Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií
hash tag #zmenauzemnihoplanu #rychnovnadkneznou
07.10.2019 09:44

Aktualizováno
07.10.2019 10:01

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 3041x
Na začátku září proběhlo vyhrocené, tři a půl hodiny trvající, veřejné projednávání druhé změny platného územního plánu (ÚP) města. Několik týdnů před tímto veřejným jednáním byla spuštěna na internetu informační webová stránka. Mělo se však jednat o agresivní kampaň.
Internetovou stránku spustil občan města Otto Šlemín, kde popsal své obavy z prosazení některých návrhů změny č. 2 ÚP. A web vzbudil zájem obyvatel, ti si také začali procházet zveřejněnou studii města. První pracovní den po letních prázdninách pak přišlo do sálu Pelclova divadla necelých 150 lidí. A jejich požadavek směřovaný k víc jak polovině přítomných zastupitelů zněl jednohlasně - na projednávané ploše nad Billou chtějí zeleň. Vzrostlou zeleň! Nikoliv obchodní zónu. Podle dvou zastupitelek města se ale jednalo o agresivní, lživou a manipulativní kampaň.
"Kampaň, kterou vedl Otto Šlemín byla agresivní, a na tom trvám, v některých bodech byla lživá,“ prohlásila na jednání Dana Spejchalová /Nezávislí za Rychnov/. "Vždyť je to zbytečné dělat takovéto kampaně, stačí domlouvit se s úředníkem, podívat se do papírů,“ dodala Spejchalová. "Kolik z Vás četlo textový dokument k územnímu plánu? A kolik z Vás četlo jenom antikampaň pana Šlemína?“ tázala se na jednání zastupitelka Marie Linhartová /Nezávislí za Rychnov/ a pokračovala: "Já územní plán studuju od března, kdy ještě nebyla definitivní verze. S developerem, jak bylo lživě v kampani uvedeno, nebo že zastupitelé měli schůzky s developery, já neměla ani jednu. Měla jsem ale od března 4 schůzky s úředníky, s panem starostou, abych se detailně seznámila s územním plánem s jeho textovou částí. Je to několik desítek stran. A rozhodně stojí za pozornost víc než kampaň pana Šlemína, která je tendenční a bohužel hodně agresivní.“

Zastupitelé měli podklady k prostudování k dispozici nepřetržitě, obyvatelé města si museli počkat

Zatímco zastupitelé měli možnost nahlédnout do podkladů po celou dobu projednávání, informace pro občany ke změně č. 2 a k územní studii nad Billou zmizely na jaře tohoto roku z internetových stránek města. Znovu se na webu objevily ve chvíli, kdy byla zveřejněna finální podoba dokumentace pro veřejné projednávání, což se stalo 9. července 2019. Šlemín svoji internetovou stránku spustil v polovině srpna.
"Nevím, jak jinak informovat obyvatele města v krátké době o tom, co se v územním plánu chystá a o našich připomínkách, které vnímáme jako důležité. Snažil jsem se srozumitelně popsat pro laika zcela nesrozumitelný návrh změn územního plánu. Nemám k dispozici městský zpravodaj ani městskou TV. Nastudovat všechny zveřejněné podklady mi zabralo spoustu času. Jestli je šíře kampaně vnímána dvěma zastupitelkami jako agresivní, protože dle jejich slov něco podobného v Rychnově ještě nebylo, tak je mi líto, ale možná je čas si zvykat, že lidé nebudou apaticky mlčet a v demokratické společnosti mohou projevit svůj názor. Chápu, že se to vždy a všem nemusí líbit a nemusí se to hodit ani připravovaným plánům. S developerem se setkal přímo starosta města a veřejně prohlásil, že investoři na schválení změn zastupitelstvem již čekají,“ reagoval na výtky Otto Šlemín.
Zastupitelka Linhartová prohlásila, že čtenáři webových stránek byli zmanipulováni. "Pan Šlemín, to bylo globálního oteplování, nedostatek vody, vzal všechny problémy světa a sesypal to na jednu hlavu pana starosty a nás zastupitelů, že jsme uplaceni developery, že se necháme lehce ovlivnit. Lituju spoustu lidí, že se jako nalákat nechalo,“ popsala Linhartová údajnou agresivitu webové prezentace budoucnostrychnova.eu.
"Nevím, co paní Linhartová ví o tom, že jsou zastupitelé uplacení, ale na stránce budoucnostrychnova.eu si o tom rozhodně nic nepřečtete. Také od ní není hezké si o spoluobčanech myslet, že jsou naivní a snadno zmanipulovatelní. A informace o změnách klimatu? Že jsou nepravdivé a našeho města, regionu, snad i státu se netýkají? Celé to vypadá, že si ony dvě zastupitelky nejspíš odkazované rozhovory s odborníky ve vysílání ČRo Plus ani neposlechly. V těchto rozhovorech se neřeší Bangladéš, Keňa a nebo JAR. V těchto rozhovorech se řeší, jak se bránit suchu, vysokým teplotám nebo naopak katastrofickým bleskovým povodním v českých a moravských městech,“ reagoval Šlemín.


