06.04.2025 17:58
Orlický.net
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
615x
|
Hlavní sezóna na státních hradech, zámcích a dalších památkách ve správě Národního památkového ústavu začala v sobotu 5. dubna. Návštěvníky čekají nové prohlídkové okruhy, tematické akce a už od poloviny dubna památky ožijí velikonočními zvyky, jarmarky a chybět nebude pečení tradičních svátečních pokrmů.
Sezona 2025 na památkách NPÚ bude prodloužena přes podzimní prázdniny a potrvá až do neděle 2. listopadu. Ceny vstupenek se plošně nemění. Vstupné zůstává stejné jako v loňském roce. Děti do 6 let mají i nadále na všechny památky NPÚ vstup zdarma, děti od 6 do 18 let mají slevu 70 % oproti základnímu vstupnému. Senioři a mladí do 26 let mají slevu 20 %.
Památky nabídnou speciální prohlídky, ať už úzce tematicky zaměřené nebo časově upravené. Státní hrad Trosky připravuje na červenec a srpen speciální prohlídky pro fanoušky hry Kingdom Come. Státní zámek Slatiňany, který má od jara plně funkční zámeckou kuchyni, během hlavní sezony přivítá návštěvníky na přednáškách i prohlídkách zaměřených na gastronomii.
Rok italské šlechty
Projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů letos představí odkaz, který v českých zemích zanechali členové významných rodů Collalto, Colloredo a Piccolomini. Hlavními objekty budou státní zámky Uherčice, Opočno a Náchod. Do Roku italské šlechty se zapojí i další památky, a to tematickými prohlídkami, výstavami, koncerty. Program připravují i odborná pracoviště NPÚ a další organizace.
Zástupci výše jmenovaných rodů již od středověku působili v říši i ve službách Habsburků většinou jako diplomaté nebo vojáci. První majetky na našem území však získali až během třicetileté války.
Collaltové
Rambaldo XIII. Collalto (1579–1630) byl jako významný diplomat a voják povýšen do stavu říšských hrabat. U nás zakoupil řadu panství především Brtnici, Rudolec a Černou. V druhé polovině 18. století získal rod ještě Uherčice, Písečnou, Slavětín a Okříšky. Collaltové patřili mezi deset největších vlastníků půdy na Moravě. Hlavním sídlem moravské větve rodu se stala Brtnice, jako letní sídlo byl využíván zámek v Uherčicích. Další zámky v Kněžicích, Jestřebí, Černé, Rudolci a Písečné sloužily ke krátkodobým pobytům a jako sídla správy jednotlivých panství. Collaltové patřili v 18. a 19. století k významným diplomatům, členům císařského dvora a mecenášům umění s právem užívat titul kníže.
Colloredové
Rudolf z Colloredo-Waldsee (1585–1657) generál a polní maršál císařské armády a jeho bratr Jeroným (1528–1638) získali za své vojenské úspěchy v císařských službách v roce 1635 panství Opočno. Postupně k němu přidali další statky jako Dymokury, Smidary, Dolní Počernice, Tloskov, Petrovice, Dobříš, Obořiště, Nepomuk, Zelenou Horu aj. V roce 1723 byl Colloredům udělen dědičný úřad nejvyššího zemského stolníka Českého království a později i knížecí titul. V roce 1938 se členové rodu připojili k Národnostnímu prohlášení české šlechty, a proto se na ně nevztahovaly Benešovy dekrety a po roce 1989 jim byla navrácena část majetku. Jejich současným hlavním sídlem u nás je zámek Dobříš, NPÚ spravuje původní hlavní sídlo rodu zámek Opočno.
Piccolominiové
Octavio Piccolomini (1599–1656) generál a polní maršál císařské armády je znám jako jeden z vykonavatelů vraždy Albrechta z Valdštejna v Chebu (1634). Za tuto věrnost císaři byl odměněn významným náchodským panstvím na severovýchodě Čech. Náchodský zámek se stal hlavním sídlem rodu v Čechách. Kníže Lorenzo Piccolomini si pak na začátku 18. století nechal postavit lovecký zámeček Ratibořice, který byl později využíván jako vdovské sídlo. V roce 1783 tato rodová linie vymřela po meči a majetek přešel na rod Desfours.
|