Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor textu David Langr
autor fotografií (rup)
hash tag jirislitr
25.06.2024 20:14

(rup)

Zpravodajství
z regionu

Zobrazeno 1040x
Gymnázium Františka Martina Pelcla v Rychnově nad Kněžnou si ve středu 26. června 2024 připomíná hned dvě výročí - sté výročí obnovy budovy školy a sté výročí narození jednoho ze slavných studentů - hudebníka a malíře Jiřího Šlitra.
V 17 hodin proběhne v Sadech legií před budovou školy zahájení výstavy a položení kytice ke 100. výročí narození Jiřího Šlitra. Exteriérovou panelovou výstavu připravilo ve spolupráci se školou Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Výstava je již k vidění a bude v parku před budovou školy až do října 2024. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost dozvědět se více o historii gymnázia a geniálního hudebníka Jiřího Šlitra.

Studentská práce z roku 1990: vzpomínky spolužáků na Jiřího Šlitra

V roce 1990 vznikla v rámci středoškolské odborné činnosti práce, která se pokusila zprostředkovat vzpomínky spolužáků Jiřího Šlitra na studentská léta na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou. Tuto práci se podařilo znovu nalézt až na jaře roku 2024. Chcete-li, pojďte se ponořit do první části této studentské práce - Sebranka.

O Jiřím Šlitrovi bylo již napsáno mnoho knih, přesto ale zůstává jedno období jeho života téměř neznámé. Je to období, ve kterém se začal rozvíjet jeho vztah ke všemu krásnému, vztah k muzice, malířství. Touto prací bych proto chtěl uvést v povědomí několik faktů z období let studia Jiřího Šlitra na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou, kam docházel v letech 1938 až 1943. Téměř celá tato práce je založena na vzpomínkách několika jeho kamarádů a spolužáků, s kterými jsem buď vedl korespondenci, nebo jejichž vzpomínky jsem si natočil na magnetofonový pásek. Některé podklady jsem čerpal z knihy Sebranka, kterou spolu vytvořili Josef Telecký a Jiří Šlitr v roce 1942. Své stručné vyznání mně zaslal i zasloužilý umělec Miroslav Horníček.

Stručný životopis Jiřího Šlitra

JUDr. Jiří Šlitr - hudebník, malíř a herec víc než právník, poznamenal svým mnohostranným talentem padesátá a šedesátá léta našeho věku. Uměl skládat písničky, které si zpíval celý národ, dokázal nalézt vlastní výrazný malířský rukopis a konečně s černým tvrďákem na hlavě přinášel všem, kteří to potřebovali, pohodu a smích. Tak Jiřího Šlitra charakterizoval Jiří Suchý ve své knize “Šlitr".

Narodil se 15. února 1924 ve Lhotě Zálesní, ale v roce 1938 se s rodiči a sestrou přestěhoval do Rychnova nad Kněžnou, kde také absolvoval středoškolská studia. Byl zakladatelem Rychnovského dixilendu, který pod názvem Czechoslovak Dixiland Jazz Band hrál i v Divadle E. F. Buriana v Praze. Stal se spoluzakladatelem divadla Semafor a Laterny magiky. Po promoci na právnické fakultě a vojenské službě začal vystupovat s Miroslavem Horníčkem, Jiřím Suchým, Lubomírem Lipským, Františkem Filipovským a dalšími herci. S Jiřím Suchým napsal 287 písniček, složil hudbu k deseti celovečerním filmům, písničky k jedenadvaceti hrám Semaforu. Jiří šlitr však nebyl jen dobrým hudebníkem, ale také výtvarníkem. V roce 1957 se stal členem Svazu československých výtvarných uměloů. Měl 12 samostatných výstav, z toho 7 v zahraničí. Zemřel tragicky v Praze 26. prosince 1969.


Jiří Šlitr v Sebrance

Při rozhovoru a natáčení vzpomínek s Marií Melkovou - Kosteckou mně byla zapůjčena kniha SEBRANKA, kterou společně vydali Josef Telecký a Jiří Šlitr nákladem asi 30 kusů. SEBRANKA
"... není ani románem, ani dějepisným dílem ani kronikou a přece líčí kousek dějin a popisuje osudy třech desítek lidí.” Textovou část knihy má na "svědomí" hlavně Josef Telecký, Jiří Šlitr knihu doplnil 59 perokresbami a 23 zdařilymi karikaturami spolužáků, mezi kterými figuruje i autoportrét, obrázek J. Š. doplněný o mikrofon a harmoniku.
Na několika místech Sebranky jsou uvedeny přímé vzpomínky na Jiřího Šlitra, kterého výstižně charakterizují. Proto cituji: "Kvarta byla rokem dalekosáhlých změn. Třída se převařovala, kypěla neustálým kvasem. Střídaly se stráže. Známé tváře zmizely, na jejich místa přišly jiné, cizí. Ze třídy se pomalu stala cizinecká legie. Ale zase plynul čas, zase jsme se s novými spolužáky sžili, zvykli si na ně a měli je rádi.
Ve školním roce 1938/39 zaznamenala naše třída rekordní počet příslušníků. Šestatřicet mládenců a pannen se tísnilo v otřískaných škamnách, z toho deset nováčků. Moravec, Novotný, Pejšová, Pekárková, Rybková, Sedláček, Syrovátková, Šlitr, Vacková, Vorel. Deset neznámých lidí, deset neznámých povah, které jsme museli teprve podrobit zkoušce, poznat, co v nich vězí. Netrvalo nám to dlouho. Nikdo z nich se také nehalil do tajemného závoje. Poznali jsme tedy, že Syrovátková vidí cíl života v manželství, Jarča Pekárková že ní souhlasí, že Vašek Moravců je zase odpůrcem žen a věnuje se jen vědě, že Novotný má z pekla štěstí ještě nebyl ve "třídnici", že Pejšová je hezká žába. Uviděli jsme Šlitrovy kresby a našli v nich zalíbení.
“Šlitře, z vás by něco mohlo být. Jen hezky pilně kreslete, nezáleží na tom, co, jen když si vycvičíte ruku! Dobrá rada nad zlato! Jirko, vem si ji k srdci! Naše napomenutí je zbytečné! Již v kvartě, hned když k nám přišel, začal ukazovat své umění. Sejkora, Neřold a Šedivý dostali nebezpečného konkurenta. Tak nebezpečného, že první dva se dnes úplně vzdali malířské činnosti, nemohli v jeho soutěži obstát. Zbyl jenom Šedivec no a Jirka.
Náš básník na zapřenou o něm zpívá:
Na svědomí Jirka má
hezkou řádku lekcí:
počínaje malbou rámu
konče řezem sexty /V.M./
Náš Jirka opravdu "všechno skreslit umí" a kdo byste to do něho řekl, když k nám přišel? Asi tak dva, tři dny se zdál nějaký divný, takové děťátko tiché; do tří neumí počítat. Tichá voda břehy bere! Poznali jsme brzy kolik pravdy je v tomto přísloví. Ještě dnes je pan profesor Resch Jirkovi nestačí opakovat. Jirka se pomaloučku ukazoval. S ním se vybarvovali i jiní mládenci, Olda, Jarča, Honza, ale jinak. Z nich se stali docela otevření lotříci. Kdepak ale Jirka! Tomu ještě do nich hodně chybí. Nemusí ale litovat! Nám se líbí takový, jaký je. Těžko ho charakterizovat! Co bych o jeho povaze měl napsat? Kluk veselá, pro každou švandu ušitá, žádný sígr a přece opravdu nevím! Jakáž pomoc; znáte ho snad také, doplňte si tedy jeho charakteristiku sami. Mně nezbývá nic jiného, než si všimnout, jak Jirka Šlitr vypadá, když se na něj díváme zvenčí.
Není malý ani velký, není tlustý ani tenký, není hloupý. Založil třídní orchestr, napsal mnoho tanečních skladeb, které budou s oblibou hrány a zpívány. Kreslí non plus ultra! Jeho první láskou je jazz. Pro ni trpí, za ni bojuje. Druhou láskou je sníh. Lyže, kristiánky, patičky! Rychlost! Celý podzim cvičí při tělocviku náklek. Třetí jeho láskou - non audeo dicere!"...
"My, Češi, jsme muzikanti my, sextáni, jsme Češi! Proč by se u nás nesešel orchestr? Proč by nemělo být mezi třiadvaceti studenty několik muzikantů? Že nemáme zájem o klasickou hudbu? Že se nám líbí jazz? Tak hrejte "džezovinul" Co, že byste tím udělali ústavu ostudu? Tu si užíznete, jen když nebudete hrát vůbec! Tak, kluci, nehloupněte a přineste si každý zítra svůj nástroj, sejdeme se u nás. Uvidíme, co půjde dělat.
Jirka Šlitrů nemluvil jen do větru. Símě padlo na úrodnou půdu. Na první zkoušku přišlo sedm sextánů. Radka, Sejkus a Zdena Šebestů si přinesli housle, Jarča kytaru, Olda si vypůjčil buben, (Jirka má piano doma) a Dědek nabídl svůj hlasový orgán. Zkouška nijak slibně neskončila. "Orchestr" měl slabé obsazení, málo členů i málo nástrojů. Chyběla basa, harmonika, plechové nástroje.
“Když máme pořádně hrát, musíme si nějak pomoci. Poslechni, Sejku, ty necháš housle plavat, pořídíš si trubku a naučíš se na ni hrát. Koukej sebou ale hodit! Dědek by místo zpívání mohl také dělat něco užitečnějšího. Nemohl bys sehnat saxofon?"
Dědek slíbil. Když ne saxofon, tak prý alespoň pozoun že si někde opatří. Taky se mám na něj naučit hrát? - byla jeho další starost. No tak to zkusím.
Zbývá basa a harmonika. Nemohl by nám vypomoci Majda?, ten hraje na basu. Snad by to šlo, aspoň do začátku. Později už uvidíme. Tak ještě harmonika. Jirka na ni umí sám dobře hrát, kdo by ale potom brnkal na piano? “Maruška Nedvídková z kvinty hraje na harmoniku!" Opravdu? Nevíš, jestli by chtěla s námi hrát? "Já se jí zeptám." Tak dobře, zařid to.
Maruška nedělala žádné drahoty, naši kluci ji přivítali s otevřenou náručí (obrazně) - a hraje v našem jazzu stále. To již Radka Ontl převzal part basisty, Sejkus se naučil na trubku, Jarča "stírá” kytaru jak Irmanov. Dědek? stále jen zpívá. Zkoušel již saxofon i pozoun, ale darmo mluvit. Já jsem ho jednou, když se učil, poslouchal pod oknem! Teprve za čtrnáct dní jsem se dozvěděl, že hrál "Modravé dálky".
Orchestr se stal chloubou třídy, v poslední době poprvé úspěšně vystoupil na veřejnosti (při dívčí mikulášské nadílce). Všichni členové pilně cvičí písničky, které jim Jirka pilně rozepisuje, chodí do zkoušek (také pilně). Hrají nejmodernčjší šlágry i - třeba Lásku nehněvanou nebo Vyznání lásky…”


Podpoote redakci on-line deníku Orlický.net! Kliknite, prosím, na reklamní banner našich inzerentu. Tento zpravodajský portál funguje díky reklami jako je tato. Dikujeme.


Fotogalerie

Foto: (rup)

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Šlitr je tak dobrý muzikant i výtvarník, že konkuruje sám sobě
Rychnovský zámek a galerie bez bariér: Nový výtah zpřístupní historické prostory všem
Klíčová silnice do průmyslové zóny bude několik měsíců neprůjezdná. Startují práce na výstavbě kruháku
Kamion s novými škodovkami v příkopu, střet dvou osobáků před semaforem
Na křižovatce se srazil náklaďák se skútrem. Motocyklista nehodu nepřežil
Vesmírný projekt oceněný NASA, čokotiskárna i roboti. Festival vynálezců Maker Faire nabídne program pro celou rodinu
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Rákosníčkovo hřiště nebude Rákosníčkovo. Potravinářský řetězec žádá odstranění názvu
Prázdninová dobrodružství v Kamínku
Nebezpečnou křižovatku nahradí kruhák. Stavět se bude v letních měsících
Na radnici cvičně svolali krizový štáb
Na ohlášený požár sazí v komíně nasadili hasiči výškovou techniku
Srážka škodovky s osobním vlakem se obešla bez zranění. Vlak vozidlo z přejezdu odhodil na souběžnou silnici
Další náraz auta do stromu, další mladý člověk přišel o život
Bavorák narazil do stromu a následně se převrátil na střechu. Jeden z pasažérů v nemocnici zemřel
Známe nejúspěšnější sportovce a sportovní osobnost loňského roku
Hrubá stavba nového nemocničního pavilonu už stojí. Práce pokračují za plného provozu
Rychnovská nemocnice je o krok blíž k úplnému osamostatnění
Do obrazárny místo po příkrém točitém schodišti bezpečně výtahem. Zámek a galerie budou bez bariér
Bejval Antonín byl sígr, ale srazit k zemi si nezasloužil. Skupinka kluků a holek poničila naučnou stezku i hmyzí domeček
Z paneláku museli hasiči evakuovat 15 lidí, pes uhynul
Stavba nákladového nádraží Lipovka získala stavební povolení. Spolu s rekonstrukcí železniční tratě z Rychnova do Solnice
Auto po projetí serpentiny skončilo na střeše


Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
02.07.2024 | 12:59 | (rup)

Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
29.06.2024 | 16:52 | (rup)

Šlitr je tak dobrý muzikant i výtvarník, že konkuruje sám sobě
27.06.2024 | 19:14 | (rup)

V České Třebové dojde k unifikaci napětí
20.06.2024 | 14:16 | Fletch

Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
18.06.2024 | 17:07 | Alisha Alisha

J.Korejz Blatinský v Houdkovicích
18.06.2024 | 12:56 | míla

Pardubický kraj spouští nový energeticky úsporný projekt
14.06.2024 | 18:42 | Fletch

Dítě jako zásilka v parcelboxu? Rodičům pomohli hasiči
12.04.2024 | 07:02 | HZS

Aequitas Group úspěšně otevřela apartmány Mlýn Herlíkovice u Špindlerova Mlýna
07.03.2024 | 17:31 | Fletch

Ovocná alej byla vysázena v Praskačce
17.12.2023 | 13:55 | Fletch

Základní kámen projektu Modernizace Pasíčka je položen
15.12.2023 | 11:01 | Alisha Alisha

ČEZ ESCO vybuduje nové osvětlení v Chrudimi. Spotřebuje o 74 % méně elektrické energie
13.12.2023 | 11:22 | Alisha Alisha

Vánoční trhy chráněných dílen v Hradci Králové
08.12.2023 | 14:05 | Fletch

Modré nebe nad Náchodem přiblížilo veřejnosti činnost Armády České republiky
13.10.2023 | 08:56 | Alisha Alisha

Hradecký útulek pro opuštěná zvířata bude provozovat společnost Městské lesy
12.10.2023 | 11:03 | Alisha Alishazprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Ústí nad Orlicí
Radnice řeší dílčí opravy ulice, na které přívalový déšť vytrhal žulovou dlažbu
Výstava vypráví osudy pamětníků za totality
Návrh Galerie Perl[ou] v městském muzeu
Regionem projela historická policejní vozidla. Zastavila také v Ústí
Žamberk
Nová moderní expozice s Ďáblovou biblí
Letní kino v Žamberku
Na muže spadl slisovaný balík papíru. Svědci na záchranu nasadili vysokozdvižný vozík
Den dětí v Divišově divadle
Lanškroun
Zastupitelé dali obnově přírodního koupaliště zelenou. Referendum nebude
Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
Dvě ulice nově propojí chodník. Zvýší se bezpečnost
Mezi dvěma obcemi budou lidé jezdit na kole bezpečně. Svazek obcí zahájí stavbu cyklostezky
Nové Město nad Metují
Mladí plavci zakončili letní plaveckou sezónu
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Hořelo v prostoru zásobovací rampy obchodu s potravinami. Hasiči evakuovali nakupující i zaměstnance
Vzniká nový domov pro klienty se zdravotním postižením. Bude dobře sloužit 18 klientům?
Dobruška
Osobní auto narazilo do stromu
Složky IZS se předvedly na náměstí
Další nehoda na přehledné křižovatce. Tentokrát se srazilo osobní auto s motorkou
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Letohrad
Solární lampy osvětlují část cyklostezky
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
Kostelec nad Orlicí
Bikerka Miculyčová jede na olympiádu
Dobrovolní hasiči objeli kvůli zásahům během dvou hodin půlku okresu
Začalo rozšiřování školního statku střední zemědělské školy
Zlatý hattrick i zlatá premiéra
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Dvě nehody během dvou dní. V jednom případě sehrál roli alkohol koloběžkaře
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Rokytnice v Orlických horách
V bytě během nabíjení hořela baterie elektrokola. Majitel ji vyhodil z okna
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Česká Třebová
Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport vypověděli koaliční smlouvu, rada města bude dále působit se šesti členy
100 let od narození konstruktéra Velorexu
Místostarostka položila funkci, zastupitelé schválili mimo jiné financování budovy pro seniory
V České Třebové dojde k unifikaci napětí
Opočno
Osmikolový náklaďák vyjel z vozovky a narazil do mostku. Kabina následně začala hořet
Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Náchod
Proběhla změna dopravního značení na vytížené silnici. Řidiči by se měli mít na pozoru
Plameny zničily skladovací halu ve stavebninách, hasičům se však podařilo ubránit okolní budovy
Vezl z Polska cigarety bez kolků a ve velkém množsví. Přišel o ně
Mladík ukryl dvě kila léků s pseudoefedrinem do kalhot. Hrdina ale tvrdil, že neví co to je
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
V rybníčku docházel vzduch. Starosta povolal místní hasiče
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Děti z havarovaných aut dostaly plyšovou hračku
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Jaroměř
Řídil dodávku s propadlým tachografem. Cizinec uhradil kauci 100 tisíc
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Škody po bouřkách: voda potrápila plavecký bazén i školy
Na vysoké teploty a sucho je město připraveno. Nasadilo i mlžné brány
Setkání vyšetřovatelů z Čech a Ukrajiny: Vyšetřování případu falešných bankéřů z Ukrajiny pokračuje
Na Benešově třídě startuje oprava dvou ocelových lávek
Vysoké Mýto
Mejťák Jakub Dudycha získal nominaci na olympiádu
Řidička dodržovala pitný režim. Jen si spletla vodu s vodkou
Sodomkovo Vysoké Mýto připomnělo slavnou automobilovou historii
V autobusu měli nahrávací studio a učebnu. Music Bus přispívá k rozvoji hudebního vzdělání dětí
Pardubice
V Labi plaval člověk a pak zmizel. Tělo našli potápěči
Zapršelo a centrum města bylo pod vodou
Sténající kontejner na textil překvapil
Babička vyvezla svá vnoučata na výlet. Naměřili jí téměř 3 promile
Litomyšl
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Solnice
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Podorlicko
Měli jsme možnost vyzkoušet si novou Škodu Kodiaq
Měli jsme možnost vyzkoušet si čtvrtou generaci Škody Superb
Bouřka zasáhla Orlickoústecko a část Rychnovska. Stanice hlásí 30 litrů na metr
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Rychnovsko
Z odstavených aut mizela dojezdová kola. Už se ví, kdo je ukradl
Týden po propuštění zpět v policejní cele. Na nádraží oloupil mladistvé
Série vloupání objasněna. Škoda se vyšplhala přes 200 tisíc korun
Silnice I/36 z Čestic na Borohrádek je uzavřena. Stavbaři opravují křižovatku v Moravsku
Orlickoústecko
Bouřka řádila na Vysokomýtsku. Hasiči se prořezávali k zavalenému autu
Lípa spadla na stáje, další stromy na rodinné domy či auta
Během dne několik dopravních nehod
Na svou první parní jízdu letošního léta vyrazil historický express Kralický Sněžník. Stále můžete přistoupit
Náchodsko
Žena spadla do několikametrové skalní průrvy. Zachránili ji hasiči pomocí lezecké techniky
Měl zrenovovat prusko-rakouské militarie. Zhotovitel ale přestal komunikovat.
Seznamoval se s nezletilci na sociálních sítích. Kriminalisté muži sdělili obvinění hned z několika trestných činů
Nedbalostní jednání bylo příčinou vzniku lesního požáru