Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií Nadace Proměny
30.09.2009 11:12

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 1735x

Hodnocení

Česká Třebová - Park Benátky v České Třebové prozatím zřejmě nevznikne. Nadace Proměny, která přislíbila vítěznému projektu finanční spoluúčast až 25 milionů korun, včera v tiskovém prohlášení oznámila, že od podpory tohoto projektu ustupuje.
"V rámci bližšího poznání projektu a všech jeho souvislostí vyplynuly závažné skutečnosti, které již dopředu ohrožují nejen jeho kvalitu, ale také smysluplné využití nemalých finančních prostředků, jež by nadace městu poskytla formou grantu. Požadovali jsme proto po městě řešení,“ komentuje postup v přípravě projektu ředitelka nadace Gabriela Navrátilová.
Záměr vybudovat park má podle představitelů Nadace Proměny hned několik zjevných omezení, nadace proto žádala město jejich odstranění ještě před uzavřením smlouvy o nadačním příspěvku, resp. o zavázání se k učinění nezbytných kroků k jejich odstranění nejpozději do ukončení stavby parku. Omezení se týkají především navazujícího okolí zájmového území. Z pohledu běžného návštěvníka se jedná např. o dostupnost budoucího parku nebo pohledové řešení jeho nejbližšího okolí.
"Po vyhodnocení soutěže se nadace PROMĚNY obrátila na město s požadavkem řešení dalších dílčích přípravných kroků, které nutně musí předcházet zahájení vlastní realizaci projektu. Město Česká Třebová tak postupně zpracovalo některé z požadavků a další, které mají vazbu na jednání a rozhodování jiných subjektů (např. Pardubický kraj), postupně zpracovává. Při přípravě a realizaci projektu město aktivně spolupracovalo s nadací a vedlo řadu jednání. Jejich výsledkem jsou uzavřené smlouvy, usnesení ZM, žádosti vznesené k  Pardubickému kraji a finanční prostředky vložené ze strany města do řešení požadavků. Proběhly všechny výkupy doplňujících pozemků a připraveno je i na základě dosavadních jednání zahájení projekčních prací na samostatných stavebních objektech mostního provizoria, nového hlavního mostu a pěší lávky přes řeku Třebovku, stejně jako víceúčelového objektu šaten, občerstvení a zázemí u hokejbalového hřiště, řešení vodovodních a elektrických přípojek," uvedl pro Orlický.net starosta města Jaroslav Zedník.

Projekt Benátky

Nadace Proměny vybrala v grantové výzvě roku 2008 projekt města Česká Třebové na založení nového městského parku Benátky s příslibem nadačního příspěvku na jeho vybudování ve výši až 25 miliónů Kč. Dle předpokladů měl první návštěvníky nový městský park přivítat v roce 2011.

Lokalita Benátky byla po mnoho let nevyužívaným územím. Českotřebovské veřejnosti byly všechny návrhy, které se zúčastnily architektonické soutěže, představeny na výstavě probíhající od poloviny srpna do poloviny září v místním kulturním centru. S vítězným „parkem na lávkách“ z ateliéru ZAHRADA NAD METUJÍ se měli lidé podrobněji seznámit také na veřejném projednání, jež bylo původně plánováno v některém z podzimních měsíců.


"Protože město Česká Třebová do dnešního dne nesplnilo všechny požadované kroky, ani dostatečně neprokázalo skutečný zájem na včasném a bezproblémovém zahájení projektu, přijala správní rada nadace toto závažné rozhodnutí,“ doplňuje Gabriela Navrátilová. "Odstoupení od projektu je pro nadaci velice nepříjemné, na druhou stranu bych ráda zdůraznila zodpovědnost, kterou máme vůči dárcům, jež na podporu veřejně prospěšných projektů poskytují významné finanční prostředky. Zodpovědný přístup k přípravě i samotné realizaci projektů samozřejmě vyžadujeme od všech příjemců nadační podpory,“ dodává ředitelka.
"Přes všechno úsilí ze strany města Česká Třebová se tisková zpráva nadace Proměny jeví jako velmi zmatenou, nelogickou a nepřiměřenou všemu, co pro tento zajímavý a pro město Česká Třebová přínosný projekt, bylo uděláno. Město Česká Třebová od výsledku grantové výzvy roku 2008 úzce s nadací Proměny spolupracuje a postupně plní všechny její požadavky. Park Benátky je významnou plochou zeleně v přímé blízkosti centra města Česká Třebová a proto město bude dále pokračovat v přípravách jeho realizace a to i za předpokladu, že grantový příspěvek neobdrží, neboť je to samozřejmě jednou z priorit města," reaguje na výtky nečinnosti starosta města.
"Požadavky, které nadace Proměny vznesla vůči městu Česká Třebová a kterými podmínila uzavření smlouvy o nadačním příspěvku na vybudování parku Benátky, jsou v zájmu bezproblémové realizace projektu a následně tedy i plně funkčního parku. Řešení souvisejících nedostatků projektu by tedy mělo primárně iniciovat město. V přiloženém vyjádření je situace popsána velmi zkresleně. Nadace rozhodně nekladla městu nesmyslné podmínky," uvedla na slova starosty města PR manažerka nadace Petra Hrubošová.
Podle představitelů nadase se město mělo zavázat k dořešení přístupnosti parku - v současné době je lokalita přístupná bez komplikací pouze z jednoho místa, ostatní přístupy jsou blokovány vlastnictvím dotčených pozemků Pardubickým krajem resp. chybějícími komunikacemi a přemostěním řeky Třebovky. Dále se mělo město vyjádřit popř. zavázat k řešení dalších návazných investic, které se netýkají přímo dotčeného území, ale s projektem souvisejí jako je pohledové a zvukové odclonění průmyslových provozoven za řekou, řešení sociálního zázemí parku nebo třeba odstranění nefunkčního komínu v sousedství parku.
"Ke stanovenému termínu město bohužel předložilo jen neúplné podklady, některé z bodů dokonce začalo řešit až po závazném termínu. Na zasedání správní rady nadace, které se uskutečnilo minulý čtvrtek a kde mělo padnout rozhodnutí ve věci uzavření smlouvy o nadačním příspěvku a dalšího harmonogramu projektu, jsme předložili veškeré podklady, které v té chvíli byly od města k dispozici. Protože většina z nich neměla povahu závazku vázaného na konkrétní termín, správní rada rozhodla o zastavení podpory projektu. Vzhledem k tomu, že nadace plánuje aktivity a realizaci jednotlivých projektů opravdu nadlouho dopředu (jeden projekt trvá cca tři roky), není možné zahájit podporu projektu bez jakýchkoliv závazných termínů nebo je stále posouvat. I s ohledem na ostatní příjemce nadační podpory, od kterých vyžadujeme obdobně zodpovědný přístup k řešení problémů," dodala Hrubošová.
Nadace Proměny již část nadačního příspěvku městu Česká Třebová poskytla. Jedná se o 200 tisíc Kč, které byly použity na vyplacení cen ateliérům, jež se účastnily architektonické soutěže na návrh parku Benátky. "Všechny soutěžní návrhy zůstávají v majetku města. To může v budoucnu opět usilovat o získání nadační podpory po odstranění všech řešených nedostatků, příp. projekt realizovat i nezávisle na nadaci Proměny," dodává PR manažerka nadace Proměny Petra Hrubošová.

Fotogalerie


Foto: Nadace Proměny

Linkuj elánek Linkuj.cz  Linkuj.cz  |   Facebook  Facebook  |   Google  Google  |   Jagg.cz  Jagg.cz  |   Digg  Digg
Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality
Uplynulý víkend nezačal při cestování dobře pro třicetiletou řidičku z Choceňska
Exkluzivní rozhovor s reportérem a moderátorem zpravodajství České televize Tomášem Drahoňovským pro Orlicky.net
Informační centrum „Hučák“ slaví 10 let. Dnes se tam slaví v rámci Muzejní noci
Čtvrtý týden stavebních prací na silnicích ve městě
Řidič se lekl protijedoucího auta a svůj náklaďák poslal na bok
Taxík skončil po střetu s jiným autem v plotě
Nový rok 2018 je již za dveřmi. Oslavy ve světě jsou v plném proudu
Partnerské neshody skončily tragédií. Žena byla obviněna z vraždy
Koncert The Trio MUH - Nový zámek Kostelec nad Orlicí
Dvě víkendové nehody blokovaly silnici I/33 z Jaroměře na Náchod
Kůň spadl do studny. Po dvou hodinách ho zachránili hasiči
Světový den boje proti mozkové mrtvici
První krajská miminka roku 2017 obdrží dárkové poukazy
Zahájili Ústecký advent 2016
Po srážce dvou osobáků museli jednu osobu vyprostit
Na staršího muže zaútočil slzným sprejem
Odešla z domu a teď ji hledají
Auto s vlekem dostalo smyk. Převrácené skončilo v sadu
Tesaři z náchodské stavebky vybojovali bronz
Benefiční Setkání před betlémem pořádá Domácí hospic Setkání
Komedie s Ivanou Chýlkovou a Janem Potměšilem v Dobrušce
Žáci středních praktických škol z Rychnova nad Kněžnou a Kvasin se společně setkali v ÚSP Kvasiny
Den dětí oslavili v Týništi cestou Pohádkovým lesem
Golfový klub Symbióza Nebeská Rybná pořádá Den otevřených dveří
Český reprezentant a novopečený mistr ČR v badmintonu Petr Koukal poskytl Orlickému Netu rozhovor
Death or Glory: Atlantic Ocean
Pád horolezce v Teplických skalách
V poledne se po celé republice rozezní sirény. K uctění památky vojáků.
Letní slavnosti už dnes
Děti utopily hendikepy na vodáckém táboře

Radnice vyhlásila veřejnou sbírku na podporu Dominiky, Nikol a Patrika
17.07.2019 | 09:52 | Rychnov nad Kněžnou

Vyrazil na dovolenou. Hned po příjezdu stihnul zachránit tonoucí dítě
16.07.2019 | 13:28 | HZS

Výstava veteránů už tuto sobotu
03.07.2019 | 07:44 * | Vrbík

Výstava zemědělské techniky se vydařila
11.07.2019 | 10:26 | Vrbík

Blíží se tradiční oslava dřeva ve Skuhrově nad Bělou
03.07.2019 | 06:51 | TV Rychnov

Dobrovolní hasiči mají od včera novou zbrojnici, dnes si zázemí můžete prohlédnout i Vy
22.06.2019 | 08:42 | Náchod

Došlo na Choceňsku a Kostelecku k obtěžování dětí? Policie nezjistila žádnou relevantní informaci, která by oznámení potvrzovala
20.06.2019 | 18:38 | (rup)

Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun
20.06.2019 | 09:55 | Pardubický kraj

Město Žamberk přivítalo delegaci z amerického Rice Lake
19.06.2019 | 13:59 | Žamberk

Seniorovi zachránil život. Odtáhl ho z kolejiště těsně před přijíždějícím vlakem
14.06.2019 | 21:53 * | Orlická TV

Buďte tu pro ostatní - darujte krev - podělte se o život!
12.06.2019 | 13:18 | ZuzanaK.

V centru Kostelce nad Orlicí i Rychnova nad Kněžnou se demonstrovalo. Mluvčí vyzývali: Je to na nás!
11.06.2019 | 21:41 * | ZuzanaK.

Nemocnice uspěla s žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, obdrží doplatek za poskytnutou zdravotní péči ve výši 7 milionů
31.05.2019 | 08:47 | Orlický.net

Byla zahájena výstavba nové hasičské stanice
30.05.2019 | 11:42 | HZS

PrádlomatKiosek u obchodního domu
28.05.2019 | 07:20 | Vrbíkzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Radnice vyhlásila veřejnou sbírku na podporu Dominiky, Nikol a Patrika
Wroclaw Trophy: Juniorští fotbalisté přivezli tři výhry a jednu remízu
Rozhovor s lídrem kapely Jelen Jindrou Polákem
Soudce vzal střelce z restaurace do vazby. Hrozí mu až 18 let
Ústí nad Orlicí
O víkendu nás čekají tropické teploty, vemte plavky a vyražte do aquaparku. Bude opět v provozu
Připravili zábavný víkend pro děti
Aquapark odstavila havárie ve strojovně. Znovuotevření neproběhne dřív než příští pátek
Cyklista při jízdě po mostě spadl z kola. Policisté hledají případné svědky
Žamberk
Žamberská Orlická brána po třinácté tradičně i trochu jinak.
Festival Orlická brána je za dveřmi!
Přísahali republice
Město Žamberk přivítalo delegaci z amerického Rice Lake
Lanškroun
REGIONEM ORLICKA – závod, ze kterého vzešly hvězdy světové cyklistiky
Ve studni u rodinného domu nalezli německé ruční granáty. Na místě zasahovali pyrotechnici
Děti z mateřinky byly z chemických pokusů nadšené
Práce na cyklostezce, která spojí Lanškroun se Žichlínkem, budou zahájeny před prázdninami
Nové Město nad Metují
U zámku budou mít děti nové hřiště. To stávající totiž projde rekonstrukcí
Slavnostně otevřeli Bartoňovu vyhlídku. Majitelé byli oceněni za architektonický počin
Jen děti opustily školu, navštívil ji někdo jiný. A bral vše, co mu přišlo pod ruce
Do střechy rodinného domu uhodil blesk. Poškodil část krytiny a rozvody elektroinstalace
Dobruška
Řidič se vydal sklízet obilí. Místo kombajnu použil osobní auto
Florbalový Open Air Cup Dobruška 2019 je minulostí
Přes tři promile za volantem. Řidiči byli nebezpeční ostatním i sobě
Ve středu startuje florbalový Open Air Cup
Letohrad
Festival zakončil Lubomír Brabec a Boni Pueri
Vyhlášením ceny Grand prix začal MHL Letohrad 2019. Galakoncert byl na bedrou Hradišťanu
O víkendu začíná 30. ročník MHF Letohrad
Ze zkušebny zmizely hudební nástroje. Můžete na ně narazit v bazaru
Kostelec nad Orlicí
Vyražte za Monou Lízou do Galerie Kinský
Seniorovi zachránil život. Odtáhl ho z kolejiště těsně před přijíždějícím vlakem
V Dánsku se konalo policejní Mistrovství Evropy v orientačním běhu. Tři medaile přivezl policista z Podorlicka
Děti i rodiče si spolu užili dětský den, báječný den
Choceň
Požár krmelce zřejmě založil žhář
Hudební festival je za dveřmi
Chodkyně se střetla s kamionem. Policie hledá svědky tragické dopravní nehody
Auto na střeše, přívěsný vozík v příkopu
Týniště nad Orlicí
Proč se běhá po pralese. Charitativní akce přispěla víc jak dvaceti tisíci
Na Rychnovsku po pěti letech opět vykvetly vzácné orchideje. Může za to chladný a deštivý květen
Swingový festival Jardy Marčíka už počtyřiadvacáté
Cizinecká policie během dopoledne zkontrolovala 56 osob, devět cizinců skončilo zajištěných
Vamberk
Osobák prorazil zábradlí a skončil v řece převrácený na střechu
Palisády kruhového objezdu si vyžádaly život dalšího motorkáře
Čarodějnické ohně práci hasičům nepřidělaly, hořící stroj ano
Mladík, toho času ve vězení, dýloval pervitin. Dvěma dětem jej nabídl víc než 40 krát, dostal od nich přes deset tisíc
Česká Skalice
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Náchodští hasiči cvičili na Rozkoši záchranu osoby, pod kterou se propadl led
V bývalé pekárně zahořel moučný prach
Motorka po střetu s autem skončila mimo silnici, motorkář v péči lékařů
Rokytnice v Orlických horách
Opravili nebezpečnou křižovatku, teď připravují parkoviště
Hasičský pomník v novém
Prašné parkoviště na Panském Poli je minulostí. Nově tu je víc jak 80 míst
Na tvrz Hanička přivezli repliku střílny. Váží víc než 5 tun
Česká Třebová
Kraj pomůže lidem z vyhořelého paneláku v České Třebové milionem korun
Koněm tažený vozík nabořil zaparkované auto. Vozka od nehody ujel
Střecha činžáku v plamenech: Hasiči plameny zdolali po osmi hodinách vysilujícího zásahu, evakuováno bylo 40 lidí
Cyklomaraton v České Třebové oslaví již 11. narozeniny
Opočno
Dětské závody pomůžou malé Janičce. Pomoci můžete i vy
V Kodymově národním domě v Opočně zasedla Valná hromada destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko
Budova chirurgie a porodnice bývalé nemocnice v Opočně patří Královéhradeckému kraji
S holemi i bez holí se můžete opět vydat na trasy kolem Opočna
Náchod
Na Pivobraní vystoupí Škwor, Banjo Band Ivana Mládka, Pokáč i Jakub Děkan
Oprava komunikací v Třešinkách a „do Ameriky“
Ledová plocha na zimním stadionu v Náchodě opět připravena
Hořelo na radnici. Požár naštěstí nezpůsobil větší škodu
Jablonné nad Orlicí
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Společná výstava tří ZUŠ
Mladí umělci vystavují, během vernisáže proběhla také dražba
Na náměstí mají originální jarní výzdobu
Borohrádek
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Odstartoval celorepublikový řetězec dobrých skutků
Žáci základní školy by příští rok mohli sportovat na moderním hřišti
Začíná celorepublikový řetězec dobrých skutků
Jaroměř
Opilý muž sedl do auta za volant a rozjel se. Naštěstí byl pod dohledem policejní kamery, strážníci ho po chvíli odstavili
Dvě ženy ležící, spící a také v kontaktu s přírodou
Ženě se nelíbilo nedělní sekání trávy, nahlásila to
Byla zahájena výstavba nové hasičské stanice
Králíky
Věznice v bývalém pasťáku nevznikne, stavět se nebude ani jinde v kraji
Z dotačních peněz opravili drobné sakrální památky
O tomto víkendu probíhá Fort Fest CZ 2019. Akce se účastní více než dvě desítky vystavovatelů
Nad ránem začalo hořet v rekreační chatce
Hradec Králové
Záchranný výzkum u dvou rodinných domů v Sendražicích
Osobní auto skončilo po kolizi na střeše a poškodilo dopravní značení
Koupel na Marokánce si odpusťte. Kvůli vodě i zákazu
Prestižní vědecké konference poprvé v Evropě. Hostila je Univerzita Hradec Králové
Vysoké Mýto
Připravili komentované prohlídky v kostele sv. Vavřince
Mikádofest probudil Jungmannovy sady
Nejlepší přehradu z vlnité lepenky postavili studenti z Vysokého Mýta
Rekonstrukce silnice I/35 na průtahu městem vstoupí do poslední etapy
Pardubice
Vyrazil na dovolenou. Hned po příjezdu stihnul zachránit tonoucí dítě
Policisté po krátké honičce zastavili zdrogovaného řidiče. V autě našli alobalem upravené tašky sloužící ke krádežím zabezpečeného zboží
Další možnosti léčby pacientů s končetinovou aterosklerózou. Tepny zprůchodní frézováním
Osobák zahučel do křoví, řidička utrpěla jen lehká zranění
Litomyšl
Nehoda kamionu a tří aut uzavřela hlavní tah na Moravu. Zraněno bylo deset osob
Vítěz Kocianovy houslové soutěže vystoupil v rámci Smetanovy Litomyšle
Policisté pátrali po 10letém chlapci, před polednem byl nalezen v pořádku
Lidé z okolí Litomyšle provoz na likvidaci pneumatik v sousedství nechtějí
Solnice
Další osobák na střeše. K tomu poškozená tři jiná auta
Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný společenský dům. Až do neděle probíhá den otevřených dveří
Technická závada způsobila zahoření linky v sušárně
Nové haly u Solnice. Zkoumat jejich vliv na životní prostředí není potřeba!
Orlické hory
Rampepurda rampepurďácká má svoji sochu. Už jste ji byli navštívit?
Přes horké počasí vyrazili do hor cyklisté, 70 z nich závodí v rámci 4. ročníku Mamut Bike-O
Cyklobusy opět zamíří do Orlických hor
Dnes se bude po horských silnicích pohybovat větší množství cyklistů. Jede se Cyklo Glacensis 2019
Podorlicko
Srazila se velká i malá vozidla. V dalším autě zahořely kabely
První dojmy: Jak se jezdí na eBiku Škoda
Skončila přestavba významného železničního úseku Opočno - Hronov
Starostové se snaží získat do svých obcí více zubařů. V Solnici začne provoz nové ordinace už v červenci
Rychnovsko
Víkend ve znamení dopravních nehod
Dopravu na Rychnovsku má zajistit francouzský dopravce spolu s místní firmou, český ICOM byl vyřazen
Být policistou je výzvou i šancí
V centru Kostelce nad Orlicí i Rychnova nad Kněžnou se demonstrovalo. Mluvčí vyzývali: Je to na nás!
Orlickoústecko
Jezdit v alkoholovém opojení je hazard. Žena naštěstí poslala auto jen do příkopu
Značně opilý syn vyhrožoval rodičům újmou na zdraví. Skončil na záchytce
Pohřešuje se osmačtyřicetiletý muž. Rodina jej naposledy spatřila před čtyřmi dny
Muž držel nelegálně zbraň a střílel s ní do vzduchu. Za nedovolené ozbrojování ho můžou čekat až dva roky za mřížemi
Náchodsko
Dopravní nehoda s úmrtím: Muž na invalidní tříkolce nedal přednost autu
Jeden osobák narazil do stromu, jiný skončil převrácený na střeše
Policisté řešili mimo jiné nesprávné předjíždění. Řidiče sledoval ze vzduchu také vrtulník
Dejte si pozor na další způsoby internetových podvodů. Aukci prý nevyhrál, ale prodejce mu nabídl jiné zboží

provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2019 | ISSN 1803-6317 | za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků
zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje | | gdpr | ceník inzerce | admin
TOPlist Google+