Profil autora:
vložil Fletch
jméno Fletcher Martin
autor textu Karolína Pláničková/Martin Fletcher
autor fotografií Martin Fletcher
hash tag #open#air#festival
30.06.2019 20:26

Fletch

Zpravodajství
kultura

Zobrazeno 5763x

Hodnocení

Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a 20. ročník Open Air Programu v Hradci Králové končí. Osmidenní divadelní maraton, který pořádá společně Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt, se konal od pátku 21. června do pátku 28. června.

V průběhu celého týdne se v Hradci Králové v rámci festivalu uskutečnilo celkem 392 akcí zahrnující divadelní představení, performance, pohádky, improvizace či nejrůznější doprovodné́ programy a hudební́ koncerty. Oproti loňskému roku je to o 130 akcí více, což přispělo i k vyšší celkové návštěvnosti, která se vyšplhala na 70 tisíc diváků.

Divadlo evropských regionů a Open Air Program provázel v letošní jednotný vizuální styl, jehož autory byli Eva Horská a Jakub Horský ze studia Upupaepop. S velkým pozitivním ohlasem se setkala i nová podoba oficiálního zpravodaje Hadrián, který byl na všech festivalových scénách distribuován zdarma a jehož náklad se v průměru pohyboval okolo 400 výtisků denně.

Festival do příštích ročníků připravuje řadu změn, které ale rozhodně nebudou bořit tradice, naopak by měly podtrhnout tradici festivalu a jeho pětadvacetiletý vývoj. „Jednou z dominantních změn, která, věříme, povede ke zatraktivnění programu směrem k široké i odborné veřejnosti, by mělo být sestavení společné dramaturgické rady. Všechny změny, a to se týká i hledání nového názvu, se v žádném případě nebudou dít ze dne na den. Zodpovědně se snažíme nastavovat si dlouhodobé cíle a pravidelně se scházet napříč subjekty. Jedná se tedy o běh na dlouhou trať. Všechny kroky podnikáme s láskou a úctou k tomuto jedinečnému hradeckému divadelnímu svátku,“ uvedla ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická.

Oslava svátku divadla u Klicperů

Klicperovo divadlo propůjčilo pro festival Divadlo evropských regionů všechny své scény – kromě hlavní scény se představení konala i ve Studiu Beseda, na komorní scéně v Podkroví i na letní scéně, které vévodí socha Evy Olbrama Zoubka.

Celkem se během letošního ročníku pod hlavičkou Klicperova divadla uskutečnilo 48 divadelních představení, hudebních koncertů a dalších akcí z doprovodného programu. Divadlo přivítalo pět zahraničních souborů z Německa, Polska a Slovenska. Celková návštěvnost se během osmi festivalových dní vyšplhala 20 tisíc diváků.

„Již po pětadvacáté celé naše krásné město ožilo divadlem. Velice mě těší, že k nám těsně před vypuknutím divadelních prázdnin přijeli divadelníci z nejrůznějších koutů republiky a zahraniční hosté, aby zde předvedli to nejlepší. Je příjemné sledovat odezvu diváků na všechna představení. A o to příjemnější, pokud vidím úsměvy na tvářích, dojetí či jiné reakce, které signalizují, že je představení nějakým způsobem zasáhlo. Hradecké publikum ‚svůj‘ festival miluje a věřím, že si jeho pětadvacáté narozeniny si spolu s námi užilo,“ říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Mezi divácky nejúspěšnější patřila tradičně úvodní a závěrečná představení. O zahájení festivalu se postarala Městská divadla pražská s inscenací Revizor v režii a úpravě Davida Drábka, k závěrečnému představení přijalo pozvání Divadlo v Dlouhé s adaptací kanonického románu Jana Otčenáška v režii Hany Burešové Romeo, Julie a tma.

Hlavními zahraničními hosty byla činohra Státního divadla z německé Mohuče s inscenací Hamlet v režii K. D. Schmidta a Teatr Ludowy z Krakova s činoherně pohybovou inscenací Salto vzad v režii choreografa a režiséra Maćko Prusaka vycházející ze sportovních povídek českého prozaika Oty Pavla. Již tradičním festivalovým hostem bylo i mezinárodní novocirkusové uskupení Cirk La Putyka, které letos do Hradce Králové zavítalo s projektem Isole v režii Maxima Komara.

Oblíbené Povídání v Podkroví letos patřilo významným osobnostem ze světa divadla. Diváci si mohli poslechnout vyprávění režiséra Davida Drábka, herečky Jitky Smutné, dramatika Reného Levinského či ruského režiséra Sergeje Fedotova. Všechna Povídání natáčel Český rozhlas a odvysílá je ze záznamu v prosinci letošního roku u příležitosti 70. výročí založení profesionálního souboru v Klicperově divadle. Speciálním dílem bylo Povídání v Galerii Václava Havla, kde se setkali bývalý ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, režisér Vladimír Morávek, herec Ivan Vodochodský a dlouholetý šéf techniky Ladislav Svoboda spolu s uměleckou šéfovou Janou Sloukovou. Záznam tohoto dílu odvysílá jako festivalové ozvěny Český rozhlas Hradec Králové ještě v závěru června.

Drak spolu se svými partnery, hosty a diváky oslavil 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů

Divadlo Drak uzavřelo letošní divadelní sezónu bohatým festivalovým programem. Od pátku 21. června do pátku 28. června 2019 proběhl i na čtyřech drakovských scénách jubilejní 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů.

Jak řekla k jeho průběhu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková: „I v tomto roce byl program velmi nabitý a žánrově pestrý. Okolo 5000 diváků zhlédlo v Draku během osmi festivalových dnů 83 divadelních, tanečních nebo hudebních vystoupení, ale nechyběly ani oblíbené výtvarné a divadelní workshopy vedené nejen našimi lektory. Letos Divadlo Drak hostilo na své divadelní půdě celkem 12 zahraničních souborů ze Slovenska, Slovinska, Španělska, Katalánska, Norska, Finska, Holandska, Francie a Německa. Nechyběla ale ani divadla a hudební skupiny z České republiky. Oblíbenými se staly pravidelné večerní koncerty v dračím šapitó.“

Naše divadlo se dlouhodobě profiluje jako kulturně společenská platforma pro široké divácké spektrum, proto do festivalové skladby řadíme nejen představení pro děti a mládež, ale také pro dospělé diváky. Naším cílem bylo, aby byl 25. ročník festivalu ročníkem výjimečným, proto jsme velmi aktivně vyhledávali na evropských scénách inspirativní představení přesahující hranice jednotlivých žánrů od loutkového divadla přes taneční, objektové, výtvarné až po experimentální. Při přípravě programu jsme opět oslovili jak renomované tvůrce, tak studenty divadelních škol.

„Je pro nás důležité představit festivalovému divákovi inscenace, které jsou progresivní, inovativní a také inspirativní. V rámci dramaturgie festivalu udržujeme a rozvíjíme mezinárodní spolupráci a do Hradce Králové přivážíme mnohdy v české premiéře originální inscenace, které rezonují na současné mezinárodní scéně alternativního a loutkového divadla“, řekla k programu Divadla Drak dramaturgyně festivalu, umělecká ředitelka Dominika Špalková.

V prvních dnech festivalu představilo Divadlo Drak návštěvníkům drakovské novinky divadelní sezóny 2018/19. Diváci mohli vidět téměř po roce od loňské premiéry inscenaci Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Faust. Nejmladší potěšilo tanečně pohybové představení A na noze pevnina, autorská inscenace v koncepci a režii Dominiky Špalkové vzniklá ve spolupráci s kolektivem tvůrců, herečkou Jazminou Piktorovou, výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou a hudebním uskupením DVA. Další drakovský titul, který mohli diváci navštívit, byl příběh inspirovaný osudy dětí s Aspergerovým syndromem Mimoň tvůrčího tandemu Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský.

Jako poslední se představila pohádka O zlaté rybce. Tato poetická inscenace plná výtvarných obrazů byla režijním debutem scénografa Kamila Bělohlávka ve spolupráci s dramaturgem Tomášem Jarkovským. Autorkou kostýmů je Tereza Vašíčková, autorem hudby Marek Bělohlávek.

I v tomto roce Drak prezentoval na festivalu svou lektorskou činnost. Pro letošní ročník se spojili naši lektoři

s kolegy z Malého divadla v Českých Budějovicích a brněnské Polárky v projektu Napříč divadelní Evropou. Společně představili dětem divadelní kultury evropských zemí prostřednictvím her a interaktivních workshopů.

Dračí pouť je již mnoho let tradičním víkendovým programem pro rodiny s dětmi. Každý rok tak první festivalovou sobotu a neděli ožívají prostory před divadlem představeními, hudbou a workshopy. V letošním roce jsme opět přivítali řezbáře Matěje s kolotočem.

Nadšení sklidili Bratři v tricku s jejich pouličními projekty Malíři a Běžkařská odysea. Z Holandska dorazil projekt Headspace. Obří hlavy s mechanickým divadlem pro jednoho diváka byly celé dny v obležení dychtivých návštěvníků. S katalánskou skupinou Tombs Creatius se všichni odvážlivci vydali na tajný výlet do vlastní budoucnosti.

ZAHRANIČNÍ HOSTÉ

Diváci mohli vidět na festivalu i dva zahraniční tituly v české premiéře. První z nich bylo velmi intimní představení pro pět diváků Španěla Xaviera Bobése Věci snadno zapomenuté. Toto imaginativní objektové divadlo mapující fragmenty španělské historie 20. století se těšilo velkému diváckému zájmu. Představení proběhlo v 9 reprízách.

Druhým byla inscenace Bratři a sestry mezinárodního divadelního uskupení NIE. Titul zkoumající zkušenosti mladých lidí s problematikou mentálních poruch zdraví a jejich působením jak na jedince samotného, tak na jeho nejbližší okolí, byl pro hradecké publikum, složené převážně ze středoškoláků, silným zážitkem.

Joachim Torbahn v poetickém představení Hlína, hra a rošťárny předvedl divákům pomoci práce s hlínou příběh plný tvoření, postupné transformace a nevšední tvůrčí představivosti.

Etienne Manceau (laureát ceny Circus Next) z francouzského divadla Cie Sacekripa nadchl diváky sólo představením na pomezí divadla objektu, cirkusu a pantomimy s názvem VU. Legrační a napínavou cirkusovou miniaturu, která zblízka prozkoumává každodenní rituály, herec prezentoval nejen virtuózním žonglováním, ale i svou originální vynalézavostí.

V úterý 25. 6. 2019 čekal festivalové diváky „Finský den”. Divadlo Mukamas, které si v tomto roce připomíná 40 let od svého založení, představilo v Draku pohádku Myška v cirkuse, která se dočkala nadšených ovací malých diváků, a hudebně poetické pásmo Písně z Finska spolu s ochutnávkou finských sladkostí. Zbytek večera se nesl v duchu finské alternativní hudby s česko-finskou hudebnicí Sonjou Vectomov a poté si přítomní zatančili s DJ VeekanVisio.

Slovinská divadla patří v Draku již k pravidelným festivalovým hostům. Lutkovno gledališče Maribor přivezlo na festival loutkovou inscenaci Platnomer, autorskou inscenaci na motivy novely L.N. Tolstého. Ljubljana Puppet Theatre nabídla divákům představení Session Bulgakov, dramaticky expresivní inscenaci s poetickými výjevy koketující s ironickou kritikou světa z pohledu jedince a inscenaci Někde jinde reflektující absurditu války a jejich hrůz pohledem mladé dívky. Matija Solce, slovinský loutkový mág a pravidelný návštěvník hradeckého festivalu, do Draku přivezl opět divoké balkánské rytmy. Spolu s Triem Katastrofa rozezněl prostor před Divadlem Drak. Festivalovou tečkou bylo představení Matita Teatro s názvem Býti Don Quijotem.

Bylo nám potěšením přivítat v Draku soubor Odivo z Bánské Bystrice. Jejich vzdušná laboratoř AERO pro děti od 1,5 do 5 let se stala smyslovým zážitkem i pro jejich doprovod.

Nové Divadlo Nitra uvedlo na festivalu ve dvou reprízách oceňovanou inscenaci Šimona Spišáka Anna Franková. Hra inspirovaná Deníkem Anny Frankové získala 3 nominace na slovenské divadelní ceny DOSKY 2017. Herečka Lucia Korená tuto cenu za Nejlepší ženský herecký výkon v sezóně 2016/17 získala. V Draku jí mohli vidět v dopoledních hodinách studenti královéhradeckých středních škol, večerní představení bylo přístupné široké veřejnosti.

ČESKÁ PRODUKCE

Studio Damúza z Prahy přivezlo na festival inscenaci pro batolata od deseti měsíců Já, ty a to a pro starší hru na motivy knihy Singera Isaaca Bashevise Hlupáci z Chelmu.

Pražská skupina Buchty a loutky pobavila děti vtipnými pohádkami Skřítek a Tři malá prasátka.

Naivní divadlo Liberec odehrálo před plným sálem svou automobilovou Pohádku o Liazce. Plzeňské Divadlo Alfa uvedlo na festivalu Alfa Farmu, autorskou variaci vycházející z klasického díla G. Orwella a odrážející období totality a kolektivizace u nás.

Také studenti KALD DAMU na festivalu odehráli několik představení. Tvůrčí skupina 8lidí uvedla silný příběh Press paradox, autorskou inscenaci vycházející z události, která nedávno otřásla nejen mediálním světem, údajnou nájemnou vraždou novináře Arkadije Babčenka. Dalším studentským projektem pak byl dobrodružný a intimní příběh z Laponska Nejmenší ze Sámů. V pátek diváci zhlédli Box Beat, divadlo objektu pro jednoho diváka.

V programové nabídce nechyběli ani zástupci fyzického divadla. Pražská skupina Tanterhorse představila svou pro festival speciálně upravenou verzi projektu !O!. Taneční inscenace na pomezí imerzivního divadla, instalace a performance diváky nadchla.

Středeční večer patřil Viktoru Černickému a jeho novému projektu PLI. Za tuto mnohovrstevnatou podívanou, pohybující se mezi instalací, performancí, tancem a cirkusem získal tanečník a performer „za svůj originální přístup k choreografii i mimořádný jevištní výkon“ nejen Cenu diváků, ale také Hlavní cenu České taneční platformy za rok 2019.

Fanoušci Divadla Bufet a jejich Autobufu si nenechali ujít jednu ze dvou repríz jejich expresivní „divadelní fight-specific na hraně poetik” Jacek staví dům. Čtvrteční podvečer na hlavní scéně patřil Simoně Babčákové a její improvizační skupině NO A!.

Na pátek 28. 6. 2019 připravil Drak pro děti program za vysvědčení. „Stalo se již hezkou tradicí připravit poslední festivalový den dětem překvapení jako odměnu za jejich celoroční úsilí. V tomto roce to byl interaktivní koncert kapely Bombarďák.“ řekla ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Open Air Program – Divadelní oslavy končí

Jubilejní 20. ročník Open Air Programu v Hradci Králové končí. Od pátku 21. června do 28. června se v historickém centru města, jeho ulicích, zákoutích a přilehlých parcích konalo na 19 scénách 261 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí. Počasí oproti loňsku festivalu přálo, a tak program nalákal 45 tisíc návštěvníků.

Festival odstartovalo Divadlo D21 s jejich temným čapkovským kabaretem Válka s mloky, který nás přesvědčil, že opravdu žádného diváka nenechá na suchu. Jedním z jednoznačně nejvíce citovaných představení Open Air Programu byla inscenace Lov, kterou do Hradce přivezly soubory Bratři v tricku a Holektiv, pohybující se na pomezí nového cirkusu. Ve své myslivecké romanci propojily neobyčejným způsobem smysl pro humor a sebeironii s akrobacií, žonglováním a klaunérií. Olomoucké Divadlo na cucky spolu s bratislavským Divadlem Petra Mankoveckého hradeckým divákům v koprodukčním divadelním snímku 1993 ukázaly, co si dnes mladí lidé myslí o rozpadu Československa. O pořádnou dávku humoru se ve své improvizační show Stanďartní kabaret postaral divadelní soubor VOSTO5. S improvizací nebyl pozadu ani soubor 20 000 židů pod mořem, který si v rámci Theatre.Rip propůjčii scénografie jiných cizích představení a odehrál v nich představení úplně nová. Nezávislé umělecké těleso Depresivní děti touží po penězích se bravurně zhostilo slavné povídky amerického hororového mága Edgara Allana Poea Zánik domu Usherů, kterou propojily s motivy českých Sudet pomocí metody „extend cinema”. Letní kočovné představení Krysař přivezl mladý soubor NEMÁME a Lachtani. Nezávislý profesionální divadelní soubor Divadlo Líšeň představil jevištní meditaci na motivy prastarých buddhistických textů ve Spoutaný trávou. Ochuzení nebyli ani nejmenší návštěvníci, každý den pro ně byl připraven nabitý pohádkový program. Nejvíce úspěchu přinesly pohádky od Tanečního divadla Honzy Pokusila či nevšední interaktivní inscenace divadelního uskupení Spielraum Kollektiv Papír.

Oslavenecké hudební rytmy

Hudební program 20. ročníku Open Air Programu odstartoval koncert oceněné kapely The Atavists, ta své posluchače nadchla nejen živelnou muzikou, ale i speciální projekcí a hosty. Na divadelních oslavách vystoupila i Katarina Kubošiová alias Katarzia. Slovenská písničkářka a experimentátorka ovládla kapli Městské hudební síně se svým novým projektem Antigona. Na poslední tři dny se hudební produkce Open Air Programu spojila s Radiem Wave a vykouzlili nezapomenutelný repertoár. Návštěvníci festivalu si měli možnost poslechnout garážovou kapelu Genuine Jacks, která svou základní sestavou – kytara, basa, bicí a zpěv překvapila nejednoho divadelního oslavence. O pořádnou show se postarala raperka Hellwana. Začínající hvězda roztančila celý stan. Třešničkou hudebního dortu byl DJ Maceo. Autor a moderátor pořadu Grundfunk na Rádiu Wave se postaral o narozeninový funkový večírek.

Počítačové hry v živém provedení

Letošní divadelní oslava opět přinesla nový umělecký trend, a to tzv. živé hry s hudebním doprovodem. Návštěvníci mohli shlédnout cenami ověnčenou hru Botaniculu, kterou doprovodila kapela DVA, či Playstation battle v legendární bojovce Tekken 2 s hudebním projektem B4.

Díky skvělým návštěvníkům a slunnému počasí se letošní 20. ročník Open Air Programu a 25. ročník Divadla evropských regionů nesl v pozitivním narozeninovém duchu.

Financování Open Air Programu

Tradičně na většině oficiálních produkcích Open Air Programu převažovala možnost dobrovolného vstupného. „Rádi bychom i do budoucna zachovali program finančně dostupný všem jeho návštěvníkům. Dobrovolným finančním příspěvkem mohou diváci ocenit jedinečné umělecké výkony a zároveň tak zaručit kontinuitu Open Air Programu i v budoucích letech“ říká ředitelka Barbora Hodonická, ředitelka neziskovky kontrapunkt. Předprodej vstupenek na vybrané produkce byl letos nově v síti GoOut. Celkem mohli diváci navštívit 261 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí na 19 scénách v historickém centru města Hradce Králové. Rozpočet Open Air Programu letos překročil 2 miliony korun.

Open Air Program pořádá kulturní neziskovka kontrapunkt, z. ú. Nesoutěžní přehlídka amatérských i profesionálních souborů je součástí festivalu Divadlo evropských regionů, který spolupořádají Klicperovo divadlo a Divadlo Drak.Generální partneři
Statutární město Hradec Králové, Calendarium Regina

Hlavní partneři
Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond ČR, Královéhradecký kraj, Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, kontrapunkt

Partneři
Animato, Bazalka, Club Mate, Jordi’s, Nadace ČEZ, Nová síť, Limo gang, Seicha, Stravování Čížek, Výtvarné hračky, Wostock

Média
A2, Český rozhlas Hradec Králové, Divadlo.cz, GoOut.cz, Hradecká Drbna, Hradecký deník, Nový prostor, Radio 1, Radio Wave

Spolupráce
Oldservis, Hotel Černigov, Garamon, Technické služby, Královéhradecká provozní, Hradecké služby Marius Pedersen Group, Upupaepop, Bio Central, Skok do života, Prostor Pro, Salinger, Porsche Hradec Králové
Fotogalerie


Foto: Martin Fletcher

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Hradec Králové
Fakultní nemocnice Hradec Králové ošetří díky modernizaci a nákupu třetího lineárního urychlovače více pacientů
Areál odborných dílen hradecké průmyslovky prošel rekonstrukcí
Krajští zdravotničtí záchranáři mohou začít trénovat v nové hale. Trenažery je připraví hlavně na mimořádné události
Zdenko Frťala: Podařilo se nám nastavit kabinu
Votroci navštívili Dětský diagnostický ústav
Unikátní soubor východočeského gotického umění bude poprvé vystaven v rámci výstavy Uprostřed Koruny české
Rekonstruované OC Atrium se otevře až v dubnu 2020
Ve čtvrtfinálovém utkáním Hokejové ligy mistrů se v ČPP aréně Mounftield HK rozešel se švýcarským EV Zug smírně 1:1
Za fiktivní faktury hrozí muži až dva roky vězení
Fakultní nemocnice Hradec Králové sjednotila přístup na pohotovost pro děti a dorost
Ve 24. kole Tipsport extraligy ledního hokeje porazil Hradec Králové tým Olomouce 2:1
Kančí les zvítězil na 10. ročníku festivalu Cinema Open
Hradec vyhrál soutěž o nejoblíbenější graffity kontejner na elektroodpad
Starší žáci FC Hradec Králové poznávali, jak funguje mládež v Žilině
Pozná ho někdo? Muž použil v bankomatu odcizenou kartu
Fotbalový stadion má stále šanci, další etapou je předběžná tržní konzultace
Votroci zakončili podzim důležitou výhrou na Dukle
Pavel Krmaš: Votroci sobě? Hanba by mě fackovala, kdybych se nezapojil
XXX. Muzejní adventní trh
Dobrotety Královéhradeckého kraje oslavily 5. výročí speciálním koncertem, který opět pomáhal
Soupeře tentokrát porazil Babinec
Nejlepší babičkou roku je Jarmila Chudobová z Hradce Králové
V 19. kole Tipsport extraligy podlehl v ČPP Aréně Mountfield HK týmu HC Oceláři Třinec 1:4
V univerzitním kampusu mají náměstí Václava Havla, na Pivovarském náměstí pak vyvrcholily oslavy 30. výročí sametové revoluce
Kambodžská absolventka Univerzity Hradce Králové křtila na své alma mater vlastní knihu
Červená není návrh, ale příkaz. Dopravní policisté v ulicích zjistili 15 hříšníků
Mountfield HK porazil v osmifinálovém zápase Champions Hockey League německý Adler Mannheim 1:0
Potřebujeme stadion! Zapojte se do akce "Votroci sobě!"
Stovky krabic se na náměstí postupně mění ve velkou papírovou zeď
Přinášíme rozhovor s útočníkem FC Hradec Králové Filipem Firbachrem

9. Betlémy na zámku Kvasiny
07.12.2019 | 14:13 | Dodlov

Unikátní soubor východočeského gotického umění bude poprvé vystaven v rámci výstavy Uprostřed Koruny české
06.12.2019 | 09:33 | Fletch

Operace Barium
04.12.2019 | 10:07 | Žamberk

Benefiční vánoční koncert skupiny Song pro Amálku
03.12.2019 | 13:03 | sl

Tomáš Klus zahraje s Janáčkovou filharomonií Ostrava
31.10.2019 | 17:56 * | Vrbík

Kančí les zvítězil na 10. ročníku festivalu Cinema Open
02.12.2019 | 12:42 | Fletch

Zimní koncert sborů ZŠ Komenského ve znamení muzikálu
30.11.2019 | 17:57 | Ústí nad Orlicí

Další koncert připomenul 80 let ZUŠky
27.11.2019 | 08:39 | Ústí nad Orlicí

TOMÁŠ MAGNUSEK V HLINNÉM
17.11.2019 | 18:22 | míla

Plastici s filharmonickým zvukem zvedli diváky ze židlí
10.11.2019 | 20:23 | Orlická TV

30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE - pozvánka na akce k výročí v Žamberku
05.11.2019 | 15:47 | Žamberk

Co znamená vésti koně? Plastic People a Filharmonie Brno se představí v unikátním projektu
04.11.2019 | 09:06 | Orlický.net

M-klub patřil na jeden den opět bubeníkům
31.10.2019 | 10:25 | Vysoké Mýto

Město Žamberk předalo Ceny města pro rok 2019
29.10.2019 | 13:38 | Žamberk

Varhanní koncert při výročí republiky
29.10.2019 | 07:36 | Ústí nad Orlicízprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Zastupitelé jednomyslně schválili změnu územního plánu. Zelenou dostaly nové supermarkety na sídlišti, červenou pak silniční obchvat průmyslové zóny
Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
Stylové peklo a stylová čertovská výstava
Cizinec naboural čtyři auta a ujel. Na místě nehody zapomněl registrační značku. K rychlému vyřešení nehody také přispěli občané města
Ústí nad Orlicí
Začaly vánoce v Galerii pod radnicí. Výstava je prodejní
Muzejní kafe o vánočních zvycích s tvořením
Naposledy v roce 2019 zasedalo zastupitelstvo města
Letošní taneční kurzy zakončil věneček
Žamberk
Dokončení projektu protipovodňové ochrany na Divoké Orlici se posouvá
Operace Barium
Poslední letošní TECHNOhrátky si dvojnásobně osladili školáci z Výprachtic
Modernizace ústavní čistírny odpadních vod v Albertinu je přínosem i pro město
Lanškroun
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Obyvatelé vybrali sedm projektů, jejichž realizaci zaplatí město
Probíhá výběrové řízení na stavbu polikliniky, první lékaři podepsali smlouvy
Plastici s filharmonickým zvukem zvedli diváky ze židlí
Nové Město nad Metují
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Na křižovatce se srazila dvě auta. Odnesli to cestující i lampa pouličního osvětlení
Ženy v běhu a Teroristka. To jsou oceněné filmy na Festivalu komedie
Dobruška
Město má nové pamětní mince. Pokřtil je Zdeněk Troška
Při couvání se objevily dvě překážky. Jenže řidič za volantem měl 3 promile
Klíčovou osobností listopadu 89 v Dobrušce byla Jana Marco
Tragická nehoda osobního a nákladního vozu: 68letý řidič osobního vozu střet nepřežil.
Letohrad
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Bývalý slovenský prezident převzal cenu E. E. Kische
Generál Pavel přijel debatovat. Obřadní síň doslova praskala ve švech
Vyasfaltovaný chodník jako základ budoucí cyklostezky
Kostelec nad Orlicí
Člověk spadl do řeky, na pomoc vyjely složky IZS i first responder
6. ročník Česko zpívá koledy
Benefiční vánoční koncert skupiny Song pro Amálku
Vánoční ulička, zimní kino a charitativní koncert Báry Basikové. Nechyběla ani Česko-Slovenská Miss 2019
Choceň
Auto na kruháku srazilo nezletilého cyklistu. Řidička sice zastavila, později ale odjela
Hasiči lovili uhynulé ryby
Do komunálního odpadu už žádné plasty či bioodpad. Jinak popeláři popelnici nevyvezou
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Týniště nad Orlicí
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Tradiční týnišťské posvícení bude letos v sobotu 21. září
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Vamberk
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Česká Skalice
Již dvanáctý ročník výstavy modelové železnice,vláčků a modelů připravují českoskaličtí modeláři z Modelářského centra za podpory Města Čeká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Rokytnice v Orlických horách
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Bagr, jeřáb a traverzy. Víte, jak se usazuje mnohatunová střílna v 21. století?
Česká Třebová
Muž zmizel z dohledu rodiny, při vloupání do cizí chatky ho zadržela policie
Za požárem domu stojí provizorní topidlo nechané bez dozoru
Požár střechy domu uzavřel průjezd městem. Hasiči se potýkají s namrzáním
Pád dítěte z koloběžky a kolize dvou cyklistů. Policie hledá svědky
Opočno
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Na tradiční sokolnické setkání se sjeli milovníci lovu z celé Evropy
Náchod
Do Náchoda se po 23 letech vrací lázeňství – replika Vily Komenský dokončena
Rozpočet města Náchoda pro rok 2020 schválen
Nové minerálky v Náchodě hledají svá jména – vzejdou z ankety
Náchod se chystá na Vánoce
Jablonné nad Orlicí
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Borohrádek
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Jaroměř
Neosvětlenou chodkyni bez reflexních prků srazil na silnici osobní automobil
Policie hledá svědka nehody automobilu s chodcem
Auto parkovalo na vyhrazeném místě pro invalidy. Ten ve vozidle zřejmě neodjel
V Rakousku ukradl audinu. Na Náchodsku ji musel odevzdat policistům
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Fakultní nemocnice Hradec Králové ošetří díky modernizaci a nákupu třetího lineárního urychlovače více pacientů
Areál odborných dílen hradecké průmyslovky prošel rekonstrukcí
Krajští zdravotničtí záchranáři mohou začít trénovat v nové hale. Trenažery je připraví hlavně na mimořádné události
Zdenko Frťala: Podařilo se nám nastavit kabinu
Vysoké Mýto
Pole za pivovarem skrývalo pravěká sídliště
Těhotná žena se odstěhovala i se svými třemi dětmi. O svém novém pobytu nedala úřadům vědět
Na náměstí vstoupila předvánoční nálada
Restaurátoři sundali unikátní Brandlův obraz z oltáře v kostele sv. Vavřince
Pardubice
Řidiči dostali malý dárek. Dnes se otevírá nová část křižovatky u Globusu
Tomáš Klus zahraje s Janáčkovou filharomonií Ostrava
Sportovní areál na ZŠ Josefa Ressla dostane na jaře nový kabát
Záchranáři mají novou základnu
Litomyšl
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Rozhledna na Velké Deštné je v provozu. Vedle politiků potkali velcí i malí turisté třeba bludičky nebo hejkala
Autobusu upadl přívěs na jízdní kola. A s ním část karoserie
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Podorlicko
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Motorkáři měli krásné počasí, ale neměli dobrý den
Dan Bárta odkládá koncerty v Bystrém a v Pardubicích. Kvůli zdravotním komplikacím kytaristy
Rychnovsko
Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
Nedělní dopravní nehody: Za volantem alkohol i nepozornost
Náhodný nálezce objevil 3000 let starý unikátní meč
Pět nehod za dva dny
Orlickoústecko
České dráhy budou vracet peníze za nevyužité IN karty na Orlicku a Králicku
Nálezkyně 500 let starých mincí v hodnotě necelých 900 tisíc se zachovala příkladně. Od kraje dostane nálezné deset tisíc
Přestupy mezi autobusy a vlaky zůstanou zachovány i po změnách jízdních řádů
Došlo ke střetu tatry a autobusu. Policisté hledají cestující
Náchodsko
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky
Policejní akce HAD přistihla podnapilé mladistvé
Zahraniční dělník vypil tři lahve rumu, pak ulehl na gauč a tvrdě spal. Jenže nebyl ve svém bytě

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+