10.05.2025 11:53
Rychnovský magazín
Zpravodajství
události
Zobrazeno
1327x
|
Včera dopoledne padlo rozhodnutí odebrat mláďata z čapího hnízda v Rychnově nad Kněžnou, kde se o ně starala osamocená samice. Mláďata byla Záchrannou stanicí v Jaroměři převezena do Záchranná stanice živočichů Makov, kde se pokusí o jejich přijetí handicapovaným párem čápů bílých. Celkem jde o tři vylíhlá mláďata a jedno vejce.
Rozhodnutí vzešlo po dohodě odborníků z Národní sítě záchranných stanic, České společnosti ornitologické, Agentury ochrany přírody a krajiny a Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
"Dlouhodobá ochrana čápů nespočívá v přikrmování nebo zásazích do hnízdění. Spočívá v péči o jejich přirozené prostředí – mokřady, louky a pestrou krajinu, která čápům dává potravu i místo k životu," říká David Číp ze Záchranné stanice v Jaroměři.
Radnice živý přenos ukončila, prý kvůli nechutným diskuzím
Město Rychnov nad Kněžnou provozuje webovou kameru na komíně rychnovského pivovaru čtvrtým rokem a sdílí názor odborníků. „Díky moderní technologii vidíme čápům až do obýváku. Jsme přesvědčení o tom, že máme přírodu jen sledovat, nikoliv se jí snažit porazit,“ uvedla místostarostka Rychnova nad Kněžnou na facebookové stránce ODS Jana Drejslová. "Odmítáme, aby se projekt sledování našich čápů stal předmětem podobně nechutných diskuzí, a proto jsme se rozhodli pro tento rok online přenos ukončit," dodala Drejslová.
"Podle mého názoru je potřeba laickou veřejnost vzdělávat a upozorňovat na rizika, kterým určitě bylo dokrmování paní Čapkové. Vůbec to nemuselo dojít tak daleko, že vyseděla mláďata. Vypnutím chatu si myslím, že se situace pouze zhoršila. Sledující, a já je chápu, museli sledovat nezvratnou tragédii hnízda oblíbené rodiny. Zásah záchranné stanice a odvezeni čápat byl "dar z nebes". Škoda, že městský úřad opět situaci neunesl a vypnul přenos z hnízda a mi se nedozvíme jak na tom paní Čapkova je. Co se stane příští rok, totéž? Místo uklidnění situace a komunikace odborníků s laickou veřejnosti dojde opět k vyhrocenemu chování? Opět k vypnutí chatu, opět k vypnutí přenosu. Čemu tato řešení přispějí.. myslím ničemu," napsala pod příspěvek Drejslové čtenářka Věra Ledvinová.
"Vůbec to nemuselo dojít tak daleko, že vyseděla mláďata? Co to píšete za nesmysl? Je dobře, že mláďata dokázala vysedět a je potřeba poděkovat tomu, kdo ji přikrmoval. K tomu, aby někdo nechal lavor s rybami na zahradě, přeci nepotřebuje povolení nějakého úředníka! Potrestat většinu slušných, kteří dění sledovali a nesouhlasili s postupem odborníků, je selháním města.... Viníky máte, příště třeba zbourejte komín," oponoval Petr Nystrom.
"Kdyby se vyjádřil odborník a sdělil, že hnízdo monitoruje záchranná stanice, že odebrání vajec nedoporučuje a žádá o nedokrmovani samice situace by se uklidnila, nevedla by se diskuse "jedna paní povídala a tak". Nejdříve naučíte občany sledovat čápy a když problém, což v přírodě bývá, necháte je panikarit?" zareagovala Ledvinová.
"Dobře jste udělali.... paní Čapková se určitě z toho otřepe a příští rok si najde bojfrenda a založí famílii. Je zvláštní, že se kolem čápů strhne taková hysterie...co kdyby lidé věnovali pozornost i dalšímu ptactvu u nás. Co takové jiřičky, vlaštovky, rorýsi...jj vím, to už se spoustě lidem nebude líbit, protože jim nes..ou po střechách, ale po oknech a parapetech," popsala své dojmy další čtenářka Petra Bělíčková.
"Kameru bych dala pryč, je to děs jací jsou lidi pitomci. Nemam slov," napsala Leona Lepková.
"V Rychnově nad Kněžnou se celý měsíc starala sama čápice o 4 vajíčka. Její partner nezahynul, ale odletěl a hnízdí jinde. Vlastně nikdo nepředpokládal, že se samotné čápici podaří vysedět mláďata, ale příroda je často nevyzpytatelná. Dle některých zpráv čápici ve městě někdo dokrmoval, i to je možné. Po vylíhnutí ale bylo potřeba konat, sama by nemohla mláďata zahřívat a zároveň létat pro potravu. Proto tam kolegové z Skupina JARO vylezli a čápata přivezli k nám. U nás už více než měsíc sedí čápi na čisté snůšce vajec, tak jsme jim to dnes odpoledne vyměnili🙂. A jak se zdá, dopadlo to zatím dobře. Tři mláďata a jedno vajíčko.Tak jim držte palce, budou to hodně potřebovat," okomentoval adopci Libor Šejna ze Záchranné stanice Makov.
Video z Makova, kde mláďata předali do péče adoptivního páru čápů. V případě nefunkčního zobrazení klepněte na nápis "Videoportál na Facebooku" v obdélníku výše.
Co se stalo na čapím hnízdě v Rychnově?
Ačkoliv mezi odborníky nadále převládá názor, že bychom do přirozeného hnízdění zasahovat neměli, okolnosti v tomto konkrétním případě vedly ke změně přístupu. Proč?
1⃣ Na základě nových zjištění vzniklo důvodné podezření, že čápi v Rychnově byli dlouhodobě přikrmováni lidmi. To je sice často míněno dobře, ale jde o nezákonný zásah do přírodního vývoje. Právě to mohlo způsobit, že hnízdění nebylo ukončeno obvyklým způsobem a samice na hnízdě zůstala i bez partnera.
2⃣ Objevila se jedinečná příležitost pro adopci mláďat, kterou zajišťuje zkušený handicapovaný pár čápů v Makově. Taková šance bývá velmi vzácná.
3⃣ Situace vyvolala emočně vypjaté reakce laické veřejnosti, která v poslední hodinách bombarduje řadu záchranných stanic. To vše se děje v době vrcholící sezóny, kdy pracovníci záchranný stanic mají plné ruce práce s celou řadou jiných případů, které na rozdíl od tohoto nejsou tak sporné.
4⃣ Poslední důvod sice není odborný, ale je v zásadě pochopitelný. Ani úředníci, ani pracovníci záchranných stanic nejsou zcela imunní proti situaci, že nyní budeme sledovat v přímém přenosu, jak nejspíše postupně všechna mláďata na hnízdě v Rychnově uhynou. To se totiž v podobných situacích na hnízdech běžně děje, smrt je součástí přírody.
|