Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií rychnov-city.cz
hash tag #krachbanky
03.03.2022 06:00

Aktualizováno
03.03.2022 00:15

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 3115x
V polovině dubna roku 2019 rada města Rychnov nad Kněžnou všemi hlasy radních (2x ODS, 1x KSČM, 4x nezávislí) schválila uzavření smluv s českou dceřinnou společností největšího ruského bankovního domu Sberbank. Tehdy radní současně schválili uložení volných finančních prostředků z městského Fondu rezerv a rozvoje na dva založené spořící účty vedené u Sberbank CZ.
Na první spořící účet poslali 7,5 milionu, na druhý pak 8 milionů korun. V téže bance starosta Jan Skořepa /nez./ na základě usnesení a pověření rady města z 6. ledna 2020 nechal založit třetí účet a na něj město převedlo další peníze. V souvislosti s aktuálně oznámeným krachem banky Sberbank CZ je možné, že deponované peníze jsou v ohrožení. Nelze vyloučit, že by dokonce za určitých okolností mohlo město v budoucnu o uložené peníze přijít. Podle České národní banky vklady obcí a krajů jsou pojištěny pouze v případě, že jim náleží výnosy z daní, přičemž jejich daňové příjmy nepřesahují částku odpovídající 500.000 EUR a při splnění dalších zákonných podmínek.

Statisícové úroky z vložených peněz utnula ruská agrese na Ukrajinu

Ještě 14. února 2022 si starosta na jednání zastupitelstva pochvaloval, jak dobře město udělalo. V zápise z jednání zastupitelstva se píše: “Starosta města připomenul, že město na základě rozhodnutí ZM a následně rady města zřídilo u banky Sberbank v roce 2019 dva účty a v roce 2020 další účet. Na účty zřízené v roce 2019 město převedlo finanční zdroje z rezervního fondu a na nově zřízený účet město převedlo část finančních prostředků, které městu zůstaly na běžném účtu na konci roku 2019, a doplnilo jej ještě v průběhu roku 2020 i v roce 2021 a celkově za období leden – prosinec 2021 město získalo úroky v celkové výši 172.441,07 Kč a za měsíce leden 2022 úroky ve výši 101.133,90 Kč, protože výrazné navýšení úroků přímo souvisí s úpravou základních úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou.”
Válka Ruské federace na Ukrajině, zahájená o deset dní později 24. února 2022, ale přivedla klienty této “ruské” banky k hektickému vybírání vložených financí a následnému ochromení banky. Od posledního únorového víkendu přestaly v bance fungovat platební karty a klienti nebyli schopni disponovat penězi na účtech. V souvislosti s tím v pondělí 28. února 2022 zahájila Česká národní banka (ČNB) proces k odnětí bankovní licence Sberbank CZ.
Podle ČNB se tak stalo kvůli zhoršení likviditní situace banky v souvislosti s významným odlivem vkladů poté, co došlo k eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu a napadení Ukrajiny Ruskem. "V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů," prohlásila tisková mluvčí ČNB Markéta Fišerová.
"Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě," ujistil české vkladatele do jiných bank guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Jsou vložené peníze města do banky ohroženy? Ano, je to možné!

Vklady v bankách, které mají licenci od ČNB jsou ze zákona pojištěny a garanční systém nejpozději 9. března zahájí výplatu náhrad vkladů. Je tu ovšem obrovský háček. Vkladatel peněz na účet Sberbank CZ získá výplatu od garančního fondu sice do výše 100 % součtu svých vkladů, maximálně však do limitu 2.499.500 Kč na jednoho vkladatele (ekvivalent částky 100 000 EUR dle kurzu 24,995 Kč/EUR vyhlášeného ke dni 28. 2. 2022). A jak je výše uvedeno, vklady obcí a krajů jsou pojištěny za odlišných podmínek.
Město Rychnov nad Kněžnou má podle poskytnutých informací u Sberbank CZ vedeny celkem čtyři bankovní účty, a sice 2 spořící a 2 spořící s měsíční výpovědní lhůtou. “Objem finančních prostředků na účtech Sberbank CZ, a.s. byl k 28. 02. 2022 v přibližné výši 20.931.566 Kč. Přesněji nelze částku specifikovat, protože nám dosud není známa výše příslušenství částky a výše poplatků,” uvedla v odpovědi on-line deníku Orlický.net Jana Linhartová z
 odboru kanceláře tajemníka Městského úřadu Rychnov nad Kněžnou.
Na otázku, zda jsou tyto finanční prostředky ohroženy v souvislosti s krachem banky byla odpověď úřednice kladná. “Ano, je možné, že zbylé finanční prostředky u Sberbank CZ, a.s. jsou ohroženy. Do jaké míry, to ukáže budoucí vývoj. V současnosti nemáme přístup k jiným informacím, než jaké jsou veřejně dostupné v kyberprostoru,” dodala Linhartová. Finanční prostředky města Rychnov nad Kněžnou jsou dále uloženy u České spořitelny a u České národní banky.
Pokud bude skutečně platit, že jeden vkladatel dostane ze všech svých zřízených účtů dohromady maximálně 100 tisíc EUR, pak město Rychnov nad Kněžnou z 20 milionů by mohlo na svém účtu uvidět v tomto měsíci pouhých 2,5 milionu. Podmínkou ovšem je, že se pojištění na smlouvu města s bankou vůbec vztahuje. Zbývající nevyplacená částka se pak s velkou pravděpodobností dostane jako pohledávka do insolvenčního řízení správce konkurzní podstaty a nebo likvidátora zkrachovalé banky. Výši náhrady mohou ovlivnit i další dosud nevyjasněné podmínky.

Rychnov nad Kněžnou není jediným městem, které má v bance Sberbank zablokované peníze. Město Uničov v Olomouckém kraji, které je velikostí srovnatelné s Rychnovem nad Kněžnou, má v bance na termínovaném vkladu a provozním účtu 100 milionů. Pardubický kraj měl v bance podle dostupných informací uloženo 50 milionů na spořícím účtu, podle sdělení hejtmana Martina Netolického /ČSSD/ se ale podařilo 23. února v den vyhlášení uznání samostatnosti Doněcké lidové republiky účet vypovědět a peníze by kraj měl získat zpět.
Podle komentátora Českého rozhlasu Davida Klimeše bylo ukládání peněz obcí a krajů u ruské banky neuvážené. “Ačkoliv starostové obcí nemusí být profesionálové v oblasti ekonomie nebo bankovnictví, při volbě společnosti Sberbank selhala základní rozvaha o tom, zda je vhodné daňové příjmy obce nebo kraje ukládat u ruské, čínské nebo jakékoliv jiné rizikové instituce,” prohlásil komentátor ve vysílání ČRO Plus. “Jde vlastně o nějakou úvahu o tom, jestli chceme na trhu najít jen tu nejlepší možnost kontokorentů a úvěrů, nebo také budeme myslet na bezpečí vkladů. Někteří hejtmani a starostové prostě příliš riskovali a nyní za to budou muset nést následky,“ dodal Klimeš.


Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Fotogalerie

Usnesení RM z 15. dubna 2019

Usnesení RM z 6. ledna 2020

Poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ze dne 2. 3. 2022

Zápis z jednání zastupitelstva města dne 14. 2. 2022
Foto: rychnov-city.cz

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
U městského úřadu umístili panelovou výstavu o Karlu Poláčkovi
Krajská tripartita jednala o situaci kolem růstu cen energií a pohonných hmot i o rozvoji průmyslové zóny
Silničáři mají nové dílny a garáže
V zásilce banánů našli pracovníci supermarketu kokain za miliardu
Burianosaurus a ti druzí. Povídání v rychnovské synagoze
Duševní onemocnění často doslova zaútočí v mládí a izoluje. Jak najít cestu ven?
Při požáru přístavku u rodinného domu se jedna osoba nadýchala zplodin. Skončila v péči záchranářů
Na Rychnovsko přijel kamion EDU.lab, prostřednictvím kterého Škoda Auto podporuje vědu a vzdělávání
Tři jednotky hasičů vyjely k ohlášenému požáru kotelny
Hořelo v koupelně panelového domu. Důvodem byla nedbalost
Kraj hledá stavební firmu pro modernizaci rychnovské nemocnice
Orlická galerie přivítá návštěvníky jarním cyklem výstav
Muzeum vzdá poctu obětem holokaustu. Proběhne odhalení Kamenů zmizelých
Proběhlo vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec Rychnovska. Sportovní osobností vyhlášen horolezec Jiří Švejda
Policisté uzavřeli případ tragického střetu dodávky s chodcem. Řidič nebyl pod vlivem drog
Připravují pomoc se začleněním Ukrajinců. Začnou s výukou češtiny
Mírná zatáčka a náraz do stromu. Nehoda si vyžádala jednu oběť
Střet dodávky s chodcem skončil tragicky. Řidič měl pozitivní test na drogy
Ranní návštěva zásahové jednotky: Dva distributoři skončili s pouty na rukách
Pes spadl do kanálu, vytáhli ho hasiči
Ministr Bartoš při návštěvě hradeckého kraje potvrdil modernizaci rychnovské nemocnice
19letý mladík popil, usedl za volant a boural. Spolujezdec skončil v péči lékařů
Kočárky v igelitu balené stěhovali do výstavních prostor
Muž neodborně manipuloval s Li-Ion baterií, vyhořela mu část rodinného domu
Dvě nehody na namrzlé vozovce během krátké chvíle
V průmyslovém areálu hořelo osobní auto
Porvali se na benzínce. Jednomu z aktérů vypadla z kapsy pistole
Adam si zaslouží žít bez omezení. A to nejen o Vánocích
Unikátní soubor obrazů Slatinský rok bude vystavený už příští rok
Připravuje se další ročník ankety Nejúspěšnější sportovec Rychnovska


Setkání vlády s šéfkou Leyenovou doprodil protest proti fosilnímu šílenství
02.07.2022 | 12:00 * | (rup)

Česko převzalo "velení" nad Evropou. Slavnostní zahájení proběhlo v Litomyšli
01.07.2022 | 19:13 * | Orlický.net

Klaus Zellmer se dnes oficiálně ujímá vedení automobilky Škoda
01.07.2022 | 07:38 | Orlický.net

Před 80 lety byla vypálena osada Ležáky. V rámci pietního večera proběhne premiéra filmu Stříbrné requiem
24.06.2022 | 10:30 | Pardubický kraj

Muž zkolaboval u Sky Bridge 721. Pomáhali svědci i záchranáři
17.06.2022 | 07:24 | ZZS

Hasiči dnes obsadili novou základnu a odsloužili první směnu. Řidiči dávejte pozor na nové semafory na silnici I/11
04.06.2022 | 20:32 | HZS

Složky integrovaného záchranného systému měly svůj den
04.06.2022 | 11:18 | HZS

Hasičský záchranný sbor obnovuje zkoušku sirén. Proběhne dnes v poledne
01.06.2022 | 07:00 | HZS

Miminko nechtělo čekat na doktory. Porod za asistence operátorky tísňové linky zvládnul tatínek
26.05.2022 | 10:42 | ZZS

Pardubický kraj vyhlašuje další výzvu k podávání žádostí o kotlíkové dotace
25.05.2022 | 09:21 | Pardubický kraj

Uctili památku aviatika Kašpara
21.05.2022 | 10:47 | Pardubice

Záchranné služby v celé republice si 15.5. připomínají důležitost „neviditelných záchranářů“
15.05.2022 | 11:20 | ZZS

Hezká tradice v Letohradě pokračuje
12.05.2022 | 13:20 | Letohrad

Majitel hokejového klubu chce postavit multifunkční arénu. Těsně vedle dostihového závodiště
12.05.2022 | 11:32 | Orlický.net

Nemocnice získala novou dominantu. Urgentní příjem významně změnil tvář celého areálu
07.05.2022 | 11:26 | Pardubický krajzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
U městského úřadu umístili panelovou výstavu o Karlu Poláčkovi
Krajská tripartita jednala o situaci kolem růstu cen energií a pohonných hmot i o rozvoji průmyslové zóny
Silničáři mají nové dílny a garáže
V zásilce banánů našli pracovníci supermarketu kokain za miliardu
Ústí nad Orlicí
Derniérou se rozloučili s muzikálem
Perla je stále brownfield. Kraj oponuje stanovisku Ministerstva pro místní rozvoj
Před víkendem začala přehlídka Mladá scéna 2022
V budově centra sociální péče došlo k požáru. Šlo o cvičení složek IZS
Žamberk
Dvojitá dávka "Mimoňů" už zítra, ve čtvrtek 30. června v kině Žamberk.
Nebe nad Žamberkem ovládne Airshow
Kam za vysvědčení? Do kina! V den vysvědčení kino Žamberk promítá premiérové Mimoně hned dvakrát!
30. června končí platnost bankovek s tenkým stříbřitým proužkem
Lanškroun
V útulku uvítají venčitele, spojte pěkné s užitečným. Začít můžete dnes odpoledne
Stavební práce na poliklinice pomalu finišují. Budova bude dokončena o měsíc dřív
Ulice Lidická se v příštím roce dočká opravy
Muž odmítl jít k soudu. Z bytu ho vyvedla zásahová jednotka
Nové Město nad Metují
Kotě vlezlo do okapové roury a nedařilo se ho vytáhnout ven. Pomohl fištrón hasičů
Proběhly pientní akty k uctění padlých a ke Dni vítězství
Na zámku se chystá oblíbená výstava vláčků a dalších modelů
Auto se srazilo s cyklistou. Zraněného člověka transportoval do nemocnice vrtulník
Dobruška
Složky integrovaného záchranného systému měly svůj den
Osobní auto narazilo do stromu. Utržené kolo poškodilo projíždějící sanitku jedoucí k pacientovi
Silo s řepkou opět hořelo
V zemědělském silu začalo hořet. Hasiči museli zásobník s řepkou zalít vodou
Letohrad
MHF Letohrad přinesl 9 dní života navíc
Zítra startuje odložený hudební festival. Zahajuje Lenka Filipová
Dva muži se projížděli po městě na kole a koloběžce. Oba byli opilí a zkouření
Hezká tradice v Letohradě pokračuje
Kostelec nad Orlicí
Mistryně ČR jsou mažoretky z Kostelce nad Orlicí
Po srážce dvou aut zůstaly na vozovce provozní kapaliny
Na křižovatce se srazila dvě osobní auta: Jednu osobu odvezli záchranáři, psa pohlídali hasiči
Prasklá hadička vyplavila dva byty
Choceň
Soutěž o nové architektonické řešení Ostrova zná vítěze
Na nádraží by mohlo vzniknout muzeum modelové železnice
V textilce zahořel bavlněný prach ve vzduchotechnice
"Dědek" na opracování dřevěných výrobků chytil od poškozené zářivky
Týniště nad Orlicí
Lesníci trhají třešně ptačí, do lesů je vrátí v podobě sazenic
Řidička na rovné silnici přehlédla stroj silničářů a urazila mu kolo. Její škodovka dopadla výrazně hůř
25. týnišťský swingový festival J. Marčíka byl VELKOLEPÝ
Pět jednotek hasičů vyjelo likvidovat požár přístřešku u rodinného domu
Vamberk
Mezinárodní krajkářské slavnosti nabídnou bohatý program
Na kruhovém objezdu se srazila dvě auta
Čelní střet osobáku s kamionem skončil tragicky. Žena zemřela na místě, muž po leteckém transportu do nemocnice
Superb v příkopu a převrácený na bok
Česká Skalice
V domově pro seniory zahořel mandl. Požár se naštěstí obešel bez zranění
Série tragických událostí v Podorlicku pokračuje. Muž usmrtil své rodiče
Auto po nehodě skončilo daleko za křižovatkou. Řidička děkuje zachráncům
Zloděj se zaměřil na ručně vyrobené šperky. Zmizely z vitríny
Rokytnice v Orlických horách
Rokytnická šedesátka
Polští mladí hasiči přijeli trénovat na rokytnickou šedesátku. Darem dostali sadu hadic
Nemáte velikonoční pomlázku či vyzdobená vajíčka? Pomůže tvořivá dílna
Auto vyjelo ze silnice a narazilo do stromu. Na vozovce byla ledovka
Česká Třebová
Českotřebovský cyklomaraton zná svého vítěze, je jím 19letý Jakub Zemene
Návštěvníci Javorky budou moci využít nové veřejné toalety
Městské muzeum připravilo novinku. Zájemci si mohou zdarma dobít své elektrokolo
Na sportoviště i náměstí se po dvouleté pauze příští týden vrátí Týden sportu
Opočno
Dnes a v sobotu máte jedinečnou šanci projít si naleziště archeologického výzkumu
Kraj začal stavět druhou část obchvatu města
Zahrady kláštera znovu ožijí. Peníze na zpřístupnění pošlou norské fondy
Zahrady kláštera v Opočně znovu ožijí
Náchod
Nepostrádáte zakládací kovový klín? Majitel si jej může vyzvednout na dopravním inspektorátu
V kufru auta vezl téměř 40 tisíc kusů tabákových náplní bez platných tabákových nálepek
Jiráskovo koupaliště zahájí tuto sobotu letní sezónu
Audi se zastavilo o skálu. Kvůli protijedoucímu řidiči
Jablonné nad Orlicí
Představí novou knihu o regionu Orlicko-Kladsko
Otevřeli běžeckou dráhu. Na start štafetového maratonu se postavila víc jak stovka sportovců
Bavorák přišel o levé kolo. Skončilo i se zrcátkem v příkopu
Motorkář se v zatáčce střetl s osobním autem, musel vzlétnout vrtulník záchranářů
Borohrádek
Střetla se dvě osobní vozidla. Jedno skončilo v příkopu převrácené na střechu
Osobák měl narazit do domu a poté srazit chodkyni vedoucí jízdní kolo
Řidič passatu neudržel auto na vozovce. To skončilo nakloněné na kraji příkopu
Čelní střet dvou osobáků na křižovatce, záchranáři měli ve své péči čtyři pasažéry
Jaroměř
Opilý muž měl skákat před projíždějící vozidla. Zpacifikovali ho policisté
Pít či nepít, spící Šípková Růženko
Tři výjezdy během odpoledne: dvě nehody a podezření na únik plynu
Dělo a mašinka. Nové dominanty na kruhových objezdech na hlavní silnici procházející městem
Králíky
Proběhlo slavnostní znovuotevření Památníku obětem internace
Bývalý diagnostický ústav by mohl pomoci s ubytováním uprchlíků z Ukrajiny
Region Králicka počítá se spolehlivou dodávkou energie, energetici zde investují přes 500 milionů korun
Slavnostně otevřeli hokejové hřiště
Hradec Králové
Letošní zájem o dobrovolnické úklidy v rámci akce Ukliďme Česko byl opravdu rekordní
Práce na stadionu pokračují, začíná repase lízátek
Muž nabízel mobily a herní konzole. Zájemci za elektroniku zaplatili, ale zboží nedostali
SKOK do života chystá 4. ročník promítání letního kina BIOGRAF u dvou přátel
Vysoké Mýto
Na křižovatce se srazila dvě auta a jedna motorka. Policisté hledají svědky
Unikátní exteriérová výstava ukazuje závislost našeho blahobytu a míru bezpečnosti na zdrojích energie
MikádoFest nabídl program pro všechny generace
Městský elektrobus E-Way bude jezdit ve slovinském Mariboru
Pardubice
Poštovní zásilka plná živých včel zburcovala hasiče
Krádež rumů muži zase nevyšla
Pes ztracený dva měsíce se vrátil domů. Díky čipu pod kůží
Strážníci pronásledovali imaginární labuť
Litomyšl
Setkání vlády s šéfkou Leyenovou doprodil protest proti fosilnímu šílenství
Česko převzalo "velení" nad Evropou. Slavnostní zahájení proběhlo v Litomyšli
Auto na střeše, řidiče museli resuscitovat
Začala 64. Smetanova Litomyšl
Solnice
Peugeot se třemi lidmi skončil na kraji pole
Workshop poukázal na proměny průmyslové zóny a nastínil další vývoj
Po nehodě zůstalo na silnici stát auto s ulomeným kolem. Hasiči nasadili kladky a odsunuli vůz na parkoviště
Děti zahlédly v korytě řeky kotě. Na pomoc přivolaly hasiče
Orlické hory
Jezdíte na Šerlich? A zkracujete si cestu od parkoviště k Masarykově chatě po modré turistické značce?
Zaměstnanci ze závodu v Kvasinách opět vyrazí uklízet Česko. Zamíří na Šerlich
Na tvrzi Bouda začala nová turistická sezona
Na horách likvidovali hasiči dvě nehody osobních aut
Podorlicko
Stavba okružní křižovatky a přivaděče k D35 pokračuje
Noční bouřka přinesla intenzivní srážky
Trocha počtů: 1 muž, 2 měsíce, 8 skutků, až 5 let vězení
Superúplněk ozářil noční oblohu
Rychnovsko
Velký návrat v rámci 12. ročníku Festivalu F. L. Věka
Opět ty bitcoiny! Muž během krátké chvíle přišel o statisíce
Automobilka Škoda předala vozy pro sociální služby na Rychnovsku
Na bitcoinovém účtu máte 6.200 dolarů! Muž báchorce uvěřil, zpřístupnil svůj počítač a přišel o více jak jeden milion českých korun
Orlickoústecko
Policejní prevence proti vloupání pokračuje. Policisté na Orlickoústecku se zaměřili na chatové oblasti
Pardubickému kraji a Busline se daří shánět další řidiče, hlásí dopravce. Některé oblasti budou plně obslouženy
Vyjel parní vlak pro cestování časem, v létě bude jezdit pravidelně
Na trať mezi Dolní Lipkou a Hanušovicemi se přes léto vrátí vlaky i v týdnu
Náchodsko
Za pomoc s domácími pracemi si vzal víc, než měl. Pozor na to, koho si pouštíte domů
Záchranáři spolu s hasiči zasahovali v nepřístupném terénu. Ze skal transportoval osobu se zdravotními problémy v podvěsu vrtulník
Řidič zřejmě vlivem alkoholu boural. Na parkovišti narazil do jiného vozidla
Seniorka chtěla zhodnotit své úspory investicí do energetiky. Přišla o více jak dva miliony korun