Ve dnech 8. – 15. 11. 2024 úspěšně proběhl v Římě a v Arcu mezinárodní projekt „Hudební uctění památky českých válečných hrdinů v Itálii“. Tuto pozoruhodnou kulturně-společenskou akci uspořádal emeritní arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka k připomenutí památky a obětí I. světové války (110. výročí vypuknutí).
A to ve spolupráci s Plzeňským a Královéhradeckým krajem, zastupitelskými úřady ČR v Itálii a při Svatém stolci, Českým centrem v Římě a Rychnovským chrámovým sborem a orchestrem. Záštitu nad akcí převzali J. E. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český, ministr kultury Martin Baxa a velvyslanec ČR při Sv. stolci Václav Kolaja. Významnou součástí tohoto podniku byl i bohatý hudební program v provedení posledního z výše uvedených subjektů. Letošní Rok české hudby motivoval organizátory k výběru málo známých děl vynikajících českých skladatelů F. Kolowrata-Krakowského, V. J. Tomáška a K. Fr. Píče.
V neděli odpoledne 10. 11. 2024 proběhla v severoitalském městě Arco řada kulturních akcí v české režii. Pan kardinál spolu s delegací radních Plzeňského kraje a generálním konzulem ČR v Miláně uctili památku obětí 1. světové války modlitbou u sochy sv. Václava a pokračovali dále k památníku čs. legionářů stejnojmennou ulicí. V olivovém háji u památníku přednesli příhodné projevy, společnou modlitbu a položili zde kytice a věnce. Obě zastavení zakončili rychnovští hudebníci zpěvem a capella – chorálem „Svatý Václave“ a státní hymnou českou a italskou. Přítomní velmi chválili především skvělé vyznění u památníku, kde vysoké skalní stěny v jeho okolí vytvářejí akusticky příznivé podmínky. Program dále pokračoval koncertem duchovní hudby v obrovském, raně barokním kolegiátním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Početné publikum přijalo českou hudbu s nadšením. Následovalo setkání české delegace se zastupiteli místní samosprávy a poté oslavy vyvrcholily bohoslužbou obětovanou za oběti 1. světové války a za mír ve světě. Hojně navštívenou mši sv. sloužil pan kardinál s koncelebrací Mons. Zd. Wasserbauera a místního duchovenstva, za bohatého hudebního doprovodu našeho souboru. Srdečná, až rodinná atmosféra slavnosti umocnila krásné dojmy z celého dne.
Rozhovor Jiřího Fukse o cestě Rychnovského chrámového sboru za papežem Františkem pro TV Rychnov
Ve středu 13. 11. 2024 česká výprava hudebně doprovodila veřejnou generální audienci na Svatopetrském náměstí. Pan kardinál představil zpěváky a hudebníky Svatému otci Františkovi a předal mu jejich dar – prsten s českými drahokamy, mistrovský to výtvor severočeských klenotníků. Svatý otec vlídně pozdravil celý soubor a vyžádal si od něho zopakování Svatováclavského chorálu.
Večer téhož dne rychnovští hudebníci koncertovali v titulárním kostele pana kardinála – u Sv. Petra a Marcelina. Odměnou jim byl bouřlivý potlesk zcela zaplněného chrámu.
Výše popsaná akce přinesla potěšení, radost a krásu všem zúčastněným, byla ke cti naší vlasti a důstojně reprezentovala českou národní kulturu v zahraničí. Jejím mottem byla slova pana kardinála, jež zopakoval při promluvách v obou výše zmíněných městech: „Kdyby kultury nebylo, co by nám ještě zůstalo ?“
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2023 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin