19.09.2024 11:52
Hradec Králové
Zpravodajství
povodeň
Zobrazeno
1210x
|
Zářijové povodně, které měly na mnoha místech Česka velice dramatický průběh a katastrofální následky, Hradec Králové zvládl a má je definitivně za sebou. Během včerejšího dne Labe i Orlice v krajském městě kulminovaly a dnes již klesla jejich hladina na první stupeň povodňové aktivity.
Podle předpovědí hydrometeorologů se možné další zvyšování Labe a Orlice na Hradecku neočekává. Od středy minulého týdne, kdy vydal ČHMÚ výstrahu před povodňovým ohrožením a extrémním stupněm nebezpečí, přijalo vedení města Hradec Králové nezbytná opatření pro zvládnutí situace.
Od středy 11. září, kdy byla ČHMÚ vydána výstraha před povodňovým ohrožením a extrémním stupněm nebezpečí, se uskutečnilo pět setkání hradecké povodňové komise, která koordinovala potřebná opatření i monitoring proměňující se situace. „Město se nejprve soustředilo na malé toky, které byly problematické již v letních měsících nejen v Plotištích, ale i v dalších místech Hradce Králové. Probíhal monitoring a dbalo se na to, aby nebyl problém s Melounkou, Malým labským náhonem a Piletickým potokem. Bylo potřeba se soustředit také na velké toky, jakými jsou Labe s Orlicí. Orlice se při včerejší dopolední kulminaci drobně rozlila v chatových osadách ve Svinarech, kde zatopila některé sklepy, garáže, ale i chaty, jež jsou obývány i celoročně,“ říká primátorka města Hradec Králové Pavlína Springerová.
Město chystalo veškeré preventivní účinné prostředky, které jsou k dispozici. Občanům města i obcím v ORP (obec s rozšířenou působností) bylo doporučeno, aby se dostatečně zabezpečili. Pro monitorování situace byl v okamžiku, kdy to bylo možné a s ohledem na počasí, využit městský dron. „Díky preventivním opatřením, která jsme provedli, se nám podařilo výrazně minimalizovat škody. Poprvé v historii Hradce Králové jsme dokázali realizovat preventivní protipovodňová opatření v takovém rozsahu ještě před příchodem velké vody. To jasně ukazuje, jak důležité je naslouchat odborníkům z ČHMÚ a Povodí Labe, jejichž analýzy a predikce nám umožnily jednat včas. K monitorování situace jsme poprvé využili také městský dron včetně termovize, který nám pomohl sledovat kritická místa a zajišťovat včasnou reakci. I když jsme evakuační plán naštěstí nemuseli aktivovat, byli jsme připraveni s šesti školami a kapacitou přes 600 míst, včetně zajištěného transportu, kdyby to bylo potřeba,“ říká náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek.
Do Plotišť, kde se nachází potok Melounka, nechalo město zavést stovky pytlů s pískem. Zásoby distribuovalo nejčastěji prostřednictvím dobrovolných hasičů a Technických služeb Hradec Králové. Do pomoci se zapojily také Městské lesy, které ve spolupráci s Hradeckými službami navezly přibližně 60 tun písku do areálu hradeckého letiště. Zde byl písek k naplnění pytlů k dispozici zdarma především občanům z ohrožených lokalit. Přibližně 30 pytlů si rozebrali chataři ve Svinarech, 80 pytlů se dovezlo do osady Dubina, kde byly využity na zajištění dveří a garáží. Přibližně 400 pytlů se dovezlo na stavbu protipovodňové hráze a dalších 100 bylo připraveno k použití. Celkem bylo k dispozici téměř 2300 pytlů s pískem, hasičský záchranný sbor následně přivezl 2700 prázdných pytlů pro případ dalšího plnění. Ty jsou nyní umístěny v protipovodňovém skladu. „Technické služby měly k dispozici pro pohotovostní případy také odborně proškolené pracovníky a vůz s 29metrovou plošinou. Připravení byli na odstraňování závad na veřejné zeleni, kterých však řešili minimum. Další pracovníci museli kvůli zvýšeným hladinám řek uzavřít některá místa ve městě. Jednalo se například o stezku pod Tyršovým mostem na Labi, náplavky u Pražského mostu, stezku po hrázi od Říční ulice po most Kameňák, preventivně byl uzavřen také podchod pro pěší ve Veverkově ulici a nepřístupný byl také podchod pod mostem u soutoku Labe s Orlicí, který jako jediný zůstává uzavřen. Zbylá místa jsou od dnešního dne opět plně průchozí,“ říká náměstek primátorky odpovědný za Technické služby Pavel Vrbický.
Městská policie byla připravena v ulicích města pomoci obyvatelům s informovaností, monitorovala situaci, zajížděla do ohrožených lokalit nebo na místa, kde hrozilo zvednutí hladiny toků. V terénu bylo připraveno, kromě hlídek v běžné službě, také 30 strážníků, kteří drželi pohotovost. Město mělo nachystaný i evakuační plán. K dispozici bylo šest hradeckých základních škol s kapacitou přibližně 500 míst i kemp Stříbrný rybník s kapacitou sto míst. Pro případnou evakuaci měl také Dopravní podnik města Hradce Králové připravených osm vozů. „Hradec Králové má to nejhorší za sebou a je na místě poděkovat dobrovolným hasičům, městské policii, která pravidelně monitorovala terén, velké díky patří také Technickým službám a dalším lidem, kteří přispěli k tomu, že to Hradec zvládl. Nakonec měl i štěstí na počasí a nedopadl jako jiná místa v republice,“ dodává primátorka Springerová.
|