Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup), facebook
hash tag #obecnireferendum #potstejn
01.11.2019 01:11

Aktualizováno
31.10.2019 23:46

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 2340x
Plánovaná rekonstrukce hasičské zbrojnice už několik týdnů hýbe Potštejnem. Déle jak deset let připravovaná stavba, zasazená na zdejší náměstíčko, rozdělila obyvatele na dva tábory. Rozseknout by to mělo tak trochu "utajené" místní referendum. To se koná právě dnes od 10 do 22 hodin.
Referendum vyhlásil 4. října 2019 na úřední desce starosta obce Petr Dostál na základě jednání zastupitelstva obce. Lidé budou odpovídat ano nebo ne na otázku: "Jsem pro výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí dle schválené projektové dokumentace a vydaného stavebního povolení na akci Výstavba hasičské zbrojnice a obecního sálu v Potštejně".
K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

Proč je referendum tak trochu utajené?

To proto, že vedení obce sice zveřejnilo informaci o konání na úřední desce v obci i na internetu, ale právě na oficiálních stránkách obce až na úplném konci stránky věnované úřední desce jako 46. záznam na stránce - ačkoliv právě informace o obecním referendu, jako jednom ze základním nástrojů přímé demokracie, by občané mohli očekávat na prvních pozicích. Na webu nepomůže uživateli ani funkce vyhledávání - systém pro výraz "referendum" dohledá na elektronické úřední desce jen doplňující dokumenty týkající se procesních záležitostí referenda jako je například zveřejnění výše odměny členů místní komise pro místní referendum.
Na úvodní stránce oficiálního webu obce se čtenář dozví o divadelním představení, o oslavách 760 let obce, v sekci akce třeba o svatomartinských hodech v místních hospodách. O důležitém aktu, jakým místní referendum je, není napsáno nic. Žádný nadpis, žádná nabídka v menu, žádný odkaz. Žádné informace nejsou k referendu umístěny ani na oficiálních sociálních sítích Potštejna.
Ostatně o samotném záměru výstavby hasičské zbrojnice také ani zmíňka. Jen v rámci elektronické úřední desky byla 9. května 2019 zveřejněna dokumentace studie nové hasičské zbrojnice - tedy jen obrazová část prezentující půdorys prvního a druhého patra, a dále pohledy ze všech čtyř světových stran. Ekonomická stránka projektu není zveřejněna. Přesto má jít o stavbu za 24 milionů korun, což v rozpočtu takto malé obce je podstatná položka. Zájemci o podrobnější informace z projektové dokumentace musí navštívit osobně obecní úřad.

Co Potštejňáky rozděluje

Podle autorů neoficiální stránky, která se projektu výstavby hasičské zbrojnice věnuje, projekt obce neprošel žádnou architektonickou soutěží a byl na přímo zadán projekční kanceláři. Návrh podle mnohých bude hýzdit historické centrum obce. "Plánovaná zastavěná plocha je cca 450 m2. Pokud ponecháme stranou estetický aspekt projektu, považujeme za důležité zdůraznit rozměry stavby. Ve svém nejvyšším bodě má budova 8,7 m a svým půdorysem bude zasahovat do parčíku u náhona, a to do vzdálenosti cca 1 m od Lípy republiky. V případě stavby nové hasičárny v jejím původním místě se nabízí otázka, jak by vypadaly alternativy v případě zadání soutěže," píší autoři webové prezentace. Ona lípa republiky už ale nikoho nemusí trápit - relativně mladý strom, zasazený vedle mlýnského náhonu, totiž během tohoto roku uschnul, jak dokumentuje úvodní fotografie tohoto článku pořízená letos v srpnu.
Proti výstavbě víceúčelové novostavby vznikla v srpnu také petice. Tu podepsalo celkově 453 osob, z toho 309 oprávněných voličů Potštejna a Brné, a několika zastupitelů. "Prezentovaný projekt považujeme za naprosto necitlivý vůči svému okolí s ohledem na rozměrnost stavby na poměrně malém a komplikovaně přístupném pozemku. Považujeme za politováníhodné, má-li být střed obce zastavěn novostavbou technického účelu, s jejíž stavbou budou patrně spojeny další zásahy do okolí, včetně úbytku zeleně," uvádí v textu petice člen petičního výboru Jan Trnka.
Cena celého projektu schválená zastupitelstvem má být bez DPH ve výši 21.950.000 Kč. Obec podle dostupných informací může na projekt údajně uvolnit ze svých prostředků cca 10.000.000 Kč. "Pokud odečteme již zaplacenou projektovou dokumentaci, budeme optimističtí a budeme kalkulovat se schválením a vyplacením všech níže uvedených dotací, stále zbývá dofinancovat 5.600.000. Tyto peníze obec nemá a bude si je muset půjčit od banky," píše se dále na webu. Autoři webu upozorňují, že lze stavbu pořídit levněji tak, aby mohla obec pořídit v příštích letech další potřebné stavby jako třeba čistírna odpadních vod. "Existují i další projekty, které bude v blízké budoucnosti potřeba řešit a zafinancovat - ČOV, kanalizace, modernizace ZŠ, nový vrt pitné vody, rekultivace skládky. Nepovažujeme za moudré pouštět se do tak nákladných projektů, když zde existují méně nákladné alternativy," uvádí se na webu hasicarnapotstejn.webnode.cz. Na sociální síti se také diskutovalo o možné umístění nové zbrojnice mimo prostor náměstíčka na obecní pozemek u úpravny vody nebo na pozemek u bývalých dřevařských závodů.
"Umístěním objektu hasičárny v nové lokalitě by bylo pravděpodobně dražší. Může tak nastat situace, kdy jen cena objektu hasičárny bude podobná ceně za celý multifunkčnl objekt postavený s pomocí dotací. Rozdělením navrhovaného projektu multifunkčního objektu vzrostou další náklady na realizaci. Znamená to přece dělat dvakrát studie, projednáváni, nové projektové dokumentace, územnl a stavební řízení, dvojí budováni sítí, přístupových komunikací atd. V podstatě by
se tedy začalo úplně od začátku, protože nelze jen tak změnit předmět dotace. Proces administrace by v ideálním případě skončil v roce 2021. Využití dotace je však podmíněno dokončením stavby do konce roku 2020, takže je zřejmé, že o získané dotace téměř jistě přijdeme," oponuje ve svém stanovisku obecní zastupitel Miloš Sloupenský, který je zároveň starostou místního SDH a předsedou obecní stavební komise.

Fotogalerie

Projektová dokumentace na úřední desce obce

Alternativní návrh zbojnice lokalizovaný do prostoru u bývalých dřevařských závodů

V těsné blízkosti stávající zbrojnice prochází modernizací místní obchod s potravinami, který by měl mít moderní vzhled

Plocha u bývalých dřevařských závodů u silnice I/14 na výpadovce na Ústí nad Orlicí

Na webové stránce obce na dotaz "referendum" jen odkaz na doplňující dokumenty,...

na facebooku vůbec nic.

Neoficiální vizualizace stavby

Aktuální podoba hasičské zbrojnice
Foto: (rup), facebook

Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Potštejn
Obyvatelé řekli v referendu Ne. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí? Zeptali jsme se zastupitelů
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?
Nastříkali ledovou plochu, pak si zahráli curling
Na Ústí či Svitavy přes Borohrádek? Ano, kvůli uzavírce v Potštejně
Dědkostav opravuje a udržuje hrad
Opilý řidič usnul za volantem. Odneslo to jen zábradlí
Pozvánka na potštejnské divadelní dění
Na skautském táboře vařil dětem Láďa Hruška
Stavbaři opět uzavřeli průjezd Potštejnem
Silničáři uzavřeli průjezd Potštejnem, počítejte s objížďkou
Při průjezdu Potštejnem čekejte zdržení, začala oprava vozovky
Noční hrané prohlídky hradu Potštejn
Festival Divadelní Potštejn 2015
Škorpioni přijali výzvu a z údolí vytahali pět přívěsných vozíků bordelu
Auta se srazila v zatáčce uprostřed křižovatky
Čarodějnické prohlídky
Velikonoce a řemeslný jarmark
Policie hledá patnáctiletého chlapce, utekl z dětského domova
Premiér hledal bubáky na zámku

Zemřel Josef Ripka, výzkumný pracovník a také umělec
11.01.2020 | 15:37 | Milan Mikolecký

Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
11.01.2020 | 10:00 | Orlický.net

Ministerstvo neshledalo závažné porušení povinnosti v Pardubické nemocnici. Na rozdíl od hrubého porušení v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou
09.01.2020 | 19:32 | Orlický.net

Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
08.01.2020 | 11:22 | Královéhradecký kraj

Zítra proběhne druhá vlna vypínání DVB-T signálu České televize. Lidé na Králicku přejdou na modernější standard DVB-T2
06.01.2020 | 10:04 | Orlický.net

Hasiči byli povoláni k propláchnutí kanalizace a úklidu výkalů
04.01.2020 | 12:44 | (rup)

V řece plavaly desítky uhynulých ryb
04.01.2020 | 11:37 | Policie ČR

Prvními dětmi narozenými v Pardubickém kraji v roce 2020 jsou Alžběta a Sebastian
03.01.2020 | 10:29 | Orlický.net

Na svět přišla první miminka nového roku
01.01.2020 | 09:23 | Orlický.net

Knihovna U Mokřinky a poslední akce…
30.12.2019 | 23:18 | Bludička Mokřinka

Novoroční ohňostroj
30.12.2019 | 15:14 | sl

Nesplnitelné vánoční přání pětiletého syna: “Tati, vrať se domů”. Dnes můžete naposledy finančně přispět pozůstalé rodině
30.12.2019 | 12:00 | (rup)

Otevřeli nový stacionář s tělocvičnou či dílnami
22.12.2019 | 09:17 | Ústí nad Orlicí

Inspekce zastavila čistírnu odpadních vod v Březhradě
20.12.2019 | 07:25 | Hradec Králové

Ondřej G. Brzobohatý přijede na Galaples kosteleckého hokeje
16.12.2019 | 15:43 | TV Rychnovzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Ústí nad Orlicí
Začíná 10. ročník Akademie volného času
Sprejer nastříkal na zdi nacistické znaky. Před tím měl vyřadit kamerový systém
V knihovně je měsíc leden plný akcí
Koncert zakončil Tříkrálovou sbírku 2020
Žamberk
Město Žamberk uctilo památku hrdinů odboje
Žamberk si připomene 75. výročí paraskupiny BARIUM
Novoroční ohňostroj
Výstava betlémů v Žamberku
Lanškroun
Po 51. vyhlásili nejúspěšnější sportovce okresu Ústí nad Orlicí
Město má na stole převod budovy gymnázia na Pardubický kraj
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Obyvatelé vybrali sedm projektů, jejichž realizaci zaplatí město
Nové Město nad Metují
Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj
Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Dobruška
Na tradiční Tříkrálovou sbírku vyrazilo na 200 malých koledníků
Vyvrcholením Dětského silvestříku 2019 byl parádní ohňostroj
Beseda s Vlastimilem Harapesem za námi, s Oldřichem Navrátilem před námi
Město má nové pamětní mince. Pokřtil je Zdeněk Troška
Letohrad
Od Nového roku mohou řidiči platit parkovné také pomocí aplikace ParkSimply
Kraj s radnicí plánuje postavit novou tělocvičnu. Ta s parametry pro mistrovská utkání řady sportů ve městě dosud chybí
Dům kultury čeká rekonstrukce. Jednou z posledních akcí byly vánoční koncerty
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Kostelec nad Orlicí
Novoroční ohňostroj rozzářil náměstí
Novoroční ohňostroj
Dobrovolní hasiči mají novou hasičskou zbrojnici
Umělé kluziště v Kostelci nad Orlicí
Choceň
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Tři nedopalky cigarety mají na svědomí požár kuchyně. Prohořelá hadice myčky pak vyplavení dalšího bytu
Plameny zachvátily chatku, uvnitř zůstala osoba. Dobrovolný hasič dělal vše co mohl, aby muže zachránil
Týniště nad Orlicí
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Dobročinný běh pro Filípka
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Vamberk
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Česká Skalice
Čelní náraz do oplocení domu. Řidič usedl za volant opilý
Již dvanáctý ročník výstavy modelové železnice,vláčků a modelů připravují českoskaličtí modeláři z Modelářského centra za podpory Města Čeká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Rokytnice v Orlických horách
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Česká Třebová
Hokejisté České Třebové si vítězstvím nad Světlou nad Sázavou zajistili prvenství v základní části soutěže Krajské hokejové ligy 2019/20
Krasobruslařský supervíkend v České Třebové
Zemřel Josef Ripka, výzkumný pracovník a také umělec
Příběh českotřebovského bezdomovce Františka Kováře
Opočno
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Náchod
Půl miliardy korun na investice do Náchoda – dobrý start nového roku
Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo
Nové projekty a investice v lázních Běloves jsou připraveny
Chatka v plamenech. Nikdo nebyl naštěstí zraněn
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Jaroměř
Odešel s proutěnou kasičkou a penězi. Nepoznáte ho?
Nad pevností zněly silvestrovské salvy
Štědrý den na Bastionu: pletla se vánočka, házelo se střevícem
Odpoledne se pral s hosty restaurace, později i s přivolanými policisty
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Mountfield HK opět mění hráčský kádr. Do Vítkovic putuje Mislav Rosandič a z Vítkovic do Hradce zamíří Petr Šidlík
Skvělou reklamu FC Hradec Králové udělal o víkendu tým U12 na halovém turnaji v Drážďanech
Drogy na diskotéce se dostaly do hledáčku policie
Ve 38. kole Tipsport extraligy porazili hradečtí lvi zlínské berany 4:2
Vysoké Mýto
Sběr olejů a kovů se úspěšně rozjíždí
Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
Když se nedaří. Šedesát litrů neteklo do nádrže, ale na silnici
Kriminalisté popsali, jak 18letý mladík zavraždil staršího muže
Pardubice
V salonu mají nejdražší popcorn v okolí. Díky požárnímu poplachu
Sexuální hrátky s magnety muži nevyšly. Na pomoc vyjeli hasiči se sikovkami
Na Štědrý večer likvidovali hasiči dva požáry vánočních stromků
Řidiči dostali malý dárek. Dnes se otevírá nová část křižovatky u Globusu
Litomyšl
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Destinace Orlické hory a Podorlicko je připravena na slow turisty
Jak na bezpečnou zimní jízdu? Radí mistr světa v rallye Jan Kopecký
Za Mushingem – jízdou za psím spřežením se musel přestěhovat
Podorlicko
Zítra proběhne druhá vlna vypínání DVB-T signálu České televize. Lidé na Králicku přejdou na modernější standard DVB-T2
Dva střety aut s dalšími účastníky silničního provozu: chodec zemřel, cyklista skončil v nemocnici
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Rychnovsko
Pondělní výjezdy hasičů: srážky aut a likvidace hořícího klestí
Na mol opilý řidič autem přelomil betonový plot. Jiný opilec sestřelil předjížděné auto
Hasiči likvidovali neohlášené pálení klestí a únik provozních kapalin
Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
Orlickoústecko
Netolický: Pokud nebude Leo Express 16. ledna plnit smlouvu, upozorníme na možnost jejího vypovězení
Meteovýstraha: Hrozí sněhové jazyky nebo i závěje
České dráhy budou vracet peníze za nevyužité IN karty na Orlicku a Králicku
Nálezkyně 500 let starých mincí v hodnotě necelých 900 tisíc se zachovala příkladně. Od kraje dostane nálezné deset tisíc
Náchodsko
Osobní auto vyjelo mimo hlavní silnici, dva lidé zraněni
Víc než desítka obcí má velký zájem o měření rychlosti na silnicích
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky