U kyšperských bran se utkají Švédové
Dnes začínají městské slavnosti připomínající 710 let od první písemné zmínky
Město Letohrad
|
31.08.2018 | 09:42
|
4 min
5 min
|
##historickabitva #vyrocimesta #letohrad
0 lidí čte
Autor textu: Magdalena Navrátilová
Programem dvoudenních oslav se prolíná historie se současností. Hvězdou prvního dne oslav bude skupina No Name, během dvou dnů se představí též letohradská hudební uskupení.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Před hlavním pátečním koncertem kapely No Name bude do života uvedena kniha sochaře a medailéra Michala Vitanovského nazvaná Kyšperk a rod Vitanovských z Vlčkovic. Sobotní odpoledne otevře již mezinárodní historická bitva z období třicetileté války, která nese název Švédové u kyšperských bran. Živé historické obrazy z rekonstrukce bitvy ze 17. století předvedou v sobotu od 14 hodin vojáci na návrší zvaném Hradisko, kde stával hrad Geiersberg (Supí hora).
•••
Příběh musí být zřetelný a šermíři jej musí umět „prodat"
Velkolepou bitvu na Hradisku přichystala k výročí města Honorata. V místě, kde stával hrad Geiersberg, se utká dvě stě vojáků ze tří zemí v bitvě nazvané Švédové u kyšperských bran. Na to, kde a kdy se zrodila myšlenka, jsme se zeptali v polovině srpna šéfa souboru Honorata Petra Kubíčka.
• Proč zrovna Švédové u kyšperských bran?
Ptáte se, proč Švédové. No, možná to bude tím, že švédská vojska naším krajem několikrát táhla a budila hrůzu všude, za druhé se Honorata švédskému vojenství 17. století věnuje a za třetí to je známá veličina na scéně třicetileté války.
• Kdy se myšlenka na rekonstrukci historické bitvy zrodila?
Myšlenka uspořádat bitvu v Letohradě je už poměrně letitá záležitost. Letohrad je město kultury všeho druhu, ale městské slavnosti jsme začali dělat až my, s Balestrou. Je to program pro trochu jinou zájmovou skupinu. Takže myšlenka zůstala zachována i po mém odchodu z Balestry a založení Honoraty.
• Co příprava všechno obnáší?
Bitva není žádná legrace, pokud má zanechat v návštěvnících nějaký dlouhodobější zážitek. Důležité je vše. Velkou míru hraje výběr vhodného místa, aby diváci měli možnost vidět vše, co jim nabídneme, na druhou stranu musí být v bezpečí za jakýchkoliv podmínek. Prostor musí nabízet překvapivá zauzlení příběhu, nesmí být moc velký, aby tam bojující strany nevypadaly groteskně (potom je potřeba ho uměle roztříštit, např. falešným lesem, budovou, seníkem). Velice důležitý je příběh, který bitva nabízí. Ten musí být zřetelný a šermíři jej musí umět „prodat". Podporou jim musí být kvalitní nazvučení a mluvené slovo, případně pyroefekty.
• Bitva musí být náročná i finančně.
Na finance se snad ani neptejte. Sto tisíc u takovéto akce nejsou žádné peníze. Můžeme jen poděkovat městu Letohrad za podporu, kterou této akci věnoval, a také našim věrným i novým sponzorům. Bez nich by to opravdu nešlo.
• Kolik lidí se utká?
Bojujících bude na 200 ze tří zemí (Polsko, Slovensko, Česko). Důležitou složkou bývá jízda a tak věříme a doufáme, že náš patnáctihlavý jízdní oddíl odvede na bojišti špičkovou práci.