21.08.2024 07:21
Pardubický kraj
Zpravodajství
zajímavosti
Zobrazeno
601x
|
Nízkopříjmové domácnosti v Pardubickém kraji si mohou už jen do konce srpna podat žádost do 2. výzvy kotlíkových dotací. Je to poslední možnost získat dotaci na výměnu starého neekologického kotle.
Příjem elektronických žádostí bude definitivně ukončen 31. srpna ve 24 hodin. Následně 1. září 2024 vstoupí v platnost zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Pardubický kraj má připravenu částku 77 milionů korun. Větší část finančních prostředků letošní výzvy je již rozdělena, ale stále jich ještě zbývá dostatek pro zájemce, kteří se rozhodují na poslední chvíli. Doposud schválila Rada Pardubického kraje k realizaci 221 projektů s požadovanou částkou dotace 32 milionů korun. K dnešnímu dni vyplatil Pardubický kraj 6.498 žadatelům kotlíkovou dotaci v celkové výši necelých 728 milionů korun. Všichni úspěšní žadatelé obdrželi dopis s vyrozuměním o schválení dotace a s pokyny k podpisu smlouvy.
Kdo může být žadatelem
Žadatelem o dotaci může být pouze osoba, která je vlastníkem nebo spoluvlastníkem rodinného domu, bytové jednotky v bytovém domě, nebo trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci v Pardubickém kraji, v nichž jako hlavní zdroj vytápění slouží kotel na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňující emisní třídu 3 a vyšší.
Za nízkopříjmovou domácnost je pro účely kotlíkové dotace považována domácnost, kterou tvoří kromě žadatele i další osoby, které mají trvalý pobyt v dotčené nemovitosti, a dále ostatní osoby, které s žadatelem trvale bydlí. Všichni členové takové domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o kotlíkovou dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně nebo se jedná o domácnosti, v nichž žadatel (nebo některý z členů jeho domácnosti) v období od 1. 1. 2022 do doby podání žádosti o kotlíkovou dotaci pobíral příspěvek na bydlení (není nutné, aby příspěvek pobíral po celou dobu).
Jak zažádat
Žádosti o podporu se předkládají prostřednictvím webové aplikace dostupné na webu Pardubický kraj - Kotlíkové dotace (pardubickykraj.cz) s následným doručením vytištěné a podepsané žádosti včetně příloh na Krajský úřad Pardubického kraje. Zájemci zde také najdou kontakty na pracovníky, kteří jim s podáním žádosti poradí.
Celková dotace činí 95 % z celkových způsobilých výdajů s následujícími limity pro daný typ nového zdroje tepla:
• kotel na biomasu s ručním přikládáním včetně akumulační nádrže max. 130 tisíc korun
• kotel na biomasu s automatickým přikládáním maximálně 130 tisíc korun
• tepelné čerpadlo maximálně 180 tisíc korun
Pořízení nového plynového kondenzačního kotle a kotle umožňujícího spalovat uhlí není podporováno. Vlastníci a spoluvlastníci nemovitostí, kteří nespadají mezi domácnosti s nižšími příjmy, mohou využít dotaci z Nové zelené úsporám.
|