Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií Nadace Proměny
30.09.2009 11:12

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 1953x
Česká Třebová - Park Benátky v České Třebové prozatím zřejmě nevznikne. Nadace Proměny, která přislíbila vítěznému projektu finanční spoluúčast až 25 milionů korun, včera v tiskovém prohlášení oznámila, že od podpory tohoto projektu ustupuje.
"V rámci bližšího poznání projektu a všech jeho souvislostí vyplynuly závažné skutečnosti, které již dopředu ohrožují nejen jeho kvalitu, ale také smysluplné využití nemalých finančních prostředků, jež by nadace městu poskytla formou grantu. Požadovali jsme proto po městě řešení,“ komentuje postup v přípravě projektu ředitelka nadace Gabriela Navrátilová.
Záměr vybudovat park má podle představitelů Nadace Proměny hned několik zjevných omezení, nadace proto žádala město jejich odstranění ještě před uzavřením smlouvy o nadačním příspěvku, resp. o zavázání se k učinění nezbytných kroků k jejich odstranění nejpozději do ukončení stavby parku. Omezení se týkají především navazujícího okolí zájmového území. Z pohledu běžného návštěvníka se jedná např. o dostupnost budoucího parku nebo pohledové řešení jeho nejbližšího okolí.
"Po vyhodnocení soutěže se nadace PROMĚNY obrátila na město s požadavkem řešení dalších dílčích přípravných kroků, které nutně musí předcházet zahájení vlastní realizaci projektu. Město Česká Třebová tak postupně zpracovalo některé z požadavků a další, které mají vazbu na jednání a rozhodování jiných subjektů (např. Pardubický kraj), postupně zpracovává. Při přípravě a realizaci projektu město aktivně spolupracovalo s nadací a vedlo řadu jednání. Jejich výsledkem jsou uzavřené smlouvy, usnesení ZM, žádosti vznesené k  Pardubickému kraji a finanční prostředky vložené ze strany města do řešení požadavků. Proběhly všechny výkupy doplňujících pozemků a připraveno je i na základě dosavadních jednání zahájení projekčních prací na samostatných stavebních objektech mostního provizoria, nového hlavního mostu a pěší lávky přes řeku Třebovku, stejně jako víceúčelového objektu šaten, občerstvení a zázemí u hokejbalového hřiště, řešení vodovodních a elektrických přípojek," uvedl pro Orlický.net starosta města Jaroslav Zedník.

Projekt Benátky

Nadace Proměny vybrala v grantové výzvě roku 2008 projekt města Česká Třebové na založení nového městského parku Benátky s příslibem nadačního příspěvku na jeho vybudování ve výši až 25 miliónů Kč. Dle předpokladů měl první návštěvníky nový městský park přivítat v roce 2011.

Lokalita Benátky byla po mnoho let nevyužívaným územím. Českotřebovské veřejnosti byly všechny návrhy, které se zúčastnily architektonické soutěže, představeny na výstavě probíhající od poloviny srpna do poloviny září v místním kulturním centru. S vítězným „parkem na lávkách“ z ateliéru ZAHRADA NAD METUJÍ se měli lidé podrobněji seznámit také na veřejném projednání, jež bylo původně plánováno v některém z podzimních měsíců.


"Protože město Česká Třebová do dnešního dne nesplnilo všechny požadované kroky, ani dostatečně neprokázalo skutečný zájem na včasném a bezproblémovém zahájení projektu, přijala správní rada nadace toto závažné rozhodnutí,“ doplňuje Gabriela Navrátilová. "Odstoupení od projektu je pro nadaci velice nepříjemné, na druhou stranu bych ráda zdůraznila zodpovědnost, kterou máme vůči dárcům, jež na podporu veřejně prospěšných projektů poskytují významné finanční prostředky. Zodpovědný přístup k přípravě i samotné realizaci projektů samozřejmě vyžadujeme od všech příjemců nadační podpory,“ dodává ředitelka.
"Přes všechno úsilí ze strany města Česká Třebová se tisková zpráva nadace Proměny jeví jako velmi zmatenou, nelogickou a nepřiměřenou všemu, co pro tento zajímavý a pro město Česká Třebová přínosný projekt, bylo uděláno. Město Česká Třebová od výsledku grantové výzvy roku 2008 úzce s nadací Proměny spolupracuje a postupně plní všechny její požadavky. Park Benátky je významnou plochou zeleně v přímé blízkosti centra města Česká Třebová a proto město bude dále pokračovat v přípravách jeho realizace a to i za předpokladu, že grantový příspěvek neobdrží, neboť je to samozřejmě jednou z priorit města," reaguje na výtky nečinnosti starosta města.
"Požadavky, které nadace Proměny vznesla vůči městu Česká Třebová a kterými podmínila uzavření smlouvy o nadačním příspěvku na vybudování parku Benátky, jsou v zájmu bezproblémové realizace projektu a následně tedy i plně funkčního parku. Řešení souvisejících nedostatků projektu by tedy mělo primárně iniciovat město. V přiloženém vyjádření je situace popsána velmi zkresleně. Nadace rozhodně nekladla městu nesmyslné podmínky," uvedla na slova starosty města PR manažerka nadace Petra Hrubošová.
Podle představitelů nadase se město mělo zavázat k dořešení přístupnosti parku - v současné době je lokalita přístupná bez komplikací pouze z jednoho místa, ostatní přístupy jsou blokovány vlastnictvím dotčených pozemků Pardubickým krajem resp. chybějícími komunikacemi a přemostěním řeky Třebovky. Dále se mělo město vyjádřit popř. zavázat k řešení dalších návazných investic, které se netýkají přímo dotčeného území, ale s projektem souvisejí jako je pohledové a zvukové odclonění průmyslových provozoven za řekou, řešení sociálního zázemí parku nebo třeba odstranění nefunkčního komínu v sousedství parku.
"Ke stanovenému termínu město bohužel předložilo jen neúplné podklady, některé z bodů dokonce začalo řešit až po závazném termínu. Na zasedání správní rady nadace, které se uskutečnilo minulý čtvrtek a kde mělo padnout rozhodnutí ve věci uzavření smlouvy o nadačním příspěvku a dalšího harmonogramu projektu, jsme předložili veškeré podklady, které v té chvíli byly od města k dispozici. Protože většina z nich neměla povahu závazku vázaného na konkrétní termín, správní rada rozhodla o zastavení podpory projektu. Vzhledem k tomu, že nadace plánuje aktivity a realizaci jednotlivých projektů opravdu nadlouho dopředu (jeden projekt trvá cca tři roky), není možné zahájit podporu projektu bez jakýchkoliv závazných termínů nebo je stále posouvat. I s ohledem na ostatní příjemce nadační podpory, od kterých vyžadujeme obdobně zodpovědný přístup k řešení problémů," dodala Hrubošová.
Nadace Proměny již část nadačního příspěvku městu Česká Třebová poskytla. Jedná se o 200 tisíc Kč, které byly použity na vyplacení cen ateliérům, jež se účastnily architektonické soutěže na návrh parku Benátky. "Všechny soutěžní návrhy zůstávají v majetku města. To může v budoucnu opět usilovat o získání nadační podpory po odstranění všech řešených nedostatků, příp. projekt realizovat i nezávisle na nadaci Proměny," dodává PR manažerka nadace Proměny Petra Hrubošová.


Fotogalerie


Foto: Nadace Proměny

Doporučujeme k přečtení
Další zprávy z lokality
Uplynulý víkend nezačal při cestování dobře pro třicetiletou řidičku z Choceňska
Exkluzivní rozhovor s reportérem a moderátorem zpravodajství České televize Tomášem Drahoňovským pro Orlicky.net
Informační centrum „Hučák“ slaví 10 let. Dnes se tam slaví v rámci Muzejní noci
Čtvrtý týden stavebních prací na silnicích ve městě
Řidič se lekl protijedoucího auta a svůj náklaďák poslal na bok
Taxík skončil po střetu s jiným autem v plotě
Nový rok 2018 je již za dveřmi. Oslavy ve světě jsou v plném proudu
Partnerské neshody skončily tragédií. Žena byla obviněna z vraždy
Koncert The Trio MUH - Nový zámek Kostelec nad Orlicí
Dvě víkendové nehody blokovaly silnici I/33 z Jaroměře na Náchod
Kůň spadl do studny. Po dvou hodinách ho zachránili hasiči
Světový den boje proti mozkové mrtvici
První krajská miminka roku 2017 obdrží dárkové poukazy
Zahájili Ústecký advent 2016
Po srážce dvou osobáků museli jednu osobu vyprostit
Na staršího muže zaútočil slzným sprejem
Odešla z domu a teď ji hledají
Auto s vlekem dostalo smyk. Převrácené skončilo v sadu
Tesaři z náchodské stavebky vybojovali bronz
Benefiční Setkání před betlémem pořádá Domácí hospic Setkání
Komedie s Ivanou Chýlkovou a Janem Potměšilem v Dobrušce
Žáci středních praktických škol z Rychnova nad Kněžnou a Kvasin se společně setkali v ÚSP Kvasiny
Den dětí oslavili v Týništi cestou Pohádkovým lesem
Golfový klub Symbióza Nebeská Rybná pořádá Den otevřených dveří
Český reprezentant a novopečený mistr ČR v badmintonu Petr Koukal poskytl Orlickému Netu rozhovor
Death or Glory: Atlantic Ocean
Pád horolezce v Teplických skalách
V poledne se po celé republice rozezní sirény. K uctění památky vojáků.
Letní slavnosti už dnes
Děti utopily hendikepy na vodáckém táboře

Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
02.06.2020 | 09:08 | (rup)

Polští pracovníci průmyslové zóny se v pondělí vrátí do práce. Z více jak dvou tisíc testovaných nebyl nikdo pozitivní
29.05.2020 | 10:34 | (rup)

Je tu poslední vlna rozvolnění. Roušky jsou povinné především uvnitř budov
25.05.2020 | 00:00 | (rup)

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
20.05.2020 | 20:09 | (rup)

Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
18.05.2020 | 11:34 | (rup)

Po 66 dnech skončil nouzový stav. Pro lidi se toho mnoho nemění
18.05.2020 | 00:00 | (rup)

Rozvolňování: Co se dnes otevírá a jaká platí pravidla
11.05.2020 | 06:32 | Orlický.net

Samoplátci se mohou nechat vyšetřit na Covid-19. V Pardubicích a v Litomyšli
10.05.2020 | 07:51 | Orlický.net

Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
08.05.2020 | 11:00 | (rup)

Uctili památku padlých hrdinů
08.05.2020 | 08:30 | Nové Město nad Metují

Připomínáme si 75. výročí osvobození
08.05.2020 | 07:19 | Ústí nad Orlicí

Hranice s Polskem jsou stále uzavřeny. Pendleři jen tak do Čech nedorazí
29.04.2020 | 09:36 | (rup)

Ministryně Maláčová navrhuje plán rozvolnění opatření v sociálních službách zavedených kvůli pandemii COVID-19
26.04.2020 | 12:47 | Fletch

Vláda zrychlila scénář uvolňování mimořádných opatření, od pondělí mohou otevřít větší provozovny
24.04.2020 | 06:36 | Orlický.net

Otevírají se řemeslné provozovny či farmářské trhy. Budou se moct konat malé svatby
20.04.2020 | 08:14 | Orlický.netzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Zrušený festival nahradí jeho mladší bráška
Za volantem opět úřadoval alkohol. Muž havaroval, později nadýchal víc jak 2 promile
Nová stálá expozice Orlické galerie Cesta krajinou
Orlická galerie představuje nejen nové výstavy, ale také změněnou koncepci stálé expozice
Ústí nad Orlicí
Mladí rybáři závodili
Nebezpečné předjíždění: Řidičův manévr byl nezodpovědným hazardem
Malá scéna vystavuje fotky Evy Kovářové
Stavba nového domu dětí a mládeže pokračuje
Žamberk
Filmová událost letní sezony v kině Žamberk!
Albertinum vyvíjí nové typy respirátorů z 3D tiskárny
Nejnovější stream z Divišova divadla v Žamberku- Hashberry!
Májové online kino v Žamberku
Lanškroun
Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Proběhla první fáze bouracích prací na poliklinice
Obyvatelé se mohou znovu podílet na rozhodování o investicích ve městě
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují má od června nový moderní web
Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
Narazil do vyvýšeného obrubníku a spadl z kola. Cyklista hodinu před polednem nadýchal více jak 3 promile
Hořelo v motorovém prostoru auta. Pomohl hasicí přístroj
Dobruška
Těšila ses do kina? - Těšila! - No já na Vás taky, a jak!
Model gotického kostela otevírá okno do minulosti
Lidé zamířili na obnovené farmářské trhy
Při přístavbě výtahu k budově polikliniky se našla středověká pec
Letohrad
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Studenti průmyslovky se mohou těšit na novou kuchyň
Tradiční hudební festival se odkládá. Meziročně se posune o jeden den
Kostelec nad Orlicí
Fabia narazila do zdi, jeden člověk se zranil
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Ochranné prostředky kosteleckým seniorům
Kostelelečtí se pro dobro dokáží semknout
Choceň
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
Týniště nad Orlicí
Ve dvou dnech seděli za volantem různých aut tři muži se zákazem řízení
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Sprejer v ulicích. Neviděl někdo autora?
Žena nesmí řídit již od roku 2014. Přesto ji za volantem chytili už pošesté
Vamberk
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Česká Skalice
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Dobrovolníci zajišťují nákupy, dovoz jídel nebo léků. Mezi nimi i skupina skautů
18letý řidič čelně narazil do protijedoucího auta. Obě auta skončila na střeše, sedm lidí v péči doktorů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Kohouti titul neobhájí
Hokejisté České Třebové nevyužili výhodu domácího prostředí a ve třetím čtvrtfinálovém střetnutí těsně prohráli s Chotěboří
Opočno
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Opočno jednalo o oslavách výročí narození Františka Kupky
Na zámku čistí sbírku vzácného benátského skla. Křehké exponáty pamatují 16. až 19. století
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Náchod
Rozhovor s Tomášem Magnuskem o připravovaném filmu
Kamionu praskla olejová vana. Přivolaní hasiči událost zlikvidovali
Podvodníci využili koronaviru, změnili bankovní účet firmy a vydělali přes 25 tisíc eur
Starému skateparku v Náchodě odzvonilo, milovníci skateboardů a koloběžek se mohou těšit na zbrusu nový areál!
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Řidiče zřejmě přemohl mikrospánek. Přejel do protisměru, kde se narazil do stromu
Hasiči uvolňovali zablokovaný říční náhon
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Jaroměř
Dopravní terminál je otevřen, kolaudace proběhla úspěšně
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Požár ve vlakovém muzeu Výtopna Jaroměř: Neznámý pachatel po sobě zanechal škodu ve výši 100 tisíc korun
Odstavený nákladní vagon lehl pepelem
Králíky
Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Hradec Králové
Zdenko Frťala: O baráž se bude hrát do posledního kola
Byla mi zima, tak jsem si nastartoval
Fakultní nemocnice Hradec Králové získala díky Elektrárnám Opatovice 600.000 korun na nové přístroje
Ve vedení na následující čtyři roky: rektor Kuča a děkan Vaníček převzali jmenovací dekrety
Vysoké Mýto
Na Den dětí odstartovala interaktivní výstava
Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
Plovárna otevře začátkem června, krytý bazén zahájí provoz až v září
Stroj na suchou mlhu pomáhá účinně dezinfikovat prostory
Pardubice
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Zdrogovaný řidič utekl od dopravní nehody. Na útěku byl ale jen pár minut
Kraj připravuje pozemky pro dašický přivaděč na D35
Tchaj-wan daroval do kraje ventilátory a celoobličejové masky
Litomyšl
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Kraj nechal opravit tělocvičnu na gymnáziu
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Vlci poprvé zaútočili na hospodářská zvířata v Orlických horách. V lokalitě Šediviny zabili dvě ovce
Klub přátel rozhleden vyhlásil výsledky ankety Rozhledna roku 2019. Zvítězila ta na Velké Deštné
Podorlicko
Nadměrný náklad má namířeno do Červené Vody. Energetici budou odpojovat vedení elektrického proudu
Nešvar běžného dne: Řidiči způsobí nehodu a z místa ujede
Dealer pervitinu skončil ve vazbě. Kvůli drogám není řešen poprvé
Regionální kina podpoří zrušený karlovarský filmový festival
Rychnovsko
Hasiči likvidovali nehody, požár i pády stromů
Jednostopé dopravní prostředky versus auta: Cyklista i motorkář zraněni
Dostal chuť na čokoládu. Mladý recidivista nejprve kradl v obchodě, následně neoprávněně řídil cizí vozidlo
Auta skončila v příkopech či v oplocení, hasiči zasahovali také u požáru, prasklé vody či odstraňovali spadlé větve
Orlickoústecko
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Na muže, podezřelého z vraždy, uvalil soudce vazbu
Muž podezřelý z vraždy je již v cele. Včera ho tam dopravila zásahová jednotka
Vlaková výluka dnes končí, od zítra podle pozměněných jízdních řádů
Náchodsko
Zaplatila 40 tisíc, štěně ale dosud neviděla
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje
Část lidí se v těchto dnech bojí chodit na rehabilitační masáže. Riskují přitom zhoršení svého stavu
Neuvěřitelný příběh polského řidiče náchodské společnosti. S manželkou se vídá jen přes hranice

 
loading...