V dubnu 2011 byla v Rychnově nad Kněžnou v souvislosti s realizací strategické průmyslové zóny Solnice - Kvasiny otevřena nová hasičská zbrojnice za více než 220 milionů korun. Od ledna příštího roku přijde rozsáhlá investice do tohoto moderního hasičského areálu s tělocvičnou, tartanovým běžeckým oválem a tři roky starým výcvikovým polygonem téměř vniveč.
Hasičská zbrojnice ve svých útrobách má prostor pro 14 zásahových vozidel, v prvních letech provozu zde fungovalo operační středisko a doposud také sídlo územního odboru. Od 1. ledna 2023 bude stanice z rozhodnutí krajského ředitele hasičů Davida Pouče fungovat už jen jako základna pro deset až třináct hasičů ve směně. Důvodem je změna vnitřní organizační struktury HZS Královéhradeckého kraje a úspora pracovních míst. “Doposud byl územní odbor Rychnov nad Kněžnou nejmenší ze všech územních odborů v rámci Královéhradeckého kraje, patřil také k nejmenším v rámci České republiky. Sloučení se sousedním územním odborem Náchod se jeví jako racionální především z důvodu geografické blízkosti a vzájemného překryvu zásahových obvodů některých stanic,” vysvětlila na dotaz on-line deníku Orlický.net mluvčí hasičů Martina Götzová důvod sloučení územních odborů.
V současné době rychnovská stanice profesionálních hasičů disponuje minimálně osmi muži sloužícími v jedné směně. V případě, že dojde k rozsáhlejší události a nebo k více událostem krátce po sobě, pak nastupují dobrovolní hasiči jednotek SDH z okolí stanice, kteří velmi často fungují jako záloha pro další výjezdy. Podle reportovacího systému HZS Královéhradeckého kraje k událostem na Rychnovsku vyjíždí v případě potřeby profesionální hasiči z Hradce Králové a nikoliv z Náchoda. Důvod? Kratší dojezdová vzdálenost. Z Hradce Králové na hranici rychnovského okresu je to 14 kilometrů, ze základny územního odboru Náchod ve Velkém Poříčí pak 18 kilometrů. Poříčtí hasiči musí navíc projet přes celý Náchod, kde doprava na průtahu městem velmi často kolabuje. K událostem v okolí Nového Města nad Metují, tedy v oblasti spravované územním odborem Náchod, proto vyjíždí jednotka profesionálních hasičů z Dobrušky.
Hrozí útlum profesionálním hasičům podobný jako v minulosti rychnovské nemocnici po sloučení s tou náchodskou?
Podorlický region je z pohledu organizace Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje specifický. Každé město s rozšířenou působností v Královéhradeckém kraji (tzv. ORP) má svoji jednotku profesionálních hasičů. Výjimkou jsou obce Nové Město nad Metují a Kostelec nad Orlicí. Jak bylo uvedeno výše, výjezdy do okolí Nového Města nad Metují z větší části zajišťují profesionální hasiči z Dobrušky spolu s místní jednotkou dobrovolných hasičů.
V ORP Kostelec nad Orlicí pak ve velké míře k zásahům vyjíždí jednotky dobrovolných hasičů z Kostelce, Častolovic, Borohrádku a Týniště nad Orlicí.
Podobně je na tom region Orlických hor. Ačkoliv toto území spadá pod ORP Rychnov nad Kněžnou, tak u zásahů na horách často zasahují dobrovolní hasiči z Rokytnice v Orlických horách, případně v rámci mezikrajské výpomoci za účasti profesionálních hasičů ze Žamberka.
“Tento návrh připomíná situaci, kdy v minulosti došlo k podřízení Nemocnice Rychnov nad Kněžnou pod Nemocnici Náchod. Takový postup byl v minulosti špatný a podobné myšlenky, pokud by se realizovaly u jednotek profesionálních hasičů, by z dlouhodobého hlediska dopadly na okres Rychnov nad Kněžnou a na jednotlivá města, která zřizují jednotky požární ochrany. Personální stagnace stanic profesionálních hasičů v okrese Rychnov nad Kněžnou jistě povede k vyššímu zatížení jednotek požární ochrany obcí,” vysvětloval v pondělí na jednání zastupitelstva města Rokytnice v Orlických horách tamní zastupitel a bývalý hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán /Rokytnice Pro/.
Se starosty nikdo o změně nejednal. Zastupitelé vyjádřili nesouhlas
Starosta Rokytnice v Orlických horách Luboš Michalec /Sdružení pro Rokytnici/ byl informací o sloučení územních odborů zaskočen. Pohoršoval se, že o tak zásadní změně se dozvídá od svých kolegů v zastupitelstvu a nikoliv oficiálně přímo od vedení HZS Královéhradeckého kraje. Přesto zastupitelstvo města Rokytnice v Orlických horách přijalo většinově usnesení, ve kterém vyjádřilo nesouhlas se záměrem Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje sloučit územní odbor Rychnov nad Kněžnou a územní odbor Náchod v jeden územní odbor se sídlem v Náchodě.
Naprosto ve stejné situaci se ocitl starosta Kostelce nad Orlicí Tomáš Kytlík /Top09/. Ten se o plánované změně dozvěděl v pátek dopoledne od redaktora on-line deníku Orlický.net. “Nikdo mně o této věci neinformoval, je to od vás úplně nová informace. Vůbec to netuším, že k tomuto dochází. Pro mně to je zpráva, jak rána z čistého nebe,” řekl v rozhovoru Kytlík. “Vůbec jsem o tom dopředu nikým nebyl informován, že by se někdo obtěžoval, že by nás někam sezvali dopředu na jednání. Vůbec nic takového se nestalo,” dodal starosta Kostelce nad Orlicí.
Rozhořčení představitelů obcí a měst v rychnovském regionu je zcela na místě. Města a obce mají podle zákona o požární ochraně povinnost zřizovat jednotky dobrovolných hasičů a také zajišťovat jejich provoz. Tyto jednotky mají sloužit při zabezpečování požární ochrany na území obce. Jenže například jednotka SDH Kostelec nad Orlicí pravidelně zasahuje u událostí na silnici I/11 od Rybné nad Zdobnicí až po Týniště nad Orlicí, tedy rozhodně se nejedná o zásahy jen na území města Kostelec nad Orlicí. “V našem městě profesionální jednotku HZS nemáme údajně kvůli malé vzdálenosti od stanice HZS v Rychnově nad Kněžnou. Když si představím, kolik peněz každý rok z rozpočtu města na naší jednotku vydáváme, tak to si budeme s krajským šéfem hasičů vážně promluvit,” dodal Kytlík.
Rychnovská stanice bez navýšení počtu hasičů, k zástavě srdce vždy výjezd s cisternou
“V letošním roce se navyšovaly počty hasičů na stanicích Jaroměř, Dvůr Králové nad Labem a Hradec Králové - Pražská, na zbývajících jedenácti stanicích se počty nenavyšovaly, tj. ani v Rychnově nad Kněžnou ani v Dobrušce. Na požární stanici Rychnov nad Kněžnou slouží celkem 39 hasičů - v maximálním počtu 13 na směnu. na PS Dobruška 15 hasičů - tedy 5 na směnu v maximálním počtu," popsala aktuální personální obsazení stanic mluvčí hasičů.
Početně se stejným obsazením počítá vedení HZS Královéhradeckého kraje také v příštím roce. Přitom v Trutnově, Náchodě a v Jičíně vedení plánuje navýšení počtu příslušníků sloužících v jedné směně - ve všech třech výše zmíněných stanicích to bude nárůst z počtu 39 na 45 příslušníků, jen stanice v Rychnově nad Kněžnou zůstane na stejném počtu 39 příslušníků v přímém výkonu služby.
“To, že je Územní odbor Rychnov personálně nejmenším v kraji neznamená, že by zde hasiči měli nejméně práce, a zároveň okres Rychnov nad Kněžnou je z hlediska velikosti druhý největší z Královéhradeckého kraje. Ze statistické ročenky 2021 se jednoduchým výpočtem dozvíme, že jeden profesionální hasič z okresu Rychnov likvidoval za rok 24,5 událostí. Naproti tomu u nejlidnatějšího okresu Hradec Králové je to 23,8 události, u největšího okresu Trutnov 22,3 události a u okresu Náchod dokonce pouze 20,8. Nechápu proto smysl dalšího navýšení počtů profesionálních hasičů u těchto méně vytížených okresů a zároveň zmrazení početního stavu stanice Rychnov, která se nachází přímo v průmyslové zóně našeho největšího zaměstnavatele v kraji. Zároveň tato stanice byla postavena díky usnesení vlády na podporu průmyslové zóny,” okomentoval početní stavy hasičů pro příští rok zastupitel Štěpán.
Z lajckého pohledu jako podivné nařízení se týká také výjezdů k záchraně osob s nasazením přístroje AED. Zatímco dobrovolné jednotky k takovým zásahům jezdí velitelskými vozidly v podobě dodávkového automobilu, tak rychnovští a dobruští hasiči vyjíždějí s mnohatunovou cisternou. “Nově budou všechny prvovýjezdové cisterny vybaveny automatizovaným externím defibrilátorem (AED). Tím dojde k reálnému navýšení akceschopnosti našich jednotek i u výjezdů, které nespadají plně do základních úkolů hasičského záchranného sboru. S nákupem nové a moderní požární techniky již není opodstatněné udržovat na stanicích, kde byly doposud dislokovány, další typy menších vozidel, například rychlé zásahové automobily nebo technické automobily. Profesionální hasiči již v podobném modelu fungovali dlouhé měsíce při zpřísněných opatřeních během pandemie koronaviru a ukázal se jako plně funkční. Vozidla zůstanou na daných stanicích a budou využita pro jiný typ zásahové činnosti,” okomentovala nasazení cisteren Götzová.
Nad takovým přístupem se podivují lidé z Orlických hor. “V zimním období, pokud vyjedou rychnovští hasiči s cisternou třeba s 8 kubíky vody do Orlických hor na záchranu osob pomocí AED, pak bude jejich dojezd určitě delší než s terénním automobilem s výrazně menší tonáží,” zpochybnil smysluplnost takového nasazení Štěpán.
Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2022 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin