Dálnice už funguje, teď se rozhýbal i přivaděč: U Vysokého Mýta nastoupí archeologové, stavba začne příští rok
Zatímco řidiči už měsíc využívají nový úsek dálnice D35 kolem Vysokého Mýta, na důležité napojení od Chocně se stále čeká. Nyní však přicházejí pozitivní zprávy. Úřady zahájily řízení o povolení stavby a na pole, kudy nová silnice povede, brzy vyrazí archeologové.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Byl to dluh, který bylo třeba začít splácet. Dálnice D35 u města už je přesně měsíc hotová, ale plnohodnotné napojení regionální dopravy v některých směrech chybí. V novém roce se však ledy pohnuly a příprava krajského přivaděče k D35, který obejde Vysoké Mýto ze západu, postoupila do další fáze.
Krajský úřad oficiálně zahájil řízení o povolení záměru. Konkrétně jde o stavbu s názvem „Napojení silnice II/312 na D35 MÚK Vysoké Mýto – západ“, o kterou požádala Správa a údržba Pardubického kraje.
Před bagry ještě nastoupí štětečky
Než se do země zakousnou lžíce bagrů, čeká lokalitu důkladný průzkum. Tendr na archeologický výzkum i související zemní práce („zemařinu“) je již uzavřen. Vítězné týmy by měly pole v trase budoucí silnice obsadit už za pár měsíců.
Samotná výstavba silnice by pak podle aktuálních plánů měla odstartovat v příštím roce.
Kudy přivaděč povede?
Jak ukazuje situační mapa, nová komunikace bude klíčová zejména pro řidiče mířící od Chocně a Dvořiska, kteří se chtějí napojit na dálnici nebo objet centrum Vysokého Mýta.
Stavba zahrnuje několik náročných inženýrských objektů, mimo jiné:
- Most přes Loučnou a železniční trať: Silnice překlene řeku i koridor železnice.
- Okružní křižovatky: Napojení na stávající síť zajistí nové kruhové objezdy.
Cílem je odvést tranzitní dopravu mimo zastavěné oblasti a zajistit plynulé napojení silnice II/312 přímo do dálniční křižovatky Vysoké Mýto – západ.