Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup)
hash tag #zastupitelskyduel #hasickazbrojnice #mistnireferendum
07.11.2019 07:11

Aktualizováno
10.11.2019 18:30

(rup)

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 2136x
Obyvatelé Potštejna minulý pátek v místním referendum odmítli výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí, veřejnými toaletami, infocentrem a obecním sálem v centru obce. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí, získanou dotací 7,5 milionu korun či domkem infocentra v havarijním stavu?
Zeptali jsme se na tyto a další otázky dvou zastupitelů z jedenáctičlenného zastupitelského sboru obce.

Foto
Petr Dostál
/Sdružení nezávislých kandidátů/

Foto
Radek Hrdina
/Společně a rádi/


1. listopadu 2019 proběhlo ve vaší obci místní referendum týkající se výstavby multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí a obecním sálem. Jak hodnotíte jeho výsledek?

Plně respektujeme rozhodnutí občanů obce.

Výsledek referenda v Potštejně a Brné hodnotím velmi pozitivně. Jsem rád, že zastupitelé rozhodli o konání referenda, dali možnost lidem svobodně vyjádřit svůj názor, a ti se rozhodli pro záchranu Genius loci centra Potštejna.


Proč podle Vás obyvatelé obce řekli projektu, který měl být připravován několik let, NE?

Každý měl pro své rozhodnutí jistě své důvody. Možná měla vliv i Vaše, dle našeho názoru neobjektivní reportáž obsahující 26 řádků pro NE a 9 řádků je jakoby pro ANO. Neobsahovala ani např. zásadní informaci o získané dotaci 7,5 mil. Kč o kterou můžeme přijít.

Dle mého názoru obyvatelé řekli NE, jelikož nesouhlasí s výstavbou tak velké a nevzhledné budovy v historickém centru Potštejna. Část obyvatel vnímá velmi citlivě i finanční náročnosti daného projektu s ohledem na další priority obce.


Co přesně výsledek referenda znamená pro budoucnost budovy, ve které se nachází infocentrum a je na ni demoliční výměr, či pro prostory hasičské zbrojnice? Jak je to s avizovanými dotačními tituly svázanými s projektem multifunkčního objektu? Podle Vás, v jakém stavebně-technickém stavu jsou prostory hasičské zbrojnice a klubovny?

Zastavení stavby objektu multifunkčního centra. Zabezpečení a řešení havarijního stavu objektu na základě posouzení statika.

Stávající budova hasičské zbrojnice by měla být uzavřena z důvodu havarijního stavu, a v budoucnu i zbořena. Otázkou pro statiky a stavaře je, co s obecním domkem z 19 století. Je možná jeho záchrana nebo jej bude nutné zbourat a postavit infocentrum, veřejné wc a prostory pro setkávání a prezentaci nově? K odpovědi by mohla pomoci veřejná diskuze, podrobný statický posudek a případná architektonická soutěž.
Dotační tituly, které byly získány jsou svázány s výstavbou hasičské zbrojnice a nikoliv celého multifunkčního objektu. Ihned v sobotu jsem vyzval všechny zastupitele, abychom se v nejkratší možné době sešli a probrali další postup. Budu iniciovat brzkou pracovní cestu na Ministerstvo vnitra a Královéhradecký kraj, kde musíme začít jednaní o změnách, které nám pomůžou dotace v Potštejně udržet.


Jak hodnotíte dostupnost projektové dokumentace a dalších informací včetně těch ekonomických o projektu výstavby multifunkčního objektu před uskutečněním místního referenda?

Dle nás byla dostupnost informací dobrá. O plánované stavbě multifunkčního objektu jsme zejména poslední 3 roky pravidelně a detailně informovali na každém veřejném zasedání. Na obou úředních deskách (internetové i fyzické) byly postupně uveřejňovány uzavírané smlouvy a rozhodnutí zastupitelů. Informace k hlasování před referendem byly dostupné např. na dvou velkých veřejných zasedáních (sál hotelu), stránkách obce, vývěskách obecního úřadu, internetových stránkách obce, v letácích odpůrců i příznivců stavby. Téměř 3 týdenní hlášení rozhlasem obecního úřadu upozorňovalo občany na vyvěšené pohledové části projektu (nejdiskutovanější téma) s popisem, a také informací o možnosti prohlédnout si kompletní projektovou dokumentaci, a to každý den v týdnu.

Před vyhlášením referenda byla ochota ze strany obce, něco zveřejnit a komunikovat, zcela minimální. Ke zlepšení došlo až 9. 5. 2019, kdy na základě výzvy obyvatel došlo k zveřejnění navrhované podoby. Dle mého názoru by však u tak velkého projektu měla obec v předstihu s obyvateli komunikovat pomocí zpravodaje, webových stránek nebo veřejných debat, a nespoléhat pouze na účast obyvatel na veřejném zastupitelstvu. Nebýt občanské inciativy a vytvoření webových stránek https://hasicarnapotstejn.webnode.cz neměli zpočátku občané přístup téměř k žádným informacím, vizualizacím a číslům. Po vyhlášení referenda se situace o něco zlepšila a došlo k zpřístupnění projektové dokumentace na vývěskách u obecního úřadu.


Jak bude/by měla nyní postupovat obec dál? Bude připravovat jiný projekt rekonstrukce hasičské zbrojnice? Pokud ano, v jakém rozsahu? Pokud ano, ve stávající lokalitě nebo na jiném místě v obci?

Další postup je předmětem probíhajících jednání a snahou nepřijít o dotace 7,5 mil. Kč.

Věřím, že většina obyvatel stejně jako já podporuje výstavbu nové hasičské zbrojnice, ale na jiném místě než byla plánována. Vhodný pozemek obec v majetku má. Dle mého názoru se musíme zaměřit na řešení, které povede k výstavbě hasičské zbrojnice vycházející ze stávající projektové dokumentace, bez veřejných záchodů, infocentra a veřejného sálu. Taková budova by splňovala normy nutné k udržení získané dotace, je v souladu s požadavky JSDH a SDH a mohl by ještě vzniknout skladovací prostor pro potřebu obce.
Rád podpořím i variantu, kdy zůstane hasičská zbrojnice, infocentrum, veřejné WC a společenská místnost v centru obce, pokud bude řešena citlivě a šetrně k místu umístění za pomoci architektonické soutěže.


Jaké jsou aktuální finanční možnosti obce z pohledu budoucích investic a jaké má/by měla mít priority. Co je potřeba, co si může a co nemůže dovolit stavět?

Finanční situace obce je dlouhodobě stabilní. Finančně náročné projekty jsou zásadně ovlivněny možností získat dotace. Plánovaných investic je velmi mnoho. Např. do ZŠ a MŠ, komunikací, sítí, kanalizace, vystrojení vrtu, sportoviště, hasičárna atd.

Finanční možnosti obce vycházejí z rozpočtu, který není nafukovací. Mělo by dojít ke stanovení priorit za které považuji rozšíření základní školy, nový vrt pitné vody, realizaci kanalizace a čistírny odpadních vod, rekultivace obecní skládky, rekonstrukce školky a výstavba chybějících komunikací.


Občané Potštejna komentovali nedostatečnou komunikaci ze strany obce. Jaký je váš názor na veřejné debaty s občany o projektech mimo zasedání zastupitelstva či využívání oficiálních profilů obce Potštejn na sociálních sítích (facebook, twitter)?

S občany probíhala komunikace standartním způsobem. Na veřejných zasedáních jsme podávali detailní informace o probíhajících a připravovaných projektech a záměrech obce. Výstupy z VZ byly dostupné na obou stránkách obce (internetové i fyzické). S ohledem na chybějící zpětnou vazbu od občanů, jak se ukázalo, rozhodně rozšíříme možnosti komunikace s občany např. i na sociálních sítích.

Plně podporuji veřejné debaty občanů se zastupiteli. Rád se jich budu účastnit, přinášet témata k debatě, a hledat společná řešení. Obec nemá kvalitní webové stránky, obyvatelé se na nich špatně orientují a nenacházejí jednoduše potřebné informace. Například na facebookovém profilu obce, který sleduje cca 1000 uživatelů, informace o připravovaném referendu nebyla uvedena ani jednou! Proč?


•••
Díky za poskytnuté odpovědi. V případě Petra Dostála jde o společnou odpověď jeho osoby jako starosty Potštejna a 6 zastupitelů obce za Sdružení nezávislých kandidátů.

Fotogalerie

Foto: (rup)

Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Potštejn
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Kvůli sporné stavbě hasičské zbrojnice vyrazí lidé k hlasovací urně. Čeká je "utajené" místní referendum
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?
Nastříkali ledovou plochu, pak si zahráli curling
Na Ústí či Svitavy přes Borohrádek? Ano, kvůli uzavírce v Potštejně
Dědkostav opravuje a udržuje hrad
Opilý řidič usnul za volantem. Odneslo to jen zábradlí
Pozvánka na potštejnské divadelní dění
Na skautském táboře vařil dětem Láďa Hruška
Stavbaři opět uzavřeli průjezd Potštejnem
Silničáři uzavřeli průjezd Potštejnem, počítejte s objížďkou
Při průjezdu Potštejnem čekejte zdržení, začala oprava vozovky
Noční hrané prohlídky hradu Potštejn
Festival Divadelní Potštejn 2015
Škorpioni přijali výzvu a z údolí vytahali pět přívěsných vozíků bordelu
Auta se srazila v zatáčce uprostřed křižovatky
Čarodějnické prohlídky
Velikonoce a řemeslný jarmark
Policie hledá patnáctiletého chlapce, utekl z dětského domova
Premiér hledal bubáky na zámku

Příběh českotřebovského bezdomovce Františka Kováře
10.01.2020 | 11:29 | Milan Mikolecký

Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
08.12.2019 | 07:29 | (jad)

Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
06.12.2019 | 10:34 | (rup)

Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
26.11.2019 | 12:30 | Orlická TV

Klíčovou osobností listopadu 89 v Dobrušce byla Jana Marco
22.11.2019 | 11:45 | Dobruška

Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
03.10.2019 | 10:40 * | (rup)

Rozhovor s Františkem Kinským, majitelem kosteleckého zámku
02.08.2019 | 09:41 | (jad)

Tomáš Zdechovský: Pět závazků, které hodlám dodržet
21.05.2019 | 11:00 | Komerční sdělení

Situace pardubického letiště je katastrofální. Hejtman se objednává na jednání s Letištěm Praha
13.04.2019 | 15:03 | Pardubický kraj

Vznikne poblíž průmyslové zóny protihlukový zemní val? Úředníci odpověď na otázky odmítli, starosta se tím ani nezabýval
01.04.2019 | 10:22 | (rup)

Jaká je budoucnost rychnovské nemocnice? Vznikne tu také LDNka?
21.03.2019 | 09:03 | (rup)

Věznice v Králíkách? Ministerští úředníci o tom zase uvažují, říká hejtman Netolický
15.03.2019 | 10:28 | Orlický.net

Lékařka Inna Vlasenko: Jazyková bariéra problém není, pacientky mi rozumí
13.03.2019 | 10:20 | (jad)

Historické lyžování na jasankách je vášeň, zábava, návrat v čase i přehlídka úžasných garderob
20.01.2019 | 07:29 | ČRo

Nového starostu Žamberka zaměstnávají i nekonečné příběhy. Dotáhne protipovodňová opatření?
19.01.2019 | 09:44 | ČRozprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Ústí nad Orlicí
Popáté se konala přehlídka strojírenských firem. Určena byla především studentům
První koncert lákal do obnoveného divadelního klubu
Začíná 10. ročník Akademie volného času
Sprejer nastříkal na zdi nacistické znaky. Před tím měl vyřadit kamerový systém
Žamberk
Mají výborné podmínky k výuce přírodních věd a cizích jazyků. Kraj zajistil rekonstrukci učeben na gymnáziu
Město Žamberk uctilo památku hrdinů odboje
Žamberk si připomene 75. výročí paraskupiny BARIUM
Novoroční ohňostroj
Lanškroun
Reprezentační ples města, aneb když město tančí
Po 51. vyhlásili nejúspěšnější sportovce okresu Ústí nad Orlicí
Město má na stole převod budovy gymnázia na Pardubický kraj
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Nové Město nad Metují
Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj
Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Dobruška
Osobnosti na besedě: Vladimír Pucholt a Jan Kačer
Na tradiční Tříkrálovou sbírku vyrazilo na 200 malých koledníků
Vyvrcholením Dětského silvestříku 2019 byl parádní ohňostroj
Beseda s Vlastimilem Harapesem za námi, s Oldřichem Navrátilem před námi
Letohrad
Od Nového roku mohou řidiči platit parkovné také pomocí aplikace ParkSimply
Kraj s radnicí plánuje postavit novou tělocvičnu. Ta s parametry pro mistrovská utkání řady sportů ve městě dosud chybí
Dům kultury čeká rekonstrukce. Jednou z posledních akcí byly vánoční koncerty
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Kostelec nad Orlicí
Noční požár v rodinném domě: Popálený senior a další dva lidé se nadýchali zplodin hoření
U školy otevřeli syntetickou "ledovou" plochu. Bruslit se na ní dá celý rok
Seniorka vstoupila na přechod pro chodce před projíždějící auto. Žena v nemocnici svým zraněním podlehla
Novoroční ohňostroj rozzářil náměstí
Choceň
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Tři nedopalky cigarety mají na svědomí požár kuchyně. Prohořelá hadice myčky pak vyplavení dalšího bytu
Plameny zachvátily chatku, uvnitř zůstala osoba. Dobrovolný hasič dělal vše co mohl, aby muže zachránil
Týniště nad Orlicí
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Dobročinný běh pro Filípka
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Vamberk
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Česká Skalice
Čelní náraz do oplocení domu. Řidič usedl za volant opilý
Již dvanáctý ročník výstavy modelové železnice,vláčků a modelů připravují českoskaličtí modeláři z Modelářského centra za podpory Města Čeká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Rokytnice v Orlických horách
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Česká Třebová
Vernisáž odstartovala výstavu o rekordech a kuriozitách ve světě zvířat. Na chvíli se můžete stát třeba orangutanem
Hokejisté České Třebové si vítězstvím nad Světlou nad Sázavou zajistili prvenství v základní části soutěže Krajské hokejové ligy 2019/20
Krasobruslařský supervíkend v České Třebové
Zemřel Josef Ripka, výzkumný pracovník a také umělec
Opočno
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Náchod
Nové datové centrum v ZŠ T. G. Masaryka v Náchodě
Půl miliardy korun na investice do Náchoda – dobrý start nového roku
Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo
Nové projekty a investice v lázních Běloves jsou připraveny
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Jaroměř
Odešel s proutěnou kasičkou a penězi. Nepoznáte ho?
Nad pevností zněly silvestrovské salvy
Štědrý den na Bastionu: pletla se vánočka, házelo se střevícem
Odpoledne se pral s hosty restaurace, později i s přivolanými policisty
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Za nehodu odtahovky s felicií a poté s plynovou budkou prý může kašel
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje Středisko pro výuku kardiopulmonální resuscitace a řešení urgentních stavů
Hradecký tým Rafkarna IDEA Cycling chce v sezoně 2020 navázat na úspěchy z loňské sezony
Hasiči zachraňovali osobu z převrácené nákladní soupravy, volavku s poraněným křídlem a kočku ze stromu
Vysoké Mýto
Sběr olejů a kovů se úspěšně rozjíždí
Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
Když se nedaří. Šedesát litrů neteklo do nádrže, ale na silnici
Kriminalisté popsali, jak 18letý mladík zavraždil staršího muže
Pardubice
Projekt "Dukla sportovní" čeká na dopracování všech etap
V salonu mají nejdražší popcorn v okolí. Díky požárnímu poplachu
Sexuální hrátky s magnety muži nevyšly. Na pomoc vyjeli hasiči se sikovkami
Na Štědrý večer likvidovali hasiči dva požáry vánočních stromků
Litomyšl
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Destinace Orlické hory a Podorlicko je připravena na slow turisty
Jak na bezpečnou zimní jízdu? Radí mistr světa v rallye Jan Kopecký
Za Mushingem – jízdou za psím spřežením se musel přestěhovat
Podorlicko
Zítra proběhne druhá vlna vypínání DVB-T signálu České televize. Lidé na Králicku přejdou na modernější standard DVB-T2
Dva střety aut s dalšími účastníky silničního provozu: chodec zemřel, cyklista skončil v nemocnici
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Rychnovsko
Pondělní výjezdy hasičů: srážky aut a likvidace hořícího klestí
Na mol opilý řidič autem přelomil betonový plot. Jiný opilec sestřelil předjížděné auto
Hasiči likvidovali neohlášené pálení klestí a únik provozních kapalin
Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
Orlickoústecko
Netolický: Pokud nebude Leo Express 16. ledna plnit smlouvu, upozorníme na možnost jejího vypovězení
Meteovýstraha: Hrozí sněhové jazyky nebo i závěje
České dráhy budou vracet peníze za nevyužité IN karty na Orlicku a Králicku
Nálezkyně 500 let starých mincí v hodnotě necelých 900 tisíc se zachovala příkladně. Od kraje dostane nálezné deset tisíc
Náchodsko
Osobní auto vyjelo mimo hlavní silnici, dva lidé zraněni
Víc než desítka obcí má velký zájem o měření rychlosti na silnicích
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky