17.07.2017 17:00
Fletch
Zpravodajství
z regionu
Zobrazeno
4313x
|
Nejprve dovolte několik zajímavých a jistě potřebných informací o minulosti a současnosti kostela. První zmínky o kostele v Lukavici pochází z roku 1310. Do své současné podoby byl přestavěn v roce 1783 (v pořadí je to již 4. Kostel v obci).
Je zděný, slohem pozdně barokní, s kamenicky zdobeným rokokovým portálem a s rokokovým až empírovým vnitřním zařízením, jemuž vévodí varhany Jiřího Španěla z Rokytnice v Orlických horách. Architektem byl F. Kermer, rychnovský panský architekt. V té době se jednalo o kostel farní, dnes již jen filiální. Kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Fara v současné době patří obci, která jí chce v budoucnosti využívat jako slavnostní místo například pro vítání občanků, apod, také v ní má být zřízeno místní muzeum o historické těžbě lateritu (cihlově červená půda obsahující malé množství železné rudy) v okolí Lukavice. Pravidelné mše jsou každou lichou neděli v 11 hodin. V kostele se pravidelně konají různé kulturní akce.
V 18. století, kdy se rychnovský pán rozhodoval, zda postavit v Lukavici nový kostel, neboť ten třetí dřevěný již hrozil zřícením, byla politická situace taková, že se v zemi z příkazu císaře obecně rušily kostely, které nebyly farní, neměly vlastního faráře. Naopak byly císařem finančně podporovány ty, které farní byly, případně byly spojeny s klášterem, který podporoval výuku apod. Do obce tak byl účelově dosazen duchovní a na výstavbu kostela tím pádem rychnovský pán získal i finanční podporu.
Pověst pak praví, že lukavičtí chtěli mít nový kostel na vyvýšeném místě, na kopci Hušperku, avšak když tam ve dne dovezli materiál, Panna Maria, jej v noci přenesla opět na místo původního kostela, a tak ukázala, kde chce kostel mít. (Pravda je však asi poněkud prozaičtější, na Hušperku je zásobárna obecní vody, a nestabilní podloží z opuky, kdyby zde byl kostel se hřbitovem, mohl by zkazit spodní vodu, navíc by neměl stabilní základy).
Kostel tak byl přeci jen postaven na místě toho původního, avšak byl již kamenný, vystavěn F. Kermerem, který se nechal inspirovat školou Diesenhofferů (kostely na Broumovsku), kostel je tak zvláštní tím, že má půdorys tří soustředných oválů, kulatou střechu, navazující věž v průčelí je již hranolová a uvnitř skrývá zvon z roku 1561, který byl zasvěcen „Ke cti a chvále Pánu Bohu“. Zvon a zvonová stolice byly opraveny v roce 2014 zvonařem panem Votrubou z jižních Čech. Kdysi však bylo v kostele více zvonů, byly však zrekvírovány za 1. sv. války. Zajímavostí také je, že kostel měl hodiny, v současné době se nepoužívají, snad někdy dojdou rekonstrukce, stejně jako potřebují opravit varhany.
Ostatně celý kostel v současnosti prochází postupnou rekonstrukcí. V roce 2013 jsme započali opravou oken. V následujícím roce 2014 jsme pokračovali onou opravou zvonu, okenic ve zvonici a dveří v kostele. Od roku 2015 v postupných etapách opravujeme střechu kostela, když jsme začali v bodě nejvyšším, ve věži. Současně také probíhá oprava obvodové zdi hřbitova, v jehož středu kostel stojí. Opravy kostela jsou realizovány za finanční podpory občanů a přátel kostela, kteří již v průběhu let postupně přispěli částkou cca 300.000 Kč, dále využíváme dotace Ministerstva kultury a Královéhradeckého kraje. Plánem a přáním lidí z obce je kostel opravit celkově, neboť jej považují za nejvýznamnější kulturní památku v obci.
