
Tyršovy sady jsou Parkem roku 2019
Během jedné noci vzplálo deset kontejnerů na odpad
Před divadlem se zapálil člověk. Kolemjdoucí osobu uhasili, vrtulník pak transportoval na popáleninové centrum
Tomáš Klus zahraje s Janáčkovou filharomonií Ostrava
Litomyšl
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Kraj chce ve spolupráci s městem vybudovat 77 parkovacích míst v Litomyšlské nemocnici
Solnice
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Nedobrzdil a naboural. Nezkušený řidič přijde možná o papíry, které ještě ani nedostal
Orlické hory
Rozhledna na Velké Deštné je v provozu. Vedle politiků potkali velcí i malí turisté třeba bludičky nebo hejkala
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Podorlicko
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Motorkáři měli krásné počasí, ale neměli dobrý den
Dan Bárta odkládá koncerty v Bystrém a v Pardubicích. Kvůli zdravotním komplikacím kytaristy
Polsko-českým regionem projela veteránská rally
Rychnovsko
Náhodný nálezce objevil 3000 let starý unikátní meč
Pět nehod za dva dny
Za volantem neměli co dělat. Delší čas za něj neusednou
Hasiči likvidovali tři víkendové nehody
Orlickoústecko
Došlo ke střetu tatry a autobusu. Policisté hledají cestující
Poškozená plynová přípojka a havarované auto do stromu
Řidička se s autem doslova zapíchla do mostku
Orlickoústecko se dočkalo knihy z nebe
Náchodsko
Zahraniční dělník vypil tři lahve rumu, pak ulehl na gauč a tvrdě spal. Jenže nebyl ve svém bytě
Podvodníci na internetu připravili obchodní firmu o čtvrt miliónu korun
Utopená dodávka, bahno na silnicích, sklepy plné vody
Dopravní nehoda s úmrtím: Muž na invalidní tříkolce nedal přednost autu

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+