Záznam veřejného projednávání změny č. 2 územního plánu města Rychnov nad Kněžnou.

Související články:
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?


Místo argumentů útočná prohlášení

"Celé to na mně dělá dojem, že pokud nejsou argumenty, musí se stočit celé téma jinam a předložené připomínky znevěrohodnit. Vraťme zpět nejdůležitější téma, a tím je nárůst dopravy související nejen s bytovou výstavbou, ale především s markety umístěnými doprostřed budoucí bytové zóny. Zastupitelé se budou muset vypořádat s podanými námitkami obyvatel města. Obávám se, že pokud je nezapracují do územního plánu a shodí ze stolu, bude hlasování jen takovou formalitou, protože, už jen kvůli schválení obchvatu do průmyslové zóny musí změna č. 2 územního plánu projít,“ dodal Šlemín. "Jak se tedy zastupitelé vypořádají s námitkami obyvatel města? Odmítnou je, protože jsou to námitky a připomínky obyvatel města údajně zmanipulovaných lživou a agresivní kampaní a nebo se budou zabývat předloženými argumenty podloženými čísly a selským rozumem bez ohledu na finanční zájmy kohokoliv?“ zamýšlí se na závěr Šlemín.

K veřejnému projednávání a údajné agresivní kampani se na zasedání městského zastupitelstva, které se konalo o dva týdny později, vyjádřil bývalý zastupitel města Tomáš Erben. "Já si představuji agresivní kampaň pod něčím jiným. Byl jsem zastupitelem osm let. Za osm let tady byli lidi, když se volil starosta v roce 2010, potom 2014 a pak sem lidi nechodí. Teď tady nejsou zase. (poznámka k účasti obyvatel města na jednání zastupitelstva, pozn. redakce). Třeba tady nejsou proto, že se řekne, jsou agresivní. Ti, co se vlastně ptají, jsou agresivní. Aby to nespadlo k tomu, že vlastně, když chceme něco změnit v tomto městě, a ti lidé sem nechodí, protože je to evidentně nezajímá, přijdou sem jedině, když se jim tak nějak šlápne na kuří oko, tak abychom je tímto neodrazovali. Jestliže tady bylo nějaké sezení, na které přišlo cca 200 lidí nebo kolik," prohlásil Erben.
"Jenom chci říci, že jsem neřekla, že lidé jsou agresivní, ta kampaň byla agresivní a mohli klidně dneska přijít a na názor se mě zeptat. A to zase mrzí trochu mě, že ti lidé tady nejsou," řekla zastupitelka Marie Linhartová.

Na veřejném jednání svůj názor odprezentovaly právě jen obě výše zmíněné zastupitelky, další zastupitelé, ač je k tomu autor článku osobně vyzval, své stanovisko ke změně územního plánu neřekli. Prý na veřejném projednávání tak nemohli učinit.
Jenže neučili tak ani na zasedání zastupitelstva. "Kde se mohla stát chyba, proč občané nepřišli i sem?" Takovou otázku nahlas položila zastupitelka Marie Linhartová. A nabízí se odpověď: Protože lidé mají zájem o změnu ÚP a proto přišli vyjádřit svůj názor k projednávanému tématu na veřejné jednání. Od zastupitelů očekávali, že budou jejich přání aktivně zastupovat. To se ale na zastupitelstvu děje málokdy. Občané názory starosty a těch zastupitelů, kteří chtěli hovořit, již slyšeli na onom veřejném projednávání 2. září, nic jiného 16. září k tématu nezaznělo. Názory vybraných zastupitelů naleznete v odkazovaném článku.   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Nemocnice spouští odběrné místo na Covid-19. Musíte tam přijet vlastním autem a jen s doporučením od lékaře
Rouškovník Jájovník nabízí roušky zdarma
Město zajistilo dezinfekci na ruce pro všechny občany 65+
Kino, bazén i zimní stadion jedou dál. Mezi lidmi se strhla kritika
Vyšetřování vraždy z náměstí je u konce. Policisté poslali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby
V nemocnici sebrala cizí platební kartu a opakovaně z ní vybírala hotovost
Je to rebel! Golf se se samovolně rozjel a nacouval do Kodiaqu
Z lidově označovaného “kremelského” náměstí mají náměstí skutečné. Podle některých zastupitelů jde ale jen o parkoviště
Začal předprodej vstupenek na druhý ročník festivalu Jízdárna Fest
Sucho a kůrovec na sídlišti. Vzrostlé stromy v parčíku na Trávníku jdou k zemi. Prořezat bylo nutné i stoleté lípy na náměstí
Peněženka v bundě na věšáku se neubránila ataku cizince. Ukradené peníze naštěstí získal senior druhý den zpět
O nejúspěšnějších sportovcích Rychnovska roku 2019 je rozhodnuto. Sportovní osobností roku cyklista Luděk Kubias
V nemocnici se narodilo méně dětí. Prý za to může mediální kauza
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Smyk potrápil mladého řidiče. S autem prorazil zábradlí na břehu řeky
Zastupitelé jednomyslně schválili změnu územního plánu. Zelenou dostaly nové supermarkety na sídlišti, červenou pak silniční obchvat průmyslové zóny
Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
Stylové peklo a stylová čertovská výstava
Cizinec naboural čtyři auta a ujel. Na místě nehody zapomněl registrační značku. K rychlému vyřešení nehody také přispěli občané města
Studentům ve škole zmizely boty. Odnášel je mladík s kriminální historií
Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
Gymnázium podporovalo stávku vysokoškoláků
Vzpomínková akce na sametovou revoluci
30 významných osobností obdrží pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989
Anketa k 17. listopadu 1989 po 20ti letech
ČT: Podle ministerstva při porodu chyboval i lékař v Rychnově
Jedno auto přišlo o kolo, druhé shořelo
Mohlo by Vás zajímat
loading...

Pomoc dětem při domácí výuce fyziky! ČEZ zpřístupnil tisíc videí s pokusy a návody, chystá i soutěž o 200 000 korun
08.04.2020 | 08:09 | Orlický.net

Kvůli výpadku příjmu nemáte na jídlo a bydlení, ale na dávky hmotné nouze nedosáhnete? Můžete požádat o MOP
07.04.2020 | 18:35 | Fletch

Školy v regionu vyrábějí zdravotníkům ochranné prostředky
07.04.2020 | 07:52 | Vysoké Mýto

Program ANTIVIRUS přehledně krok za krokem
06.04.2020 | 13:54 | Fletch

Královéhradečtí vodohospodáři dali nemocnici půl milionu na plicní ventilátor, přes milion pak mezi sebou vybralo vedení a dodavatelé
06.04.2020 | 11:39 | Fletch

Studenti průmyslovky se mohou těšit na novou kuchyň
06.04.2020 | 08:48 | Pardubický kraj

Pod Orlickými horami vznikají krásné výjimečné nástroje. Cembala jsou předchůdci klavíru
05.04.2020 | 13:41 | ČRo

Majitelka továrny na kabelky: Na pomoc státu se nespoléháme, místo elegantních doplňků šijeme roušky
04.04.2020 | 08:30 | Orlický.net

Kraj připravuje digitální technickou mapu, zažádá o dotaci
03.04.2020 | 13:10 | Fletch

Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
03.04.2020 | 08:39 | Rokytnice v Orlických horách

Druhý týden pomáhají se zvládáním nouzového stavu
02.04.2020 | 11:04 | Ústí nad Orlicí

Hučák bude opět po roce svítit modře
02.04.2020 | 06:47 | Orlický.net

Babiš získal osvědčení o účasti na třetím odboji
01.04.2020 | 11:47 | Orlický.net

Začali s dezinfekcí veřejných prostranství
01.04.2020 | 08:55 | Orlický.net

Rouškovník Jájovník nabízí roušky zdarma
28.03.2020 | 15:51 | Junior TVzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Nemocnice spouští odběrné místo na Covid-19. Musíte tam přijet vlastním autem a jen s doporučením od lékaře
Rouškovník Jájovník nabízí roušky zdarma
Město zajistilo dezinfekci na ruce pro všechny občany 65+
Kino, bazén i zimní stadion jedou dál. Mezi lidmi se strhla kritika
Ústí nad Orlicí
Druhý týden pomáhají se zvládáním nouzového stavu
Neuznali mu reklamaci a tak zaútočil na prodejce rtutí. Seniorovi nyní hrozí až tři roky vězení
Seniorům rozdali 1000 roušek
Polského sprejera zadržela zásahová jednotka
Žamberk
Z kina a divadla: Startuje virtuální kino
Aktuálně z Divišova divadla
Oscarový březen v kině Žamberk
Jak poznáte, že se blíží jaro? V Divišově divadle zahajují Žamberské jarní slavnosti!
Lanškroun
V těžké době pomáhají dobrovolníci i město
Dobrovolníci budou rozvážet nákupy seniorům
Horor s pohádkovým koncem: Seniorku okradl o téměř 131 tisíc korun
Masopustní průvod prošel městem
Nové Město nad Metují
Požár porostu ohrožoval zahradní chatu. Hořelo ve strmé stráni
Nouzový stav je proti lidovým tradicím. Kolednice by letošní dívčí koledu měly vynechat
Poražené směrové sloupky a náraz do stromu. Na vině zřejmě nepřizpůsobená rychlost
Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj
Dobruška
Noční jízda skončila nárazem do mostku
Řidič po střetu vypadl ze svého auta a skončil pod koly dalšího vozu
Auto skončilo v příkopu převrácené na střechu. Nehoda naštěstí neměla tragické následky
Jeden osobák předjížděl druhý. Následoval střet, v příkopu pak přetočení na střechu
Letohrad
Studenti průmyslovky se mohou těšit na novou kuchyň
Tradiční hudební festival se odkládá. Meziročně se posune o jeden den
Starosta vyzval občany k omezení návštěv městského úřadu. Jako náhradu doporučil elektronickou komunikaci
I v Letohradu řeší parkování. Podle starosty o peníze do kasy nejde
Kostelec nad Orlicí
Kostelelečtí se pro dobro dokáží semknout
Osobák skončil v příkopu. Řidičce pomohli z vozu přivolaní hasiči
MS juniorů rozlosováno
Litr ropné látky znečistil řeku. Na pomoc byli vysláni hasiči
Choceň
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Týniště nad Orlicí
Obchvat města uzavřel střet cisterny s dodávkou. Nákladní auto skončilo na boku
V knihovně měl být cítit plyn
Kraj chce rozhýbat zablokovanou investici opravy silničních mostů
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Vamberk
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Česká Skalice
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Dobrovolníci zajišťují nákupy, dovoz jídel nebo léků. Mezi nimi i skupina skautů
18letý řidič čelně narazil do protijedoucího auta. Obě auta skončila na střeše, sedm lidí v péči doktorů
V polovině roku 2018 odcizil lodní motory vodním záchranářům. Policisté nyní motory předali zpět
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Kohouti titul neobhájí
Hokejisté České Třebové nevyužili výhodu domácího prostředí a ve třetím čtvrtfinálovém střetnutí těsně prohráli s Chotěboří
Opočno
Opočno jednalo o oslavách výročí narození Františka Kupky
Na zámku čistí sbírku vzácného benátského skla. Křehké exponáty pamatují 16. až 19. století
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Náchod
V Náchodě-Bělovsi bude stát nový most
Zdravotní sestry v náchodské nemocnici dostaly čtyři tisíce roušek prostřednictví Nadační fondu pro podporu nemocnice od soukromého dárce
Město Náchod nabízí ode dneška pro občany ROUŠKOMAT
V náchodských mateřských školách se ani v těchto dnech nezahálí
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Řidiče zřejmě přemohl mikrospánek. Přejel do protisměru, kde se narazil do stromu
Hasiči uvolňovali zablokovaný říční náhon
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Jaroměř
Auto narazilo do stromu. Jednu osobu museli hasiči vyprostit
Před dvaceti lety v noci z 9. na 10. března 2000 postihla Jaroměř a okolí povodeň o síle více jak stoleté vody
Senior nepřežil střet s autem na přechodu pro chodce
Policie byla při sklizni rychlejší. Pěstírnu prozradily i odběry elektřiny
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Případ šílené jízdy centrem města ukončen. Muž je viněn ze tří trestných činů
Královéhradečtí vodohospodáři dali nemocnici půl milionu na plicní ventilátor, přes milion pak mezi sebou vybralo vedení a dodavatelé
Nouzový stav nezrušil nejvyšší povolenou rychlost. Za jízdu stovkou v obci hrozí řidičům vysoká pokuta
Podkroví Live pokračuje třetím týdnem vysílání
Vysoké Mýto
Školy v regionu vyrábějí zdravotníkům ochranné prostředky
Lékaři už dostávají tolik potřebné ochranné prostředky
Žáci proměnili v architekty, vodohospodáře, zedníky či instalatéry
Zloděje zlákaly kudličky. Škoda je na odcizeném zboží a poškozené výloze 10 tisíc korun
Pardubice
V Pardubické nemocnici je potvrzeno 15 nakažených koronavirem. Nezbytná péče zůstává zachována
Roušky spojují celé město Pardubice, do distribuce jsou zapojeny všechny městské obvody
Na čtyřpruhové silnici došlo za tmy ke střetu auta s chodcem. Policie hledá případné svědky
Opilý muž bez roušky pokousal strážnici městské policie. Nakonec ho čekala sankce 10 tisíc korun
Litomyšl
Kraj nechal opravit tělocvičnu na gymnáziu
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Vlci poprvé zaútočili na hospodářská zvířata v Orlických horách. V lokalitě Šediviny zabili dvě ovce
Klub přátel rozhleden vyhlásil výsledky ankety Rozhledna roku 2019. Zvítězila ta na Velké Deštné
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Podorlicko
První jarní úplněk určuje datum Velikonoc. A dnes máme superúplněk
Rozbila se vám právě v těchto dnech pračka nebo lednička? Poradíme vám
Stav nouze ukázal holou pravdu. Stát není schopen zajistit bezpečnost obyvatel! Ještě že Češi mají zlaté ruce
Zaostřeno na čočky
Rychnovsko
Dostal chuť na čokoládu. Mladý recidivista nejprve kradl v obchodě, následně neoprávněně řídil cizí vozidlo
Auta skončila v příkopech či v oplocení, hasiči zasahovali také u požáru, prasklé vody či odstraňovali spadlé větve
Cizinecká policie zkontrolovala přes 40 osob, některé čeká vyhoštění
Krásy Rychnovska zachytí nová kniha leteckých fotografií
Orlickoústecko
Začali s dezinfekcí veřejných prostranství
Připravují dvě stavby pro cyklisty
Pršelo. Přesto podvacáté hledali Stromoucha
Nízkopodlažní autobusy a personál informující cestující. Leo Express představil výlukový jízdní řád
Náchodsko
Dávejte pozor na to, co píšete a sdílíte. Policie se zabývá nepravdivou zprávou o uzavření obcí na Náchodsku
Hasiči s rouškami na obličeji likvidovali dvě dopravní kolize
Uprostřed noci zachránili podchlazenou seniorku
Nejasné úmrtí seniorky. Z letošního prvního případu dokonané vraždy obviněna 61letá žena