Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií facebook
hash tag rekonstrukcesilnice
14.12.2023 10:26

(rup)

Zpravodajství
doprava

Zobrazeno 2700x
Rekonstrukce silnice z Deštného v Orlických horách na Šerlich nebyla dobře naprojektována. Královéhradecký kraj musel těsně před otevřením komunikaci nechat upravit. Úpravy za necelé dva miliony pomohly. Kraj navíc chce silnici v chráněné krajinné oblasti udržovat chemicky. Jenže to se nelíbí místním lidem, sepsali proti solení petici.
"Tento týden má Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) rozhodovat o udělení výjimky solení této silnice. Místní a chalupáři jsou touto informací zděšeni, naprostá většina si solení nepřeje a dokonce sepsali proti tomu petici," napsal do redakce on-line deníku Orlický.net Antonín Randa.
Autor petice proti solení silnice z Deštného na Šerlich je majitel chaty Luna Miroslav Vlastník, který žije v Orlickém Záhoří se svou rodinou. "Máme to tu rádi a solení silnice přírodě rozhodně uškodí. Navíc jsem přesvědčen, že solením nedojde k zlepšení sjízdnosti. Jde o horskou silnici, která vede přes hřeben hor. Že je pokrytá vrstvou ujetého sněhu je na horách normální. Za celou dobu, co tu žijeme, se mi nestalo, že bych přes Šerlich neprojel. Jezdím přitom běžným autem s náhonem na pření nápravu," říká Vlastník.
Petenti žádají neschválení výjimky ze zákazu solení na území chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Místní ze Záhoří považují chemické udržování vozovky za nesmysl. Podle nich jen uškodí přírodě a situaci na silnici nevyřeší. "My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby nebylo uděleno povolení solit vozovku silnice II/311 v úseku Deštné v Orlických Horách – Šerlich, která se nachází v CHKO Orlické hory. Jedná se o hřebenové partie chráněné krajinné oblasti, které by měly podléhat nejpřísnější ochraně. Solení komunikací škodí volně žijícím živočichům, rostlinám, půdě a spodním vodám a majetku. V důsledku extrémních klimatických podmínek (množství sněhu, nízké teploty, silný vítr) se solením zhorší sjízdnost komunikace a zvýší riziko dopravních nehod. Běžná posypová je efektivně účinná pouze do -7 °C a na nízké vrstvy sněhu," píše se v petici.
"Nejprve vytvoří projekt, který kvůli ochraně přírody nepovolí rozšíření silnice ani o centimetr a pak začnou jednat o tom, že jí každou zimu budou zasypávat solí? Vždyť to je úplný Kocourkov!" zlobil se jeden z chalupářů, který si šel do obchodu, kde byla umístěna petice, koupit čerstvé pečivo a nemohl uvěřit, že se udělení výjimky solení v chráněném území projednává.
"SÚS podalo žádost o výjimku, protože v CHKO se dle zákona solit nesmí. Pod silnicí roste chráněná lilie zlatohlávek, ale CHKO to moc jako důležité nebere v potaz. Existují studie, jejimž výsledkem je, že sůl ovlivňuje okolí minimálně, současně se provádí měření v okolí silnice do Deštného, kde výjimka aktuálně je. Zadavatelem měření a studie je SÚS, což mluví za vše. Toď fakta. Za mě nepochopitelné, jak se lehce výjimky získávají," komentoval v debatě na sociální síti Jirka Trautenberk. "AOPK ČR ve svých výjimkách požaduje, aby bylo prováděno pravidelné sledování vlivů (monitoring) zimní údržby silnic solením na okolní přírodu. Dlouhobobě tento monitoring provádí firma Evernia," uvedla na dotaz on-line deníku Orlický.net mluvčí AOPK ČR Karolína Šůlová.
Auto petice Miroslav Vlastník petici odeslal v pondělí do datové schránky. "Petice s 280 podpisy byla v pondělí odeslána na AOPK Východní Čechy," uvedl pro on-line deník Orlický.net Vlastník.

Kraj zatím silnici pluhuje a kryje kamenivem, solení by prý pomohlo

"S ohledem na chráněnou krajinnou oblast, jíž předmětná silnice prochází, byl v zadání projektu na její rekonstrukci zohledněn požadavek CHKO Orlické hory na minimalizaci zásahu do přírodního prostředí sousedních pozemků a okolí vodního toku z důvodu výskytu chráněných rostlin. A tedy i minimalizaci případných nových záborů," vysvětluje Královéhradecký kraj důvod, proč byla silnice zrekonstruována nevhodným způsobem.
"Samotná realizace byla provedena podle projektové dokumentace, která byla zadána v roce 2016 s následnou aktualizací mostního objektu (SO 201). Dále se řešila aktualizace vlastností asfaltových vrstev s ohledem na životní prostředí a novou vyhlášku, a také rozsah oprav a sanací konstrukce vozovky včetně úpravy soupisu prací a rozpočtu. K projektové dokumentaci jsou doloženy kompletní stanoviska všech dotčených orgánů a jednotlivých správců inženýrských sítí. Projekt má pravomocné stavební povolení," upřesňuje kraj ve svém prohlášení.
Na začátku prosince silnici zasypal sníh a došlo k několika kolizím - především větších vozidel. Aktuálně se na tomto úseku používá inertní materiál. "Ten by se v budoucnu mohl kombinovat právě se solí, a tím ještě více zlepšit sjízdnost vozovky. Z pohledu zimní údržby probíhá v současné době jednání s CHKO Orlické hory o možnosti solit vozovku na této trase," uvádí se v prohlášení. Vozovku má ve své správě Údržba silnic Královéhradeckého kraje - cestmistrovství Rokytnice v Orlických horách, což je na druhé straně Orlických hor. Zeptali jsme se, jak bude probíhat údržba této silnice.Připomínky ke správnímu řízení už jen do zítra, pátku 15. prosince. Odeslaná petice zřejmě nebede mít na řízení vliv

Jak už bylo napsáno, v této době probíhá správní řízení o udělení výjimky ze zákazu dle zákona o ochraně přírody a krajiny, dle kterého je v základních ochranných podmínek chráněné krajinné oblasti (CHKO) na celém území zakázáno provádět chemický posyp cest.
"Standardně se posuzují veřejné zájmy, vychází se odborných podkladů. Správní řízení vede AOPK ČR. Konkrétně v případu silnice z Deštného vedoucí na Šerlich v CHKO Orlické hory dochází k významným problémům bezpečnosti silničního provozu, proto KÚ Královéhradeckého kraje zažádál o udělení výjimky ze zákazu chemického posypu cest. Nyní zde AOPK ČR vede správní řízení o udělení dané výjimky," Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí. "Aktuálně běží lhůta k vyjádření účastníků řízení. S ohledem na skutečnost, že správní řízení v této věci stále probíhá, sdělujeme, že výsledek tohoto řízení nelze předjímat. Podle našich velmi hrubých odhadů by k vydání stanoviska mohlo dojít před Vánoci," dodala Pospíšilová.
Podaná petice podle dostupných informací nebude zahrnuta do správního řízení. Požádali jsme AOPK ČR o vyjádření, kdo všechno je účastníkem správního řízení. "Účastníkem řízení je žadatel, dotčená obec, na jejímž území činnost probíhá, a případně spolky, které se do řízení přihlásí. V tomto případě je lhůta k vyjádření do pátku 15.12.2023," odpověděla tisková mluvčí Karolína Šůlová.
Zajímali jsme se také, jak bylo s peticí naloženo. "Petici AOPK ČR, Správa CHKO Orlické hory obržela datovou schránkou v pondělí 11.12., odpověď se připravuje, zakonná lhůta je 30 dnů," upřesnila Šůlová.
Z výše uvedeného vyplývá, že správní řízení vede AOPK ČR, kdežto peticí se bude zabývat správa CHKO. Tedy petenti nejsou účastníky řízení. Úsek silnice, kde je požadována výjimka, leží navíc v katastrálním území obce Deštné v Orlických horách a nikoliv Orlického Záhoří.


Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Orlické hory
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Silnice na Šerlich se zatím solit nebude. Ochranáři požadují udržovat sjízdnost za použití inertního posypu
Linkové autobusové spoje budou jezdit přes hřeben. Nahradí zrušenou kyvadlovou dopravu na Šerlich
Odstartovala zimní sezóna na Šerlichu. Policie vyzývá k dodržování dopravního značení
Evropská unie přispěje na rekonstrukci tvrze Bouda
Na hřebenu Orlických hor je rušno, pokračuje rekonstrukce silnice na Šerlich
Dobrovolní hasiči před letními prázdninami uklidili hřebenovku
Kontrolně preventivní akce v polském příhraničí
Při západu slunce se ztratil autistický chlapec. Našli ho nedaleko Velké Deštné
Na silnici na Šerlich začne rekonstrukce za 80 milionů korun. Objízdná trasa je dlouhá přes 60 kilometrů
Kraj připravuje obnovu zábradlí tvrzi Bouda pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků
Silnice přes Šerlich stále uzavřená. Kvůli popadaným stromům
Nasněžilo! Šediváčkův long se od úterý pojede
Lyžařská sezona v Orlických horách začala, otevřena jsou zatím jen dvě střediska
Na Šerlich budou v zimě posíleny autobusové linky. Mají zabránit zahlcení tamního parkoviště
Rozvoj tvrze Bouda pokračuje, a to i díky přeshraniční spolupráci
Poblíž Zemské brány se v zatáčce nevešel cyklobus s protijedoucím autem. Osobák zůstal zaklíněný mezi svodidly a autobusem
Jak je to s houbařením v CHKO Orlické hory? Hrozí sankce motoristům
Plánujete adrenalinový sjezd na kolech či koloběžkách? Mějte se na pozoru
Srazily se dva osobáky. Jedoucí vůz měl narazit do stojícího
Jezdíte na Šerlich? A zkracujete si cestu od parkoviště k Masarykově chatě po modré turistické značce?
Zaměstnanci ze závodu v Kvasinách opět vyrazí uklízet Česko. Zamíří na Šerlich
Na tvrzi Bouda začala nová turistická sezona
Na horách likvidovali hasiči dvě nehody osobních aut
Hasiči měli ruce plné práce s vyprošťováním zapadlých autobusů a sypače
Na úzké silnici zapadl autobus. Vyprostil ho traktor hasičů
Obrazem: Zítra má opět začít chumelit. Hřebeny budou mít krásnou bílou čepici


Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
17.05.2024 | 09:25 | Pardubický kraj

Kraj plánuje více používat recyklát při opravách silnic
16.05.2024 | 09:18 | Pardubický kraj

Premiér Fiala zahájil stavby dálničních úseků D35 Ostrov-Vysoké Mýto a D35 Ostrov-Vysoké Mýto, tunel Homole
07.05.2024 | 09:10 | Orlický.net

Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
06.05.2024 | 10:22 | Orlický.net

Na průtahu městem startuje měření rychlosti
04.05.2024 | 09:20 | Ústí nad Orlicí

Po nové lávce přes vlakové nádraží budou lidé chodit až na Duklu. Prý už brzy
03.05.2024 | 10:49 | Orlický.net

Po cyklostezce se mohou nyní pohybovat už také inlajnisté a maminky s kočárky
27.04.2024 | 17:20 * | Kostelec nad Orlicí

V sobotu vyjedou vybrané autobusové a vlakové turistické linky
26.04.2024 | 13:57 | Královéhradecký kraj

Dnes proběhne policejní Speedmaraton. Víme, v kolik a kde všude mohou policité měřit rychlost
19.04.2024 | 06:30 | Orlický.net

Výstavba křižovatky Mileta je v plném proudu
18.04.2024 | 10:28 | Orlický.net

Archeologové při opravě silnice objevili torzo historické krajské brány
17.04.2024 | 14:08 | ČRo

ŘSD předalo stavbařům staveniště stavby. Na hlavním tahu dojde k obnově asfaltového krytu
17.04.2024 | 10:22 | Orlický.net

Silnice pod padající skálou je od včerejška opět otevřena. Zabezpečovat se bude dál
16.04.2024 | 10:48 | Pardubický kraj

Cyklookruh kolem Rozkoše: Stavbaři budují další část
13.04.2024 | 10:16 * | Orlický.net

Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
11.04.2024 | 10:23 | Letohradzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Ústí nad Orlicí
Video: Přes město se přehnala silná bouře s krupobitím. Voda zaplavila obvyklá místa
Obrazem: Majáles gymnázia lákal na Kociánku
Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
Laureátkou Kociánky se stala francouzká houslistka Lavorgna
Žamberk
Gustav Husák rozdával párky a pivo v Divišově divadle
Zážitková exkurze k vodě: Výlet do světa živočichů a rostlin kolem Divoké Orlice
Květnová představení v Divišově divadle
Děti z Anima zahrály Čertovskou pohádku v Divišově divadle
Lanškroun
Rada města spouští přípravy projektu krytého koupání
Čarodějnické" TECHNOhrátky odpočítaly 18 000. jubilantku a poradily, jak na pleť, účesy i lžíci na boty
Město připravuje stavbu sportovní haly. Mohly by ji využívat i krajské střední školy
Krvavé rány a strach v očích. Útulek přijal šest psů z nezvládnutého chovu
Nové Město nad Metují
Brány města dokořán ve znamení slunečného počasí
Archeologové při opravě silnice objevili torzo historické krajské brány
Dramatický obrat: Kohouti z České Třebové otočili zápas v posledních minutách
Příjezd na historické náměstí bude uzavřen. Čeká ho rekonstrukce
Dobruška
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Vlastnil auto jen jeden den, zběsile ujížděl před policisty, auto zastavil o strom
Řidič se před jízdou posilnil rumem, od nehody odešel
Město shání peníze na opravu krytého plaveckého bazénu. Ten je starý přes 40 let
Letohrad
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
U autoservisu shořelo osobní auto
Kostelec nad Orlicí
Víc než dvě promile v žíle u řidiče oktávky normou?
Půlnoční jízda osobáku skončila koly vzhůru
Po cyklostezce se mohou nyní pohybovat už také inlajnisté a maminky s kočárky
PŘEDNÁŠKA O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
ČARODĚJNICE V TÝNIŠTI NAD ORLICÍ JIŽ POPATNÁCTÉ
Ztratil se senior ve špatném zdravotním stavu. Muže se podařilo nalézen do dvou hodin od nahlášení
Renault se čelně srazil s bavorákem. Prý za to může ranní slunce
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Sezóna morotkářům pomalu, ale jistě začíná
Rokytnice v Orlických horách
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Po vzájemném konfliktu jeden muž napadl druhého. Útočníkovi hrozí deset let
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Rokytničtí hasiči bojují o titul Dobrovolní hasiči roku 2023
Česká Třebová
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Náhlý konec slavné éry: Jak mistři HC Kohouti Česká Třebová opouštějí hokejovou scénu
Majálesové veselí ovládlo ulice města
Opočno
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Náchod
Šestice lidí z podvodného ukrajinského callcentra skončila v české vazbě
Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
Spolkový dům se otevřel veřejnosti
Projekt nových trailů má zelenou. Trať bude dlouhá několik kilometrů
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Řepa pod mostem, tahač nebezpečně nakloněný a návěs nabodnutý na zábradlí
Dvanáct jednotek ze širokého okolí likvidovalo celé odpoledne požár štěpky
Jaroměř
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Královéhradecký kraj nabízí pomoc uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol
Video: Opilý řidič po zastavení na parkovišti začal utíkat před policisty. Marně
Mají nové Oranžové hřiště. Dominuje mu ale modrá a zelená barva
Za požárem tújí stála zřejmě jiskra ze sekačky
Vysoké Mýto
Na náměstí slavili Den Země
Na chodníku došlo ke kolizi jízdního kola a kočárku s dítětem. Cyklista raději ujel
Před konferencí s tématem dopravy se předávaly ceny za obnovu památek
Auto bez řidiče opustilo parkoviště. Naštěstí se zastavilo o nedaleký dům
Pardubice
Kraj plánuje více používat recyklát při opravách silnic
V odpolední dopravní špičce přeskočila se superbem vyvýšený ostrůvek a nabořila další auto. Řidička nadýchala 2,98 promile
Muž oblečený v mikině s písmenem "Z" může dál chodit po městě. Nejednalo se o trestný čin
Budil dojem úspěšného investora. Z lidí vylákal téměř 52 milionů korun
Litomyšl
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Bedříšek slaví 200. narozeniny, má svoji eurobankovku
V domku hořelo pod střechou
Solnice
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Podél silnice vyrostou další průmyslové haly. Investor hledá najemce
Orlické hory
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Podorlicko
V Rychnově hasiči ukáží speciální klecový polygon, lhotečtí a bohuslavičtí dostanou novou cisternu
Rodiče už vědí, zda se jejich děti dostaly na vybranou střední školu
Na východ Čech dorazila polární záře. Byla vidět pouhým okem
Během svátečního dne dvě auta skončila mimo vozovku mezi stromy. Jedno z nich nemělo řidiče a ani registrační značky
Rychnovsko
Po dvou dnech od nalezení policisté opět pátrají po pohřešovaném chlapci
Z obývacího pokoje ukradl flobertku. Z obavy, že by mu majitel mohl něco udělat
Škodovka se střetla s kamionem. Řidiče osobáku museli hasiči vyprostit
Během odpoledne dvě nehody s nárazem do sloupu
Orlickoústecko
Koupání Fábie v potoce nebylo dobrovolné
Mazda skončila koly vzhůru. Řidička putovala do nemocnice, dítě vyvázlo bez zranění
Lodního inženýra se ženě zachtělo. Ten z ní vylákal přes čtvrt milionu korun
Hořel mladý les
Náchodsko
Žena řídila pod vlivem drog
Nehoda kamionu: Nová SUVčka vyskladnil do příkopu
Chtěli si jen přivydělat. Jenže i nevědomá legalizace výnosů z trestné činnosti je trestná
Podvod na seznamce: Láska procházela bankovním účtem