Kostel je fakticky ve vlastnictví farnosti, ale zatím se nám daří spolupracovat, kdy kromě pravidelných bohoslužeb, můžete kostel navštívit také u příležitosti různých kulturních akci, které si kladou za cíl nejen získat finanční podporu pro opravy kostela, ale také tuto sakrální památku přiblížit široké veřejnosti, což se tímto způsobem daří a všechny akce mají úspěch, protože kostel je tímto způsobem přístupný nejen věřícím při bohoslužbách, ale i laické veřejnosti, která by se do kostela normálně asi nepodívala. Pořádáme koncerty různých žánrů, nebo koncerty spojujeme s různými jinými akcemi. Na pouť se již tradicí stalo ochotnické divadelní představení, zapojujeme se do Noci kostelů, kdy se lidé mohou podívat v kostele i do míst, kam by se za normálních okolností nepodívali, mají možnost získat informace o kostele podobně jako třeba při prohlídce zámku. Pravidelně tak pořádáme 3 – 5 akcí do roka za přispění úzké skupiny přátel kostela, kteří pracují dobrovolně. Za zmínku také jistě stojí to, že děti mají možnost během mší pobývat v tzv. „dětském koutku“, kde mohou malovat nebo něco skládat a zároveň být přítomni bohoslužbě. Někteří rodiče tak říkají, že k nám vlastně jezdí kvůli dětem. Velkou podporu má kostel také přímo od Obce Lukavice, kdy ta se snaží pomoci např. technickým zázemím, pomocí při velkém úklidu, nebo finanční podporou. Velký ohlas má poslední 3 roky taky půlnoční bohoslužba slova, kterou si pořádají sami lidé ze vsi a mají tak možnost společně na Štědrý den oslavit narození Ježíška. Informace o dění v kostele je dostupně na facebooku, viz shora.
Obecně bych asi mohla uvést, že ačkoli historický vývoj událostí v obci zapříčinil, že v ní v současnosti není mnoho věřících – ve smyslu, že pravidelně navštěvují bohoslužby, tak je v obci i v jejím okolí mnoho přátel kostela, kteří jej podporují a tím, že byl kostel otevřen i veřejnosti, jistým způsobem přispěl k dalšímu stmelování lidí v obci. Jako příklad je možné uvést to, že se našla skupinka nadšenců, kteří pro kostel založili dočasný ochotnický spolek a nastudovali tři historické hry o historii obce a kostela, aby je sehráli pro své sousedy a získali tak finance na opravy. Nebo to, že další z těchto lidí projevili zájem o půlnoční bohoslužbu slova, sejdou se, zpívají koledy, zapojí se do bohoslužby modlitbou, přípravou kostela na vánoční svátky. A takových příkladů je víc. Všem těmto lidem patří velký dík, bez nich by byl lukavický kostel jistě již několik let opuštěný a zavřený, ale on žije a pomaličku se mu začíná dařit.
Nejaktuálnější informace jsou: Jsme ve třetí etapě oprav střechy kostela - kostelní věže. Letos by se nám měla vrátit i ona špička, kterou všichni velice postrádají. Bude-li dařit dál, v příštím roce by opravy měly pokračovat 4. etapou a posunout se dál.
Pokud jde o kulturní program, máme za sebou Noc kostelů, kdy jsme kostel zpřístupnili široké veřejnosti, mohli si kostel nejen prohlédnout, ale také mohli vyslechnout přednášku o obrazech a sochách v kostele. Otevřeli jsme stálou výstavu předmětů, které jsme v kostele našli, nebo pocházejí z již proběhlých oprav v kostele (např. součástky zařízení zvonu).
20. srpna 2017 bude pouť, kdy kromě mše svaté v 11 hodin, mohou kostel navštívit nejen děti k dopolednímu dětskému přestaven,které bude v 10.00 hodin, ale také odpoledne v 15.00 hodin, kdy ochotníci z Potštejna sehrají detektivní hru „Plynové lampy“. Během celé neděle bude ve venkovních prostorech probíhat jarmark, kolotoč a houpačky, obec připravuje další doprovodný program a občerstvení.
Na podzim připravujeme koncert Sboru s hor (22.10.2017), který bude doprávezen soutěží o nejlepší štrůdl či závin. V prosinci pak adventní koncert (10.12.2017) a půnoční bohoslužba slova.
Na všechny akce je dobrovolné vstupné
|