Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií
hash tag #zmenauzemnihoplanu #rychnovnadkneznou
07.10.2019 09:44

Aktualizováno
07.10.2019 10:01

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 3150x
Na začátku září proběhlo vyhrocené, tři a půl hodiny trvající, veřejné projednávání druhé změny platného územního plánu (ÚP) města. Několik týdnů před tímto veřejným jednáním byla spuštěna na internetu informační webová stránka. Mělo se však jednat o agresivní kampaň.
Internetovou stránku spustil občan města Otto Šlemín, kde popsal své obavy z prosazení některých návrhů změny č. 2 ÚP. A web vzbudil zájem obyvatel, ti si také začali procházet zveřejněnou studii města. První pracovní den po letních prázdninách pak přišlo do sálu Pelclova divadla necelých 150 lidí. A jejich požadavek směřovaný k víc jak polovině přítomných zastupitelů zněl jednohlasně - na projednávané ploše nad Billou chtějí zeleň. Vzrostlou zeleň! Nikoliv obchodní zónu. Podle dvou zastupitelek města se ale jednalo o agresivní, lživou a manipulativní kampaň.
"Kampaň, kterou vedl Otto Šlemín byla agresivní, a na tom trvám, v některých bodech byla lživá,“ prohlásila na jednání Dana Spejchalová /Nezávislí za Rychnov/. "Vždyť je to zbytečné dělat takovéto kampaně, stačí domlouvit se s úředníkem, podívat se do papírů,“ dodala Spejchalová. "Kolik z Vás četlo textový dokument k územnímu plánu? A kolik z Vás četlo jenom antikampaň pana Šlemína?“ tázala se na jednání zastupitelka Marie Linhartová /Nezávislí za Rychnov/ a pokračovala: "Já územní plán studuju od března, kdy ještě nebyla definitivní verze. S developerem, jak bylo lživě v kampani uvedeno, nebo že zastupitelé měli schůzky s developery, já neměla ani jednu. Měla jsem ale od března 4 schůzky s úředníky, s panem starostou, abych se detailně seznámila s územním plánem s jeho textovou částí. Je to několik desítek stran. A rozhodně stojí za pozornost víc než kampaň pana Šlemína, která je tendenční a bohužel hodně agresivní.“

Zastupitelé měli podklady k prostudování k dispozici nepřetržitě, obyvatelé města si museli počkat

Zatímco zastupitelé měli možnost nahlédnout do podkladů po celou dobu projednávání, informace pro občany ke změně č. 2 a k územní studii nad Billou zmizely na jaře tohoto roku z internetových stránek města. Znovu se na webu objevily ve chvíli, kdy byla zveřejněna finální podoba dokumentace pro veřejné projednávání, což se stalo 9. července 2019. Šlemín svoji internetovou stránku spustil v polovině srpna.
"Nevím, jak jinak informovat obyvatele města v krátké době o tom, co se v územním plánu chystá a o našich připomínkách, které vnímáme jako důležité. Snažil jsem se srozumitelně popsat pro laika zcela nesrozumitelný návrh změn územního plánu. Nemám k dispozici městský zpravodaj ani městskou TV. Nastudovat všechny zveřejněné podklady mi zabralo spoustu času. Jestli je šíře kampaně vnímána dvěma zastupitelkami jako agresivní, protože dle jejich slov něco podobného v Rychnově ještě nebylo, tak je mi líto, ale možná je čas si zvykat, že lidé nebudou apaticky mlčet a v demokratické společnosti mohou projevit svůj názor. Chápu, že se to vždy a všem nemusí líbit a nemusí se to hodit ani připravovaným plánům. S developerem se setkal přímo starosta města a veřejně prohlásil, že investoři na schválení změn zastupitelstvem již čekají,“ reagoval na výtky Otto Šlemín.
Zastupitelka Linhartová prohlásila, že čtenáři webových stránek byli zmanipulováni. "Pan Šlemín, to bylo globálního oteplování, nedostatek vody, vzal všechny problémy světa a sesypal to na jednu hlavu pana starosty a nás zastupitelů, že jsme uplaceni developery, že se necháme lehce ovlivnit. Lituju spoustu lidí, že se jako nalákat nechalo,“ popsala Linhartová údajnou agresivitu webové prezentace budoucnostrychnova.eu.
"Nevím, co paní Linhartová ví o tom, že jsou zastupitelé uplacení, ale na stránce budoucnostrychnova.eu si o tom rozhodně nic nepřečtete. Také od ní není hezké si o spoluobčanech myslet, že jsou naivní a snadno zmanipulovatelní. A informace o změnách klimatu? Že jsou nepravdivé a našeho města, regionu, snad i státu se netýkají? Celé to vypadá, že si ony dvě zastupitelky nejspíš odkazované rozhovory s odborníky ve vysílání ČRo Plus ani neposlechly. V těchto rozhovorech se neřeší Bangladéš, Keňa a nebo JAR. V těchto rozhovorech se řeší, jak se bránit suchu, vysokým teplotám nebo naopak katastrofickým bleskovým povodním v českých a moravských městech,“ reagoval Šlemín.


Záznam veřejného projednávání změny č. 2 územního plánu města Rychnov nad Kněžnou.

Související články:
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?


Místo argumentů útočná prohlášení

"Celé to na mně dělá dojem, že pokud nejsou argumenty, musí se stočit celé téma jinam a předložené připomínky znevěrohodnit. Vraťme zpět nejdůležitější téma, a tím je nárůst dopravy související nejen s bytovou výstavbou, ale především s markety umístěnými doprostřed budoucí bytové zóny. Zastupitelé se budou muset vypořádat s podanými námitkami obyvatel města. Obávám se, že pokud je nezapracují do územního plánu a shodí ze stolu, bude hlasování jen takovou formalitou, protože, už jen kvůli schválení obchvatu do průmyslové zóny musí změna č. 2 územního plánu projít,“ dodal Šlemín. "Jak se tedy zastupitelé vypořádají s námitkami obyvatel města? Odmítnou je, protože jsou to námitky a připomínky obyvatel města údajně zmanipulovaných lživou a agresivní kampaní a nebo se budou zabývat předloženými argumenty podloženými čísly a selským rozumem bez ohledu na finanční zájmy kohokoliv?“ zamýšlí se na závěr Šlemín.

K veřejnému projednávání a údajné agresivní kampani se na zasedání městského zastupitelstva, které se konalo o dva týdny později, vyjádřil bývalý zastupitel města Tomáš Erben. "Já si představuji agresivní kampaň pod něčím jiným. Byl jsem zastupitelem osm let. Za osm let tady byli lidi, když se volil starosta v roce 2010, potom 2014 a pak sem lidi nechodí. Teď tady nejsou zase. (poznámka k účasti obyvatel města na jednání zastupitelstva, pozn. redakce). Třeba tady nejsou proto, že se řekne, jsou agresivní. Ti, co se vlastně ptají, jsou agresivní. Aby to nespadlo k tomu, že vlastně, když chceme něco změnit v tomto městě, a ti lidé sem nechodí, protože je to evidentně nezajímá, přijdou sem jedině, když se jim tak nějak šlápne na kuří oko, tak abychom je tímto neodrazovali. Jestliže tady bylo nějaké sezení, na které přišlo cca 200 lidí nebo kolik," prohlásil Erben.
"Jenom chci říci, že jsem neřekla, že lidé jsou agresivní, ta kampaň byla agresivní a mohli klidně dneska přijít a na názor se mě zeptat. A to zase mrzí trochu mě, že ti lidé tady nejsou," řekla zastupitelka Marie Linhartová.

