07.11.2024 08:20
Česká Třebová
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
1117x
|
Během měsíce října bylo možné za lešením u budovy Základní umělecká škola v ulici Kozlovská sledovat nově vznikající umělecké dílo. Skupina pod vedením Denisy Váňové a Markéty Doležalové svůj výtvor zdárně dokončila a v sobotu 2. listopadu tak mohl proběhnout slavnostní křest.
„Chci moc poděkovat Denise i Markétě za nápad a preciznost při realizaci. Věřím, že to není poslední projekt, který společně ve veřejném prostoru vytvoříme,“ uvedla při této příležitosti místostarostka Petra Válková.
Vše začalo jako klauzurní práce Denisy Váňové na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni, kde se zabývala grafickým projevem ve veřejném prostoru. Pod vedením prof. Mikoláše Axmanna se v okrajové části jejího projektu začala zabývat i dětskými návrhy. S myšlenkou zapojit děti do estetiky veřejného prostoru oslovila Denisa Markétu Doležalovou, která tehdy čerstvě začala učit na Základní umělecké škole v České Třebové. Ta s Denisou sdílela nadšení z projektu, a tak vznikla spolupráce při tvorbě i nové přátelství.
"Nejdříve jsem se začala ohlížet po opuštěných prostorech, kde by se malba mohla realizovat. Držela jsem se České Třebové, protože odtud pocházím a vnímám projekt jako něco, co konkrétně v našem městě chybí. Jako objekt svého zájmu jsem si vybrala stěnu bývalého letního kina v ulici Boženy Němcové nedaleko parku Javorka. Přišlo mi škoda, že místo už dlouhou dobu nikdo nevyužívá a pomalu chátrá," řekla Denisa Váňová.
Děti ze ZUŠ měly za úkol nakreslit obrázky na vybraná témata. Po nějaké době, když už vzniklo dostatečné množství výtvorů, se Denisa s Markétou rozhodly uspořádat výstavu.
"Výstavu jsme uspořádaly proto, aby se projekt dostal do povědomí co nejvíce lidí s nadějí, že by se třeba mohla malba v budoucnu v našem městě opravdu realizovat," vysvětlily autorky.
Na výstavě byly k vidění samostatné i kolektivní práce dětí, rozmanité obrázky tvořené různými technikami a vizualizace výtvarných děl přímo na zdi tvořené digitální koláží. Na výstavě také byla k dispozici anketa k vyplnění, aby organizátorky zjistily, zda lidé mají o tento či nějaký další budoucí projekt týkající se umění ve veřejném prostoru zájem. Anketních lístků se vyplnilo zhruba 80 s pozitivními reakcemi.
"Na výstavu přišel Petr Šmíd, který je členem kulturní komise v České Třebové a projekt se mu zalíbil natolik, že nám nabídl návrh prezentovat na příštím zasedání komise. Díky tomu se nápad s dětskými návrhy dostal až k místostarostce Petře Válkové, která se zasadila o jeho realizování. Stěna letního kina však nebyla k realizaci vhodná, a proto městský architekt Štěpán Eliáš navrhl pro malbu štítovou zeď budovy ZUŠ v Kozlovské ulici, která se shodou okolností zrovna měla zateplovat. To nám přišlo jako dobrý nápad a pro tuto zeď jsme vybraly černobílou kresbu fantastických zvířat," dodaly autorky.
V anketě dostaly nejvíce hlasů dva návrhy. "Jeden barevný a jeden černobílý. Barevný návrh by byl vhodnější pro zeď bývalého letního kina, protože tento prostor působí poměrně depresivně a potřeboval by rozzářit. Oproti tomu černobílý návrh lépe zapadal do prostředí v okolí ZUŠ v Kozlovské ulici, nejen barevně ale i kompozičně. Zvolily jsme motiv, který je podle nás decentnější v souvislosti s okolní zástavbou," upřesnily autorky.
Když byla realizace i místo vzniku odsouhlaseno, postavilo se lešení a organizátorky mohly začít malbu uskutečňovat. "Děti měly za úkol uplatnit svou kreativitu a vytvořit fantastické tvory, které se skládají z existujících zvířat. Kombinovaly různé části těl zvířat, ze kterých vytvářely nové originální tvory. Malovat jsme začali 10. října a na pomoc nám průběžně přišlo i pár přátel, rovněž s výtvarnými zkušenostmi. Na papírové předloze jsme si připravili mřížku, kterou jsme poté narýsovali i na zeď. Díky tomu jsme byli schopní jednotlivá zvířata přenést proporčně tak, jak mají být, i při tak velkém zvětšení. Motiv jsme si předkreslovali grafitovou tužkou a jakmile jsme byli s tvarem spokojeni, začali jsme linie obtahovat štětci a barvou. Samotná malba byla kvůli hrubému povrchu omítky poměrně náročná a zabrala více času, než jsme původně předpokládali. Měli jsme ale velké štěstí na počasí a déšť ani zima nám proces malby příliš nekomplikovali, za to jsme velmi vděčné. Byl to náš první projekt v takovémhle měřítku, takže to bylo náročné a spoustu věcí jsme se museli učit za pochodu. Celá tvorba trvala zhruba tři týdny a poslední úpravy byly dokončeny 1. listopadu," uzavřely autorky.
|