10.09.2020 09:03
Orlický.net
Zpravodajství
zajímavosti
Zobrazeno
718x
|
Počátkem letošního března registrovaly TECHNOhrátky 12.645 školáků, kteří se zapojili do některé ze čtyřiadevadesáti speciálních akcí. Po dlouhém půlroce se počitadlo opět posunulo za zvuků zednických kladiv, hoblíků, pilek a žáru kovářské výhně.
Stalo se tak ve středu 9. září ve Střední průmyslové škole stavební Pardubice, která byla společně se 120 školáky z devátých tříd svědkem „technohrátkovského“ restartu. Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci provázela akci mezi budoucími stavbaři přísná hygienická opatření. Kompletní program na šesti připravených stanovištích museli všichni aktéři i hosté absolvovat v rouškách. Organizátoři také výrazně zkrátili společné části projektu při zahájení i tradičním vědomostním kvizu. Nasazení a velká snaha žáků splnit stanovené aktivity však jasně prozrazovaly, že TECHNOhrátky, které velice často rozhodují o jejich dalším profesním zaměření, jim už chyběly.
Pozitivní zpráva: Zvýšený zájem o stavební obory
Právě SPŠ stavební Pardubice je jednou ze středních škol v regionu, které zaznamenaly v tomto roce nejvyšší nárůst studentů. A ani tentokrát se zde účastníci TECHNOhrátek rozhodně nenudili. Na šesti speciálních stanovištích je čekal velice pestrý program. Seznamovali se při něm s maturitními obory zaměřenými na stavitelství a projektování a také s učebními obory tesař, truhlář, umělecký kovář–zámečník a zedník.
Vyzkoušeli si například suché zdění, řezání pilkou, výrobu jednoduchého spoje–křížového plátování, práci s řetězovou dlabačkou nebo na počítači projektování v systému CAD. V případě oboru umělecký kovář–zámečník, který tato škola vyučuje jako jediná v celém kraji, přišlo na řadu formování kovu za tepla a kování špice.
„V září k nám nastoupilo třeba jednadvacet zedníků, což je počet, jaký za jednadvacet let svého působení v této škole nepamatuji. Dokonce jsme kvůli překročené kapacitě nepřijali dvacet uchazečů o maturitní obor. Co je příčinou? Víc jsme naši filozofii zaměřili i na oslovování rodičů vysvětlování žáků, o čem je současné stavebnictví – že to zdaleka není práce v zašpiněných montérkách, ale naopak s moderními technologiemi. Proto také další stavební obory jako stavitelství nebo operátor přitáhly zvýšený počet žáků. Nižší zájem je však stále o obory tesař a především malíř pokojů – ten jsme ani letos neotevřeli,“ vysvětlila Renata Petružálková, ředitelka SPŠ stavební Pardubice.
Ve zkráceném soutěžním programu se udělovaly trofeje v podobě ovocných dortů pouze vítězům manuálních aktivit. O prvenství se podělily výpravy ZŠ a MŠ Kameničky a ZŠ Řečany nad Labem.
|