Na veřejném jednání svůj názor odprezentovaly právě jen obě výše zmíněné zastupitelky, další zastupitelé, ač je k tomu autor článku osobně vyzval, své stanovisko ke změně územního plánu neřekli. Prý na veřejném projednávání tak nemohli učinit.
Jenže neučili tak ani na zasedání zastupitelstva. "Kde se mohla stát chyba, proč občané nepřišli i sem?" Takovou otázku nahlas položila zastupitelka Marie Linhartová. A nabízí se odpověď: Protože lidé mají zájem o změnu ÚP a proto přišli vyjádřit svůj názor k projednávanému tématu na veřejné jednání. Od zastupitelů očekávali, že budou jejich přání aktivně zastupovat. To se ale na zastupitelstvu děje málokdy. Občané názory starosty a těch zastupitelů, kteří chtěli hovořit, již slyšeli na onom veřejném projednávání 2. září, nic jiného 16. září k tématu nezaznělo. Názory vybraných zastupitelů naleznete v odkazovaném článku.Doporučujeme k přečtení
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Po střetu s autem skončila motorka na louce pod silnicí
Zastřelil manželku, dostal 14 let. Podle soudce byl důvod malicherný
Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
Expozice rychnovského muzea se opět otevřou veřejnosti
Pravidla silničního provozu stále platí. Řidiči i chodci se musí mít stále na pozoru!
Pravidelná zkouška sirén byla dnes opět zrušena. Přesto sirény v noci houkaly - kvůli požáru ve výrobní hale
Lidé si mohou opět půjčovat knížky. Město otevřelo novou knihovnu
Policisté šetří krádeže elektrokol. Kola byla téměř nová
Dezinfikujte si klíče, viry na nich přežijí i několik dní
Při požáru autodílny utrpěl jeden člověk popáleniny. Vrtulník jej transportoval do nemocnice
Jirka Rejfíř alias Jay Diesel nejen o své charitativní činnosti
Nemocnice spouští odběrné místo na Covid-19. Musíte tam přijet vlastním autem a jen s doporučením od lékaře
Rouškovník Jájovník nabízí roušky zdarma
Město zajistilo dezinfekci na ruce pro všechny občany 65+
Kino, bazén i zimní stadion jedou dál. Mezi lidmi se strhla kritika
Vyšetřování vraždy z náměstí je u konce. Policisté poslali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby
V nemocnici sebrala cizí platební kartu a opakovaně z ní vybírala hotovost
Je to rebel! Golf se se samovolně rozjel a nacouval do Kodiaqu
Z lidově označovaného “kremelského” náměstí mají náměstí skutečné. Podle některých zastupitelů jde ale jen o parkoviště
Začal předprodej vstupenek na druhý ročník festivalu Jízdárna Fest
Sucho a kůrovec na sídlišti. Vzrostlé stromy v parčíku na Trávníku jdou k zemi. Prořezat bylo nutné i stoleté lípy na náměstí
Peněženka v bundě na věšáku se neubránila ataku cizince. Ukradené peníze naštěstí získal senior druhý den zpět
O nejúspěšnějších sportovcích Rychnovska roku 2019 je rozhodnuto. Sportovní osobností roku cyklista Luděk Kubias
V nemocnici se narodilo méně dětí. Prý za to může mediální kauza
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Smyk potrápil mladého řidiče. S autem prorazil zábradlí na břehu řeky
Zastupitelé jednomyslně schválili změnu územního plánu. Zelenou dostaly nové supermarkety na sídlišti, červenou pak silniční obchvat průmyslové zóny

Dekontaminační body pro složky IZS v kraji končí, svůj účel splnily
30.05.2020 | 09:47 | HZS

Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
28.05.2020 | 11:27 | Vysoké Mýto

Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
28.05.2020 | 10:38 | Lanškroun

Muzeum východních Čech v Hradci Králové má nového dětského maskota
27.05.2020 | 19:28 | Fletch

