Dne 18. 4. 2015 se uskuteční speciální komentované prohlídky Hospitalu Kuks po jeho otevření po rekonstrukci. Začátek prohlídek je od 09:00, délka 8 hodin.
Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko Jaroměře. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Areál na Kuksu prošel v minulých letech největší rekonstrukcí ve svých dějinách a v roce 2015 se otevřel v novém kabátě. Hospital byl slavnostně otevřen v pondělí 23. března ve 13 hodin a první návštěvníci ho navštívili v sobotu a v neděli 28. a 29. března.
Uprostřed krajiny, daleko od civilizace, najdete malý kus země, který kdysi hrabě Špork proměnil ve vyhlášené lázně. Stoupnete-li si dnes do ztichlé zahrady, nebudete chtít věřit, že se tu konaly velkolepé oslavy ctností a neřestí. Z kašen zde tenkrát tekly proudy vína, ale stačila jediná noc, aby s sebou tento rušný život navždy odnesla velká voda. O zašlé slávě Kuksu dnes svědčí největší galerie barokní plastiky pod širým nebem, která nekončí v místních zahradách, ale pokračuje i v okolních lesích, kde skály, proměněné v obrovské sochy, dodnes vyzařují blahodárnou energii.
F. A. Špork byl nejstarším synem ze čtyř dětí generála Johanna Šporka, který za své vojenské zásluhy získal šlechtický hraběcí titul a nemalé jmění. Za Šporkova života se Kuks stal společenským centrem, kam se sjížděla šlechta, vzdělanci a umělci z celé Evropy. Prohlídky ještě prázdného hospitalu patřívaly v 1. třetině 18. století k povinnému programu hosta Šporkových lázní. Později se hospital stal oblíbeným cílem, zejména díky zdejší sochařské výzdobě. Naproti přes údolí pak nechal postavit špitál pro místní chudé a vojenské veterány. Postaven byl také kostel Nejsvětější trojice a nedaleký Braunův betlém, který je příjemnou procházkovou trasou z vedoucí z Kuksu do nedalekého lesa.
Hlavní prohlídkový okruh zavede do vnitřních prostor kukského špitálu, mj. do bývalého hlavního nemocničního sálu, kostela nejsv. Trojice s hraběcí hrobkou, sakristie nebo barokní lékárny U granátového jablka. V šesti místnostech Českého farmaceutického muzea, střediska Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, poznáte vývoj lékáren od baroka do 20. století. K vidění je zde také stálá expozice Národního muzea, a to Dittrichova lékárna z domu v Nerudově ulici v Praze. V roce 2015 na Kuksu vzniklo vzdělávací centrum se zaměřením na hospitální aktivity a farmaceutickou činnost.
Na modelu kukského údolí poznáte historii tohoto unikátního barokního komplexu, obrazová výzdoba přibližuje taktéž osobnost zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka a jeho rodiny či osudy pečovatelů kukského hospitalu - milosrdných bratří. V lapidáriu se seznámíte s originály alegorií Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2025 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin