Profil autora:
vložil Alisha Alisha
jméno Laimuté Ališauskiené
autor textu Martin Peterka/Laimuté Ališauskiené
autor fotografií Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené
hash tag #basketbal,#jirizidek
10.04.2024 12:29

Alisha Alisha

Zpravodajství
sport

Zobrazeno 5808x
Díky unikátnímu spojení mezi sportovním svazem a technologickým lídrem svého odvětví představuje Kooperativa NBL nový pohár pro vítěze basketbalové ligy. Jedinečný je zejména tím, že jde o první sportovní trofej v Česku vyrobenou pomocí 3D tisku. Od této sezony budou hrát týmy o pohár nesoucí jméno Nejlepšího českého basketbalisty 20. století a člena Síně slávy FIBA Jiřího „Andreje“ Zídka.

Starý pohár, který získal řadu nelichotivých přezdívek jako třeba pilulka, už nad hlavu nikdo nezdvihne. CZ BASKETBALL a Asociace prvoligových klubů (ALK) se spojila s PrusaLabem, prototypovou dílnou Josefa Průši, který je světovým lídrem v oblasti 3D tisku. Nový pohár se začal připravovat už před více než rokem, kdy proběhlo první oslovení PrusaLabu.

„Dnešním dnem završujeme více než rok trvající práci. Její výsledek je pro nás zásadní hned z několika důvodů. Věříme, že nám přinese přesah mimo basketbal i sport. Zapadá do vznikající strategie sledující moderní trendy ve společnosti a ve sportu. V neposlední řadě – pohár nese jméno Jiřího Zídka st., basketbalisty století, ve chvíli, kdy slavíme výročí 100 let organizovaného basketbalu v Československu“ uvedl Tomáš Kotrč, předseda představenstva Asociace prvoligových klubů (ALK).

Design Poháru Jiřího Zídka má na svědomí český architekt, designér a umělec Petr Vacek. Při tvorbě poháru byly zohledněny tři základní motivy: míč, koš a kruh. Míč je symbolem hry, koš představuje vítězství a kruh znázorňuje týmového ducha. Právě tyto tři motivy - hra, vítězství a týmový duch – jsou zhmotněny a spojeny odvážným způsobem do jednoho artefaktu.

„Baví nás hledat přesahy 3D tisku a poukazovat na různé možnosti jeho využití. Tady sehrál klíčovou roli nejen v prototypování trofeje. Mám radost, že umíme díky PrusaLabu propojovat světy – naší expertýzu vyrobit téměř cokoliv, znamenitý parametrický design Petra Vacka, pokročilý 3D tisk odborníků z TUL a svět sportu," říká CEO Prusa Research Josef Průša.

Pohár je vyroben kombinací několika postupů a materiálů. Vrchní a spodní část podstavce je vyrobena CNC soustružením a frézováním z nerezové oceli, vnitřní část pak FDM 3D tiskem. Štítky pro budoucí vítěze poháru budou laserově gravírovány. Síťka je tvořena sedmi vytištěnými díly, které byly následně svařeny. Největším „oříškem“ byl míč tvořený osmnácti 3D vytištěnými díly, které se následně musely pečlivě zabrousit. Do celé konstrukce míče byly poté vloženy speciálně odlité resinové díly, přičemž směs pigmentu pro efekt šampionů doplnily fragmenty z 24 karátového zlata.

Na výrobě trofeje se podílela také Technická univerzita v Liberci a její Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. „Jsme velmi rádi za možnost přispět k realizaci tohoto díla a lze říci, že nás společný projekt posunul v oblasti 3D tisku kovů o stupínek výše,“ říká Michal Ackermann, expert na 3D tisk z libereckého výzkumného centra CXI TUL.

Jelikož je trofej tvarově složitější, a důraz byl kladen především na mechanickou odolnost, byla pro výrobu navržena aditivní technologie Selective Laser Melting. Bylo také nutné navrhnout rozdělení trofeje a její tisk na segmenty, které se svařily do jednotného celku. „Rozsah práce a použitý materiál trofeje pro Národní basketbalovou ligu byl pro nás rozhodně velkou výzvou. Samotný tisk dílů trval celkově 94 hodin strojového času, ale veškeré přípravné a dokončovací procesy byly časově výrazně náročnější,“ dodává šéfka marketingu Technické univerzity v Liberci Lenka Hanušová.

Andrejova desítka navždy součástí Poháru

Součástí poháru je i „talisman“ v podobě skutečného čísla odpáraného z originálního zápasového dresu Jiřího Zídka staršího. Jeho ikonická desítka byla vložena dovnitř konstrukce míče a bude tak navždy součástí této trofeje.

Jména vítězů Kooperativa NBL budou gravírována na podstavec, který má zatím prostor pro 10 ligových šampionů. V případě potřeby se pohár rozšíří o druhou část podstavce s dalším prostorem na jména vítězů ligy a může sloužit několik dekád. K novému poháru byl vyroben i speciální přepravní obal, aby se při převozech nijak neponičil, doplněný je o vygravírované logo.

Současně se vznikem poháru byla navržena a vytvořena také kompletně nová sada medailí. Všechny byly vyrobeny kombinací technologií DLP 3D tisku a odlévání epoxidových pryskyřic do silikonových forem. I jejich ústředním motivem je síťka.

„Chtěl bych poděkovat lidem z PrušaLab za aktivitu, se kterou do společného projektu vstoupili. Vím, že to není něco, jak by se firma chtěla profilovat, ale cítil jsem, že pro všechny zainteresované strany byla motivací výjimečnost projektu. Velmi si vážím zpětné vazby od rodiny Jiřího Zídka. Jsem rád, že jsme od začátku na podobě poháru spolupracovali,“ dodává marketingový ředitel CZ Basketball Martin Peterka. V rámci podpory komunikace nového poháru vznikla na stránkách nbl.basketball i dedikovaná microsite věnovaná veškerým informacím ohledně nového Poháru.

Spanilá jízda po českých městech

Nový pohár se v následujících dnech představí také v jednotlivých městech hrající NBL. Každý tým hrající play-off dostane pohár zapůjčen na jeden den, během něhož jsou naplánovány klubové akce na veřejných místech (náměstí, nákupní centra).

Každý tým si k prezentaci nové trofeje zvolil vlastní program doprovázený třeba také autogramiádou hráčů, podívá se třeba i do vybraných škol ve městech. První zastávku je už ve středu 10. dubna Děčín. o den později následuje Nymburk a poté se přesouvá přes celou republiku do Ostravy a Opavy.

Start kampaně Poprvé

Stejně jako v loňském roce spouští Kooperativa NBL marketingovou kampaň před play-off, jejímž ústředním motivem je v návaznosti na nový pohár slogan Poprvé. K němu vzniklo odpovídající logo i grafická úprava speciálně pro play-off. V rámci preview před každou sérií se 3D motiv odkazující na technologii 3D tisku objeví v definování tří klíčových prvků každého týmu začínající na písmeno D. Logo poháru bude na všech výsledkových grafikách a dalších materiálech vytvářených během play-off.

V rámci kampaně a sloganu Poprvé půjde zejména o vyhledávání situací, které jsou poprvé. Ať už v rámci basketbalu a třeba individuálních statistik hráčů, zajímavostí ohledně každé série či, zda se něco v historii ligy stalo poprvé, tak i situací z běžného života nebo sázek mezi hráči. Každý klub se v play-off zaměří na to, aby na basketbal ve svém městě přivedl někoho, kdo tam bude poprvé. Ať už půjde například o třídy žáků ze škol, děti z dětských domovů nebo lokální celebritu či nového ambasadora.


Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Fotogalerie


Foto: Martin Fletcher/Laimuté Ališauskiené

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Praha
Olympijské ambice: Suchanová se vrací na hřiště v nové basketbalové disciplíně
České volejbalové reprezentace se připravují na Zlatou ligu
Cesta nového poháru basketbalové ligy přes 2000 kilometrů a osm měst
Volejbalové reprezentační týmy zahajují přípravu v Kolíně a Táboře
Cesta českých basketbalistek k světovému šampionátu: Předkvalifikace v Mexiku
Škodovka dnes představí Škoda Vision Gran Turismo, auto pro počítačovou hru
Hradecké lvice padly s USK Praha, bude je čekat boj o bronz
V prvním utkání semifinálové série Chance Ženské basketbalové ligy se střetly Hradecké Lvice s týmem ZVVZ USK Praha
Hradecké Lvice se staly posledním semifinalistou letošního ročníku Chance ŽBL
Bez faulu předčilo očekávání. K Pražským jezdcům míří tři vozíky!
Sázka na doyena v duncích i bývalí šampioni
Pardubičtí basketbalisté si vezou z Folimanky výhru
Češi na úvod kvalifikace těsně podlehli Řecku
Jak vypadá nominace národního týmu? Chybět bude kvůli zranění Malá, vrací se Kordovská
Čeští basketbalisté dnes zahajují přípravu na vstup do bojů o EuroBasket 2025
Nymburský double večer pozlatil Královku
V Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenském poháru bral bronz tým USK Praha
Levice z oblouku zlomily Děčín. Hitové finále na obzoru
První finalista Nymburk zničil Sovy obranou
Na pražské Královce ve středu otevírá brány unikátní česko-slovenské FINAL 8
Představují se kapitáni basketbalové All-Star
Blesková návštěva kouče basktebalovýh lvů
Máte řidičák? A mohla bych ho vidět?
Některé obce ruší novoroční ohňostroje, jiné ne. V Hradci použijí videomaping
Vláda rozhodla o vyhlášení státního smutku na památku obětí střelce na Filozofické fakultě v Praze. V sobotu v poledne budou znít zvony
Ikonická americká rocková kapela The Smashing Pumpkins se po pěti letech vrací do Prahy, aby u českých fanoušků znovu oživila své nezapomenutelné melodie
Česko VS Černá Hora 24:28. Lvice v posledním duelu padly a na mistrovství světa končí osmé
Německo VS Česko 32:26. Národní tým padl, o sedmé místo si zahraje s Černou Horou
Známe termíny Evropské Zlaté ligy pro rok 2024. Ženy odehrají Final Four v Česku
Francie VS Česko 33:22. Olympijské šampionky rozpustily sen o medaili, národní tým čekají další dva duely


Štěpán Černý: Z juniorky až do A-týmu Mountfieldu HK
21.05.2024 | 13:01 | Fletch

Jela se legendární Ústecká 21
20.05.2024 | 10:57 | Ústí nad Orlicí

Česká dominance v Teplicích: Rumunky poraženy
19.05.2024 | 13:27 | Fletch

Z Debrecínu do olympijského snu: Češky v kvalifikaci 3x3
17.05.2024 | 11:00 | Fletch

Dominance na síti: Český tým deklasoval Rakousko v úvodním zápase Zlaté ligy
17.05.2024 | 09:07 | Fletch

Olympijské ambice: Suchanová se vrací na hřiště v nové basketbalové disciplíně
14.05.2024 | 11:27 | Fletch

České volejbalové reprezentace se připravují na Zlatou ligu
13.05.2024 | 15:28 | Fletch

Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
11.05.2024 | 12:20 | HZS

Hradecké hráčky pozemního hokeje čelí největší výzvě
10.05.2024 | 20:58 | Fletch

Hradecké lvice triumfovali na MČR v kategorii U17: Dominance a dramatické momenty
07.05.2024 | 20:35 | Fletch

Náhlý konec slavné éry: Jak mistři HC Kohouti Česká Třebová opouštějí hokejovou scénu
07.05.2024 | 13:39 | Fletch

Zázrak z Žiliny: Stanislav Škorvánek posiluje Mountfield HK
01.05.2024 | 21:35 | Fletch

Cesta nového poháru basketbalové ligy přes 2000 kilometrů a osm měst
01.05.2024 | 10:13 | Fletch

Volejbalové reprezentační týmy zahajují přípravu v Kolíně a Táboře
29.04.2024 | 11:23 | Fletch

Po pětadvacáté se konal jarní běh
29.04.2024 | 11:32 | Ústí nad Orlicízprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Ústí nad Orlicí
Jela se legendární Ústecká 21
Video: Přes město se přehnala silná bouře s krupobitím. Voda zaplavila obvyklá místa
Obrazem: Majáles gymnázia lákal na Kociánku
Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
Žamberk
Gustav Husák rozdával párky a pivo v Divišově divadle
Zážitková exkurze k vodě: Výlet do světa živočichů a rostlin kolem Divoké Orlice
Květnová představení v Divišově divadle
Děti z Anima zahrály Čertovskou pohádku v Divišově divadle
Lanškroun
Rada města spouští přípravy projektu krytého koupání
Čarodějnické" TECHNOhrátky odpočítaly 18 000. jubilantku a poradily, jak na pleť, účesy i lžíci na boty
Město připravuje stavbu sportovní haly. Mohly by ji využívat i krajské střední školy
Krvavé rány a strach v očích. Útulek přijal šest psů z nezvládnutého chovu
Nové Město nad Metují
Brány města dokořán ve znamení slunečného počasí
Archeologové při opravě silnice objevili torzo historické krajské brány
Dramatický obrat: Kohouti z České Třebové otočili zápas v posledních minutách
Příjezd na historické náměstí bude uzavřen. Čeká ho rekonstrukce
Dobruška
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Vlastnil auto jen jeden den, zběsile ujížděl před policisty, auto zastavil o strom
Řidič se před jízdou posilnil rumem, od nehody odešel
Město shání peníze na opravu krytého plaveckého bazénu. Ten je starý přes 40 let
Letohrad
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
U autoservisu shořelo osobní auto
Kostelec nad Orlicí
Víc než dvě promile v žíle u řidiče oktávky normou?
Půlnoční jízda osobáku skončila koly vzhůru
Po cyklostezce se mohou nyní pohybovat už také inlajnisté a maminky s kočárky
PŘEDNÁŠKA O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
ČARODĚJNICE V TÝNIŠTI NAD ORLICÍ JIŽ POPATNÁCTÉ
Ztratil se senior ve špatném zdravotním stavu. Muže se podařilo nalézen do dvou hodin od nahlášení
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Sezóna morotkářům pomalu, ale jistě začíná
Rokytnice v Orlických horách
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Po vzájemném konfliktu jeden muž napadl druhého. Útočníkovi hrozí deset let
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Česká Třebová
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Náhlý konec slavné éry: Jak mistři HC Kohouti Česká Třebová opouštějí hokejovou scénu
Majálesové veselí ovládlo ulice města
Opočno
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Náchod
Šestice lidí z podvodného ukrajinského callcentra skončila v české vazbě
Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
Spolkový dům se otevřel veřejnosti
Projekt nových trailů má zelenou. Trať bude dlouhá několik kilometrů
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Řepa pod mostem, tahač nebezpečně nakloněný a návěs nabodnutý na zábradlí
Dvanáct jednotek ze širokého okolí likvidovalo celé odpoledne požár štěpky
Jaroměř
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
V parkovacím domě hořelo Volvo. Plameny pomáhal hasit sprinklerový systém
Štěpán Černý: Z juniorky až do A-týmu Mountfieldu HK
Unikátní exteriérová výstava poukazuje na nutnost změny myšlení a chování dnešní společnosti
Vyřazené cisterny nahradí u dobrovolných hasičů i desítky let starou techniku
Vysoké Mýto
Na náměstí slavili Den Země
Na chodníku došlo ke kolizi jízdního kola a kočárku s dítětem. Cyklista raději ujel
Před konferencí s tématem dopravy se předávaly ceny za obnovu památek
Auto bez řidiče opustilo parkoviště. Naštěstí se zastavilo o nedaleký dům
Pardubice
Divadelní festival Pernštejnlove: Letní láska v kulise pardubického zámku
Kraj plánuje více používat recyklát při opravách silnic
V odpolední dopravní špičce přeskočila se superbem vyvýšený ostrůvek a nabořila další auto. Řidička nadýchala 2,98 promile
Muž oblečený v mikině s písmenem "Z" může dál chodit po městě. Nejednalo se o trestný čin
Litomyšl
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Bedříšek slaví 200. narozeniny, má svoji eurobankovku
Solnice
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Podél silnice vyrostou další průmyslové haly. Investor hledá najemce
Orlické hory
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Podorlicko
V Rychnově hasiči ukáží speciální klecový polygon, lhotečtí a bohuslavičtí dostanou novou cisternu
Rodiče už vědí, zda se jejich děti dostaly na vybranou střední školu
Na východ Čech dorazila polární záře. Byla vidět pouhým okem
Během svátečního dne dvě auta skončila mimo vozovku mezi stromy. Jedno z nich nemělo řidiče a ani registrační značky
Rychnovsko
Po dvou dnech od nalezení policisté opět pátrají po pohřešovaném chlapci
Z obývacího pokoje ukradl flobertku. Z obavy, že by mu majitel mohl něco udělat
Škodovka se střetla s kamionem. Řidiče osobáku museli hasiči vyprostit
Během odpoledne dvě nehody s nárazem do sloupu
Orlickoústecko
Přeprava nebezpečného nákladu v režimu ADR
Nevěděl, co má udělat. Raději před policisty ujížděl asi patnáct kilometrů a pak ještě utíkal
Počasí potrápilo hasiče na Orlickoústecku a Svitavsku
Silničáři zahajují celoplošné výspravy silnice z Letohradu na Ústí
Náchodsko
Nákup vstupenek z druhé ruky je risk
Žena řídila pod vlivem drog
Nehoda kamionu: Nová SUVčka vyskladnil do příkopu
Chtěli si jen přivydělat. Jenže i nevědomá legalizace výnosů z trestné činnosti je trestná