10.06.2014 10:55
Žamberk
Zpravodajství
události
Zobrazeno
2216x
|
Město Žamberk v sobotu ožilo velkou vzpomínkovou akcí Přísahali republice, která byla poctou paraskupině Barium a generálu Josefu Knopovi.
Touto akcí si Žamberk připomněl 70. výročí příchodu výsadku Barium s vysílačkou Marta a její činnost i na území města a také 105. výročí narození žamberského rodáka genmjr. Josefa Knopa. Ten byl velitelem 2. praporu 1. čs. samostatné brigády v SSSR, jehož průzkumníci jako první vstoupili dne 6. října 1944 u Dukelského průsmyku na naše území.
Slavnostní den začal dobovou hudbou a historickými vojenskými vozidly na Masarykově náměstí, následovaly pietní akty, které uctily památku obětí 2. světové války, generála Knopa a paraskupiny Barium. Hlavní program se následně uskutečnil na louce v areálu Pod Suticí, který ve 14 hodin zahájil dechový orchestr ZUŠ Petra Ebena Žamberk. Představilo se zde zhruba sedmdesát členů klubů vojenské historie z České i Slovenské republiky v dobových táborech, věnující se našemu vojsku ve Velké Británii a v SSSR. K vidění byla například polní ambulance a ošetřovny, pracoviště vojenské policie, polní pošta, polní kuchyně a bohatá sbírka zbraní, techniky, výzbroje a výstroje. Vše plně vybavené a připravené na představení se návštěvníkům. Nechyběly ani nejrůznější komentované ukázky, například výcvik, kompletní výbava parašutisty připraveného k vysazení do okupované vlasti nebo střelby z kanonů a těžkého kulometu Maxim.
Výjimečnou událostí bylo jistě i mimořádné radiové spojení pod vysílací značkou OL70BARIUM mezi Žamberkem a Anglií. Radioamatéři navázali i přímo na louce Pod Suticí spojení se stovkami míst po celém světě. Za zmínku jistě stojí Japonsko, Amerika, Mongolsko, Havajské ostrovy, Antarktida, ale také ústředí RAF (anglické královské letectvo).
Svou účastí akci poctila též Danielle Sian z anglického Salisbury, která se věnuje restaurování vojenské techniky z 1. a 2. světové války. Danielle je v Anglii zdravotní sestrou a nejen díky kontaktům s Kluby vojenské historie, konkrétně s Rotou Nazdar, velmi vážně zvažuje stěhování do ČR.
Kluby vojenské historie jsou nyní zvány do francouzského města Dunkirk v rámci 70. výročí vylodění v Normandii. Jistě tedy není třeba dodávat, že jsou u nás špičkou ve svém oboru. A za to, že se přijely podílet také na žamberské Přísahali republice, jim patří veliké poděkování. Stejně tak všem, kteří se zajištěním akce jakkoli pomáhali.
|