Profil autora:
vložil Fletch
jméno Fletcher Martin
autor textu Karolína Pláničková/Martin Fletcher
autor fotografií Martin Fletcher
hash tag #open#air#festival
30.06.2019 20:26

Fletch

Zpravodajství
kultura

Zobrazeno 5835x
Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů a 20. ročník Open Air Programu v Hradci Králové končí. Osmidenní divadelní maraton, který pořádá společně Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt, se konal od pátku 21. června do pátku 28. června.

V průběhu celého týdne se v Hradci Králové v rámci festivalu uskutečnilo celkem 392 akcí zahrnující divadelní představení, performance, pohádky, improvizace či nejrůznější doprovodné́ programy a hudební́ koncerty. Oproti loňskému roku je to o 130 akcí více, což přispělo i k vyšší celkové návštěvnosti, která se vyšplhala na 70 tisíc diváků.

Divadlo evropských regionů a Open Air Program provázel v letošní jednotný vizuální styl, jehož autory byli Eva Horská a Jakub Horský ze studia Upupaepop. S velkým pozitivním ohlasem se setkala i nová podoba oficiálního zpravodaje Hadrián, který byl na všech festivalových scénách distribuován zdarma a jehož náklad se v průměru pohyboval okolo 400 výtisků denně.

Festival do příštích ročníků připravuje řadu změn, které ale rozhodně nebudou bořit tradice, naopak by měly podtrhnout tradici festivalu a jeho pětadvacetiletý vývoj. „Jednou z dominantních změn, která, věříme, povede ke zatraktivnění programu směrem k široké i odborné veřejnosti, by mělo být sestavení společné dramaturgické rady. Všechny změny, a to se týká i hledání nového názvu, se v žádném případě nebudou dít ze dne na den. Zodpovědně se snažíme nastavovat si dlouhodobé cíle a pravidelně se scházet napříč subjekty. Jedná se tedy o běh na dlouhou trať. Všechny kroky podnikáme s láskou a úctou k tomuto jedinečnému hradeckému divadelnímu svátku,“ uvedla ředitelka Open Air Programu Barbora Hodonická.

Oslava svátku divadla u Klicperů

Klicperovo divadlo propůjčilo pro festival Divadlo evropských regionů všechny své scény – kromě hlavní scény se představení konala i ve Studiu Beseda, na komorní scéně v Podkroví i na letní scéně, které vévodí socha Evy Olbrama Zoubka.

Celkem se během letošního ročníku pod hlavičkou Klicperova divadla uskutečnilo 48 divadelních představení, hudebních koncertů a dalších akcí z doprovodného programu. Divadlo přivítalo pět zahraničních souborů z Německa, Polska a Slovenska. Celková návštěvnost se během osmi festivalových dní vyšplhala 20 tisíc diváků.

„Již po pětadvacáté celé naše krásné město ožilo divadlem. Velice mě těší, že k nám těsně před vypuknutím divadelních prázdnin přijeli divadelníci z nejrůznějších koutů republiky a zahraniční hosté, aby zde předvedli to nejlepší. Je příjemné sledovat odezvu diváků na všechna představení. A o to příjemnější, pokud vidím úsměvy na tvářích, dojetí či jiné reakce, které signalizují, že je představení nějakým způsobem zasáhlo. Hradecké publikum ‚svůj‘ festival miluje a věřím, že si jeho pětadvacáté narozeniny si spolu s námi užilo,“ říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Mezi divácky nejúspěšnější patřila tradičně úvodní a závěrečná představení. O zahájení festivalu se postarala Městská divadla pražská s inscenací Revizor v režii a úpravě Davida Drábka, k závěrečnému představení přijalo pozvání Divadlo v Dlouhé s adaptací kanonického románu Jana Otčenáška v režii Hany Burešové Romeo, Julie a tma.

Hlavními zahraničními hosty byla činohra Státního divadla z německé Mohuče s inscenací Hamlet v režii K. D. Schmidta a Teatr Ludowy z Krakova s činoherně pohybovou inscenací Salto vzad v režii choreografa a režiséra Maćko Prusaka vycházející ze sportovních povídek českého prozaika Oty Pavla. Již tradičním festivalovým hostem bylo i mezinárodní novocirkusové uskupení Cirk La Putyka, které letos do Hradce Králové zavítalo s projektem Isole v režii Maxima Komara.

Oblíbené Povídání v Podkroví letos patřilo významným osobnostem ze světa divadla. Diváci si mohli poslechnout vyprávění režiséra Davida Drábka, herečky Jitky Smutné, dramatika Reného Levinského či ruského režiséra Sergeje Fedotova. Všechna Povídání natáčel Český rozhlas a odvysílá je ze záznamu v prosinci letošního roku u příležitosti 70. výročí založení profesionálního souboru v Klicperově divadle. Speciálním dílem bylo Povídání v Galerii Václava Havla, kde se setkali bývalý ředitel Klicperova divadla Ladislav Zeman, režisér Vladimír Morávek, herec Ivan Vodochodský a dlouholetý šéf techniky Ladislav Svoboda spolu s uměleckou šéfovou Janou Sloukovou. Záznam tohoto dílu odvysílá jako festivalové ozvěny Český rozhlas Hradec Králové ještě v závěru června.

Drak spolu se svými partnery, hosty a diváky oslavil 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů

Divadlo Drak uzavřelo letošní divadelní sezónu bohatým festivalovým programem. Od pátku 21. června do pátku 28. června 2019 proběhl i na čtyřech drakovských scénách jubilejní 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů.

Jak řekla k jeho průběhu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková: „I v tomto roce byl program velmi nabitý a žánrově pestrý. Okolo 5000 diváků zhlédlo v Draku během osmi festivalových dnů 83 divadelních, tanečních nebo hudebních vystoupení, ale nechyběly ani oblíbené výtvarné a divadelní workshopy vedené nejen našimi lektory. Letos Divadlo Drak hostilo na své divadelní půdě celkem 12 zahraničních souborů ze Slovenska, Slovinska, Španělska, Katalánska, Norska, Finska, Holandska, Francie a Německa. Nechyběla ale ani divadla a hudební skupiny z České republiky. Oblíbenými se staly pravidelné večerní koncerty v dračím šapitó.“

Naše divadlo se dlouhodobě profiluje jako kulturně společenská platforma pro široké divácké spektrum, proto do festivalové skladby řadíme nejen představení pro děti a mládež, ale také pro dospělé diváky. Naším cílem bylo, aby byl 25. ročník festivalu ročníkem výjimečným, proto jsme velmi aktivně vyhledávali na evropských scénách inspirativní představení přesahující hranice jednotlivých žánrů od loutkového divadla přes taneční, objektové, výtvarné až po experimentální. Při přípravě programu jsme opět oslovili jak renomované tvůrce, tak studenty divadelních škol.

„Je pro nás důležité představit festivalovému divákovi inscenace, které jsou progresivní, inovativní a také inspirativní. V rámci dramaturgie festivalu udržujeme a rozvíjíme mezinárodní spolupráci a do Hradce Králové přivážíme mnohdy v české premiéře originální inscenace, které rezonují na současné mezinárodní scéně alternativního a loutkového divadla“, řekla k programu Divadla Drak dramaturgyně festivalu, umělecká ředitelka Dominika Špalková.

V prvních dnech festivalu představilo Divadlo Drak návštěvníkům drakovské novinky divadelní sezóny 2018/19. Diváci mohli vidět téměř po roce od loňské premiéry inscenaci Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Faust. Nejmladší potěšilo tanečně pohybové představení A na noze pevnina, autorská inscenace v koncepci a režii Dominiky Špalkové vzniklá ve spolupráci s kolektivem tvůrců, herečkou Jazminou Piktorovou, výtvarnicí Janou Bačovou Kroftovou a hudebním uskupením DVA. Další drakovský titul, který mohli diváci navštívit, byl příběh inspirovaný osudy dětí s Aspergerovým syndromem Mimoň tvůrčího tandemu Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský.

Jako poslední se představila pohádka O zlaté rybce. Tato poetická inscenace plná výtvarných obrazů byla režijním debutem scénografa Kamila Bělohlávka ve spolupráci s dramaturgem Tomášem Jarkovským. Autorkou kostýmů je Tereza Vašíčková, autorem hudby Marek Bělohlávek.

I v tomto roce Drak prezentoval na festivalu svou lektorskou činnost. Pro letošní ročník se spojili naši lektoři

s kolegy z Malého divadla v Českých Budějovicích a brněnské Polárky v projektu Napříč divadelní Evropou. Společně představili dětem divadelní kultury evropských zemí prostřednictvím her a interaktivních workshopů.

Dračí pouť je již mnoho let tradičním víkendovým programem pro rodiny s dětmi. Každý rok tak první festivalovou sobotu a neděli ožívají prostory před divadlem představeními, hudbou a workshopy. V letošním roce jsme opět přivítali řezbáře Matěje s kolotočem.

Nadšení sklidili Bratři v tricku s jejich pouličními projekty Malíři a Běžkařská odysea. Z Holandska dorazil projekt Headspace. Obří hlavy s mechanickým divadlem pro jednoho diváka byly celé dny v obležení dychtivých návštěvníků. S katalánskou skupinou Tombs Creatius se všichni odvážlivci vydali na tajný výlet do vlastní budoucnosti.

ZAHRANIČNÍ HOSTÉ

Diváci mohli vidět na festivalu i dva zahraniční tituly v české premiéře. První z nich bylo velmi intimní představení pro pět diváků Španěla Xaviera Bobése Věci snadno zapomenuté. Toto imaginativní objektové divadlo mapující fragmenty španělské historie 20. století se těšilo velkému diváckému zájmu. Představení proběhlo v 9 reprízách.

Druhým byla inscenace Bratři a sestry mezinárodního divadelního uskupení NIE. Titul zkoumající zkušenosti mladých lidí s problematikou mentálních poruch zdraví a jejich působením jak na jedince samotného, tak na jeho nejbližší okolí, byl pro hradecké publikum, složené převážně ze středoškoláků, silným zážitkem.

Joachim Torbahn v poetickém představení Hlína, hra a rošťárny předvedl divákům pomoci práce s hlínou příběh plný tvoření, postupné transformace a nevšední tvůrčí představivosti.

Etienne Manceau (laureát ceny Circus Next) z francouzského divadla Cie Sacekripa nadchl diváky sólo představením na pomezí divadla objektu, cirkusu a pantomimy s názvem VU. Legrační a napínavou cirkusovou miniaturu, která zblízka prozkoumává každodenní rituály, herec prezentoval nejen virtuózním žonglováním, ale i svou originální vynalézavostí.

V úterý 25. 6. 2019 čekal festivalové diváky „Finský den”. Divadlo Mukamas, které si v tomto roce připomíná 40 let od svého založení, představilo v Draku pohádku Myška v cirkuse, která se dočkala nadšených ovací malých diváků, a hudebně poetické pásmo Písně z Finska spolu s ochutnávkou finských sladkostí. Zbytek večera se nesl v duchu finské alternativní hudby s česko-finskou hudebnicí Sonjou Vectomov a poté si přítomní zatančili s DJ VeekanVisio.

Slovinská divadla patří v Draku již k pravidelným festivalovým hostům. Lutkovno gledališče Maribor přivezlo na festival loutkovou inscenaci Platnomer, autorskou inscenaci na motivy novely L.N. Tolstého. Ljubljana Puppet Theatre nabídla divákům představení Session Bulgakov, dramaticky expresivní inscenaci s poetickými výjevy koketující s ironickou kritikou světa z pohledu jedince a inscenaci Někde jinde reflektující absurditu války a jejich hrůz pohledem mladé dívky. Matija Solce, slovinský loutkový mág a pravidelný návštěvník hradeckého festivalu, do Draku přivezl opět divoké balkánské rytmy. Spolu s Triem Katastrofa rozezněl prostor před Divadlem Drak. Festivalovou tečkou bylo představení Matita Teatro s názvem Býti Don Quijotem.

