01.12.2023 08:20
Pardubický kraj
Zpravodajství
události
Zobrazeno
1763x
|
Krajští radní jednali ve čtvrtek ráno s vedením Nemocnice Pardubického kraje o zajištění akutní péče od 1. prosince, kdy začínají platit výpovědi z dohod podané lékaři v rámci pěti nemocnic v kraji v návaznosti na změnu novely zákoníku práce.
V tuto chvíli eviduje nemocnice výpovědi u 36,3 procent lékařů, kteří tyto dohody mimo hlavní pracovní poměr měli sjednané. Aktuální informace o fungování jednotlivých oddělení budou pravidelně aktualizované na webu www.nempk.cz.
„Bohužel nyní řešíme dopady rozhodnutí, které nebylo učiněné v Pardubickém kraji, a nikdo z nás jej neměl možnost ovlivnit. Stát byl při propsání evropské směrnice do našeho právního řádu opět papežštější než papež, což v kombinaci s dalšími faktory způsobuje aktuální situaci ve zdravotnictví, se kterou se musíme v našem regionu vyrovnat tak, aby nebyla omezena akutní péče o pacienty v kraji. Bohužel jsme nuceni odložit do určité míry plánovanou péči a operativu, která v tuto chvíli odklad snese, i když nás to samozřejmě mrzí. Samozřejmě to nikoho z nás netěší a i nadále pevně věříme, že bude nalezena dohoda na centrální úrovni. My řešíme pouze to, co někdo jiný v Praze nadrobil,“ řekl hejtman Martin Netolický. „V tuto chvíli máme informaci od vedení Nemocnice Pardubického kraje, že bylo vypovězeno 36 procent dohod o pracovní činnosti, což má dopad na fungování dominantně ve čtyřech z pěti nemocnic v kraji, a to v různé míře v jednotlivých odděleních,“ sdělil hejtman.
Situace se může měnit
Situace na jednotlivých odděleních se může velmi dynamicky měnit, a proto je snahou kraje a nemocnic zajistit informovanost směrem k občanům. „Všechny informace o fungování jednotlivých oddělení všech našich pěti nemocnic budeme na pravidelné bázi aktualizovat na internetových stránkách www.nempk.cz, kde bude zveřejněno jednoduché schéma o fungování každého z oddělení v jednotlivých lokalitách. Samozřejmostí je aktivní komunikace oddělení směrem k pacientům, kteří mají naplánované operace a je nutné je v tuto chvíli odložit,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald s tím, že webové stránky nemocnic budou jediným garantovaným informačním kanálem, který bude zaručovat správnost informací.
Tyto zveřejňované informace budou vycházet z každodenních koordinačních porad. „Každý den ráno proběhne aktualizace provozních možnosti jednotlivých nemocnic. De facto se jedná o režim, který byl aplikovaný v době koronavirové pandemie, kdy jsme sledovali naplněnost lůžkového fondu. Situace se může dynamicky měnit i s ohledem na jednání na centrální úrovni, a proto musíme být vždy připraveni předat aktuální informaci směrem k občanům,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.
Informace k prosincovému provozu nemocnic
Orlickoústecká nemocnice: V nemocnici vypovědělo dohody 40% lékařů. Většinu oddělení se podařilo převést do směnného režimu. Nemocnice zajistí akutní, urgentní a onkologickou péči. Zrušeno bude přibližně 20 % plánovaných operací a uzavřena bude většina ambulancí a poraden s výjimkou těch akutních.
Litomyšlská nemocnice: V Litomyšlské nemocnici nedal výpovědi žádný složící lékař. Tamější provoz funguje bez jakýchkoli omezení.
Svitavská nemocnice: Ve Svitavské nemocnici dala výpověď z dohod necelá polovina lékařů. V současné době je provoz všech oddělení nemocnice zajištěn. Omezena je plánovaná operativa. V nemocnici došlo k dohodě na zajištění provozu chirurgického oddělení, a to tak, že tamější příjmová ambulance a lůžková část oddělení budou fungovat v nepřetržitém režimu. Akutní operativa poběží pouze ve všedních dnech v době od 7 do 15.30, v ostatní dny a hodiny tuto péči zajistí Litomyšlská, Chrudimská a Pardubická nemocnice. Plánovaná operativa se zastaví úplně. Návazně na chirurgický provoz pak dojde k zachování provozu oddělení ORL a urologie. Provoz porodnice funguje bez omezení.
V Pardubické nemocnici vypovědělo dohody 42 % sloužících lékařů. V nemocnici tak dojde k omezení plánované operativy v rozsahu 40–60 %, a to napříč všemi operačními obory. K zásadnímu omezení odborných poraden dojde na infekčním a plicním oddělení. Z odborných ambulancí zde bude fungovat pouze očkovací centrum. Ostatní personální kapacity jsou nutné k péči o rostoucí počty pacientů se sezónními respiračními onemocněními a covidem-19. Už v tuto chvíli je zároveň jasné, že se prodlouží i plánovaná vyšetření zobrazovacími metodami, například magnetickou rezonancí. Nejméně se omezení dotknou kardiologie a interny, tamější personál se k podpoře protestu formou výpovědi nepřidal. Dopad na jejich provoz tak bude spíš sekundární, omezí je personální a provozní kapacity na ostatních odděleních (např. radiodiagnostika či ARO).
|
|