13.02.2011 09:56
Rychnov nad Kněžnou
Zpravodajství
názory
Zobrazeno
5387x
|
Školní jídelna RK, s.r.o. je jednou ze společností Města Rychnova nad Kněžnou. Od 1. ledna 2011 po rezignující dosavadní jednatelce Václavě Roklové byl do této pozice jmenován Tomáš Mitlehner.
Tomáš Mitlehner nepatřil k těm, kteří neznají chod školní jídelny, neboť patřil do zaměstnaneckého týmu a i podle slov paní Roklové byl na tuto pozici její osobou připravován. Vedle kvalitního převzetí této pozice však před Tomášem Mitlenerem stojí ještě těžší úkol. Zefektivnit provoz školní jídelny tak, aby z rozpočtu města nebyly na její chod vyžadovány tak velké finanční dotace.
Tomáš Mitlehner je ve své funkci něco málo přes měsíc, děti základních škol již přinesly svým rodičům informace o změnách, které ve školních jídelnách nastávají, vyběhl již leták s nabídkou stravy pro „cizí“ strávníky a tak jsme se Tomáše Mitlehnera zeptali:
• Co pro vás bylo nejtěžší od nástupu do funkce?
"Asi administrativa. Složitost v otázce dotací a řízení jídelny jako takové. Nové směrnice, bezpečnost práce a hygiena, i když musím říci, že všechny materiály, které jsem přebíral od paní Roklové, byly perfektně připravené.“
• Je zřejmé, že chod školní jídelny a restaurace jsou diametrálně rozdílné. Mohl byste pro nezasvěcené tuto problematiku přiblížit?
"Pokud se na to podíváme z ryze jednoduché ekonomické stránky. Školní jídelna je vlastně v plném provozu pouze 9 měsíců narozdíl od restaurace, proto také potřebuje dotace. Dotace jsou také spojené s tím, že vyhláškou jsou dány ceny, za které je jídlo prodávané dětem a to v závislosti na věku (3 věkové skupiny – 3 různé ceny). Dalším aspektem je výživa. V námi vařených jídlech musíme splňovat normativ potravin – správný poměr či dávka mléka, luštěnin, cukrů, tuků a podle toho je také sestavován jídelní lístek. Z hlediska nutriční výživy musí být vše vyváženo – ryby, zelenina, luštěniny, mléčné výrobky atd. Následuje hledisko hygienické, které přesně určuje datum expedice, nebo-li vyhláška určuje, jak dlouho mohu konkrétní jídlo vydávat. Z čehož vyplývá, že narozdíl od restaurace, musíme veškerá zbytková jídla okamžitě likvidovat.“
• Asi nejvíce diskutovaný problém je způsob výběru jídel. Řada nejen strávníků, ale i spoluobčanů, si myslí, že efektivnější by byl křížkový nebo-li objednávkový systém den předem. "To je pravda. Na toto téma padlo hodně otázek. V prvé řadě mohu říct, že bezobjednávkový systém zde funguje od prvopočátku a za ta léta opravdu máme statisticky vychytané, který den kolik obědů uvařit aniž by se zbytečně provářelo. Další důvod, proč naše jídelna nemá objednávkový systém spočívá v tom, že u objednávkového systému je jenom specifická skladba jídelních lístků a u našeho bezobjednávkového systému můžeme vařit i lepší nebo-li jídla (např. oblíbený hermelín v listovém těstě na ledovém salátě). Těchto pracnějších jídel, byť je pracovníci přicházejí vyrábět v brzkých ranních hodinách, jsme schopni kapacitně vyrobit jen určitý počet kusů. Tím chci říci, že by zvýšený počet těchto jídel nezachránil ani křížkový (objednávkový) systém, protože bychom zvýšený požadavek vůbec nebyli schopni výrobně zajistit a spíš by se to odvíjelo tak, že bychom je vůbec do jídelního lístku nezařazovali.“
• Na úvod jsme zmínili, že školní jídelny procházejí určitou změnou. Můžete je nyní přiblížit? "Od 1. února jsme pro strávníky sice snížili sortiment v nabízených salátech ze šesti druhů na tři, ale i tak si myslím, že jsou velmi zajímavé a pestré. Tyto změny jsme museli udělat z důvodu personálních změn. Nyní také vaříme dvě jídla, ale po poradě se šéfkuchaři a vzhledem k zákazníkům, kteří oponovali, že mají malý výběr, se budeme snažit, aby ve vybrané dny v týdnu byla na jídelníčku jídla tři.
Na druhé straně jsme rozšířili doplňkový prodej. Nyní si u nás strávníci mohou zakoupit půllitrové limonády v plastových lahvích, horké nápoje – jablko, hruška. Dále chceme rozšířit prodej o již avizované bagety vlastní výroby v co nejbližším termínu. V prodeji budou především ve dny, kdy mají děti odpolední vyučovaní a chceme nabízet dva druhy – sýrové a salámové. Pro teplejší jarní a letní dny plánujeme rozšířit prodej ještě o nanuky.“
• Co strávníci zvenku?
"Pro ně jsme otevřeli od 1. února, z hygienických důvodů je otevřeno horní patro ve vymezeném čase – začátek je vždy v 10.30 a konec je upraven dle rozvrhů dětí. Jídlo si mohou konzumovat na místě nebo odnést s sebou s tím, že je možné si dát po jídle kávu, která je u nás v nápojovém lístku. Abychom vyšli vstříc všem zájemcům - strávníkům, přijímáme všechny tři druhy stravenek – Ticket restaurant, Gastro pass i Le Chéque Déjeuner.“
• Co plánujete do budoucna?
"V tuto chvíli z oblasti jídel bychom po konzultaci a zájmu rodičů mohli nabídnout vaření i bezlepkových jídel. Pro strávníky plánujeme zavedení tzv. týdenních specialit v podobě národních kuchyní. Z oblasti služeb plánujeme rozšíření na nabídku příprav jídel na svatby, oslavy, párty, večírky, narozeniny atd. Zde mám na mysli např. přípravu gulášů, omáček, polévek.“
• Ještě se vraťme k sortimentu školní jídelny. Kam se poděly zákusky?
"Zákusky jsou v současné době doplňkovým prodejem pro svou ekonomickou náročnost. Rádi bychom zachovali tuto nabídku i do budoucna, ale bude se to odvíjet od ekonomiky hospodaření. Pokud by se nám podařilo nalézt větší odbyt, nebyl by problém. Takže, kdo má zájem, stačí když se obrátí na vedení školních jídelen. Budeme rádi.“
• Kde se můžeme dozvědět aktuální novinky?
"Úplně nově jsme odstartovali provoz webových stránek (www.sjrk.cz), kde naleznete aktuální jídelní lístek, přihlášky pro nové strávníky, ceníky nabízených produktů – nápojového i jídelních lístku. Do budoucna plánujeme obohatit stránky i fotografie ze zákulisí kuchyně. Případné dotazy můžete směřovat i e-mailem na adresu: info@sjrk.cz“
|