Veřejná sbírka na obnovení sochy T. G. Masaryka
Městský úřad Kostelec nad Orlicí
|
27.07.2017 | 09:59
|
2 min
3 min
|
##verejnasbirka #sochatgm
0 lidí čte
z radnice
Socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na cestě zpět do Kostelce nad Orlicí. Na základě podnětu občanů města rozhodli kostelečtí radní o obnovení pomníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Ta byla v historii hned dvakrát odstraněna z prostranství před budovou státního reálného gymnázia T. G. Masaryka, rozválcována a nakonec odvezena do sběrných surovin. Původní bronzovou sochu obklopenou deskami se jmény padlých v první světové válce by měla nahradit socha nová, z dílny sochaře Karla Bartáčka, symbolicky v den 100. výročí založení samostatného státu Čechů a Slováků, tedy 28. října 2018.
Návratu prvního československého prezidenta do města bude předcházet úprava prostranství před budovou Obchodní akademie, zbudování podstavce a výsadba zeleně. Vedle finančních prostředků z rozpočtu města byla na obnovu vyhlášena veřejná sbírka. Občané či právnické subjekty do ní mohou přispívat od června letošního roku až do 15. prosince 2018 a to dvěma způsoby zasláním peněz na účet sbírky, nebo do označených pokladniček. Ty budou trvale umístěny na čtyřech místech: na podatelně úřadu v ulici Dukelských hrdinů, v ředitelně Obchodní akademie T. G. Masaryka, v Regionálním turistickém a informačním centru na Palackého náměstí a v Městské knihovně. Na každého dárce, který do pokladničky přispěje částkou vyšší než 500 Kč, čeká drobný dárek v podobě zmenšeniny sochy jako poděkování za poskytnutý dar.