Přírodovědci z Univerzity Hradec Králové budou ostřelovat jabloně laserem, pomohou tak pěstitelům efektivně pečovat o sady
26.05.2020 | 18:34 | Fletch

Z totality do totality: výstava Paměti národa z příběhů pamětníků Královéhradeckého kraje
25.05.2020 | 14:14 | Fletch

Automobilka otevírá grantové programy pro rok 2020
25.05.2020 | 10:27 | Orlický.net

Z tropů do tropů na polsko-českém pomezí. Miliony z Evropské unie pomohly rozvoji Safari Parku
24.05.2020 | 11:10 | Fletch

Česká pošta se vrací k běžnému provozu
22.05.2020 | 11:03 | Fletch

Za nehodou byla srdeční zástava. Pomohl first responder i telefonická asistovaná resuscitace
22.05.2020 | 10:45 | ZZS

Pracovníci technických služeb spustili projekt bezúdržbových trávníků
22.05.2020 | 08:55 | Hradec Králové

Albertinum vyvíjí nové typy respirátorů z 3D tiskárny
21.05.2020 | 08:51 | Orlický.net

Program Antivirus hlásí vyplacené už 4 miliardy korun
20.05.2020 | 14:34 | Fletch

Pod budoucím silničním obchvatem našli archeologové 4.000 let staré pravěké osídlení
20.05.2020 | 10:31 | ČRo

Koťata servalů po devíti letech. O potomky pečují netradičně samice i samec
19.05.2020 | 12:14 | Fletchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Po střetu s autem skončila motorka na louce pod silnicí
Zastřelil manželku, dostal 14 let. Podle soudce byl důvod malicherný
Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
Expozice rychnovského muzea se opět otevřou veřejnosti
Ústí nad Orlicí
Nebezpečné předjíždění: Řidičův manévr byl nezodpovědným hazardem
Malá scéna vystavuje fotky Evy Kovářové
Stavba nového domu dětí a mládeže pokračuje
Muzeum se po přestávce otevřelo veřejnosti
Žamberk
Albertinum vyvíjí nové typy respirátorů z 3D tiskárny
Nejnovější stream z Divišova divadla v Žamberku- Hashberry!
Májové online kino v Žamberku
Živé jeviště žamberského Divišova divadla!
Lanškroun
Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Proběhla první fáze bouracích prací na poliklinice
Obyvatelé se mohou znovu podílet na rozhodování o investicích ve městě
Nové Město nad Metují
Narazil do vyvýšeného obrubníku a spadl z kola. Cyklista hodinu před polednem nadýchal více jak 3 promile
Hořelo v motorovém prostoru auta. Pomohl hasicí přístroj
Uctili památku padlých hrdinů
Žena upadla v lese a poranila si nohu. Přes řeku ji transportovali hasiči
Dobruška
Těšila ses do kina? - Těšila! - No já na Vás taky, a jak!
Model gotického kostela otevírá okno do minulosti
Lidé zamířili na obnovené farmářské trhy
Při přístavbě výtahu k budově polikliniky se našla středověká pec
Letohrad
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Studenti průmyslovky se mohou těšit na novou kuchyň
Tradiční hudební festival se odkládá. Meziročně se posune o jeden den
Kostelec nad Orlicí
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Ochranné prostředky kosteleckým seniorům
Kostelelečtí se pro dobro dokáží semknout
Osobák skončil v příkopu. Řidičce pomohli z vozu přivolaní hasiči
Choceň
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
Týniště nad Orlicí
Ve dvou dnech seděli za volantem různých aut tři muži se zákazem řízení
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Sprejer v ulicích. Neviděl někdo autora?
Žena nesmí řídit již od roku 2014. Přesto ji za volantem chytili už pošesté
Vamberk
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Česká Skalice
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Dobrovolníci zajišťují nákupy, dovoz jídel nebo léků. Mezi nimi i skupina skautů
18letý řidič čelně narazil do protijedoucího auta. Obě auta skončila na střeše, sedm lidí v péči doktorů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Kohouti titul neobhájí
Hokejisté České Třebové nevyužili výhodu domácího prostředí a ve třetím čtvrtfinálovém střetnutí těsně prohráli s Chotěboří
Opočno
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Opočno jednalo o oslavách výročí narození Františka Kupky
Na zámku čistí sbírku vzácného benátského skla. Křehké exponáty pamatují 16. až 19. století
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Náchod
Starému skateparku v Náchodě odzvonilo, milovníci skateboardů a koloběžek se mohou těšit na zbrusu nový areál!
Malé lázně v Bělovsi zvou do nového informačního centra a k ochutnání minerálky z letních pítek
Stezka v lesoparku Montace se dočkala rozšíření
Náchodský rouškomat ukončí provoz k 22. 5. 2020
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Řidiče zřejmě přemohl mikrospánek. Přejel do protisměru, kde se narazil do stromu
Hasiči uvolňovali zablokovaný říční náhon
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Jaroměř
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Požár ve vlakovém muzeu Výtopna Jaroměř: Neznámý pachatel po sobě zanechal škodu ve výši 100 tisíc korun
Odstavený nákladní vagon lehl pepelem
Plameny zničily dřevěnou restauraci. Při požáru byla jedna osoba zraněna
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Podkroví Live v prvním červnovém týdnu ve znamení hudby a písniček
S Třincem dělba bodů
Dekontaminační body pro složky IZS v kraji končí, svůj účel splnily
Rýsuje se hokejová spolupráce Hradec – Kolín! Kozlům vypomůže Jan Veselý
Vysoké Mýto
Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
Plovárna otevře začátkem června, krytý bazén zahájí provoz až v září
Stroj na suchou mlhu pomáhá účinně dezinfikovat prostory
Městská knihovna už je opět otevřena pro veřejnost
Pardubice
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Zdrogovaný řidič utekl od dopravní nehody. Na útěku byl ale jen pár minut
Kraj připravuje pozemky pro dašický přivaděč na D35
Tchaj-wan daroval do kraje ventilátory a celoobličejové masky
Litomyšl
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Kraj nechal opravit tělocvičnu na gymnáziu
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Vlci poprvé zaútočili na hospodářská zvířata v Orlických horách. V lokalitě Šediviny zabili dvě ovce
Klub přátel rozhleden vyhlásil výsledky ankety Rozhledna roku 2019. Zvítězila ta na Velké Deštné
Podorlicko
Nadměrný náklad má namířeno do Červené Vody. Energetici budou odpojovat vedení elektrického proudu
Nešvar běžného dne: Řidiči způsobí nehodu a z místa ujede
Dealer pervitinu skončil ve vazbě. Kvůli drogám není řešen poprvé
Regionální kina podpoří zrušený karlovarský filmový festival
Rychnovsko
Hasiči likvidovali nehody, požár i pády stromů
Jednostopé dopravní prostředky versus auta: Cyklista i motorkář zraněni
Dostal chuť na čokoládu. Mladý recidivista nejprve kradl v obchodě, následně neoprávněně řídil cizí vozidlo
Auta skončila v příkopech či v oplocení, hasiči zasahovali také u požáru, prasklé vody či odstraňovali spadlé větve
Orlickoústecko
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Na muže, podezřelého z vraždy, uvalil soudce vazbu
Muž podezřelý z vraždy je již v cele. Včera ho tam dopravila zásahová jednotka
Vlaková výluka dnes končí, od zítra podle pozměněných jízdních řádů
Náchodsko
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje
Část lidí se v těchto dnech bojí chodit na rehabilitační masáže. Riskují přitom zhoršení svého stavu
Neuvěřitelný příběh polského řidiče náchodské společnosti. S manželkou se vídá jen přes hranice
Dávejte pozor na to, co píšete a sdílíte. Policie se zabývá nepravdivou zprávou o uzavření obcí na Náchodsku

 
loading...