30.07.2019 19:53
DE
Zpravodajství
auto
Zobrazeno
780x
Hodnocení
|
Že dojde k usmíření majitelů motocyklů značky Harley-Davidson s rivaly a vyznavači značky Indian, patřilo více než sto let k přáním z kategorie sci-fi. Už ale nepatří. Zázraky se dějí a to dokázala i sobota 27. července, kdy se uskutečnila historicky první společná vyjížďka strojů obou značek.
Zorganizoval ji Hradec Králové Czech Rep. Chapter a pozvání k účasti přijali harleyáři z mnoha koutů republiky, ale především členové Indian 1901 Pardubice - téměř padesát motorek a téměř dvojnásobný počet stylově oděných motorkářů. Bylo to úplně poprvé, ale ne naposledy.
Trasa dlouhého hadu naleštěných strojů vedla z Hradce Králové krajem Českého ráje a směřovala dál na sever až do Kunratic u Cvikova. Setkání se sklářských mistrem Jiřím Pačinkem v jeho „království“, tedy ve sklářské huti, jednoznačně potvrdilo pravdivost spojení „zlaté české ručičky“.
Jiří Pačinek spolupracuje s mezinárodně uznávanými designery a architekty a jeho pozoruhodné výtvory putují do celého světa. Po sametové revoluci se podílel například na realizaci návrhů Bořka Šípka, určených pro Pražský hrad. Patří k absolutní špičce ve svém oboru (stejně jako motocykly obou značek) a galerie plná nádherných všemi barvami hrajících skleněných výtvorů to plně potvrzuje.
Pak účastníci historické vyjížďky zamířili k Panské skále u Kamenického Šenova, známým čedičovým varhanám, zařazeným na seznam národních přírodních památek. Unikát, který se jinde nevidí, skvěle zapadl do dne s velkým D, jehož vrchol se nezadržitelně blížil a nastal krátce před 14. hodinou odpolední.
Odehrál se na náměstí Míru v Novém Boru, a protože náhody prý neexistují, tak nemohlo být pro uzavření smíru mezi ctiteli značek Harley-Davidson a Indian vybráno vhodnější místo než novoborské centrum se slovem „mír“ v názvu.
Co by to ovšem bylo za mírový akt, kdyby nebyla zakopána válečná sekera? Organizátoři vědomi si přelomového okamžiku, mysleli na všechno, a tak director Hradec Králové Czech Rep. Chapter Láďa Kocourek předal nefalšovaný tomahavk do rukou presidenta Indian 1901 Pardubice Aloise Těšitele jako symbol ukončení vzájemné rivality.
Není bez zajímavosti, že tenhle nápad vznikl v kolébce strojů Harley-Davidson a Indian, tedy v Americe. Okolnosti přiblížila Zdena Kocourková, manželka directora Hradec Králové Czech Rep. Chapter: „S kluky od Indianu jsme se potkali v Americe, kde jsme byli vloni. Jsou to bezvadní lidé, a tak jsme si řekli, proč neudělat historicky první společnou vyjížďku. Oba stroje vznikly v Americe, tak proč nebýt kamarády?“
Záměr vyšel na jedničku a tradice společných vyjížděk bude mít, jak slíbil president Indian 1901 Pardubice, pokračování nejspíše v červenci 2020.
|