Profil autora:
vložil Orlický.net
autor fotografií ŘSD
hash tag vystavbasilnice
07.05.2024 09:10

Orlický.net

Zpravodajství
doprava

Zobrazeno 1000x
Premiér Petr Fiala společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou, ministrem zemědělství Markem Výborným a dalšími hosty zahájil v pondělí hodinu po poledni stavby dálničních úseků D35 Ostrov – Vysoké Mýto a D35 Ostrov – Vysoké Mýto, tunel Homole.
"Rozjíždíme výstavbu dalšího úseku dálnice D35, tentokrát spojujícího Ostrov s Vysokým Mýtem v Pardubickém kraji. Tento sedm kilometrů dlouhý úsek, zahrnující i stavbu tunelu Homole o délce 800 metrů, je dalším důležitým krokem k dostavbě základní dálniční sítě ČR. Důležitým prvkem této stavby je i tunel Homole, jehož výstavbu plánujeme novou rakouskou tunelovací metodou. Tato inovace nejenže urychlí proces, ale také zvýší efektivitu a bezpečnost práce. Celkové náklady na zmíněný úsek včetně tunelu představují 3,2 miliardy Kč. Díky spojení D35 a D11 vytvoříme alternativní trasu, která nejen odlehčí přetíženou D1, ale také zlepší dopravní situaci místních silnic," uvádí se ve vyjádření Ministerstva dopravy ČR.
Dálnice D35 je prioritou vlády Petra Fialy. Jde o stavbu národního i evropského významu, která uleví přetížené D1 i místním silnicím. Do konce letošního roku se z ní stane největší dálniční staveniště ve střední Evropě, jelikož práce budou probíhat na 64 kilometrech tohoto klíčového dopravního tahu.

Vláda říká: Máme jasný cíl propojit východní Čechy s Olomoucí do šesti let

Celkově, aktuálně pracujeme na realizaci 263,2 kilometrů nových dopravních staveb, z toho 205,4 km dálnic a 57,8 km silnic I. třídy. "Čím dříve bude hotová dálnice D35, tím dříve ulevíme přetížené dálnici D1! Je to výrazný posun ve výstavbě této klíčové páteřní komunikace, která spojuje východ a západ naší země, a kterou předpokládáme, že dokončíme do šesti let, a bude to výrazné zlepšení celkové dopravní prostupnosti České republiky," řekl premiér Fiala na síti X.
Příprava D35 za poslední roky výrazně zrychlila. Nyní vše směřuje k tomu, že bude hotová do šesti let, kdy propojí východní Čechy s Olomoucí. „Výstavbu této dálnice považuji za jeden z nejdůležitějších úkolů pro ŘSD. Intenzita dopravy ve východních Čechách je opravdu vysoká, města jsou přetížená tranzitní dopravou. Tím, že dálnice zatím není dokončená, trpí hlavně lidé v městech a obcích u silnice I/35. Díky dálnici se výrazně sníží dopravní zátěž ve městech a obcích,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Významný den pro Pardubický kraj

"Dálnice D35 je jednou z nejdůležitějších staveb, která se aktuálně realizuje nejen v Pardubickém kraji, ale v celé České republice. To, že se postupně blížíme k vytouženému cíli, to jest k realizaci dálnice až do Mohelnice, považuji za velmi důležité. Dálnice odkloní osobní a tranzitní dopravu ze silnice I/35 a z měst jako Vysoké Mýto či následně Litomyšl a usnadní život všem řidičům nejen ve východních Čechách,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který zmínil také stavbu přivaděčů k budované dálnici. „S panem ministrem Kupkou debatujeme o výstavbě dalších přivaděčů k dálnici. Na ně nám stát dal v roce 2017 celkem 2,7 miliardy korun, ale tato částka je nyní zcela nedostatečná. Došlo k razantnímu růstu cen materiálu i prací, takže se projekty výrazně prodražily oproti tehdejším předpokladům. Nyní v rámci naší společné iniciativy hledáme cestu, jak vše dokončit a já doufám, že se nám to podaří,“ řekl hejtman Netolický.
Trasa úseku Ostrov – Vysoké Mýto navazuje na předchozí úsek D35 Časy–Ostrov, po němž se jezdí od prosince 2022. Součástí bude šest mostů a čtyři ptačí zábrany. Napojení Vysokého Mýta je navržené jako součást dálničního úseku Vysoké Mýto – Džbánov, který ŘSD buduje od konce loňského roku.
Tunel Homole, na jehož výstavbu probíhalo samostatné výběrové řízení na zhotovitele stavby, se bude částečně hloubit, částečně razit. Pro ražbu použije zhotovitel takzvanou Novou rakouskou tunelovací metodu, kdy se nejedná o ražbu, ale o postupné odtěžování jednotlivých částí tunelu. ŘSD už takto stavělo tunel Panenská (se 2,1 kilometru nejdelší silniční tunel v ČR), Lochkovský tunel na Pražském okruhu i tunel Valík na D5. „Nerazí se celý profil tunelové trouby razícím zařízením v kuse, ale po částech. Díky tomu tak lze postupovat jednak rychleji, jednak využít horninu a její tlak jako nosný prvek zpevňující celou stavbu,“ popsal Radek Mátl.


Fotogalerie




Foto: ŘSD

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Ostrov
Statek zachvátily vysoké plameny. Jeden člověk nepřežil
Dálniční policisté zachránili zmateného srnce. Ten během odchytu probodnul ruku svým parožím jednomu z policistů
Dodávka po střetu s osobním autem se převrátila na bok
Noční požár stroje v kovoobráběcí dílně způsobil škodu za téměř dva miliony
Po čelní střetu skončila auta v příkopu, cestujícím se nic vážného nestalo
Stařičká tatra lehla na poli popelem
Za mladíkovu riskantní jízdu mohou úředníci dát jen pokutu, a to maximálně deset tisíc
Hledala ho rodina i policie. Prý je v Itálii
Za vypátrání syna nabízí rodina finanční odměnu
Pod srázem zahynul 36letý řidič, který neměl řidičák
Na silnici u Ostrova vyhasl další lidský život
Motokrosový závod v Ostrově


Poslední chybějící díl dálnice D35 by se měl začít stavět ještě tuto zimu
10.01.2025 | 09:41 * | Orlický.net

Kraj plánuje nasadit do hor bateriové vlaky
06.01.2025 | 09:36 | Orlický.net

Správa železnic zahájí elektrifikaci trati do kvasinské automobilky. Souběžně s přestavbou vznikne u Lipovky nákladové nádraží
29.12.2024 | 12:33 | Orlický.net

Dostali vánoční dárek. U ZUŠky mají nová parkovací místa
26.12.2024 | 08:53 | Česká Třebová

Začíná modernizace klíčové železniční křižovatky v České Třebové
20.12.2024 | 12:47 | Orlický.net

Pád stromu zablokoval železniční trať, osobní vlak do něho narazil. Obnovení provozu možná až v pondělí
15.12.2024 | 20:10 * | Orlický.net

Vstoupila v platnost změna jízdních řádů autobusové dopravy
15.12.2024 | 08:28 | Královéhradecký kraj

Konec výmolů u Borohrádku, silnice na pomezí krajů je opravená
14.12.2024 | 09:00 | Pardubický kraj

Vlaky do Náchoda a dál do Polska zrychlí. Vznikne Vysokovská spojka, trať do Skalice bude dvoukolejná
14.12.2024 | 07:14 | Orlický.net

Radost byla předčasná. Výstavba dálnice kolem Litomyšle se odkládá
13.12.2024 | 12:58 | Orlický.net

Památkově chráněný mostek už je opravený
09.12.2024 | 10:23 | Orlický.net

Kraj rozšiřuje železniční dopravu a zvyšuje komfort cestujících
06.12.2024 | 09:35 | Pardubický kraj

Šerlich bude i letos pod dohledem policie. Kvůli neukázněným a špatně parkujícím řidičům
06.12.2024 | 07:02 | Policie ČR

Na ražbu tunelu Homole bude dohlížet soška patronky horníků sv. Barborky
05.12.2024 | 09:37 | Orlický.net

Stržená trakce přerušila provoz na železničním koridoru. Provoz byl částečně obnoven až pozdě v noci
01.12.2024 | 19:28 * | Orlický.net



zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Řidič Peugeotu narazil do domu a zdemoloval přední část auta. U domu poškodil špaletu a rám okna
Řidič mercedesu se „poučil”: Poprvé nadýchal přes 2 promile a přiznal se, podruhé provedení dechové zkoušky odmítl
Děti z dětského domova se stěhují na sídliště. Kraj jim tam koupil tři byty
Před štědrovečerní půlnocí zněly ulicí vánoční koledy
Ústí nad Orlicí
Výstava historických fotek „U nás pod horami“. Zjistíte, jak v minulosti vypadalo Ústí nad Orlicí, Lanšperk, Potštejn nebo Litice
Ústí má opět nejlepší YouTube kanál
Poslechněte si lednový Orlickoústecký expres
Srazila se škodovka s fiatem. Jeden z řidičů si stěžoval na bolest po nárazu
Žamberk
Nejlepší filmy roku v Divišově divadle
Honza Nedvěd ml. & Příbuzní v Divišově divadle
Na ELECTRO & SWING PLES 2025 zbývají poslední vstupenky!
Jedno auto narazilo do druhého. Střet si vyžádal lehké zranění
Lanškroun
Na sídlišti vznikne na návrh občanů nové hřiště. Rozhodla o tom městská rada
Projektová dokumentace nové hasičské zbrojnice pro dobrovolné hasiče je dokončena
Město se rozloučí se starým rokem tichým ohňostrojem
Rozpočet na rok 2025: obnova koupaliště a zahájení výstavby sportovní haly
Nové Město nad Metují
Kraj plánuje postavit chráněné bydlení. Mělo by vzniknout v Novém Městě nad Metují
Srážka dvou aut na křižovatce "U Papežů" komplikovala ranní dopravu
Vyšetřování tragické dopravní nehody skončilo. Senior za volantem BMW srazil několik lidí
Nenaletěli jste podvodníkovi? Policie prošetřuje podvod s masážními poukázkami.
Dobruška
Nechtěl na vánoce do basy. Nenapravitelný recidivista stejně skončil za mřížemi
Rychlý zásah policistů přispěl k zachráně života
Rybovka se vrátila do Dobrušky
Usmrcený novorozenec nebyl jediný. Policisté našli u domu další mrtvolu dítěte
Letohrad
Radnice nabízí obyvatelům plastovou popelnici na popel. Lidé zpochybňují vhodnost materiálu nádoby
Nalaďte si lednový Letohradský expres
Závislý na drogách a na řízení BMW. A znovu skončil s autem v příkopu
Žhavý popel vysypal do plastové nádoby. Škoda na ohořelé pergole sto tisíc
Kostelec nad Orlicí
Střet dvou francouzských aut: Renault má nabořený bok, starému Pežotu upadla zadní náprava
Plameny řádily v kuchyni rodinného domu
Radnice zavádí door to door systém svozu plastů a papírů přímo od domů a ruší sběrná hnízda
IV. SETKÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ A POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Choceň
Studenti se připravují na nástrahy 21. století
Fabie zastavila v potoce, řidič nehodu nepřežil
17. listopad aneb 35 let poté
Člověk vstoupil do kolejiště před jedoucí nákladní vlak. Neměl šanci přežít
Týniště nad Orlicí
Uvěřil slibům on-line ženy. Na účtu mínus půl milionu
Plameny z hořících tújí poškodily osobní auto i jízdní kolo
TRADIČNÍ TÝNIŠŤSKÉ POSVÍCENÍ 2024
Osobák se srazil s cyklistkou a řidič z místa ujel. Když policie muže dopadla, byl značně opilý
Vamberk
Mladý řidič poslal BMW do příkopu, kde narazilo do pařezu. Na vině byla rychlost
Mladík za posledních několik měsíců ukradl kde co. Chytili ho až v sámošce a skončil ve vazbě
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Česká Skalice
Eliška Kaplicky jednala o spolupráci při propagaci vily Čerych, na jejímž pozadí se odehrává film Václava Havla Odcházení
Projíždějící osobák vyjel v zatáčce mimo vozovku. Tam narazil do stojícího auta
Vlak srazil muže, s vážnými zraněními ho vrtulník transportoval do fakultky
Balóny nad Rozkoší
Rokytnice v Orlických horách
Vánoční farmářské trhy v Rokytnici přinesou kouzelnou adventní atmosféru
Farmářské trhy v Rokytnici v Orlických horách přilákaly návštěvníky navzdory deštivému počasí
První farmářské trhy v Rokytnici v Orlických horách přilákaly davy návštěvníků
Na Stříbrném vrchu vyrostou dva bytové domy pro komunitní bydlení
Česká Třebová
Tři králové vybrali ve městě přes 311 tisíc korun
Dostali vánoční dárek. U ZUŠky mají nová parkovací místa
Začíná modernizace klíčové železniční křižovatky v České Třebové
Ceny vodného a stočného v roce 2025 vzrostou obyvatelům města o pět procent. Vodu přesto mají levnější než je republikový průměr
Opočno
Za betlémy do Opočna
Muzeum a galerie Orlických hor zve na vánoční výstavu betlémů. Hitem je vitráž
Od Skuherského k Domovu Rudolf – vychází kniha o opočenské nemocnici
Vánoce v roubence
Náchod
Areál nemocnice zkrášlí léčebná zahrada
Agresor obral dva lidi o mobil a airsoftovou pistoli. Byl obviněn z vydírání a loupeže
Chatu z větší části spolykaly plameny
Hasiči pomocí výškové techniky likvidovali požár pouliční lampy
Jablonné nad Orlicí
Parta Blbounů procvičila bránice diváků. Výtěžek jde na podporu Pampelišky
V průmyslovém objektu došlo k požáru zásobníku s pilinami. Nasadili kobru
Hejtman Netolický: Za mimořádnou událostí na železnici stojí selhání lidského faktoru
Pouhých 32 metrů. Taková vzdálenost dělila od sebe dva vlaky Leo Expresu, které jely po stejné koleji
Borohrádek
Seniory z domova důchodců čeká příjemná změna. Stavbaři zrekonstruují Zámeček
V lesích na pomezí krajů se srazily tři osobáky. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění
Požár zatavovací pece způsobil škodu 750 tisíc. Jeden zaměstnanec skončil v péči záchranářů
Řidič neudržel auto na silnici a narazil do stromu
Jaroměř
Pohotové děti si zapsali espézetku auta, jehož řidička blokovala jiná auta a dlouze troubila. Policisté tak řidičku rychle vypátrali
Během dvou dní zadrželi stejní strážníci dvě osoby v celostátním pátrání
Kapky deště přinesly řidičům nový obchvat. Přinesl zkrácení jízdy k dálnici o víc než deset minut
Zatěžovací zkoušky na estakádě na budoucím obchvatu Jaroměře byly úspěšné
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Kvůli záchraně seniora museli policisté využít násilného vstupu do obydlí
Na hokejovém derby zkolabovala fanynka
Přijďte na volejbal: Slavia Hradec hraje o důležité body!
Mrazivé ráno a motor audiny v plamenech
Vysoké Mýto
Na sídlišti proběhla rozsáhlá revitalizace vnitrobloků
Radnice investuje do úspor energií
V muzeu zavládl duch Vánoc
Z přestavby profituje muzeum, střední škola i město
Pardubice
Během týdne byl mladík třikrát přistižen bez řidičského oprávnění. Potřetí naboural a tak mu policisté auto zabavili
Pardubice zdolaly Sršně a udržely naději na skupinu A1
Basketbal, hudba a charita: Unikátní projekt Hrajeme spolu za Pardubice oslaví 11. ročník
Hokejové utkání ukončila tragická událost. V hledišti vyhasl lidský život
Litomyšl
Nedbalost při zatápění způsobila požár sklepa rodinného domu
Poslední chybějící díl dálnice D35 by se měl začít stavět ještě tuto zimu
Radost byla předčasná. Výstavba dálnice kolem Litomyšle se odkládá
Nehoda BMW a dvou škodovek: Tři zranění lidé, dvě kozy a bavorák na odpis
Solnice
Hasiči zasahovali u spadlých drátů vysokého napětí
Začal nový školní rok. Tisíce dětí se vrátily do lavic
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Orlické hory
Saně rohatých opět řádily na sjezdovce v Orlických horách
Nachumelilo. Jedno auto v potoce, druhé koly vzhůru v příkopu
Orlické hory znovu ožijí závody psích spřežení
Vzkaz špatně parkujícím řidičům: Za tři dny téměř tři desítky udělených pokut
Podorlicko
Kraj plánuje nasadit do hor bateriové vlaky
Zastavte se za betlémy
Vlaky do Náchoda a dál do Polska zrychlí. Vznikne Vysokovská spojka, trať do Skalice bude dvoukolejná
Ostrý předěl mezi kraji u Borohrádku bude minulostí. Dnes zahajují silničáři stavební práce
Rychnovsko
Silnice musela být uzavřena kvůli nehodě osobního automobilu. Škodovka narazila do stromu
Správa železnic zahájí elektrifikaci trati do kvasinské automobilky. Souběžně s přestavbou vznikne u Lipovky nákladové nádraží
Téměř devíti tisícům lidí z kohoutků teče voda přesahující zákonný limit množství dusičnanů. Vode není vhodná pro kojence
Pád stromu zablokoval železniční trať, osobní vlak do něho narazil. Obnovení provozu možná až v pondělí
Orlickoústecko
Během soboty potrápily řidiče zasněžené a kluzké silnice. Dvě auta skončila na střeše
Na zledovatělé silnici se srazily dva osobáky. Jeden skončil na střeše mimo vozovku
Na internetu chtěla prodat starší knížku za osmdesát korun. Finační operace ji málem stála 40 tisíc
150 litrů nafty vyteklo na vozovku. Hrozila kontaminace potoku
Náchodsko
Narozeninová oslava 25. narozenin se změnila na policejní zásah
Opilý a zdrogovaný muž na Silvestra fyzicky a posléze sexuálně napadl vlastní babičku upoutanou na invalidní vozík
V říjnu na svobodu, v prosinci zpět za mříže. Před policisty se schovával pod postelí
Renault skončil za zatáčkou na kraji pole, řidič byl zraněný