Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií Nadace Proměny
30.09.2009 11:12

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 1696x

Hodnocení

Česká Třebová - Park Benátky v České Třebové prozatím zřejmě nevznikne. Nadace Proměny, která přislíbila vítěznému projektu finanční spoluúčast až 25 milionů korun, včera v tiskovém prohlášení oznámila, že od podpory tohoto projektu ustupuje.
"V rámci bližšího poznání projektu a všech jeho souvislostí vyplynuly závažné skutečnosti, které již dopředu ohrožují nejen jeho kvalitu, ale také smysluplné využití nemalých finančních prostředků, jež by nadace městu poskytla formou grantu. Požadovali jsme proto po městě řešení,“ komentuje postup v přípravě projektu ředitelka nadace Gabriela Navrátilová.
Záměr vybudovat park má podle představitelů Nadace Proměny hned několik zjevných omezení, nadace proto žádala město jejich odstranění ještě před uzavřením smlouvy o nadačním příspěvku, resp. o zavázání se k učinění nezbytných kroků k jejich odstranění nejpozději do ukončení stavby parku. Omezení se týkají především navazujícího okolí zájmového území. Z pohledu běžného návštěvníka se jedná např. o dostupnost budoucího parku nebo pohledové řešení jeho nejbližšího okolí.
"Po vyhodnocení soutěže se nadace PROMĚNY obrátila na město s požadavkem řešení dalších dílčích přípravných kroků, které nutně musí předcházet zahájení vlastní realizaci projektu. Město Česká Třebová tak postupně zpracovalo některé z požadavků a další, které mají vazbu na jednání a rozhodování jiných subjektů (např. Pardubický kraj), postupně zpracovává. Při přípravě a realizaci projektu město aktivně spolupracovalo s nadací a vedlo řadu jednání. Jejich výsledkem jsou uzavřené smlouvy, usnesení ZM, žádosti vznesené k  Pardubickému kraji a finanční prostředky vložené ze strany města do řešení požadavků. Proběhly všechny výkupy doplňujících pozemků a připraveno je i na základě dosavadních jednání zahájení projekčních prací na samostatných stavebních objektech mostního provizoria, nového hlavního mostu a pěší lávky přes řeku Třebovku, stejně jako víceúčelového objektu šaten, občerstvení a zázemí u hokejbalového hřiště, řešení vodovodních a elektrických přípojek," uvedl pro Orlický.net starosta města Jaroslav Zedník.

Projekt Benátky

Nadace Proměny vybrala v grantové výzvě roku 2008 projekt města Česká Třebové na založení nového městského parku Benátky s příslibem nadačního příspěvku na jeho vybudování ve výši až 25 miliónů Kč. Dle předpokladů měl první návštěvníky nový městský park přivítat v roce 2011.

Lokalita Benátky byla po mnoho let nevyužívaným územím. Českotřebovské veřejnosti byly všechny návrhy, které se zúčastnily architektonické soutěže, představeny na výstavě probíhající od poloviny srpna do poloviny září v místním kulturním centru. S vítězným „parkem na lávkách“ z ateliéru ZAHRADA NAD METUJÍ se měli lidé podrobněji seznámit také na veřejném projednání, jež bylo původně plánováno v některém z podzimních měsíců.


"Protože město Česká Třebová do dnešního dne nesplnilo všechny požadované kroky, ani dostatečně neprokázalo skutečný zájem na včasném a bezproblémovém zahájení projektu, přijala správní rada nadace toto závažné rozhodnutí,“ doplňuje Gabriela Navrátilová. "Odstoupení od projektu je pro nadaci velice nepříjemné, na druhou stranu bych ráda zdůraznila zodpovědnost, kterou máme vůči dárcům, jež na podporu veřejně prospěšných projektů poskytují významné finanční prostředky. Zodpovědný přístup k přípravě i samotné realizaci projektů samozřejmě vyžadujeme od všech příjemců nadační podpory,“ dodává ředitelka.
"Přes všechno úsilí ze strany města Česká Třebová se tisková zpráva nadace Proměny jeví jako velmi zmatenou, nelogickou a nepřiměřenou všemu, co pro tento zajímavý a pro město Česká Třebová přínosný projekt, bylo uděláno. Město Česká Třebová od výsledku grantové výzvy roku 2008 úzce s nadací Proměny spolupracuje a postupně plní všechny její požadavky. Park Benátky je významnou plochou zeleně v přímé blízkosti centra města Česká Třebová a proto město bude dále pokračovat v přípravách jeho realizace a to i za předpokladu, že grantový příspěvek neobdrží, neboť je to samozřejmě jednou z priorit města," reaguje na výtky nečinnosti starosta města.
"Požadavky, které nadace Proměny vznesla vůči městu Česká Třebová a kterými podmínila uzavření smlouvy o nadačním příspěvku na vybudování parku Benátky, jsou v zájmu bezproblémové realizace projektu a následně tedy i plně funkčního parku. Řešení souvisejících nedostatků projektu by tedy mělo primárně iniciovat město. V přiloženém vyjádření je situace popsána velmi zkresleně. Nadace rozhodně nekladla městu nesmyslné podmínky," uvedla na slova starosty města PR manažerka nadace Petra Hrubošová.
Podle představitelů nadase se město mělo zavázat k dořešení přístupnosti parku - v současné době je lokalita přístupná bez komplikací pouze z jednoho místa, ostatní přístupy jsou blokovány vlastnictvím dotčených pozemků Pardubickým krajem resp. chybějícími komunikacemi a přemostěním řeky Třebovky. Dále se mělo město vyjádřit popř. zavázat k řešení dalších návazných investic, které se netýkají přímo dotčeného území, ale s projektem souvisejí jako je pohledové a zvukové odclonění průmyslových provozoven za řekou, řešení sociálního zázemí parku nebo třeba odstranění nefunkčního komínu v sousedství parku.
"Ke stanovenému termínu město bohužel předložilo jen neúplné podklady, některé z bodů dokonce začalo řešit až po závazném termínu. Na zasedání správní rady nadace, které se uskutečnilo minulý čtvrtek a kde mělo padnout rozhodnutí ve věci uzavření smlouvy o nadačním příspěvku a dalšího harmonogramu projektu, jsme předložili veškeré podklady, které v té chvíli byly od města k dispozici. Protože většina z nich neměla povahu závazku vázaného na konkrétní termín, správní rada rozhodla o zastavení podpory projektu. Vzhledem k tomu, že nadace plánuje aktivity a realizaci jednotlivých projektů opravdu nadlouho dopředu (jeden projekt trvá cca tři roky), není možné zahájit podporu projektu bez jakýchkoliv závazných termínů nebo je stále posouvat. I s ohledem na ostatní příjemce nadační podpory, od kterých vyžadujeme obdobně zodpovědný přístup k řešení problémů," dodala Hrubošová.
Nadace Proměny již část nadačního příspěvku městu Česká Třebová poskytla. Jedná se o 200 tisíc Kč, které byly použity na vyplacení cen ateliérům, jež se účastnily architektonické soutěže na návrh parku Benátky. "Všechny soutěžní návrhy zůstávají v majetku města. To může v budoucnu opět usilovat o získání nadační podpory po odstranění všech řešených nedostatků, příp. projekt realizovat i nezávisle na nadaci Proměny," dodává PR manažerka nadace Proměny Petra Hrubošová.

Fotogalerie


Foto: Nadace Proměny

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality
Uplynulý víkend nezačal při cestování dobře pro třicetiletou řidičku z Choceňska
Exkluzivní rozhovor s reportérem a moderátorem zpravodajství České televize Tomášem Drahoňovským pro Orlicky.net
Informační centrum „Hučák“ slaví 10 let. Dnes se tam slaví v rámci Muzejní noci
Čtvrtý týden stavebních prací na silnicích ve městě
Řidič se lekl protijedoucího auta a svůj náklaďák poslal na bok
Taxík skončil po střetu s jiným autem v plotě
Nový rok 2018 je již za dveřmi. Oslavy ve světě jsou v plném proudu
Partnerské neshody skončily tragédií. Žena byla obviněna z vraždy
Koncert The Trio MUH - Nový zámek Kostelec nad Orlicí
Dvě víkendové nehody blokovaly silnici I/33 z Jaroměře na Náchod
Kůň spadl do studny. Po dvou hodinách ho zachránili hasiči
Světový den boje proti mozkové mrtvici
První krajská miminka roku 2017 obdrží dárkové poukazy
Zahájili Ústecký advent 2016
Po srážce dvou osobáků museli jednu osobu vyprostit
Na staršího muže zaútočil slzným sprejem
Odešla z domu a teď ji hledají
Auto s vlekem dostalo smyk. Převrácené skončilo v sadu
Tesaři z náchodské stavebky vybojovali bronz
Benefiční Setkání před betlémem pořádá Domácí hospic Setkání
Komedie s Ivanou Chýlkovou a Janem Potměšilem v Dobrušce
Žáci středních praktických škol z Rychnova nad Kněžnou a Kvasin se společně setkali v ÚSP Kvasiny
Den dětí oslavili v Týništi cestou Pohádkovým lesem
Golfový klub Symbióza Nebeská Rybná pořádá Den otevřených dveří
Český reprezentant a novopečený mistr ČR v badmintonu Petr Koukal poskytl Orlickému Netu rozhovor
Death or Glory: Atlantic Ocean
Pád horolezce v Teplických skalách
V poledne se po celé republice rozezní sirény. K uctění památky vojáků.
Letní slavnosti už dnes
Děti utopily hendikepy na vodáckém táboře

Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
20.05.2019 | 09:45 * | (rup)

Komunitní centrum zahájilo provoz
15.05.2019 | 16:07 * | ZuzanaK.

Nové komunitní centrum v Kostelci nad Orlicí
24.04.2019 | 20:29 * | ZuzanaK.

Život je dar
14.05.2019 | 07:43 * | ZuzanaK.

Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
14.05.2019 | 10:23 * | HZS

Zemřel olympionik Josef Matoušek. Skvělej chlap!
12.05.2019 | 11:30 | (jad)

U pamětní desky vzpomínali na oběti a útrapy druhé světové války
09.05.2019 | 11:22 | Vysoké Mýto

Připomínáme si 74. výročí osvobození
08.05.2019 | 09:08 | Ústí nad Orlicí

Den otevřených dveří v MACEŠCE
06.05.2019 | 15:21 | Cesta pro rodinu

Hradečtí zastupitelé dali potřebný souhlas pro dostavbu hal u Svinar. Firma městu za to věnuje 15 milionů
30.04.2019 | 22:42 | Hradec Králové

Před budovou soudu tiše protestovali za nezávislou justici v Česku
29.04.2019 | 22:05 | (rup)

Automobilka zapůjčí 7 vozů poskytovatelům sociálních služeb v okolí výrobního závodu v Kvasinách.
24.04.2019 | 18:26 * | Vrbík

Velikonoce ve znamení bezpečnostních opatření. Policisté v ulicích i na silnicích
18.04.2019 | 07:06 | Policie ČR

Hasiči otevřeli unikátní lezecký polygon, druhý takový v Evropě nenajdete
12.04.2019 | 19:16 | Vrbík

Porod císařským řezem v rychnovské porodnici
12.04.2019 | 06:32 | (jad)zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Z nateklého prstu sundávali prstýnek
Hejtman Štěpán představil vicepremiérovi plány modernizace rychnovské nemocnice
Krajská rada se setkala se starosty Rychnovska
Před budovou soudu tiše protestovali za nezávislou justici v Česku
Ústí nad Orlicí
Mezinárodní soutěž Exlibris vystavuje pod radnicí
Prestižní soutěž Orlická věž již po devětadvacáté
Férová snídaně počtvrté
Mladí modeláři soutěžili na letišti
Žamberk
Den otevřených dveří muzea starých strojů doplnila volební agitka premiérovy partaje
Den otevřených dveří v MACEŠCE
Pozvánka na 20. žamberský Majáles a šansonový recitál
Kino Žamberk hlásí 10.000 diváků v roce 2019!
Lanškroun
Jezdeckému sportu se v zemědělské škole daří již padesát let
Radnice vyčlení milion korun. Obyvatelé tak mají možnost měnit podobu svého města
Multifunkční centrum L'Art zaplní vědeckotechnické projekty
Na TECHNOhrátkách žáci vyráběli lžíci na boty a oživovali roboty
Nové Město nad Metují
Samolepka s nápisem Přívětivý úřad vítá od 20. května návštěvníky Městského úřadu Nové Město nad Metují
Hasiči během jednoho dne likvidovali hned dva požáry
Výstava vláčků a modelů na zámku v Novém Městě nad Metují
Havárie seniora na elektrokole. Ten utrpěl po pádu těžké zranění
Dobruška
Znají vítěze motivačního programu Prokopa Diviše
Otevřeli zrekonstruovaný stadion
Jarní koncert filharmoniků doplnil jeden z nejlepší klavíristů
Automobilka zapůjčí 7 vozů poskytovatelům sociálních služeb v okolí výrobního závodu v Kvasinách.
Letohrad
Ze zkušebny zmizely hudební nástroje. Můžete na ně narazit v bazaru
Lesníci obnovili vodní nádrž a dvě tůně. Mají zadržet vodu v krajině
V Bažantnici probíhá těžba dřeva. K zemi šly jen stromy staré nebo ve špatné zdravotním stavu
Opilý muž si chtěl ublížit. Zásah policistů musel být velmi rychlý
Kostelec nad Orlicí
Komunitní centrum zahájilo provoz
Nové komunitní centrum v Kostelci nad Orlicí
Život je dar
Na Mírově hořel dům určený k demolici
Choceň
Chodkyně se střetla s kamionem. Policie hledá svědky tragické dopravní nehody
Auto na střeše, přívěsný vozík v příkopu
V řadovce hořela garáž. Jeden muž se popálil a další dvě osoby se nadýchaly zplodin hoření
V přádelně zahořela bavlna. Škody se vyšplhají do milionů
Týniště nad Orlicí
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Cizinecká policie během dopoledne zkontrolovala 56 osob, devět cizinců skončilo zajištěných
12. Čarodějnice v Týništi nad Orlicí budou letos úplně nové
Japonci pod Orlickými horami postaví fabriku na výrobu katalyzátorů. Do výroby přijmou až stovku zaměstnanců
Vamberk
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Mladík, toho času ve vězení, dýloval pervitin. Dvěma dětem jej nabídl víc než 40 krát, dostal od nich přes deset tisíc
Vloupání do chatek v zahrádkářské kolonii objasněna
Česká Skalice
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Motorka po střetu s autem skončila mimo silnici, motorkář v péči lékařů
Rokytnice v Orlických horách
Máte upletenou pomlázku? A co kraslice? Pokud ne, zajděte na tvořivou dílnu
Den památek: tentokrát na téma soudní okres Rokytnice
Umělec tvořil bez zakázky. Sprejem poničil několik objektů
Sýpka bude lákat vůní čerstvě upražené kávy
Česká Třebová
Řidič neměl pod kontrolou náklad. Ten skončil na vozovce
V památkové zóně je teď nejbolavějším místem kostel sv. Jakuba
Ocenili nejlepší sportovce města roku 2018
Řidička auta se na přechodu střetla s dítětem. Chlapci se prý omluvila a odjela
Opočno
Dětské závody pomůžou malé Janičce. Pomoci můžete i vy
V Kodymově národním domě v Opočně zasedla Valná hromada destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko
Budova chirurgie a porodnice bývalé nemocnice v Opočně patří Královéhradeckému kraji
S holemi i bez holí se můžete opět vydat na trasy kolem Opočna
Náchod
Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují
Stavba nové hasičské zbrojnice v Náchodě je dokončena
Náchod nabídne občanům službu „Senior taxi“
Starosta Náchoda Jan Birke žádá omluvu MUDr. Plzáka za křivá obvinění!
Jablonné nad Orlicí
Společná výstava tří ZUŠ
Mladí umělci vystavují, během vernisáže proběhla také dražba
Na náměstí mají originální jarní výzdobu
Firma vyslala humanitární pomoc pro Ukrajinu
Borohrádek
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Začíná celorepublikový řetězec dobrých skutků
Nerespektoval zákaz řízení, díky policistům do cíle nedojel
Jaroměř
Krypl mu štěstí nepřinesl. Policisté dostihli novoročního sprejera
I bagr může chránit včely samotářky. U Jaroměře jim vytváří prostor pro zahnízdění
Kvůli výstavbě dálnice musí přepojit hlavní vodovod. Lidé by neměli raději prát bílé prádlo
Hasiči přestěhovali základnu do bývalé kotelny. Tam budou sídlit několik příštích měsíců
Králíky
Dejte si prvomájový polibek pod hraničním sloupem v expozici celnictví! Mají výjimečně otevřeno i 1. května
Věznice v Králíkách? Ministerští úředníci o tom zase uvažují, říká hejtman Netolický
Na louce se skrývalo šedesát zlatých dukátů z třicetileté války
Sháněl nějaké peníze. Podíval se do školy
Hradec Králové
Slavnosti divadla v osmidenním narozeninovém maratonu
Hučák o Muzejní noci navštívily stovky zájemců
V Galerii U Přívozu jsou k vidění výtvarné práce na témata : Sítě
Začala oprava dalšího silničního mostu přes Labe. Tentokrát u soutoku
Vysoké Mýto
Město zažilo zlatou horečku
Na trailech na Vinicích už potřetí závodili žáci základních škol
Jízda dvou aut skončila potyčkou. Během ní agresor dalšího řidiče ohrožoval plynovou pistolí
Navázali na autobusovou tradici a posadili chlapce k šicím strojům
Pardubice
Řidiči pod vlivem drog. Policisté je všechny zastavili ve městě
Nemocnice Pardubického kraje odbourává bariéry
Nad ránem došlo k vraždě dítěte. Policie zadržela 40letého muže
Oční Live Surgery ukázala moderní operativu i oslavila významné osobnosti
Litomyšl
Výstava jako návod na čtyřdenní výlet
Gymnázium se pyšní moderními učebnami biologie
Výmol na silnici vyvolal hádku mezi cyklistou a řidičem osobáku
Litomyšlská interna je v novém. Kraj si vilu Klára zatím nechá
Solnice
Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
Ve dvou dnech dvě nehody
Na skále má vyrůst dalších pět průmyslových hal. Rozšíření průmyslové zóny teď čeká na vyjádření EIA
Kamionu se převrátil návěs do příkopu. Stalo se to ale na kruhovém objezdu
Orlické hory
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Dnes se bude po horských silnicích pohybovat větší množství cyklistů. Jede se Cyklo Glacensis 2019
Policisté na běžkách kontrolovali chaty a chalupy
Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko prezentovala nabídku turistické oblasti na veletrhu GO a REGIONTOUR v Brně
Podorlicko
Města a obce mohou po celý květen žádat o grant na podzimní výsadbu stromů
Silný vítr přidělal práci hasičům. Padaly stromy, potíže byly i na střechách
Již jen do neděle mohou města a obce žádat o grant na Oranžový přechod
Na golfovém hřišti a v rámci vodní elektrárny podnikatelé protiprávně nakládali s vodou. Inspekce jim za to udělila pokuty
Rychnovsko
Víkend ve znamení dopravních nehod. Auta skončila mimo vozovku
Škodovácká klasika s benzínovým motorem: Jak jezdí Octavia s agregátem 1.5 TSI?
Prodávali pervitin i marihuanu. Pak spadla klec
Hejtman jednal s ministrem vnitra o potřebách průmyslové zóny
Orlickoústecko
Značně opilý syn vyhrožoval rodičům újmou na zdraví. Skončil na záchytce
Pohřešuje se osmačtyřicetiletý muž. Rodina jej naposledy spatřila před čtyřmi dny
Muž držel nelegálně zbraň a střílel s ní do vzduchu. Za nedovolené ozbrojování ho můžou čekat až dva roky za mřížemi
Přišla s jarem další vlna odcizených katalyzátorů? Pachatelé se zaměřují na část výfukové soustavy potrubí.
Náchodsko
Auta měla problémy s předními koly a také se stabilitou
Hasiči likvidovali následky dvou dopravních nehod
Běžnou masáž chtěl změnit v erotickou. Policie nyní hledá další poškozené klientky
Déšť proškolil spěchající řidiče. Dva z nich skončili mimo silnici

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+