Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií ilustrační foto
hash tag #koronavirus
10.03.2020 21:12

Aktualizováno
10.03.2020 21:35

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 14066x
Počet lidí nakažených novým koronavirem v Česku roste. Ministr zdravotnictví v České televozi před osmou hodinou večerní uvedl, že aktuální počet případů nakažených koronavirem je 61 a pro dnešní den to nemusí být konečné číslo. Svého prvního nakaženého hlásí Pardubický kraj.
"Během dnešního dne byl proveden odběr dle nově nastaveného systému u muže důchodového věku z Pardubic, který se před dvěma dny vrátil z dovolené v Rakousku a objevily se u něj obtíže typické pro koronavirus COVID-19. Odebraný vzorek je vysoce suspektní, tedy podezřelý. Rozbor provedla laboratoř v Hradci Králové, která doposud nemá certifikaci pro definitvní potvrzení přítomnosti uvedeného koronaviru, proto byl vzorek dále odeslán do Národní referenční laboratoře. Dá se očekávat, že dojde k potvrzení, což bude znamenat první pozitivní případ v rámci Pardubický kraj," napsal na sociální síti hejtma Pardubického kraje Martin Netolický. "Dobrou zprávou je, že muž byl nakažen v Rakousku, neproběhlo tedy komunitní šíření, lze provést epidemiologické šetření, tj. určení okruhu lidí, se kterými muž přišel do styku od svého návratu. Vzhledem k tomu, že byl od 8. března doma, je vysoce pravděpodobné, že karanténa se bude týkat především rodinných příslušníků," dodal hejtman.
V Královéhradeckém kraji první výskyt pacienta s koronavirem oznámil Vojtěch v nedělním televizním vysílání. U Američana byl výstyk koronaviru potvrzen v pondělí, muž by aktuálně nachází v domácí karanténě na své chatě u Týniště nad Orlicí.
Na webu ministerstva zdravotnictví je uveden aktuální počet domácích karantén nařízených příslušnou krajskou hygienickou stanicí. V Pardubickém kraji bylo k 6. březnu nařízeno 25 karantén, v Královéhradeckém kraji pak ke stejnému dni 89 karantén.

Koronavirové prázdniny bez sportovních a společenských akcí

Úderem úterní 18té hodiny začaly na území Česka platit mimořádná opatření, která dopoledne oznámila vláda. Uzavřely se základní, střední a vysoké školy a zakázány jsou akce pro 100 a více lidí.
"S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Zároveň se s účinností od 11. března zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání a na vysokých školách," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Podle ministerstva je nezbytné, aby byli lidé odpovědní a dodržovali základní hygienická pravidla. „Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5 – 2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním. Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt. Budeme dělat maximum pro to, abychom zabránili rozšíření infekce po České republice. MHD i obchodní centra jsou zatím bez omezení,“ okomentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Školky až na výjimky fungují dál. Některé bazény mohou být zavřené. Kina ruší preméry filmů

Podle ministerstva děti v mateřských školách nepředstavují nebezpečí, jedná se o malé kolektivy. Přesto někde přistoupili k větším restrikcím, než jaké požaduje vláda. Například v Dobrušce od středy nebudou v provozu hned dvě mateřské školy. "Vedení města Dobrušky v návaznosti na dnešní mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví vyhlášená v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 rozhodlo o uzavření mateřské školy J. A. Komenského (Komenského 577 a Za Univerzitou 875, Dobruška) s účinností od 11. března až do odvolání," uvádí se v prohlášení na městských facebookových stránkách. V návaznosti na mimořádná opatření radnice s okamžitou platností až do odvolání nechala uzavřít krytý bazén, společenské centrum - kino 70 a kulturní dům.
"Ruší se slavnostní předávání Cen města 12. března v Šemberově divadle, zákaz ovlivní i konání některých kulturních akcí v M-klubu. Od 11. března budou uzavřeny školní jídelny v domově mládeže v ulici Gen. Závady a v Základní škole Jiráskova, a to i pro veřejnost. Mateřských škol se opatření Ministerstva zdravotnictví netýká, proto zůstávají i nadále otevřeny," oznámila radnice ve Vysokém Mýtě.
Vedle základních a středních škol zavírají také základní umělecké školy. Mimo jiné také ta v Letohradu. Vedení města rodičům poradilo, kde získat tiskopis k žádosti o ošetřovné. "Vzhledem k uzavření obou základních škol z důvodu karantény, vystavuje tiskopis žádosti o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy) mimořádně základní školy, nikoliv ošetřující lékař. Formuláře budou k dispozici přímo na základní škole," zveřejnila radnice důležitou informaci pro mnohé rodiče.
"Opatření se týká domu dětí a mládeže, základní umělecké školy, školních jídelen a družin. Zrušena jsou také všechna představení pořádaná Klubcentrem. Provoz sportovních zařízení provozovaných společností TEPVOS zatím omezen není," informovala občany radnice v Ústí nad Orlicí.
V Rychnově nad Kněžnou vedení radnice se svými občany příliš nekomunikuje. Na oficiálních webových stránkách města se objevily v úterý okolo poledne PDF dokumenty s texty ministerstva zdravotnictví o mimořádných opatřeních, ale vyjádření vedení města, co to konkrétně znamená pro život v tomto městě chybí. Naštěstí městské organizace na svých sociálních sítích jsou mnohem sdílnější. "Z důvodu rozhodnutí bezpečnostní rady státu se ruší následující akce: Katapult (13. 3., náhradní termín v jednání), Bazárek (14. 3., náhradní termín v jednání), Taneční odpoledne (15. 3., bez náhrady). Provoz kina zůstává nezměněn, kapacita do 100 míst," zveřejnila informace Kultura RK. Jenže o ukončení promítání některých filmů se postarala distribuční společnost. "Bohužel distributor zrušil premiéru filmu 3Bobule, Princezna zakletá v čase a Šarlatán. Vstupenky na březen můžete vrátit na pokladně kina, kde Vám budou vyplaceny peníze," uvádí facebooková stránka Kina Rychnov nad Kněžnou. "Na základě nařízení vlády ze dne 10.3.2020 se ruší školní povinná výuka plavání, která probíhá v dopoledních hodinách také u nás. Z tohoto důvodu upravujeme otevírací dobu, a to do odvolání. Kapacita je však omezena na 100 osob. Přijďte si zaplavat ve všední den již od 10:00 hodin," pozvali zájemce pracovníci rychnovského plaveckého bazénu.
Menší komplikace s filmovými premiérami zaznamela také kino v Novém Městě nad Metují. "Rozhodnutí bezpečnostní rady státu ohledně koronaviru se dotkne i našeho kina, a to následovně: Premiéra filmu 3Bobule se na základě rozhodnutí distributora odkládá. Místo 3Bobule přidáváme ve čtvrtek v 19:30 Bloodshot, v sobotu v 17:00 Ježek Sonic a v neděli v 19:30 V síti 15+. Do našeho kina choďte prosím zásadně zdraví a bez jakýchkoli příznaků onemocnění! Kapacita na všechny projekce je snížená na 100 míst. Při vstupu do sálu si můžete vybrat jakékoli místo dle vlastního uvážení," vzkazují pracovníci kina.


Zajímavost z regionu
Další zprávy z lokality Východní Čechy
Pozor na nákup přes internet. Podvodníci jsou ve střehu, buďte i vy!
Maková pole zítra připomenou Den válečných veteránů
Energetici omezí plánované odstávky elektřiny kvůli vzrůstajícím požadavkům svých zákazníků na práci z domova
Policisté kontrolují dodržování vládních nařízení
Silný déšť v noci na zítra může způsobit povodně
Hasiči rozvážejí do škol respirátory. Jsou určeny pro zaměstnance
V krajských volbách vyhrála ODS a Ano 2011. O Senát se utkají Antl s Grulichem a Mašek s Holáskem
České domácnosti významně ušetří za energie. ČEZ od října zlevňuje elektřinu i plyn
Ve středu začne drive-in hlasování pro krajské a senátní volby
Nasaďte roušky a dodržujte pravidlo 3R, vyhlásil ministr. Pro zaměstnance automobilky to platí už dnes před noční
Celníci likvidovali zajištěné lihoviny a spotřební zboží
Policie dnes startuje dopravně bezpečnostní akci
Silný vítr potrápil Východní Čechy. Hasiči likvidovali požáry, popadané stromy či poškozené střechy
Pardubicko zahájí na konci srpna přelaďování na nový standard televizního vysílání
Policie bude měřit rychlost na desítkách míst v Podorlicku. Přečtěte si, kde to bude, a dejte nohu z plynu
Extrémní nebezpečí povodní stále trvá, hasiči situaci monitorovali pomocí dronu
Sanitky budou houkat zdravotním sestřičkám
Rozvolňování: Co se dnes otevírá a jaká platí pravidla
Filipojakubská noc byla klidná
Prohlédněte si nejlepší dřevěné stavby roku 2020
Otevírají se řemeslné provozovny či farmářské trhy. Budou se moct konat malé svatby
Nadace ČEZ pomáhá také na východě Čech. Neziskovým organizacím poslala víc jak 2 miliony korun
Pomoc dětem při domácí výuce fyziky! ČEZ zpřístupnil tisíc videí s pokusy a návody, chystá i soutěž o 200 000 korun
Policie pátrá po dvou dívkách. Včera utekly z hradeckého dětského domova
Nadace ČEZ spouští bleskovou Krizovou pomoc pro boj s epidemií COVID-19
Lesy ČR svolávají studenty: Přijďte, pomozte v lese a vydělejte si
Raego a Olga Lounová děkují a vzkazují: Nesmíš to vzdát!
Do regionu ještě dnes zamíří 120 tisíc ústenek a 25 tisíc respirátorů
V autobusech veřejné linkové dopravy jezdí cestující zadarmo. Nastupovat musí pouze zadními dveřmi a musí mít na sobě roušku
Zakrývání dýchacích cest na veřejnosti je nyní povinné. Hradecký kraj to nařídil od 12:00, Pardubický kraj od 18 hodin a vláda pro celou ČR od půlnoci


Malou holčičku pokousal v obličeji pes
26.11.2020 | 12:17 | ZZS

Přijeďte nám sestavit rozpočet, vyzývá hejtman Netolický předsedu vlády
25.11.2020 | 08:44 | Pardubický kraj

Dnes dochází ke zmírnění protiepidemických opatření. Venku můžete být až do 23:00 a můžete si koupit vánoční stromek na tržnici
23.11.2020 | 00:00 | Orlický.net

Do škol se vrátili žáci prvních a druhých tříd
18.11.2020 | 16:11 | Hradec Králové

Do obchodu po jednom a jen s nákupním košíkem. Těch bude omezené množství
18.11.2020 | 06:57 | (rup)

Otrávení psi a kočky? Policisté prověřují okolnosti úhynu zvířat
13.11.2020 | 07:45 | Policie ČR

Připomenuli si Den válečných veteránů. Bez veřejného pietního aktu
12.11.2020 | 09:37 | Ústí nad Orlicí

Hasiči pod horami budou mít novou základnu. Výstavba nové požární stanice začíná
09.11.2020 | 09:20 | HZS

Obavy o maminku vystřídala radost
07.11.2020 | 08:10 | Policie ČR

Události v České Třebové v říjnu 2020
29.10.2020 | 21:15 | Milan Mikolecký

Oslavy 28. října v době nouzového stavu v omezené podobě
28.10.2020 | 09:04 | Nové Město nad Metují

Pietním aktem připomněli 102. výročí vzniku samostatného Československa
28.10.2020 | 07:11 | Ústí nad Orlicí

Vláda od zítřka zavádí zákaz nočního vycházení a dále omezuje obchody
27.10.2020 | 06:27 | Orlický.net

Armáda České republiky: Aktivovat Těchonín na Covid je podobně zbytečné, jako postavit nový Temelín na osvětlení v garáži
23.10.2020 | 07:15 | Orlický.net

Obyvatelé země neuposlechli výzev politiků a přišel druhý lockdown. Vláda zpřísnila preventivní opatření
22.10.2020 | 07:00 | Orlický.netzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
První nález Šalvěje Hispánské zaznamenal botanik ve východních Čechách
Osobák skončil v poli kolama vzhůru
Z kamionu vytekla kyselina, hasiči ji museli naředit
Na křižovatce se srazila celkem čtyři auta. Naštěstí byla zraněna jen jedna osoba
Ústí nad Orlicí
Finišují stavební práce na komunikacích či pokračuje výsadba zeleně
Muž spadl ze střechy státního zastupitelství. Do nemocnice jej transportoval vrtulník
Připomenuli si Den válečných veteránů. Bez veřejného pietního aktu
Pietním aktem připomněli 102. výročí vzniku samostatného Československa
Žamberk
V rámci online streamu Moje kino Live proběhne v sobotu 28. listopadu projekce filmu Země medu.
Moje kino LIVE – herecký koncert ve filmu Staříci uvidíte v pátek 27. listopadu. Zve kino Žamberk.
Nejnovější film Bohdana Slámy Krajina ve stínu u vás doma jako v kině.
Zdolejte K2 s Klárou Kolouchovou – Moje kino LIVE vám to umožní.
Lanškroun
Druhý ročník participativního rozpočtu má své tři vítězné projekty
Obyvatelé rozhodnou o dalších projektech, které se stanou součástí města
Neutažené šrouby neudržely kola. Ta se za jízdy vydala jinou cestou
Nad ránem hořelo v kuchyni. Kvůli technické závadě
Nové Město nad Metují
Ve městě instalují radarové měřiče rychlosti
Do Klopotovského údolí se po téměř půl roce vrátilo stádo jelenů
Oslavy 28. října v době nouzového stavu v omezené podobě
Policisté pátrají po dívce. Ta se nevrátila do ústavu
Dobruška
Obavy o maminku vystřídala radost
Kvůli obálce s neznámou látkou evakuovali 15 lidí
Maminka odvedla dítě do školky. Stačila chvilka a ponechané věci v autě byly pryč
Originál nejstarší písemné zprávy o městě se na sváteční víkend vrátil do Dobrušky
Letohrad
Starosta Fiala: Referendum o Domu kultury bude až v lednu
Železniční stanice má díky rekonstrukci moderní nástupiště. Stát to přišlo na miliardu, část by měla proplatit Evropská unie
Unavený muž si dal ohřát jídlo. Z plotny jej sundali až přivolaní hasiči
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Kostelec nad Orlicí
V ložnici vzplálo mobilní plynové topení. Zasáhl pohotový soused - hasič s ručním hasičákem
Mladý značně opilý řidič sejmul dopravní značku i zaparkované osobní auto
Auto skončilo v příkopu, řidiče vyprostili hasiči
Multižánrový hudební festival F. I. Tůmy není zrušen. Na diváky čeká atraktivní program
Choceň
Listopadové novinky z města: Nové sportoviště, infokiosek či štípačka dříví
Hasiči ve speciálních oblecích likvidovali nebezpečnou látku
Lidem v domovech důchodců chybí sociální kontakt s blízkými. Pomůže bezkontaktní návštěvní systém
Další stavba bez kolaudace. Nové obchodní centrum zůstalo uzavřeno
Týniště nad Orlicí
Opilý muž za volantem zahraničního náklaďáku nadýchal 3 promile. Během vykládky vypil osm piv
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Protijedoucímu kamionu rozbil zrcátko a ujel od nehody. Řidič přesto skončil u soudu
Sedm tisíc modelů „angličáků“: Encyklopedii aut sbírá Eduard Pařízek od svých 6 let
Vamberk
Auto skončilo v příkopu, nikdo se naštěstí nezranil
Plameny v kalící peci způsobily škodu za sto tisíc
Čtvrtý hudební festival Criss Cross se uskuteční v srpnu. Headlajnery Lake Malawi či Portless
Šli koupit holicí strojky. Místo do nákupního košíku je uložili do kočárku
Česká Skalice
Prodejní výstava Nostalgické Vánoce bude letos on-line
Modeláři z České Skalice dnes otevřeli výstavu vláčků a modelů
Cyklista narazil do zděného rozvaděče. Dvě hodiny po poledni nadýchal přes 2,5 promile
Rozhovor s kapelou Čechomor
Rokytnice v Orlických horách
Místo hub našli protitankovou minu
Muzejníci připravili tři akce v Sýpce
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Česká Třebová
Českotřebovský vánoční strom přijel z Parníka
Jabkance doma
Vzpomínky na českotřebovskou Jabkancovou pouť 1960 - 1989
Vzpomínky na českotřebovskou Jabkancovou pouť 1960 - 1989
Opočno
Muž zaútočil na manželku a tchána. Je obviněn z pokusu o dvojnásobnou vraždu
Zastupitelé dali zelenou rekonstrukci léta chátrající budovy bývalé Zámecké vinárny
Zraněný cyklista po střetu s autem. Buďte za tmy vidět!
Úřad má všechny podklady pro vydání souhlasu se zahájením zkušebního provozu. Obchvat by se mohl otevřít v příštích několika dnech
Náchod
Mateřská škola U Kočovny má nové oplocení
Stopy náchodského architekta Jana Letzela v japonské prefektuře Miyagi
Probační a mediační služba v Náchodě slaví kulaté narozeniny
Projekt multifunkční haly je na samotném začátku
Jablonné nad Orlicí
Silnici mají umytou od saponátu do myčky
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Borohrádek
Dvě dopravní nehody v lesním úseku. Auta narazila do stromu u silnice
Hasič likvidovali havárii auta do zahradního domku a neohlášené pálení
Na noční požár výměníku nasadili prášek a suchou pěnu
Poškozená silnice je opět průjezdná. Alespoň kyvadlově
Jaroměř
V muzeu Výtopna hořely historické železniční vagony
Jaroměřský hokej: posila pro áčko i kvalitní mládež
Ptáci, žijící v mokřadu, by měli mít lepší podmínky pro život. Postarají se o to pratuři
Řidička strhla řízení. Narazila do stromu a auto se převrátilo na bok
Králíky
Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
Otrávení psi a kočky? Policisté prověřují okolnosti úhynu zvířat
Výstava Paměti národa Osvobození bez svobody je k shlédnutí v Králíkách
Rodina pohřešuje seniora. Ten v pantoflích sedl do svého auta a odjel neznámo kam
Hradec Králové
Srazila se dvě nákladní vozidla. Jednoho řidiče museli hasiči vyprostit
Kocour vylezl na vysoký strom. Dolů mu pomohl přivolaný hasič
Votroci si s chutí zastříleli. Dvakrát se trefil Prekop
Řidič si rozbil superba po nárazu do stromu. Byl v tom alkohol
Vysoké Mýto
Radnice provedla modernizaci městského kamerového systému
Lokalita za pivovarem mění svoji podobu
Radnice připravuje zásadní změny v třídění odpadů
Okna městské galerie se změnila na jeden den v originální orloj
Pardubice
Přijeďte nám sestavit rozpočet, vyzývá hejtman Netolický předsedu vlády
Strážníci a policisté našli tajně otevřenou hospodu. Hosté utíkali přes kuchyň
Zdravotníci obdrží mimořádné prémie. Peníze půjdou do Žamberka, Vysokého Mýta nebo třeba do Brandýsa
Noví krajští zastupitelé složili slib. Hejtmanem zůstává Martin Netolický
Litomyšl
Kradl motorové pily. Po svém zadržení skončil ve vazební věznici
Na zahradě měl prales z rostlin marihuany. Chtěl prý vypěstovat nejvyšší konopí
Nehorázná drzost zlodějky v samoobsluze. Přišla ke starší ženě a bez okolků jí z košíku ukradla kabelku
Přistihl svého staršího bratra inflagranti se svojí přítelkyní. V zápalu žárlivosti vzal na ně sekeru
Solnice
Srazila se tři auta. Jejich řidiči zřejmě nedobrzdili
Nehoda tří aut komplikovala příjezd do města. Silnice byla zcela uzavřena
Po střetu dvou osobních aut skončilo jedno z nich ve zdi
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Orlické hory
Blíží se zima. Lyžaři, znáte základní pravidla pohybu na sjezdovce?
V Orlických horách se usadil vlk. Trvalý výskyt potvrdily snímky z fotopastí a pozorování tzv. Vlčích hlídek
Lesy ČR mění potoky v Orlických horách. Cílem je zadržení vody v krajině
Senior byl nalezen v pořádku. Na polské straně hranice
Podorlicko
Dva osobáky šly přes střechu. U první nehody jeden zraněný, u druhé hasiči nikoho nenašli
S vidinou společného života poslala žena do ciziny statisíce. A nebyla jediná
Začali v Ústí, skončili pod Homolí. Policisté honičku ukončili varovnými výstřely
Odvysílali jsme třetí Taneční proud proti blbé náladě
Rychnovsko
Dvě vážné nehody komplikovaly dopravu
Automobilka na Rychnovsku podpoří komunitní život a výzkum veřejného mínění
Hasiči zasahovali u střetu dvou aut a také u převrácené čtyřkolky
Krádež v kostele: Pachatel vybral kasičku a odcizil potraviny
Orlickoústecko
Nedbalost stála za požárem dílny i udírny
Z Lanškrouna do Skuhrova doveze řidiče opravená silnice za 143 milionů
Policejní letka našla pohřešovaného naštěstí včas
Auto tým v akci: Pokuty padaly za rychlou jízdu a telefonování
Náchodsko
Přetlačovaná osobáku s lokomotivou měla jasného vítěze. Nehoda se neobešla bez zranění.
Řidič v kradené škodovce ujížděl celníkům. Auto skončilo na turistické stezce, prchající muž zmizel v lese
Při předjíždění vytlačil protijedoucí auto do příkopu. Z místa nehody ujel
Hala plná sena v plamenech. Hasiči se snažili ochránit zvířata v přilehlém kravínu