09.05.2022 07:09
Aktualizováno 10.05.2022 06:14
Policie ČR
Zpravodajství
krimi
Zobrazeno
2942x
|
Nejnovějším typem internetového podvodu je telefonické volání osoby z cizího státu, která se představí jako zástupce společnosti známé vývojem a výrobou produktů a služeb pro počítače.
Volanému oznámí, že došlo k ohrožení jeho počítače a zablokování operačního systému, a aby postupoval podle jeho instrukcí. Poškozený si takto nainstaluje do počítače takové programy, díky kterým dá pachateli přístup do svého počítače.
Pachatel následně provádí různé operace, poté poškozenému sdělí, že má v počítači propadlý certifikát, jeho obnova stojí 5 euro a částku musí zaplatit platební kartou. Pro tuto platbu pachatel otevře přes vzdálený přístup okno, kam poškozený uvede veškeré údaje k platební kartě. Následně poškozený pošle kopii svého občanského průkazu a umožní přístup k internetovému bankovnictví, vše v domnění ochrany svého počítač a peněz na svém bankovním účtu.
Sedmatřicetiletý muž z Orlickoústecka v mobilním telefonu takto potvrzoval platby a následně zjistil, že přišel o bezmála 200.000 korun.
Pachatel se v tomto případě podvodným jednání prostřednictvím internetu dopustil podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku s trestní sazbou až 8 let.
Další trestnou činností je nabídka výhodného investování do bitcoinů s vidinou velkého zisku. Na základě pokynů si poškozený nainstaluje počítačový program a následně pachateli povolí přístup do počítače. Ten se přihlásí do internetového bankovnictví a sám pachatel provádí platby s tím, že se jedná o částky, které budou investovány do bitcoinů. Někteří poškození si dokonce nechají zařídit půjčku, aby mohli investovat.
Při obchodování s bitcoiny po internetu byl podveden čtyřiaosmdesátiletý muž z Orlickoústecka se škodou téměř 160.000 korun. Pachatel se na něm dopustil podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku s odnětím svobody až na 8 let.
Na Orlickoústecku za uplynulý rok policisté z oddělení hospodářské kriminality Ústí nad Orlicí evidují 15 skutků podvodného jednání prostřednictvím internetu. V rámci Územního odboru Ústí nad Orlicí pak bylo řešeno 248 případů, uplynulý rok měl 252 pracovních dnů, tudíž to vychází přibližně jeden skutek na pracovní den. Poučení: Nesdělujte identifikační údaje k platební kartě a neposkytujte údaje k občanskému průkazu osobám, které neznáme. Seriózní banky nikdy nezasílají odkazy, na kterých se máte přihlásit a zadat údaje k platební kartě. S pracovníky peněžních ústavů komunikujte nejlépe osobně na přepážce.

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
|