K Vašemu dotazu uvádím, že se jedná o poměrně frekventovanou křižovatku silnic č.II/321 a III/3211. Přesto, že se jedná o dopravně zatížené pozemní komunikace na přístupových směrech k AutoŠkoda, jedná se v daném případě o dopravně jednoduchou a jednoznačnou křižovatku, kterou by měl každý řidič zvládnout.
Křižovatka je správně a nadstandartně označena jak svislými, tak i vodorovnými dopravními značkami, které byly v nedávné době doplněny a zvýrazněny. V křižovatce jsou nadstandartní a zcela dostatečné rozhledové parametry. Dovolím si říct, že veškerá dopravně inženýrská opatření na této křižovatce byla již vyčerpána a mnoho dalších již nezbývá.
Možným řešením k zamezení tragických následků je přetvořit stykovou křižovatku na okružní. To je ovšem řešení v delším časovém horizontu. Tato varianta včetně snížení rychlosti na 70 km/h se budou zvažovat!
K věci si ještě dovolím říct můj názor, že bezpečnost na pozemních komunikacích ovlivňuje několik zásadních parametrů z nichž nejvýznamnější jsou: konstrukční bezpečnost vozidel – aktivní i pasivní bezpečnostní prvky vozidel, dopravní a stavební stav pozemních komunikací včetně dopravního značení, odborná a zdravotní způsobilost účastníků silničního provozu a hustota silničního provozu. Zatímco první dva vyjmenované ukazatele se stále zlepšují, tak lidský prvek se stává bohužel nejslabším článkem celého řetězce bezpečnosti na pozemních komunikacích. A dopravní nehody na uvedené křižovatce vesměs vznikají fatálním selháním některého z řidičů zúčastněných na dopravních nehodách.
|
Průsečná křižovatka krajských silnic č. II/321 a III/3211 v extravilánu nedaleko obce Třebešov byla realizována jako součást rekonstrukce silnice č. II/321 Častolovice – Solnice v roce 2010 v rámci zlepšení dopravní infrastruktury PZ Solnice-Kvasiny (březen – listopad 2010). Větve křižovatky jsou dvouproudové bez přídatných pruhů pro odbočení.
Dopravní situací na tomto křížení se Královéhradecký kraj spolu s Policií ČR a příslušnými správními orgány opakovaně zabývá a v minulosti provedl řadu opatření ke snížení nehodovosti a zvýšení bezpečnosti provozu.
Křižovatka byla provedena v souladu se schválenou projektovou dokumentací a zkolaudována s tím, že byla původně vybavena zádržným systémem (silniční svodidla). Svodidla však komplikovala řidičům přijíždějícím do křižovatky od obce Lokot výhled a podstatně zhoršovala rozhledové poměry, byla proto v minulých letech demontována.
V roce 2019 došlo k zatrubení příkopu a vytvoření tzv. „únikové zóny“, která umožnuje, aby vozidla mohla nouzově opustit komunikaci. Bylo také instalováno vodorovné dopravní značení V12e (tzv. psychologické brzdy) a bylo provedeno doplnění a retroreflexní zvýraznění svislého dopravního značení.
Přestože se jedná o komunikaci, která je v dobrém stavu a byla realizována v souladu s obecně závaznými předpisy a normami, Královéhradecký kraj nechá ke komplexnímu posouzení rizik a jejich eliminaci zpracovat audit bezpečnosti křižovatky a na základě jeho výsledků je připraven provést případné stavební úpravy křižovatky (v úvahu přichází doplnění odbočovacích pruhů, změna průsečné křižovatky v okružní, případně provedení násypu tělesa III/3211 při příjezdu od obce Třebešov, který by zlepšil rozhledové poměry).
Změna pravidel financování projektu Průmyslová zóna Solnice-Kvasiny – regionální infrastruktura, v rámci kterého byla před deseti lety provedena rekonstrukce silnice II/231 včetně křižovatky, nyní kraji umožňuje připravit a realizovat potřebné stavební úpravy bezodkladně.
|