26.06.2015 09:02
Žamberk
Zpravodajství
kultura
Zobrazeno
4409x
|
Letošní již XV. ročník Svátků dřeva v Žamberku na téma Dřevo a děti představí především výrobce hraček a loutek.
K již tradičním účastníkům patří Vladimír Marek, výrobce dřevěných hraček z Dlouhoňovic. Mnozí si z dětství pamatují poskakujícího datla nebo hračky na kolečkách, které se tahají za provázek a při tom třeba cinkají – Markovi je vylepšili o pohyb krků např. v sérii třech žiraf, pejsků či jiných zvířátek. „Rádi jsme přijali možnost vystavovat v Žamberku naše hračky. Lákají děti nejen svou barevností, ale dodáváme je i v přírodním provedení," říká Vladimír Marek.
Ze Vsetína přijede do Žamberka Jaroslav Čeleda, který v dnešní době plastových hraček nabízí ekologicky čisté hračky. Jejich autor se svěřil, že byl malým klukem, který si rád hrával s hračkami a občas snil i o tom, jaké to je hračky navrhovat a vyrábět. V roce 2005 s otcem založili společně firmu, která splnila dávné dětské sny, začali navrhovat a vyrábět vlastní dřevěné hračky. Jsou skutečnými napodobeninami reálných dopravních a stavebních prostředků.
Jsou pohyblivé a fungují jako skutečné stroje ve zmenšené podobě. „Naše výrobky jsou z kvalitního bukového dřeva, které jsou doplněny o prvky z dubu a jasanu. Hračky dodáváme ve dvou provedeních, a to zkompletované, anebo jako stavebnice, které slouží ke cvičení zručnosti a trpělivosti každého jedince a rozvíjejí kreativitu dětí," sděluje nadšeně Jaroslav Čeleda. Na Svátcích dřeva kromě prodeje výrobků připraví i velkou hernu, kde budou k dispozici kostky, dřevěné lego, puzzle, tangramy a hlavolamy.
Hanka Čížková bydlí v jižních Čechách a jak se svěřila, nikdy tak daleko od domova loutky nevystavovala a nepředváděla. V Žamberku ji přivítají poprvé. Je to loutkářka tělem i duší. Loutky si sama vyrábí a zhotovuje je i pro další zájemce, dokonce je učí, jak to udělat, aby si loutky dovedli vyrobit sami. Pro malé je to náročná zábava, velcí jsou naopak hodně ostýchaví, ale výsledek stojí rozhodně za to! V Žamberku představí kolekci loutek pro malé, větší, ale i dospělé vodiče – loutkáře, zájemci si budou moci loutku vypůjčit a sami zkusit vodit. Sama bude návštěvníkům Svátků dřeva předvádět v sobotu a v neděli výrobu loutky.
S výrobou a kompletací loutky se pochlubí i Miloš Kohlíček z Prahy. V Žamberku již vystavoval, je to všestranný řezbář, který se dokáže přizpůsobit rozdílným tématům Svátků dřeva. Je velice skromný a tichý, ale voňavé dřevo pod jeho rukama dělá doslova zázraky. A další loutku se rozhodla v rámci akce vyrobit i Veronika Dostálová, kterou též už návštěvníci Svátků dřeva znají z předchozích let.
A protože loutek není nikdy dost, je třeba připomenout Martina Petra, řezbáře, který se dokonce vyučil původně truhlářem v učilišti na žamberském zámku. Má za sebou množství výstav, své překrásné velké loutky vystavoval v Žamberku již několikrát. Kromě toho zhotovuje i monumentální plastiky, které zdobí zahrady a městské exteriéry či památkové objekty v našem kraji, oblíbení jsou jeho vodníci a hastrmani, zvířátka – letos přiveze do Žamberka sloní skluzavku – a nebo lavičky. V letošním roce je jedním ze tří řezbářů, kteří na náměstí v Žamberku v rámci sympozia zhotoví lavičku pro děti do mateřské školy v Žamberku.
S krásnými loutkami z lipového dřeva (na snímku), jejichž autorem je Josef Kudrna, zahraje dvě pohádky na nádvoří zámku v sobotu Pavlína Kudrnová, principálka Loutkového divadla Kozlík z Holic. V sobotu dopoledne to bude pohádka s názvem Jak šel Kozlík do světa. Další pohádka, odpolední, bude o nezbedném malém čertíkovi Luciáškovi.
Malá loutková divadla a různé loutky, které ještě na zámku návštěvníci uvidí, vyrobil před lety pro své děti a vnoučata Vlastimil Ledr a Milena Matyášová. Ta je umělkyní také ve výrobě dřevěných šperků pro malé i velké parádnice. A taky se na zámku zabydlí dřevěný drak. S Lenkou Tapušíkovou z Třešňovce se návštěvníci vydají za loutkami, bubáčky, strašidýlky a dalšími pohádkovými bytostmi. Kouzelné postavičky je zavedou do světa tajemných skřítků, kteří v Orlických horách hlídali dříve zřejmě své poklady. A to není zdaleka vše, na Svátcích dřeva každý objeví něco zajímavého.
|