Bylo nám potěšením přivítat v Draku soubor Odivo z Bánské Bystrice. Jejich vzdušná laboratoř AERO pro děti od 1,5 do 5 let se stala smyslovým zážitkem i pro jejich doprovod.

Nové Divadlo Nitra uvedlo na festivalu ve dvou reprízách oceňovanou inscenaci Šimona Spišáka Anna Franková. Hra inspirovaná Deníkem Anny Frankové získala 3 nominace na slovenské divadelní ceny DOSKY 2017. Herečka Lucia Korená tuto cenu za Nejlepší ženský herecký výkon v sezóně 2016/17 získala. V Draku jí mohli vidět v dopoledních hodinách studenti královéhradeckých středních škol, večerní představení bylo přístupné široké veřejnosti.

ČESKÁ PRODUKCE

Studio Damúza z Prahy přivezlo na festival inscenaci pro batolata od deseti měsíců Já, ty a to a pro starší hru na motivy knihy Singera Isaaca Bashevise Hlupáci z Chelmu.

Pražská skupina Buchty a loutky pobavila děti vtipnými pohádkami Skřítek a Tři malá prasátka.

Naivní divadlo Liberec odehrálo před plným sálem svou automobilovou Pohádku o Liazce. Plzeňské Divadlo Alfa uvedlo na festivalu Alfa Farmu, autorskou variaci vycházející z klasického díla G. Orwella a odrážející období totality a kolektivizace u nás.

Také studenti KALD DAMU na festivalu odehráli několik představení. Tvůrčí skupina 8lidí uvedla silný příběh Press paradox, autorskou inscenaci vycházející z události, která nedávno otřásla nejen mediálním světem, údajnou nájemnou vraždou novináře Arkadije Babčenka. Dalším studentským projektem pak byl dobrodružný a intimní příběh z Laponska Nejmenší ze Sámů. V pátek diváci zhlédli Box Beat, divadlo objektu pro jednoho diváka.

V programové nabídce nechyběli ani zástupci fyzického divadla. Pražská skupina Tanterhorse představila svou pro festival speciálně upravenou verzi projektu !O!. Taneční inscenace na pomezí imerzivního divadla, instalace a performance diváky nadchla.

Středeční večer patřil Viktoru Černickému a jeho novému projektu PLI. Za tuto mnohovrstevnatou podívanou, pohybující se mezi instalací, performancí, tancem a cirkusem získal tanečník a performer „za svůj originální přístup k choreografii i mimořádný jevištní výkon“ nejen Cenu diváků, ale také Hlavní cenu České taneční platformy za rok 2019.

Fanoušci Divadla Bufet a jejich Autobufu si nenechali ujít jednu ze dvou repríz jejich expresivní „divadelní fight-specific na hraně poetik” Jacek staví dům. Čtvrteční podvečer na hlavní scéně patřil Simoně Babčákové a její improvizační skupině NO A!.

Na pátek 28. 6. 2019 připravil Drak pro děti program za vysvědčení. „Stalo se již hezkou tradicí připravit poslední festivalový den dětem překvapení jako odměnu za jejich celoroční úsilí. V tomto roce to byl interaktivní koncert kapely Bombarďák.“ řekla ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Open Air Program – Divadelní oslavy končí

Jubilejní 20. ročník Open Air Programu v Hradci Králové končí. Od pátku 21. června do 28. června se v historickém centru města, jeho ulicích, zákoutích a přilehlých parcích konalo na 19 scénách 261 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí. Počasí oproti loňsku festivalu přálo, a tak program nalákal 45 tisíc návštěvníků.

Festival odstartovalo Divadlo D21 s jejich temným čapkovským kabaretem Válka s mloky, který nás přesvědčil, že opravdu žádného diváka nenechá na suchu. Jedním z jednoznačně nejvíce citovaných představení Open Air Programu byla inscenace Lov, kterou do Hradce přivezly soubory Bratři v tricku a Holektiv, pohybující se na pomezí nového cirkusu. Ve své myslivecké romanci propojily neobyčejným způsobem smysl pro humor a sebeironii s akrobacií, žonglováním a klaunérií. Olomoucké Divadlo na cucky spolu s bratislavským Divadlem Petra Mankoveckého hradeckým divákům v koprodukčním divadelním snímku 1993 ukázaly, co si dnes mladí lidé myslí o rozpadu Československa. O pořádnou dávku humoru se ve své improvizační show Stanďartní kabaret postaral divadelní soubor VOSTO5. S improvizací nebyl pozadu ani soubor 20 000 židů pod mořem, který si v rámci Theatre.Rip propůjčii scénografie jiných cizích představení a odehrál v nich představení úplně nová. Nezávislé umělecké těleso Depresivní děti touží po penězích se bravurně zhostilo slavné povídky amerického hororového mága Edgara Allana Poea Zánik domu Usherů, kterou propojily s motivy českých Sudet pomocí metody „extend cinema”. Letní kočovné představení Krysař přivezl mladý soubor NEMÁME a Lachtani. Nezávislý profesionální divadelní soubor Divadlo Líšeň představil jevištní meditaci na motivy prastarých buddhistických textů ve Spoutaný trávou. Ochuzení nebyli ani nejmenší návštěvníci, každý den pro ně byl připraven nabitý pohádkový program. Nejvíce úspěchu přinesly pohádky od Tanečního divadla Honzy Pokusila či nevšední interaktivní inscenace divadelního uskupení Spielraum Kollektiv Papír.

Oslavenecké hudební rytmy

Hudební program 20. ročníku Open Air Programu odstartoval koncert oceněné kapely The Atavists, ta své posluchače nadchla nejen živelnou muzikou, ale i speciální projekcí a hosty. Na divadelních oslavách vystoupila i Katarina Kubošiová alias Katarzia. Slovenská písničkářka a experimentátorka ovládla kapli Městské hudební síně se svým novým projektem Antigona. Na poslední tři dny se hudební produkce Open Air Programu spojila s Radiem Wave a vykouzlili nezapomenutelný repertoár. Návštěvníci festivalu si měli možnost poslechnout garážovou kapelu Genuine Jacks, která svou základní sestavou – kytara, basa, bicí a zpěv překvapila nejednoho divadelního oslavence. O pořádnou show se postarala raperka Hellwana. Začínající hvězda roztančila celý stan. Třešničkou hudebního dortu byl DJ Maceo. Autor a moderátor pořadu Grundfunk na Rádiu Wave se postaral o narozeninový funkový večírek.

Počítačové hry v živém provedení

Letošní divadelní oslava opět přinesla nový umělecký trend, a to tzv. živé hry s hudebním doprovodem. Návštěvníci mohli shlédnout cenami ověnčenou hru Botaniculu, kterou doprovodila kapela DVA, či Playstation battle v legendární bojovce Tekken 2 s hudebním projektem B4.

Díky skvělým návštěvníkům a slunnému počasí se letošní 20. ročník Open Air Programu a 25. ročník Divadla evropských regionů nesl v pozitivním narozeninovém duchu.

Financování Open Air Programu

Tradičně na většině oficiálních produkcích Open Air Programu převažovala možnost dobrovolného vstupného. „Rádi bychom i do budoucna zachovali program finančně dostupný všem jeho návštěvníkům. Dobrovolným finančním příspěvkem mohou diváci ocenit jedinečné umělecké výkony a zároveň tak zaručit kontinuitu Open Air Programu i v budoucích letech“ říká ředitelka Barbora Hodonická, ředitelka neziskovky kontrapunkt. Předprodej vstupenek na vybrané produkce byl letos nově v síti GoOut. Celkem mohli diváci navštívit 261 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí na 19 scénách v historickém centru města Hradce Králové. Rozpočet Open Air Programu letos překročil 2 miliony korun.

Open Air Program pořádá kulturní neziskovka kontrapunkt, z. ú. Nesoutěžní přehlídka amatérských i profesionálních souborů je součástí festivalu Divadlo evropských regionů, který spolupořádají Klicperovo divadlo a Divadlo Drak.Generální partneři
Statutární město Hradec Králové, Calendarium Regina

Hlavní partneři
Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond ČR, Královéhradecký kraj, Klicperovo divadlo, Divadlo Drak, kontrapunkt

Partneři
Animato, Bazalka, Club Mate, Jordi’s, Nadace ČEZ, Nová síť, Limo gang, Seicha, Stravování Čížek, Výtvarné hračky, Wostock

Média
A2, Český rozhlas Hradec Králové, Divadlo.cz, GoOut.cz, Hradecká Drbna, Hradecký deník, Nový prostor, Radio 1, Radio Wave

Spolupráce
Oldservis, Hotel Černigov, Garamon, Technické služby, Královéhradecká provozní, Hradecké služby Marius Pedersen Group, Upupaepop, Bio Central, Skok do života, Prostor Pro, Salinger, Porsche Hradec Králové
Fotogalerie


Foto: Martin Fletcher

Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Hradec Králové
Za nehodu odtahovky s felicií a poté s plynovou budkou prý může kašel
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje Středisko pro výuku kardiopulmonální resuscitace a řešení urgentních stavů
Hradecký tým Rafkarna IDEA Cycling chce v sezoně 2020 navázat na úspěchy z loňské sezony
Hasiči zachraňovali osobu z převrácené nákladní soupravy, volavku s poraněným křídlem a kočku ze stromu
Fakultní nemocnice Hradec Králové poděkovala dobrovolníkům za pomoc pacientům
Policisté pátrají po starším muži. Ten je podezřelý z krádeží
Mountfield HK opět mění hráčský kádr. Do Vítkovic putuje Mislav Rosandič a z Vítkovic do Hradce zamíří Petr Šidlík
Skvělou reklamu FC Hradec Králové udělal o víkendu tým U12 na halovém turnaji v Drážďanech
Drogy na diskotéce se dostaly do hledáčku policie
Ve 38. kole Tipsport extraligy porazili hradečtí lvi zlínské berany 4:2
Město opět nabízí startovací bydlení
Modeláři představili své modely na šestnáctém ročníku Hradeckého lva
Pedagogickou fakultu povede ve svém druhém funkčním období docent František Vaníček
Kraj uzavřel nové smlouvy s autobusovými dopravci. Platit začnou příští rok na jaře
Hradecké Městské lesy chystají novinky v lese i na Stříbrném rybníku
Žena použila v bankomatu odcizenou kartu. Teď po ní pátrá policie
První rok působení Podpůrného a paliativního týmu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové
O návštěvu Hučáku je stále velký zájem. Jsou obnoveny prohlídky strojovny
Mountfield HK porazil skvělým výkonem v semifinále Champions Hockey League švédský Djurgårdens IF 3:0
Místo luxusních sportovních bot mu přišla zásilka s dětskou houpačkou. Díky včasnému nahlášení dostane peníze zpět
Trejd s rivalem. Místo Mateje Pauloviče přichází Oscar Eklund
Ve 35. kole Tipsport extraligy podlehl Mountfield HK týmu BK Mladá Boleslav v prodloužení 2:3
Nábřeží Labe opanovaly stovky velkých i malých běžců
Muž přišel k operátorovi pro informace. Po chvíli odešel bohatší o několik tisícovek
Preventivní program Zdravý úsměv pomáhá s péčí o zuby malých dětí již 20 let
Obránce FC Hradec Králové Kristian Zbrožek říká : Musíme být pro soupeře nechutní
Záložník FC Hradec Králové Daniel Procházka říká : Mám dynamiku jako Vietnamec
Policisté objevili pěstírny v centru města. Muž pěstoval marihuanu v bytě a dílně
Hráč FC Hradec Králové Dominik Soukeník říká: Sleduju fotbal jinak než ostatní
Brankář FC Hradec Králové Patrik Vízek řekl: V Hradci nesu pozici dvojky líp než jinde

Osobnosti na besedě: Vladimír Pucholt a Jan Kačer
24.01.2020 | 07:03 | Dobruška

První koncert lákal do obnoveného divadelního klubu
22.01.2020 | 08:58 | Ústí nad Orlicí

Město Žamberk uctilo památku hrdinů odboje
20.01.2020 | 14:24 | Žamberk

Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
17.01.2020 | 10:39 | Choceň

Žamberk si připomene 75. výročí paraskupiny BARIUM
14.01.2020 | 13:30 * | Žamberk

Koncert zakončil Tříkrálovou sbírku 2020
14.01.2020 | 10:40 | Ústí nad Orlicí

Začala první letošní výstava v Malé scéně
06.01.2020 | 07:15 | Ústí nad Orlicí

Benefiční koncert Ke slávě Tvé letos slavil jubileum
31.12.2019 | 10:24 | Vysoké Mýto

Novoroční ohňostroj
30.12.2019 | 11:11 | Žamberk

Výstava betlémů v Žamberku
19.12.2019 | 07:59 | MMŽamberk

9. Betlémy na zámku Kvasiny
07.12.2019 | 14:13 | Dodlov

Unikátní soubor východočeského gotického umění bude poprvé vystaven v rámci výstavy Uprostřed Koruny české
06.12.2019 | 09:33 | Fletch

Operace Barium
04.12.2019 | 10:07 | Žamberk

Benefiční vánoční koncert skupiny Song pro Amálku
03.12.2019 | 13:03 | sl

Tomáš Klus zahraje s Janáčkovou filharomonií Ostrava
31.10.2019 | 17:56 * | Vrbíkzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Ústí nad Orlicí
Popáté se konala přehlídka strojírenských firem. Určena byla především studentům
První koncert lákal do obnoveného divadelního klubu
Začíná 10. ročník Akademie volného času
Sprejer nastříkal na zdi nacistické znaky. Před tím měl vyřadit kamerový systém
Žamberk
Mají výborné podmínky k výuce přírodních věd a cizích jazyků. Kraj zajistil rekonstrukci učeben na gymnáziu
Město Žamberk uctilo památku hrdinů odboje
Žamberk si připomene 75. výročí paraskupiny BARIUM
Novoroční ohňostroj
Lanškroun
Reprezentační ples města, aneb když město tančí
Po 51. vyhlásili nejúspěšnější sportovce okresu Ústí nad Orlicí
Město má na stole převod budovy gymnázia na Pardubický kraj
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Nové Město nad Metují
Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj
Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Dobruška
Osobnosti na besedě: Vladimír Pucholt a Jan Kačer
Na tradiční Tříkrálovou sbírku vyrazilo na 200 malých koledníků
Vyvrcholením Dětského silvestříku 2019 byl parádní ohňostroj
Beseda s Vlastimilem Harapesem za námi, s Oldřichem Navrátilem před námi
Letohrad
Od Nového roku mohou řidiči platit parkovné také pomocí aplikace ParkSimply
Kraj s radnicí plánuje postavit novou tělocvičnu. Ta s parametry pro mistrovská utkání řady sportů ve městě dosud chybí
Dům kultury čeká rekonstrukce. Jednou z posledních akcí byly vánoční koncerty
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Kostelec nad Orlicí
Noční požár v rodinném domě: Popálený senior a další dva lidé se nadýchali zplodin hoření
U školy otevřeli syntetickou "ledovou" plochu. Bruslit se na ní dá celý rok
Seniorka vstoupila na přechod pro chodce před projíždějící auto. Žena v nemocnici svým zraněním podlehla
Novoroční ohňostroj rozzářil náměstí
Choceň
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Tři nedopalky cigarety mají na svědomí požár kuchyně. Prohořelá hadice myčky pak vyplavení dalšího bytu
Plameny zachvátily chatku, uvnitř zůstala osoba. Dobrovolný hasič dělal vše co mohl, aby muže zachránil
Týniště nad Orlicí
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Dobročinný běh pro Filípka
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Vamberk
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Česká Skalice
Čelní náraz do oplocení domu. Řidič usedl za volant opilý
Již dvanáctý ročník výstavy modelové železnice,vláčků a modelů připravují českoskaličtí modeláři z Modelářského centra za podpory Města Čeká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Rokytnice v Orlických horách
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Česká Třebová
Vernisáž odstartovala výstavu o rekordech a kuriozitách ve světě zvířat. Na chvíli se můžete stát třeba orangutanem
Hokejisté České Třebové si vítězstvím nad Světlou nad Sázavou zajistili prvenství v základní části soutěže Krajské hokejové ligy 2019/20
Krasobruslařský supervíkend v České Třebové
Zemřel Josef Ripka, výzkumný pracovník a také umělec
Opočno
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Náchod
Nové datové centrum v ZŠ T. G. Masaryka v Náchodě
Půl miliardy korun na investice do Náchoda – dobrý start nového roku
Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo
Nové projekty a investice v lázních Běloves jsou připraveny
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Jaroměř
Odešel s proutěnou kasičkou a penězi. Nepoznáte ho?
Nad pevností zněly silvestrovské salvy
Štědrý den na Bastionu: pletla se vánočka, házelo se střevícem
Odpoledne se pral s hosty restaurace, později i s přivolanými policisty
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Za nehodu odtahovky s felicií a poté s plynovou budkou prý může kašel
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové funguje Středisko pro výuku kardiopulmonální resuscitace a řešení urgentních stavů
Hradecký tým Rafkarna IDEA Cycling chce v sezoně 2020 navázat na úspěchy z loňské sezony
Hasiči zachraňovali osobu z převrácené nákladní soupravy, volavku s poraněným křídlem a kočku ze stromu
Vysoké Mýto
Sběr olejů a kovů se úspěšně rozjíždí
Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
Když se nedaří. Šedesát litrů neteklo do nádrže, ale na silnici
Kriminalisté popsali, jak 18letý mladík zavraždil staršího muže
Pardubice
V salonu mají nejdražší popcorn v okolí. Díky požárnímu poplachu
Sexuální hrátky s magnety muži nevyšly. Na pomoc vyjeli hasiči se sikovkami
Na Štědrý večer likvidovali hasiči dva požáry vánočních stromků
Řidiči dostali malý dárek. Dnes se otevírá nová část křižovatky u Globusu
Litomyšl
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Destinace Orlické hory a Podorlicko je připravena na slow turisty
Jak na bezpečnou zimní jízdu? Radí mistr světa v rallye Jan Kopecký
Za Mushingem – jízdou za psím spřežením se musel přestěhovat
Podorlicko
Zítra proběhne druhá vlna vypínání DVB-T signálu České televize. Lidé na Králicku přejdou na modernější standard DVB-T2
Dva střety aut s dalšími účastníky silničního provozu: chodec zemřel, cyklista skončil v nemocnici
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Rychnovsko
Pondělní výjezdy hasičů: srážky aut a likvidace hořícího klestí
Na mol opilý řidič autem přelomil betonový plot. Jiný opilec sestřelil předjížděné auto
Hasiči likvidovali neohlášené pálení klestí a únik provozních kapalin
Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
Orlickoústecko
Netolický: Pokud nebude Leo Express 16. ledna plnit smlouvu, upozorníme na možnost jejího vypovězení
Meteovýstraha: Hrozí sněhové jazyky nebo i závěje
České dráhy budou vracet peníze za nevyužité IN karty na Orlicku a Králicku
Nálezkyně 500 let starých mincí v hodnotě necelých 900 tisíc se zachovala příkladně. Od kraje dostane nálezné deset tisíc
Náchodsko
Osobní auto vyjelo mimo hlavní silnici, dva lidé zraněni
Víc než desítka obcí má velký zájem o měření rychlosti na silnicích
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky