Musica Aeterna je dynamicky se rozvíjející seskupení výjimečných mladých muzikantů, kteří se dlouhodobě věnují studiu a interpretaci děl předních skladatelů období baroka a klasicismu. Zralé hudební výkony, intonační bravurnost, dech beroucí dynamika a další výrazové atributy souboru jsou zárukou příjemného hudebního zážitku.
Datum konání: 12. 6. 2015 začátek od 18:00, délka 60 minut
O Musica Aeterna:
Soubor Musica Aeterna věnující se staré hudbě vznikl v roce 1973 z iniciativy prof. Jána Albrechta. Od roku 1989 hraje na originální staré nástroje ze 17. a 18. století nebo jejich kopie, v letech 1986 až 2005 byl organizačně začleněný do Slovenské filharmonie. Těžištěm repertoáru souboru je evropská hudba a hudba středoevropské, resp. Slovenské provenience 17. a 18. století. Musica Aeterna pravidelně koncertuje v zahraničí, významná je především dlouhodobá spolupráce souboru s Centrem barokní hudby ve Versailles a vystoupení na významných festivalech (Festival van Vlaanderen, Holland Fetival of Early Music Utrecht, České mezinárodní slavnosti staré hudby Praha, Bach-Tage Berlin, Bachfest Lipsko, Dni starej hudby Bratislava, Barockfest Münster, Swedish Baroque Festival Malmö, Bratislavské hudobné slávnosti a další). Se souborem pravidelně spolupracují významní specialisté na starou hudbu, např.: Christophe Coin, Paul Colléaux, Peter Harvey, Martin Gester, Paul Goodwin, John Holloway, Jan Kleinbussink, Catherine Mackintosh, Charles Medlam, Siegfried Pank, Andrew Parrott, Christophe Rousset, Olivier Schneebeli, Simon Standage, Melvyn Tan, John Toll.
Mnohé z dosavadních 15 nahrávek získlay řadu prestižních ocenění. Např. v roce 1994, 1995 a 2002 převzal soubor cenu Diapason d’Or za komplet Concerti grossi Georga Muffata, v roce 2003 cenu MIDEM Classical Awards v Cannes za účast na nahrávce Sub olea pacis... od J. D. Zelenky. V roce 2006 Konference biskupů Slovenska souboru udělila česné uznání za osobitý přínos k rozvoji křesťanských hodnot ve slovenské kultuře, soubor vysoko hodnotí i mezinárodní kritika, která ho nejednou zařadila mezi nejlepší evropská hudební tělesa staré hudby.
Peter Zajíček, umělecký vedoucí a koncertní mistr souboru Musica Aeterna
Peter Zajíček studoval hru na houslích na bratislavské konzervatoři a Vysoké škole múzických umění a zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů zaměřených na interpretační praxi staré hudby. Vedle četných koncertů v Evropě i v zámoří má na svém kontě řadu úspěšných nahrávek, mnohé z nich se dočkaly prestižních zahraničních ocenění. Je předsedou sdružení Centrum staré hudby, jež pod jeho vedením založilo v Bratislavě dnes už zavedenou tradici mezinárodního festivalu Dni starej hudby. Jako pedagog působí na Vysoké škole múzických umění a Univerzitě Komenského v Bratislavě, přednáší na bratislavské Církevní konzervatoři a intenzivně se věnuje i muzikologickému bádání, jehož výsledky prezentoval na vlastních koncertních projektech, na CD nahrávkách i na zahraničních přednáškách. Úzce spolupracoval s Centrem barokní hudby ve Versailles a se společností barokního tance L’Eventail. Jako sólista i umělecký vedoucí vystupoval prakticky se všemi významnými interpretačními osobnostmi staré hudby, jako host vedl soubory v USA, Francii, Rakousku, České republice, v Maďarsku… V roce 1997 spoluzaložil hudební sdružení Albrecht Collegium, v roce 1999 založil soubor Mimóza.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2023 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin