21.05.2024 20:56
DE
Zpravodajství
kultura
Zobrazeno
2022x
|
Horská obec Sedloňov se dnes pyšní zřejmě největší koncentrací českých rekordmanů na počet obyvatel. Trvale zde žije 210 lidí a 2 z nich, Jarmila Haldová a Josef Halda, jsou zapsáni v České knize rekordů – a to je s největší pravděpodobností také rekordní údaj, i když nebyl úředně potvrzen.
Jarmile a Josefu Haldovým předal oficiální certifikáty Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den spravující Muzeum rekordů v Pelhřimově, v sobotu 18. května. Řezbářka Jarmila Haldová byla zapsána do České knihy rekordů za soubor reliéfních obrazů všech českých panovníků a jejich manželek, na němž pracovala téměř pětatřicet let. Celkem 132 pozoruhodných dřevořezeb poprvé kompletně představila právě při příležitosti zápisu mezi rekordmany. Její manžel Josef Halda se stal rekordmanem za vytvoření mimořádně rozsáhlého Hřebečského betlému s příběhem Annenruhe, který se skládá z více než 1900 figurek.
Slavnost v prostorách sedloňovské výstavní síně krátce zahájila starostka Hana Ježková a poté předala slovo Josefu Ježkovi. Ten nejprve připomněl slova Václava Havla z 21. dubna 1990: „Nevím, zda vím, co je zázrak. Přesto se odvažuji říct, že jsem v tomto okamžiku účastníkem zázraku,“ kterými prezident vítal na ruzyňském letišti papeže Jana Pavla II. Ježek vzápětí konstatoval, že i on je přítomen zázraku: „Zázraku tvoření, zázraku lidského umu, invence, zázraku lidské píle, vytrvalosti, zázraku umělecké tvorby.“ Na mysli měl 132 mistrně vyřezaných a kolorovaných dřevěných reliéfů. Zároveň zdůraznil, že: „Jarmilina tvorba je umění poctivé, založené na perfektně zvládnutém řemesle. Je to kumšt v pravém smyslu toho slova.“
S tím jistě beze zbytku souhlasili i hosté vernisáže, kteří obdivovali schopnost a umění řezbářky osobitě vtisknout kusu lipového dřeva tvář panovníka nebo jeho manželky a barvami umocnit půvab obrazu. Mnozí se k výjimečnému souboru několikrát vrátili, aby si nadlouho do paměti vtiskli jeho krásu.
Dodejme, že všichni Mojmírovci, Přemyslovci, Habsburkové a další se už koncem května "vydají na první společnou královskou cestu“ z hor do podhůří, aby od 30. května do 28. července potěšili svou přítomností milovníky výtvarného umění a obdivovatele tvorby Jarmily Haldové z Dobrušky a okolí. Vystaveni budou v malém sále společenského centra.
|