Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií MěÚ Rychnov nad Kněžnou, Internet
hash tag #rychnovskezrcadlo #rozvojmesta
03.06.2019 09:50

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 2304x
V Rychnově nad Kněžnou v současné době probíhá proces změny územního plánu č. 2 (ÚP) a směřuje k veřejnému projednávání, které by se mělo konat nejpozději teď v červnu. Obyvatelé města připomínkovali několik oblastí - vedle železniční stanice Lipovka také prostor nad Billou, pro který nechalo město zpracovat územní studii. Tu ovšem nikdo s obyvateli sídliště dosud neprojednal.
"Pro lokalitu nad Billou, vymezenou územním plánem jako zastavitelná plocha Z.rk36, obdržel úřad územního plánování několik podnětů občanů města ke změně funkčního využití plochy. Požadavek na jejich prověření a na zpracování územní studie pro zastavitelnou plochu Z.rk36 byl zapracován do Návrhu zadání změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou. Návrh zadání změny ÚP byl projednáván s veřejností i dotčenými orgány na podzim 2017, upravené zadání po projednání bylo diskutováno na jednání zastupitelského klubu dne 6. 12. 2017 a dále pak na veřejném zasedání zastupitelstva dne 11. 12. 2017, kde bylo zadání schváleno. Zastupitelé schválili zároveň usnesením č.109/2017 pořízení územního plánu s prvky regulačního plánu dle §43 odst.3 novely stavebního zákona s platností od 1. 1. 2018,“ okomentovala situaci okolo zadání změn územního plánu úřednice Jana Linhartová.

Veřejná diskuze se nekonala, investor s obchodním parkem již počítá

Podle obyvatel sídliště ale žádná veřejná diskuze neproběhla. "Na silnici dva kruháky a na louce jak činžáky, tak i obchodní centrum s další lékárnou. Obchodní centrum zhorší dopravní situaci v celé lokalitě! Naopak jako dobrý nápad hodnotíme parkovací dům a vodní plochu. Jenže opět je to o nás, bez nás! To nestojíme vedení města za to, aby se nás zeptali, aby uspořádali nějaký diskuzní panel, kde by se obyvatelé sídliště mohli vyjádřit?“ napsali na sociální síť autoři stránky Žijeme na Mírové.
V příspěvcích se objevila i poznámka o tom, že obyvatelům chybí vzrostlá zeleň, podle jedné z variant studie totiž přibude jen asi 25 stromů. "Na celém sídlišti nenarazíte na prostor parkového typu, jediné vzrostlé stromy jsou pod kotelnou, část z nich ale půjde k zemi kvůli výstavbě městského bytového domu,“ píše se na stránce Žijeme na Mírové.
Na existenci územní studie upozornila na podzim loňského roku právě stránka Žijeme na Mírové. "Vážení obyvatelé našeho sídliště, už je to tady! Radnice zveřejnila územní studii sídliště Mírová, jak by mohla vypadat louka na Billou,“ píše se v jednom z příspěvků.
"Výstupy z územní studie lokality Z.rk.36 byly zohledněny v Návrhu změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou, který byl, včetně předmětné územní studie, projednán v termínu 1. 10. 2018-6. 12. 2018 s dotčenými orgány, krajským úřadem a sousedními obcemi, a dne 1.10.2018 byl doručen veřejnosti veřejnou vyhláškou s možností uplatnění připomínek do 15.11.2018,“ uvedla Linhartová.
Připomínek ke změně ÚP od obyvatel přišlo celkem osm. Tu, která se týká právě lokality Z.rk36 nad Billou a která požaduje ve stručnosti změnit plochu pro obchodní centrum na plochu pro realizaci parku či bytových domů, podepsalo 411 lidí.
Bez ohledu na skutečnost, že změny ÚP zatím nebyly schváleny a není jisté, že bude v lokalitě nad Billou možné stavět komerční stavby, tak majitel investorské firmy Traxial o projektu v Rychnově nad Kněžnou informuje v letáku své další společnosti ZDR Investments (v rámci portfolia investičního fondu) a láká na kapitálové zhodnocení financí potenciálních klientů s výnosem 5-7 % p.a.
V letáku jsou vyjmenované všechny významné retailové řetězce včetně těch, které už ve městě působí (Pepco, Deichmann, Teta, DM). Některé z nich na území města naleznete dokonce vícekrát (Penny, 2x), Dr. Max (3x), Planeo (2x).
Je tak otázkou, zda zbývající prodejci jako Kik, Jysk či Jena nemají šanci získat prodejní prostory na jiném místě v Rychnově nad Kněžnou. Podle MfDnes se od projektu obchodního parku developera Traxial mají někteří možní nájemníci již distancovat. Autor článku, který vyšel v únoru tohoto roku, konkrétně jmenoval obchod s textilem Kik.
"V tuto chvíli je projekt výstavby nového obchodního parku zastaven a nijak se nerozvíjí. Pokud bude obnoven a akceptován i místními obyvateli, rádi se k němu opět připojíme. Je ale také možné, že budeme osloveni jiným pronajímatelem a prodejnu v Rychnově nad Kněžnou budeme řešit zcela jinak,“ uvedl pro MfDnes mediální zástupce firmy Jakub Koutek.
V Rychnově nad Kněžnou v současné době dosahuje zastavěná plocha obchodů a marketů vysoké hodnoty 26.273 metrů čtverečních. Do této hodnoty jsou započteny obchodní zóny na sídlišti Mírová, v Havlíčkově, Štemberkově a Jiráskově ulici a vybrané prodejny na Starém náměstí.
Podle portálu Česko v datech je evropský průměr prodejní plochy přibližně 280 m2 na 1.000 obyvatel, v Praze tato hodnota vychází na necelých 700 m2. Při sečtení plochy pouze potravinářských řetězců (Tesco, Kaufland, Penny, Billa, Lidl, Qanto), působících v Rychnově nad Kněžnou, se dostaneme na hodnotu přibližně 16.000 m2, město Rychnov nad Kněžnou má 11.000 obyvatel - v přepočtu to znamená extrémně vysokou hodnotu prodejní plochy 1.462 m2 na 1.000 obyvatel.

Studie rozvoje sídliště? Je vůbec k něčemu?

Největší sídliště ve městě se bude dále rozšiřovat. Má se tak stát na základě dvou samostatných územních studií. Existuje však koncepční architektonická studie pro celou oblast sídliště Mírová, a dále směrem k Dlouhé Vsi a směrem k Javornici? Ne, radnice žádnou studii celé této rozvojové oblasti nemá.
Pokud dojde k výstavbě přibližně 415 nových bytů na Javornické a asi 250 nových bytů nad Billou, pak by to znamenalo v nejbližších letech nárůst počtu obyvatel o 1.000 až 1.500. Pak je ale třeba také počítat s novými objekty pro občanskou vybavenost jako jsou mateřská školka, základní škola, parkoviště, veřejná doprava, parky či sportoviště.
Na dotaz k územní studii radnice reaguje tak, že jen připomíná existenci územní studie plochy Z.rk36 nad Billou. Její podoba už je neveřejná, úředníci ji nechali stáhnout z webu města. Obyvatelům města jde ale o to, jak skloubit všechny výhledové projekty a zlepšit dosavadní stav na sídlišti pro jeho obyvatele s perspektivou na mnoho desítek let dopředu. Na to, jak se zdá, ale město odpověď nemá!Doporueujeme k poeetení
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Ženská krása v díle Věry Jičínské
Žáci Praktické školy Kolowratská úspěšně složili zkoušky
Přívalový déšť zasáhl Rychnov nad Kněžnou. Za dvě hodiny napršelo 70 litrů na metr
Automobilka půjčila dalších osm kombíků organizacím sociální péče
Výstava obrazů Michala Burgeta Krajina zítřka?
Lidé se bouří proti záměru krajských silničářů zbourat kamenný most. Pod peticí je pět stovek podpisů
Jiří Samek / Do hloubky (výběr z grafické tvorby)
Nová muzejní výstava představuje počátky sportu a turismu v našem regionu
Zrušený festival nahradí jeho mladší bráška
Za volantem opět úřadoval alkohol. Muž havaroval, později nadýchal víc jak 2 promile
Nová stálá expozice Orlické galerie Cesta krajinou
Orlická galerie představuje nejen nové výstavy, ale také změněnou koncepci stálé expozice
Po střetu s autem skončila motorka na louce pod silnicí
Zastřelil manželku, dostal 14 let. Podle soudce byl důvod malicherný
Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
Expozice rychnovského muzea se opět otevřou veřejnosti
Pravidla silničního provozu stále platí. Řidiči i chodci se musí mít stále na pozoru!
Pravidelná zkouška sirén byla dnes opět zrušena. Přesto sirény v noci houkaly - kvůli požáru ve výrobní hale
Lidé si mohou opět půjčovat knížky. Město otevřelo novou knihovnu
Policisté šetří krádeže elektrokol. Kola byla téměř nová
Dezinfikujte si klíče, viry na nich přežijí i několik dní
Při požáru autodílny utrpěl jeden člověk popáleniny. Vrtulník jej transportoval do nemocnice
Jirka Rejfíř alias Jay Diesel nejen o své charitativní činnosti
Nemocnice spouští odběrné místo na Covid-19. Musíte tam přijet vlastním autem a jen s doporučením od lékaře
Rouškovník Jájovník nabízí roušky zdarma
Město zajistilo dezinfekci na ruce pro všechny občany 65+
Kino, bazén i zimní stadion jedou dál. Mezi lidmi se strhla kritika
Vyšetřování vraždy z náměstí je u konce. Policisté poslali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby
V nemocnici sebrala cizí platební kartu a opakovaně z ní vybírala hotovost
Je to rebel! Golf se se samovolně rozjel a nacouval do Kodiaqu

Lví smečka v safari parku se rozrostla o tři členy. S matkou zatím lvíčata zůstávají v porodním boxu
10.07.2020 | 14:54 | Fletch

Frej, Krampol či Sobota. S těmito herci točí režisér Magnusek nový film
10.07.2020 | 11:21 | Dobruška

Stavbaři si uvolňují cestu pro napojení urgentního příjmu na budovu chirurgie
09.07.2020 | 10:46 | Pardubický kraj

Královéhradecký kraj se stal Krajem paměti národa
08.07.2020 | 14:58 | Fletch

Hasiči zachraňovali kachní mláďata
08.07.2020 | 12:32 | HZS

Od začátku července se změnilo fungování odběrových míst
08.07.2020 | 11:35 | Orlický.net

Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
07.07.2020 | 20:13 | Fletch

První česká psí fyzioterapeutka s prestižním britským vzděláním staví ochrnuté psy zpět na nohy
06.07.2020 | 09:00 | ČRo

Představujeme nové vedení a plány Univerzity Hradec Králové
02.07.2020 | 10:49 | Fletch

Park se postupně promění v oázu klidu a relaxace
30.06.2020 | 09:52 | Lanškroun

Nové akreditované programy a online kurzy prestižních světových univerzit. Taková je nabídka FIM UHK pod vedením jmenovaného děkana Hynka
29.06.2020 | 19:23 | Fletch

Potomci Františka Vladislava Heka věnovali knihovnu z pozůstalosti svého pra-pra-pra-pradědečka
28.06.2020 | 09:05 | Dobruška

Představeny finalistky Batist Nej sestřička !
25.06.2020 | 17:44 | Fletch

Bramborové Jabkance se dostaly na seznam tradiční kultur
25.06.2020 | 09:29 | Pardubický kraj

Podnikatelé dostanou od města více než sedm milionů korun
24.06.2020 | 11:41 | Hradec Královézprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Ženská krása v díle Věry Jičínské
Žáci Praktické školy Kolowratská úspěšně složili zkoušky
Přívalový déšť zasáhl Rychnov nad Kněžnou. Za dvě hodiny napršelo 70 litrů na metr
Automobilka půjčila dalších osm kombíků organizacím sociální péče
Ústí nad Orlicí
Stavbaři si uvolňují cestu pro napojení urgentního příjmu na budovu chirurgie
Srážka osobníko a nákladního auta uzavřela výjezd z města
Letní kino promítá po celé léto. Dnes Po čem muži touží
Po 29. závodili O Černého výra
Žamberk
V kině Žamberk začíná filmová přehlídka Tady Vary.
Zachraňovali tonoucího muže, vrtulník ho transportoval do nemocnice
Dopolední prázdninové promítání v kině Žamberk.
Dokončení rekonstrukce budovy Městského úřadu Žamberk
Lanškroun
Park se postupně promění v oázu klidu a relaxace
Poliklinika má za sebou první měsíc stavebních prací
Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Nové Město nad Metují
Vedení města diskutovalo s občany v Kině 70
Zámek je na prodej, předkupní právo má stát
Nové Město nad Metují má od června nový moderní web
Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
Dobruška
Frej, Krampol či Sobota. S těmito herci točí režisér Magnusek nový film
Dva muži se vloupali do baru. Jeden na druhého volal: "Peťo, poslední". Odnesli si trezor a cigarety
Potomci Františka Vladislava Heka věnovali knihovnu z pozůstalosti svého pra-pra-pra-pradědečka
Od zahrádkářské kolonie dojel jen na křižovatku. Tam narazil do projíždějícího auta
Letohrad
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Místní firma pošle na účet města 3,5 milionu. Darem podpoří několik projektů
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Kostelec nad Orlicí
Přes noc zmizelo sto tisíc a elektrotechnika za další desítky tisíc korun
Dobrovolní hasiči nacvičovali resuscitaci osob při použití AED
Fabia narazila do zdi, jeden člověk se zranil
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Choceň
Akční brácha vzal sestřičku místo na houpačky na vlakové nádraží. Na volající policisty byl sprostý
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Týniště nad Orlicí
Ve vojenském areálu zahynul po střelbě policista
Ve dvou dnech seděli za volantem různých aut tři muži se zákazem řízení
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Sprejer v ulicích. Neviděl někdo autora?
Vamberk
Nákup bez placení je krádež
Osobák havaroval na mostě
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Česká Skalice
Rozhovor s kapelou Čechomor
Skupina Čechomor zahraje v akustické sestavě.
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
V parku a na sídlišti instalovali veřejná griloviště
Bramborové Jabkance se dostaly na seznam tradiční kultur
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Opočno
Pivovar Baron přivítal seniory
Pavlína Moskalyková Solo mezi seniory
Spanilá jízda Opočno-Přepychy
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Náchod
Hasiči zachraňovali kachní mláďata
Senior taxi jezdí dál! V červenci si přijďte pro novou průkazku!
Problematika toulavých koček v Náchodě má řešení
Nové parkourové hřiště v Náchodě
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Nákladní souprava se střetla s přepravní sanitkou
Motorka narazila do stromu, mladý motorkář zemřel
Nové Domky Na Květné poslouží seniorům v Borohrádku
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Jaroměř
Město se mění v moderní dopravní uzel. Nový je autobusový terminál a opravuje se vlakové nádraží
Hokejisté pomohli přírodě
Dopravní terminál je otevřen, kolaudace proběhla úspěšně
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Králíky
Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Hradec Králové
Osobák spadl ze silničního nadjezdu. Auto řídil opilý řidič
Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
V Muzeu východních Čech v Hradci Králové proběhne komentovaná prohlídka obrazů Vladimíra Kiseljova
Muž uváznul na ostrově uprostřed řeky. Na břeh jej převezli hasiči na člunu
Vysoké Mýto
Pokáč zahájil koncertní léto v amfiteátru
Na Tyršově veřejné plovárně je vše připraveno na sezonu
Na Den dětí odstartovala interaktivní výstava
Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
Pardubice
České dráhy představily modernizovaný železniční vůz pro Pardubický kraj
Fotbalové derby vítěze nepoznalo
Retroměstečko... BUDE!
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Litomyšl
Začala Smetanova Litomyšl, program je nabitý až do příštího víkendu
Střet tří aut: 3 hodiny uzavřená silnice, pro zraněného přiletěl vrtulník
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Solnice
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Orlické hory
Odešel na nákup ve městě, jeho auto se ale našlo u Zemské brány
Polsko rozvolňuje cestování přes hranice
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Podorlicko
Hasiči pomáhali s likvidací následků velké vody
Během jednoho dne tři požáry osobních aut
Cyklisté podporující onkologicky nemocné děti vyrazili napříč Českou republikou. Závěr bude pod Orlickými horami
Vydával se za poslíčka nebo balíkovou službu. Při odchodu bral seniorům peněženky
Rychnovsko
Policejní pes Meddy odhalil zloděje, který vykrádal chatky
Rychlost není vždy vítězstvím. Zvlášť pokud řidič nezvádne smyk
Vedle povodní likvidovali hasiči o víkendu také následky dopravních nehod
Hasiči o víkendu pomáhali s odklízením následků přívalových dešťů
Orlickoústecko
Strom na střeše auta, vírník na zemi mimo heliport
Pirát silnic přišel o BMW. Poté, co se honil s policií v ulicích města
Vzal si nářadí a odešel z práce. Již rok a půl ho hledá policie
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Náchodsko
Ultralight zavadil při přistávání o obilí, upadlo mu kolo a poškodil si vrtuli
Cizinec nabízel policistům úplatek. Při silniční kontrole nadýchal přes 3 promile alkoholu
Zaplatila 40 tisíc, štěně ale dosud neviděla
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje

 
loading...