29.04.2022 12:39
Orlický.net
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
1532x
|
Již od 30. dubna se otevře Orlická galerie po zimní odmlce návštěvníkům. Příznivci výtvarného umění se mohou těšit nejen na několik nových krátkodobých výstav, ale také na obnovenou stálou expozici inspirovanou ročními cykly či významné akvizice loňského roku, a to především cyklus obrazů „Slatinský rok“ Miloslava Holého.
Vernisáž jarního cyklu výstav proběhne v pátek 29. dubna 2022 od 17 hodin v Orlické galerii v II. patře Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou.
Témata krátkodobých výstav byla letos vybrána velice různorodě. Zhlédnout tak můžete originální díla Tomáše Pilaře, výběr z tvorby známé výtvarnice a autorky dětských knih Daisy Mrázkové, retrospektivní výstavu Karla Kolínské spjatého s obcí Pěčín v Orlických horách či tvorbu studentů grafického designu SUPŠ Uherské Hradiště.
Pojďme si ale jednotlivé výstavy představit blíže. „V letošním roce uplyne 120 let od narození umělce a profesora kresby na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze Karla Kolínského. Ač prožil tento akademický malíř většinu svého života ve Velké Chuchli v Starolázeňské ulici, byl jeho život významně spjatý i s Orlickými horami, a to konkrétně s obcí Pěčín. Zde si pronajal letní byt. Působil tak ve velmi zajímavém prostředí, které se stalo inspirací mnoha malířů před ním,“ říká na úvod
k první výstavě kurátor Orlické galerie Mgr. Vlastislav Tokoš. Právě z obce Pěčín podnikal Karel Kolínský své výlety do plenéru, kde ho bylo možné potkat, jak stojí u malířského stojanu, a to do pozdního věku. „Kolínského dílo je prodchnuto neutuchajícím zájmem se stále zlepšovat a nedílně propojeno s vjemy a událostmi, kterého ho v průběhu života obklopovaly. Ať už to byla zpočátku reakce na první světovou válku, láska k hudbě či pomalu mizící krajina jeho domova,“ doplňuje V. Tokoš. Nově připravená výstava připomíná jedinečnou tvorbu Karla Kolínského spjatou s regionem Orlických hor a také představí menším výběrem dar umělcova díla, které věnovaly do sbírky Orlické galerie dcery malíře Jiřina a Jana.
Druhá z výstav letošního jarního cyklu prezentuje tvorbu mladého talentovaného malíře Tomáše Pilaře žijícího mimo ruch velkých měst v Podlažicích u Chrudimi, kde se kromě výtvarné tvory věnuje farmaření. „Právě svébytný životní styl a okolní prostředí podmiňuje Pilařovu malířskou tvorbu. Jeho intuitivně vnímané krajiny z blízkého okolí jsou se zápalem a energicky zobrazovány na jeho plátnech,“ upřesňuje Mgr. Vlastislav Tokoš. Na nejnovějších obrazech T. Pilaře se objevují figury, které jsou taktéž bytostně spojeny s okolní přírodou a stávají se jakýmsi filozofickým a symbolickým východiskem uměleckého názoru malíře.
V pořadí třetí z nových výstav je věnovaná výtvarnici a spisovatelce Daisy Mrázkové, jejíž knihy „Můj medvěd Flóra“, „Co by se stalo kdyby...“ či „Haló, Jácíčku“ zná hned několik generací dětí. „Otec Daisy Mrázkové byl krejčí, který v mladí odjel za prací do Londýna. Zde se seznámil s její maminkou Elsie Rice. S tou se roku 1908 oženil a po třech letech vrátil zpět do Čech. Právě anglická babička malé Daisy posílala dětské knihy, a to zejména o zvířatech od Helen Beatrix Potterové. I ty ovlivnily pozdější tvorbu Daisy Mrázkové,“ říká V. Tokoš. Vysněné studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze přerušila válka. Na škole potkala však svého budoucího manžela, Jiřího Mrázka. I z důvodu mateřských povinností se věnovala Daisy Mrázková své tvorbě především z domova, avšak počátkem 60. let minulého století obeslala soutěž tehdejšího Státního nakladatelství dětské knihy. „Seznámila se tak
s redaktorkou Olgou Krejčovou, která ji nabídla výtvarnou spolupráci na knize „Malenka a štětec“. O dva roky později vydává Daisy Mrázková vlastní pohádku „Neplač, muchomůrko“. Své knihy pak pravidelně publikuje až do roku 1982 a poté se téměř na třicet let odmlčuje
z důvodu péče o nemocného muže. K vlastní tvorbě se vrací až po roce 2008,“ doplňuje V. Tokoš. Knihy Daisy Mrázkové otevírají dětem zvláštní svět zvířat a lidí, kde ilustrace a slova vytváří dokonalou symbiózu, což ji vytvořilo ve světě umění zvláštní postavení. Výstava
v Orlické galerii představí výběr děl z rodinného archivu a ukáže obě umělecké polohy Daisy Mrázkové, tedy volnou tvorbu i dětské ilustrace.
Poslední z letošních výstav prezentuje tvorbu studentů grafického designu na Střední uměleckoprůmyslové škole Uherské Hradiště. „Počátky historie této instituce souvisejí z existencí bývalé Školy umění ve Zlíně, která byla založena v roce 1939 firmou Baťa.
meziválečného uměleckého školství – Gropiova Bauhausu, či moderního utilitárního pojetí
Ve škole
byly prosazovány moderní koncepce výuky poučené progresivními tendencemi evropského
amerických škol. Škola umění v té době poskytovala výtvarné vzdělání téměř na úrovni
vysokoškolského studia a podporovala tak růst mladých výtvarných talentů i v době války,“
upřesňuje Mgr. Vlastislav Tokoš. V roce 1952 škola přesídlila do Uherského Hradiště a na
vynikající tradici Školy umění ve Zlíně nejenom těsně navázala, ale snažila se ji nadále
prohlubovat a rozvíjet. Výstava představí práce jednoho z výtvarných oborů, jenž se zabývá
grafickým designem, a to především v podobě plakátů věnovaným festivalům, umělcům či
institucím.
S novou sezónou se dostalo změn i dlouhodobé expozici, která představuje významná díla sbírky Orlické galerie, ale i práce, které nejsou veřejnosti tak známé v zajímavých tematických a historických souvislostech. "V letošním roce prostřednictvím uměleckých děl bude možné sledovat proměnu krajiny regionu v různých ročních dobách, počasí i jak sezonní činnost lidí pozměňovala její náladu,“ uvádí V. Tokoš.
Stěžejním dílem celé expozice bude obdivuhodný a unikátní cyklus „Slatinský rok“ od Miloslava Holého, který se v roce 2021 podařilo zakoupit díky štědré dotaci Ministerstva kultury ČR a za finančního přispění Královéhradeckého kraje.

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
|