Dvojice odvážných cestovatelů se vydává do nitra amazonského pralesa na riskantní výpravu, aby znovu našla kmen Matsés, známý jako jaguáří lidé. Tato pralesní komunita, žijící v odlehlé oblasti mezi Peru a Brazílií, čelí hrozbám v podobě nelegální těžby, pašování zlata a mizejícího deštného pralesa. Dokument Javari, který vstupuje do kin 26. září, sleduje jejich neuvěřitelnou cestu plnou nástrah, ale i vzácných okamžiků setkání s lidmi, jejichž hodnoty jsou vzdálené modernímu světu.
Film se zaměřuje nejen na fascinující přírodu a život v divočině, ale také na kulturní změny, které kmen Matsés v posledních letech zažívá. Kmen, známý svými jaguářími tetováními a palmovými dřívky v obličeji, dnes už jen zřídka udržuje tyto tradice – většinou pouze kvůli turistům. Režisér a kameraman Miroslav Haluza poukazuje na to, jak křesťanské mise a vnější vlivy postupně mění způsob života těchto lidí.
„Když jsme k nim dorazili po šesti letech, vítali nás s upřímnou radostí. Zároveň ale otevřeně mluvili o tom, jak se jejich kultura ztrácí,“ vysvětluje Haluza, který je známý svými dokumenty o původních národech.
Javari není jen příběhem o odvážné výpravě, ale také naléhavou výzvou k ochraně pralesa a respektování původních kultur. Film si již vysloužil řadu ocenění na mezinárodních festivalech, včetně titulu Nejlepší celovečerní dokument na Prague Film Festivalu, a těší se oblibě i mezi diváky, s hodnocením 83 % na Česko-slovenské filmové databázi.
Tento snímek přináší jedinečný pohled do neznámých koutů světa a připomíná, jak důležité je chránit nejen přírodu, ale i unikátní lidské příběhy, které jsou s ní nerozlučně spjaty.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2023 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin