V polovině června se na odbor služby pro zbraně a bezpečnostního materiálu Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje obrátil muž jako statutární orgán jednoho hradeckého klubu a oznámil, že klub vlastní v objektu v Orlických horách nefunkční pevnostní kanón, dovezený v minulých letech z Francie.
Aby zabránili pochybnostem a spekulacím, zvolil postup dobrovolného oznámení v rámci zbraňové amnestie, aby ke kanónu bylo možné získat doklad nebo potvrzení podle současné platné legislativy. Jelikož je kanón umístěn v objektu předválečného československého hraničního opevnění, který je zabezpečen mříží, ocelovými dveřmi a je i zabezpečen elektronicky, mohl být ponechán na místě.
Do zmíněného objektu se dostavil specialista z odboru služby pro zbraně a bezpečnostního materiálu společně s expertem z odboru kriminalistické techniky a expertíz, kteří ve spolupráci se členy klubu zjistili, že se jedná o pevnostní poloautomatický protitankový kanón vzor 36 ráže 47 mm. Potvrdili jeho nefunkčnost poškozením a degradací korozí, kterými se stal kanón trvale a nevratně nepoužitelným ke střelbě. Kanón je teď veden i v systému Centrálního registru zbraní jako zbraň kategorie D, pod kterou nově spadají i neaktivní torza zbraní.
Obdobný případ policisté řešili na jaře, kdy majitel tanku a samohybné houfnice se chtěl ujistit o jejich správném znehodnocení. V současné době již na základě vydaného povolení a pod kontrolou policie pracovníci odborné firmy provedli takové úpravy, které odpovídají současným předpisům a ani tyto válečné zbraně již nepředstavují žádné nebezpečí.
Zbraňové amnestie využil v pondělí 26. července občan z Rychnovska, který policistům odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál územního odboru Rychnov nad Kněžnou přinesl zbraň, kterou nepřebírají každý den – brokovnice dvojka – jehlovka z 19. století, výrobce F. v. Dreyse z města Sömmerda.
Po posouzení této zbraně policisté zjistili, že je vyrobená zřejmě před rokem 1890. Zajímavostí je, že se nabíjí pomocí páky v podpaždí - pákové nabíjení. Po provedení všech prověrek bude zbraň pravděpodobně vrácena majiteli bez registrace, jelikož se jedná o zbraň kategorie ,,D“ – historickou.
Už jen několik posledních dnů zbývá v rámci zbraňové amnestie pro případné předání nelegálně držených střelných zbraní, střeliva, munice anebo výbušnin. Tato celorepubliková akce, která začala v na konci letošní ledna, totiž končí 31. července 2021. Tím končí i zánik beztrestnosti za trestný čin nedovolené ozbrojování, kdy odhaleným hříšníkům může dokonce v krajním případě hrozit i několikaletý pobyt za mřížemi. V Královéhradeckém kraji byly zatím odevzdány více jak dvě stovky zbraní.
Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2022 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin