07.06.2025 11:56
Fletch
Zpravodajství
sport
Zobrazeno
3741x
|
Tohle se zapíše do historie českého volejbalu zlatým písmem! Reprezentantky České republiky dokázaly ve Volejbalové lize národů porazit jeden z nejsilnějších týmů světa – olympijské stříbrné medailistky z USA. Po dvou prohraných setech a nekonečně napínavé koncovce se Češky radovaly z premiérové výhry v soutěži – 3:2 na sety.
Český tým vstoupil do utkání se Spojenými státy stejně jako soupeř po předešlé porážce s domácí Brazílií. Už v prvním setu hráčky trenéra Giannise Athanasopoulose naznačily, že favoritky nečeká nic snadného. Přestože nakonec sadu těsně ztratily, bojovný výkon je provázel celým zápasem.
Po druhém setu, který Američanky ovládly poměrem 25:20, by si jen málokdo troufl tipnout, že se český tým ještě vrátí do hry. Jenže třetí sada znamenala obrat – Češky dominovaly na servisu, skvěle bránily a zásluhou výborné hry Bukovské, Brancuské a Mlejnkové vyhrály přesvědčivě 25:17. Následovala čtvrtá sada a podobný obraz – Češky hrály s chutí, jistotou a doslova vtáhly publikum do varu. Po esu Bukovské bylo srovnáno – 2:2 na sety.
Rozhodnout musel zkrácený tie-break, který se proměnil v jedno z největších dramat dosavadního ročníku VNL. Češky čelily několika mečbolům soupeřek, ale nevzdaly se. Konečný výsledek 27:25 potvrdil jejich neuvěřitelnou vůli, odhodlání a týmového ducha.
Hrdinky zápasu? Každá jinak, všechny skvěle
Nejvíce bodovala Monika Brancuská (23), těsně za ní byly kapitánka Michaela Mlejnková (22) a skvěle hrající Magdalena Bukovská (21), která výrazně pomohla z lavičky a byla klíčovým faktorem obratu. „Bylo to neskutečné, těžko hledám slova. Porazit Ameriku, to je pro český volejbal obrovská věc,“ radovala se po utkání Bukovská, která si VNL prožívá premiérově.
Trenér Giannis Athanasopoulos po utkání chválil nejen výkon, ale i charakter týmu: „Dnes jsme ukázali, že máme na to porážet i největší favority. Jsem pyšný na hráčky, že se nevzdaly ani za stavu 0:2. Byl to skvělý zápas, ne pro srdce trenéra, ale pro diváky určitě ano.“
Kapitánka Mlejnková se připojila s podobně emotivním hodnocením: „Bylo to šílené. Zápas plný emocí, ale zároveň jsme ukázaly, že umíme bojovat až do posledního míče. Atmosféra byla fantastická – publikum stálo při nás, a to nám neuvěřitelně pomohlo.“
Na oslavy není čas – už dnes čeká Korea
I když radost po velkém vítězství je pochopitelná, hráčky i trenérský štáb zůstávají oběma nohama na zemi. Už dnes večer čeká český tým další soupeř – výběr Koreje. „Musíme se rychle přepnout. Hodina radosti a pak zpět k soustředění,“ připomněl Athanasopoulos.
Zápas proti USA sledovalo přes tři tisíce diváků a atmosféra v brazilské hale nahrávala spíše Češkám než Američankám. Publikum fandilo výběru v modrých dresech s neutuchajícím nadšením – i díky tomu se českým reprezentantkám podařilo přetlačit jednoho z největších favoritů turnaje.
Česko – USA 3:2 (23:25, 20:25, 25:17, 25:20, 27:25)
Délka utkání: 2 hodiny a 37 minut
Diváků: 3311
Rozhodčí: Ivanov (Bulharsko), Simonovic (Švýcarsko)
|