Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup)
hash tag #zastupitelskyduel #hasickazbrojnice #mistnireferendum
07.11.2019 07:11

Aktualizováno
10.11.2019 18:30

(rup)

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 6302x
Obyvatelé Potštejna minulý pátek v místním referendum odmítli výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí, veřejnými toaletami, infocentrem a obecním sálem v centru obce. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí, získanou dotací 7,5 milionu korun či domkem infocentra v havarijním stavu?
Zeptali jsme se na tyto a další otázky dvou zastupitelů z jedenáctičlenného zastupitelského sboru obce.

Foto
Petr Dostál
/Sdružení nezávislých kandidátů/

Foto
Radek Hrdina
/Společně a rádi/


1. listopadu 2019 proběhlo ve vaší obci místní referendum týkající se výstavby multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí a obecním sálem. Jak hodnotíte jeho výsledek?

Plně respektujeme rozhodnutí občanů obce.

Výsledek referenda v Potštejně a Brné hodnotím velmi pozitivně. Jsem rád, že zastupitelé rozhodli o konání referenda, dali možnost lidem svobodně vyjádřit svůj názor, a ti se rozhodli pro záchranu Genius loci centra Potštejna.


Proč podle Vás obyvatelé obce řekli projektu, který měl být připravován několik let, NE?

Každý měl pro své rozhodnutí jistě své důvody. Možná měla vliv i Vaše, dle našeho názoru neobjektivní reportáž obsahující 26 řádků pro NE a 9 řádků je jakoby pro ANO. Neobsahovala ani např. zásadní informaci o získané dotaci 7,5 mil. Kč o kterou můžeme přijít.

Dle mého názoru obyvatelé řekli NE, jelikož nesouhlasí s výstavbou tak velké a nevzhledné budovy v historickém centru Potštejna. Část obyvatel vnímá velmi citlivě i finanční náročnosti daného projektu s ohledem na další priority obce.


Co přesně výsledek referenda znamená pro budoucnost budovy, ve které se nachází infocentrum a je na ni demoliční výměr, či pro prostory hasičské zbrojnice? Jak je to s avizovanými dotačními tituly svázanými s projektem multifunkčního objektu? Podle Vás, v jakém stavebně-technickém stavu jsou prostory hasičské zbrojnice a klubovny?

Zastavení stavby objektu multifunkčního centra. Zabezpečení a řešení havarijního stavu objektu na základě posouzení statika.

Stávající budova hasičské zbrojnice by měla být uzavřena z důvodu havarijního stavu, a v budoucnu i zbořena. Otázkou pro statiky a stavaře je, co s obecním domkem z 19 století. Je možná jeho záchrana nebo jej bude nutné zbourat a postavit infocentrum, veřejné wc a prostory pro setkávání a prezentaci nově? K odpovědi by mohla pomoci veřejná diskuze, podrobný statický posudek a případná architektonická soutěž.
Dotační tituly, které byly získány jsou svázány s výstavbou hasičské zbrojnice a nikoliv celého multifunkčního objektu. Ihned v sobotu jsem vyzval všechny zastupitele, abychom se v nejkratší možné době sešli a probrali další postup. Budu iniciovat brzkou pracovní cestu na Ministerstvo vnitra a Královéhradecký kraj, kde musíme začít jednaní o změnách, které nám pomůžou dotace v Potštejně udržet.


Jak hodnotíte dostupnost projektové dokumentace a dalších informací včetně těch ekonomických o projektu výstavby multifunkčního objektu před uskutečněním místního referenda?

Dle nás byla dostupnost informací dobrá. O plánované stavbě multifunkčního objektu jsme zejména poslední 3 roky pravidelně a detailně informovali na každém veřejném zasedání. Na obou úředních deskách (internetové i fyzické) byly postupně uveřejňovány uzavírané smlouvy a rozhodnutí zastupitelů. Informace k hlasování před referendem byly dostupné např. na dvou velkých veřejných zasedáních (sál hotelu), stránkách obce, vývěskách obecního úřadu, internetových stránkách obce, v letácích odpůrců i příznivců stavby. Téměř 3 týdenní hlášení rozhlasem obecního úřadu upozorňovalo občany na vyvěšené pohledové části projektu (nejdiskutovanější téma) s popisem, a také informací o možnosti prohlédnout si kompletní projektovou dokumentaci, a to každý den v týdnu.

Před vyhlášením referenda byla ochota ze strany obce, něco zveřejnit a komunikovat, zcela minimální. Ke zlepšení došlo až 9. 5. 2019, kdy na základě výzvy obyvatel došlo k zveřejnění navrhované podoby. Dle mého názoru by však u tak velkého projektu měla obec v předstihu s obyvateli komunikovat pomocí zpravodaje, webových stránek nebo veřejných debat, a nespoléhat pouze na účast obyvatel na veřejném zastupitelstvu. Nebýt občanské inciativy a vytvoření webových stránek https://hasicarnapotstejn.webnode.cz neměli zpočátku občané přístup téměř k žádným informacím, vizualizacím a číslům. Po vyhlášení referenda se situace o něco zlepšila a došlo k zpřístupnění projektové dokumentace na vývěskách u obecního úřadu.


Jak bude/by měla nyní postupovat obec dál? Bude připravovat jiný projekt rekonstrukce hasičské zbrojnice? Pokud ano, v jakém rozsahu? Pokud ano, ve stávající lokalitě nebo na jiném místě v obci?

Další postup je předmětem probíhajících jednání a snahou nepřijít o dotace 7,5 mil. Kč.

Věřím, že většina obyvatel stejně jako já podporuje výstavbu nové hasičské zbrojnice, ale na jiném místě než byla plánována. Vhodný pozemek obec v majetku má. Dle mého názoru se musíme zaměřit na řešení, které povede k výstavbě hasičské zbrojnice vycházející ze stávající projektové dokumentace, bez veřejných záchodů, infocentra a veřejného sálu. Taková budova by splňovala normy nutné k udržení získané dotace, je v souladu s požadavky JSDH a SDH a mohl by ještě vzniknout skladovací prostor pro potřebu obce.
Rád podpořím i variantu, kdy zůstane hasičská zbrojnice, infocentrum, veřejné WC a společenská místnost v centru obce, pokud bude řešena citlivě a šetrně k místu umístění za pomoci architektonické soutěže.


Jaké jsou aktuální finanční možnosti obce z pohledu budoucích investic a jaké má/by měla mít priority. Co je potřeba, co si může a co nemůže dovolit stavět?

Finanční situace obce je dlouhodobě stabilní. Finančně náročné projekty jsou zásadně ovlivněny možností získat dotace. Plánovaných investic je velmi mnoho. Např. do ZŠ a MŠ, komunikací, sítí, kanalizace, vystrojení vrtu, sportoviště, hasičárna atd.

Finanční možnosti obce vycházejí z rozpočtu, který není nafukovací. Mělo by dojít ke stanovení priorit za které považuji rozšíření základní školy, nový vrt pitné vody, realizaci kanalizace a čistírny odpadních vod, rekultivace obecní skládky, rekonstrukce školky a výstavba chybějících komunikací.


Občané Potštejna komentovali nedostatečnou komunikaci ze strany obce. Jaký je váš názor na veřejné debaty s občany o projektech mimo zasedání zastupitelstva či využívání oficiálních profilů obce Potštejn na sociálních sítích (facebook, twitter)?

S občany probíhala komunikace standartním způsobem. Na veřejných zasedáních jsme podávali detailní informace o probíhajících a připravovaných projektech a záměrech obce. Výstupy z VZ byly dostupné na obou stránkách obce (internetové i fyzické). S ohledem na chybějící zpětnou vazbu od občanů, jak se ukázalo, rozhodně rozšíříme možnosti komunikace s občany např. i na sociálních sítích.

Plně podporuji veřejné debaty občanů se zastupiteli. Rád se jich budu účastnit, přinášet témata k debatě, a hledat společná řešení. Obec nemá kvalitní webové stránky, obyvatelé se na nich špatně orientují a nenacházejí jednoduše potřebné informace. Například na facebookovém profilu obce, který sleduje cca 1000 uživatelů, informace o připravovaném referendu nebyla uvedena ani jednou! Proč?


•••
Díky za poskytnuté odpovědi. V případě Petra Dostála jde o společnou odpověď jeho osoby jako starosty Potštejna a 6 zastupitelů obce za Sdružení nezávislých kandidátů.


Fotogalerie

Foto: (rup)

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Potštejn
Zvědavá mapa opět čeká na turisty. Informační centrum se přestěhovalo do nových prostor
Zkázu hradu dovršilo hledání pokladu. Za čerstvým povětřím sem jezdil i Masaryk
Sokolové vytvořili na území obce katastrální stezku. Má sedm částí
Zimní počasí, letní gumy, smyk, závory a auto skončilo na střeše v kolejišti
Doutnající podlaha a zakouřené pokoje. Zahořel v komíně zazděný trám
Srážka dvou aut se naštěstí obešla bez zranění
Hrad Potštejn se vrátí do časů Karla IV.
Na discopříběh na Václavák? Kdepak! Vyražte přímo pod hrad!
Rozhovor s frontmanem kapely Chinaski Michalem Malátným
Na křižovatce se srazil nákladní vůz s osobním autem
V řece se převrátila kanoe. Hasiči vyjeli na záchranu osoby
Nehoda na trati: Vlak narazil na obří dřevěný špalek
Kapela Chinaski bude hrát živě. Pod širým nebem přímo pod hradem Potštejn
Na projíždějící auto spadla bříza. Pád naštěstí skončil bez zranění
Hasiči kvůli poškozenému plynovému potrubí zakázali lidem vycházet z domů
Krásné počasí vytáhlo lidi ven. Mnozí z nich sundali povinné roušky a porušili i další platná pravidla pro nouzový stav
Zastavila v oplocení dětského domova. Na vině byla zřejmě zdravotní indispozice
Nová hasičská zbrojnice přes záporný výsledek místního referenda možná bude. Obec ale musela výrazně ořezat rozpočet a přepracovat projekt
Fenetra. Nová značka piva z Potštejna oživí zašlý brownfield
Hrad Potštejn mohl v minulosti vypadat jinak. Archeologové totiž objevili místo, kde možná původně stávala na hradě obranná věž
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Kvůli sporné stavbě hasičské zbrojnice vyrazí lidé k hlasovací urně. Čeká je "utajené" místní referendum
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje


Vystudovala obor mechanik–opravář motorových vozidel, teď pracuje na montáži
21.03.2021 | 10:15 | Orlický.net

Nouzový stav ke zlepšení stavu nepomůže. Pojďme se ještě jednou sjednotit, zůstat doma
27.02.2021 | 09:00 | Orlický.net

Miroslava Antla v Senátu uznáváme jako odborníka na právo, bez ohledu na politickou příslušnost
08.10.2020 | 20:30 | Komerční sdělení

Jirka Rejfíř alias Jay Diesel nejen o své charitativní činnosti
13.04.2020 | 19:15 | Orlická TV

I v Letohradu řeší parkování. Podle starosty o peníze do kasy nejde
11.02.2020 | 11:19 | ČRo

Příběh českotřebovského bezdomovce Františka Kováře
10.01.2020 | 11:29 | Milan Mikolecký

Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
08.12.2019 | 07:29 | (jad)

Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
06.12.2019 | 10:34 | (rup)

Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
26.11.2019 | 12:30 | Orlická TV

Klíčovou osobností listopadu 89 v Dobrušce byla Jana Marco
22.11.2019 | 11:45 | Dobruška

Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
03.10.2019 | 10:40 * | (rup)

Rozhovor s Františkem Kinským, majitelem kosteleckého zámku
02.08.2019 | 09:41 | (jad)

Tomáš Zdechovský: Pět závazků, které hodlám dodržet
21.05.2019 | 11:00 | Komerční sdělení

Situace pardubického letiště je katastrofální. Hejtman se objednává na jednání s Letištěm Praha
13.04.2019 | 15:03 | Pardubický kraj

Vznikne poblíž průmyslové zóny protihlukový zemní val? Úředníci odpověď na otázky odmítli, starosta se tím ani nezabýval
01.04.2019 | 10:22 | (rup)zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Dernisáž výstav v Orlické galerii
Český nej inspirativní učitel učí pod Orlickými horami. Letošní vítězkou ceny Global Teacher Prize je Barbora Heřmanová
Rada kraje podpořila modernizaci rychnovské nemocnice
Orlická galerie otevřela návštěvníkům nové výstavní prostory
Ústí nad Orlicí
Atletika je zpět. Konaly se běžecké memoriály Kováče a Čevony
Sprejeři musí městu zaplatit škody
Pošestnácté běželi na dlouhou trať
V pátek se otevřel aquapark, v malém bazénu má voda 36 °C
Žamberk
DUO ŤUK a jeho hosté 11. července v Divišově divadle v Žamberku.
SPANILÁ JÍZDA
TFA Rozálka
Střední škola a základní škola má nový úspornější kabát
Lanškroun
Letní kino bude letos hrát na přání diváků
První etapa dokončené polikliniky byla slavnostně předána. O měsíc dřív než se předpokládalo
Transformační stanice energetiků prochází rekonstrukcí
Občané města mají možnost zapojit se do výsadby zeleně
Nové Město nad Metují
Senior se svojí dcerou si půjčovali velké prachy. Mělo to malou chybku, peníze nevraceli
Potravinová banka pomáhá obyvatelům v nouzi
Auto narazilo do plotu, osobu z vozu museli resuscitovat. Na místo přiletěl i vrtulník
Krádež měděného potrubí ze zázemí obchodu. Přes dvě desítky metrů jsou pryč
Dobruška
Služební pes Roky vystopoval a vyštěkal zloděje. Ten se ukrýval na stromě
Srazila se tři vozidla, nikdo nebyl naštěstí zraněn
Kameny zmizelých budou připomínat bývalé židovské obyvatele města
Zacouval s autobusem na koleje. Vyproštění zvládli přivolaní hasiči
Letohrad
Lidé v referendu rozhodli o rekonstrukci kulturního domu
JamRock se kvůli pandemii odkládá na příští rok, oznámili organizátoři
Obce řeší financování cyklostezky či nákupu rolby na úpravu běžeckých tratí
Zastupitelé rozhodli o dofinancování rekonstrukce fasády kostela
Kostelec nad Orlicí
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Řidička jednoho z nich byla otřesena
Hořící propanbutanový vařič uhasili až přivolaní hasiči
Střet vlaku s dodávkou má fatální následky
Nově opravená hasičárna má šrámy na omítce. Dost možná od hrajících si dětí
Choceň
Teploty vystoupaly na letní hodnoty. Proto pozor na přehřátá auta a zvířata v nich
Nuda vyústila v rozhazování pytlíků na psí hovínka. Děti si vše musely uklidit
Formanská, borůvková a nebo Orlická? Můžete vyrazit na vznikající kolostezky
Po dobrém chtěl cigarety, po zlém peníze. Mladík skončil ve vazební věznici
Týniště nad Orlicí
Osobák zezadu narazil do dodávky. Nehoda blokovala jeden jízdní pruh
Osivo z loňské úrody dřevin připraveno pro vypěstování lesů nové generace
Opilý muž za volantem zahraničního náklaďáku nadýchal 3 promile. Během vykládky vypil osm piv
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Vamberk
V korytě řeky Zdobnice nalezli utonulého muže. Policisté pátrají po jeho totožnosti
Silnici zablokovala srážka tří aut. Dvě z nich se srazila čelně
Muzeum krajky se může nově pochlubit dvěma exponáty, které byste tam určitě nehledali
Hasiči likvidovali únik neznámé látky do řeky
Česká Skalice
Pes pokousal malého chlapce. Ten byl letecky transportován do nemocnice
Nákladní automobil při couvání odtlačil zaparkovanou škodovku o desítky metrů
Betlém s více než půlmetrovými figurami zdobí každoročně interiér kostela. Zdobí ho i letos
Prodejní výstava Nostalgické Vánoce bude letos on-line
Rokytnice v Orlických horách
Hořící olej v kastrolu, kuchyňská linka v plamenech
Hledá se ulomená vrtule letadla
Likvidovali požár propanbutanové lahve
Místo hub našli protitankovou minu
Česká Třebová
Maturitní vysvědčení předával i hejtman Martin Netolický
Bleší trh na Splavě, jaký ještě nebyl
Události v České Třebové v květnu 2021
Muž zkolaboval v autě. Manželka po něm nechala vyhlásit pátrání
Opočno
V opočenském informačním centru bude krátce vystaven portrét F. Z. Skuherského, který učil i Leoše Janáčka
Kupkovo rodné město si připomíná 150. výročí malířova narození. Oslaví ho festivalem
Noc kostelů: Tiché prohlídky, zajímavé povídání i zahájení sbírky na opravu „kaplanky"
Kostnice se dočkala nového předpolí. Opravenou omítku však poničil neznámý vandal
Náchod
Na věž staré radnice se vrátila korouhvička s makovicí
V centru Náchoda vzniká nová komunikace – propojí ulice Kladskou a Borskou
Vzniká neobyčejná stavba v centru Náchoda – spolkový dům
Modernizace učeben a zázemí ZŠ Náchod-Plhov přesahující 10 milionů korun byla dokončena
Jablonné nad Orlicí
Silnici mají umytou od saponátu do myčky
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Borohrádek
Pomuchlaný bavorák v pangejtu a řidič s vysokou hodnotou alkoholu v dechu
Dvě dopravní nehody v lesním úseku. Auta narazila do stromu u silnice
Hasič likvidovali havárii auta do zahradního domku a neohlášené pálení
Na noční požár výměníku nasadili prášek a suchou pěnu
Jaroměř
Muž podvedl víc jak tři desítky lidí či firem. Škoda se vyšvihla na sedm milionů
Silničáři rekonstruují silnici na Rychnovek, musí opravit most přes řeku Úpu
Mladý řidič za zatáčkou dostal smyk a vyjel ze silnice. V cestě mu stál strom
Usednout na jízdní kolo opilý se nemusí vyplatit. 63letý cyklista spadl a zranil se
Králíky
Bývalý výchovný ústav našel nového majitele. Ten v něm plánuje vybudovat byty
Vypadalo to na únos. Prý šlo ale jen o rozepři
Žena nasypala žhavý popel do plastového kbelíku. Rodinný dům před požárem zachránil soused
Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
Hradec Králové
V Galerii u Přívozu proběhla vernisáž výstavy Retrospektiva Czech Nature Photo
Hudební happening s Filharmonií pod letním nebem
Na křižovatce se srazil osobák s dodávkou. U obou vozidel policisté zadrželi osvědčení o registraci
Bio Central letos znovu otevírá letní kino
Vysoké Mýto
Letošní Galerijní noc ovládla dobrá nálada a lichožrouti
Muž usnul u televize. Spálené jídlo na plotně zakouřilo celý byt
Turistické informační centrum rozšířilo své služby
Muž propadl na dno sila, vyprostili ho pomocí horolezecké techniky
Pardubice
Paní típla cigaretu do květináče. Na balkoně v devátém patře činžáku pak začalo hořet
Jezdí vaše děti na elektrokoloběžce? Měly by používat helmu
Sanitka po střetu s jiným autem skončila převrácená na boku
Vyvedli je dveřmi, vrátili se oknem. To však ještě předtím rozbili
Litomyšl
Obchodoval s pervitinem a sám ho dlouhodobě užíval. Zadržela ho zásahovka
Kdy bude Smetanova Litomyšl? „V létě,“ říkají pořadatelé
Vydatný déšť ve čtvrtek odpoledne zasáhl Litomyšl. Hasiči likvidovali během jedné hodiny pět událostí
Moderní zámecký pavilon se stěhuje. Skončí na univerzitním kampusu
Solnice
Srazilo se osobní auto se sanitkou, pacienta museli přeložit do jiné sanitky
Kamion sjel do příkopu, komplikoval průjezd řidičům z noční směny
Srazila se tři auta. Jejich řidiči zřejmě nedobrzdili
Nehoda tří aut komplikovala příjezd do města. Silnice byla zcela uzavřena
Orlické hory
Cyklistka bez helmy na hlavě v klesání havarovala. Letěl pro ni vrtulník
Tvrzi Bouda se vrací původní vzhled. Osazeny byly repliky dvou pancéřových zvonů
Cyklobusy se pod Orlickými horami rozjedou již tuto sobotu 29. května
Ctitel posprejoval rozhlednu a zastávku. Dotyčné Zuzaně se to ale vůbec nelíbí
Podorlicko
Startuje jednodenní Cyklo Glacensis 2021. Cílem je Orlické Záhoří
Rozhlasová stanice Radio Orlicko bude slyšet na Rychnovsku a Královéhradecku
Nehody, úklid prasklé pneu či připálené jídlo na sporáku
Hasiči likvidovali v posledních dnech několik lesních požárů
Rychnovsko
Kriminalisté zastavili další drogový byznys
Jeden osobák narazil do domu a čelně do zaparkovaného auta, druhý do sloupu veřejného osvětlení
Celníci odhalili nelegálně zaměstnané cizince
Dodávka narazila do stromu a skončila na boku. Řidič měl být pod vlivem drog
Orlickoústecko
Parní vlaky budou brázdit Králicko celé léto
Modernizace silnice z Ústí nad Orlicí do Hrádku pokračuje. Stavbaři se musí vypořádat s nestabilním terénem a erozí půdy
Správa železnic zahájí stavební práce na železniční trati v údolí Tiché Orlice
Srazily se dvě dodávky, později pak osobák s motocyklem
Náchodsko
Hasiči zasahovali u několika nehod
Žena se zranila v nepřístupném terénu mezi skalami. Z rokle ji vyzvedl vrtulník záchranářů
Maskovaný mladík neměl na čerpací stanici štěstí. Služební pes lupiče dopadl do 35 minut v nedalekém poli
Dvě nehody a únik plynu