14.09.2016 07:25
Policie ČR
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
1729x
|
Policisté, hasiči a záchranáři společně s městem Náchod pro Vás na sobotu 17. září připravili celodenní program, který by Vám chtěl přiblížit práci složek IZS na Náchodsku.
Jiskru, jak připravit poutavý, náročný i zábavný a poučný, čili po všech stránkách zajímavý program, který by vypovídal o jejich práci, zažehla myšlenka na dvě významná výročí, která se IZS v tomto roce týkají. Policie ČR v letošním roce slaví 25 let své novodobé existence a Hasičský záchranný sbor se může na Náchodsku pochlubit dokonce 45 lety působení profesionálních hasičů.
Co vás čeká?
••• Masarykovo náměstí:
Moderní technika HZS, PČR a ZZS
Předávání medailí příslušníkům Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby
Závody družstev a jednotlivců z řad dobrovolníků ve veslování na trenažéru
Koncert skupiny Maxim Turbulenc
••• parkoviště u Lidlu:
Simulace dopravní nehody a vyprošťování osob
Práce psovodů Policie ČR
Zásahová jednotka Policie ČR
Záchrana osob z výšky
Simulace požáru
Jízdní oddíl Městské policie Praha
••• Karlovo náměstí:
Program pro děti
(Jízda zručnosti, optická střelnice, měření rychlosti běhu radarem, stříkání vody na terč, Oskárek Allianz,…a další)
Integrovaný záchranný systém neboli IZS, to jsou hasiči, policie, záchranná služba …. ale také městská policie, havarijní a pohotovostní služby i mnohé zapsané spolky a obecně prospěšné společnosti (např. skalní záchranná služba, záchranná brigáda kynologů, Horská služba ČR).
Vymezuje ho zákon č. 239/2000 Sb., který je již více než 15 let v účinnosti. Integrovaný záchranný systém je koordinovaný postup tvořený potřebou každodenní spolupráce hasičů, zdravotníků, policie a dalších složek při řešení mimořádných událostí (požárů, havárií, dopravních nehod, atd.). V Náchodě byly základy spolupráce profesionálních policistů, hasičů a zdravotníků s ostatními složkami položeny již v polovině 90. let 20. století.
Dnes je na území okresu Náchod denně připraveno zasáhnout 25 profesionálních hasičů, 248 policistů, desítka zdravotnických záchranářů a desítky jednotek sborů dobrovolných hasičů.
Za posledních 10 let na Náchodsku zasahovali profesionální hasiči a policisté společně u 7 tisíc událostí, profesionální hasiči a záchranáři ZZS společně u 3 tisíc událostí.
A jak takový zásah probíhá v praxi?
Nejprve se policisté, hasiči nebo zdravotníci dozvědí o tom, že se něco děje:
Tísňová linka policie, jak vám mohu pomoci?
U banky na náměstí je slyšet hluk a křik, vidím někoho v kukle, možná přepadení……
Tísňová linka 112, jak vám mohu pomoci?
Prosím vás, rychle sem někoho pošlete, došlo tu k velké nehodě. Jsem na hlavní v Náchodě, u Itálie. Do toho velkého výkopu se převrátila cisterna, uniká z ní nějaký štiplavý plyn…
Tísňová linka hasičského záchranného sboru, jak vám mohu pomoci?
Jsem tady na náměstí, naproti v divadle vidím kouř a nějaké záblesky, vypadá to, že tam hoří…
Po přijetí oznámení operační důstojník vyšle na místo události podle závažnosti oznámení jednu či více hlídek a okamžitě informuje další složky IZS, které se vzájemně propojí, a tím pádem mohou už od začátku efektivně spolupracovat. Místa, kam směřují oznámení občanů, nazýváme „operačními středisky“. Dnes pro složky IZS fungují Integrovaná operační střediska, která koordinují práci svých policistů, hasičů a záchranářů v celém regionu (kraji). U sluchátek tísňových linek 112, 150, 155, 156 a 158 sedí zkušení odborníci, kteří dokážou odhadnout závažnost události, poradit oznamovateli a dávat mu pokyny po telefonu až do příjezdu záchranných jednotek. V případě potřeby mohou na místo události stáhnout v rámci kraje další jednotky z okolních okresů či požádat o pomoc útvary s celostátní působností.
Jak vypadá práce skutečných hasičů, policistů a záchranářů, co všechno se děje na samotném místě události, na to už se budete moci podívat sami v ukázkách na Dni IZS v Náchodě.
|