25.06.2022 09:46
Orlický.net
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
3434x
|
Již po sedmnácté se budou v termínu 24. – 26. června konat ve městě Vamberk Mezinárodní krajkářské slavnosti. Návštěvníci této akce se mohou těšit na bohatý program, do jehož příprav se zapojily organizace napříč celým městem.
„Do pořádání slavností se letošní rok zapojilo hned několik organizací, a to jmenovitě město Vamberk, Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Městský klub Sokolovna, Krajkářská škola Vamberk, Knihovna Vamberk a Římskokatolická farnost Vamberk. Z tohoto spojení sil jsem vždy velice nadšená,“ říká na úvod jedna z organizátorek slavností a pracovnice rychnovského muzea, Martina Rejzlová. Díky této skvělé souhře čeká návštěvníky opravdu nabitý program.
Celé slavnosti odstartovaly v pátek 24. června v 15 hodin Mezinárodní výstavou krajek v Městském klubu Sokolovna. O víkendu, v sobotu 25. a v neděli 26. června, se zde bude konat také vždy od 11 hodin Módní přehlídka Krajkářské školy Vamberk. Další módní přehlídka bude pořádána v pátek 24. června od 18:30 v prostorách zahrady Muzea krajky Vamberk. „Módní přehlídka je součástí slavnostní vernisáže výstavy „Emilie Paličková a pokračovatelé“. Na módní show představí svou tvorbu studenti Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecká škola řemesel “ uvádí Mikuláš Heinrich, vedoucí Muzea krajky Vamberk.
Na módní přehlídku naváže po 19 hodině komponovaný večer věnovaný zakladatelce krajkářství na Vamberecku Magdaléně Grambové propojující v sobě divadelní představení, přednášku archeologa Bohumíra Dragouna a vystoupení šermířské skupiny Corporal Hradec Králové. Po celou dobu slavností budou mít návštěvníci také možnost v prostorách vambereckého muzea navštívit výstavu „Emilie Paličková a pokračovatelé“ mapující cestu českého krajkářství od 1919 do 2022 a především vůdčí osobnosti moderní krajky Emilii Paličkové. Zájemcům bude také přístupná stálá expozice muzea věnovaná historii i současnosti krajky a nová výstava s názvem „Poklady z cest krajkářky Anny Halíkové“. Ta představuje nejen soubory paliček, ale také ukázky krajek z různých koutů světa.
V prostorách kostela svatého Prokopa bude návštěvníkům slavností představena výstava k založení Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel Praha, který letos oslaví 20 let své existence. Prezentován bude pouze zlomek z práce lektorek a posluchaček v oboru paličkované krajky a také kolekce „Závěsů“, které byly vytvořeny na základě výzvy všem krajkářkám z různých koutů světa.
V prostorách Krajkářské školy Vamberk se bude možné seznámit s tvorbou této instituce, a to jak historickou, tak současnou. Mezi vystavenými předměty nebude chybět tradiční vamberecká vláčková krajka ani současné práce dětí a dospělých z kurzů. Prostory vamberecké radnice pak ozdobí výstava Klubu šité krajky při Oblastním muzeu v Chomutově. „Výstava vznikla u příležitosti 20. výročí tohoto klubu věnující se technice šité krajky tolik typické pro oblast Krušnohoří. Právě zajímavé architektonické skvosty této oblasti představují skrze svá díla členky klubu. Propojují tak místní krajkářskou tradici s pamětihodnostmi měst a regionu. Velice nevšedně jsou krajky prezentovány na šatech dokládající kreativní myšlení krajkářek z Chomutova,“ uvádí Martina Rejzlová.
V knihovně Vamberk budou mít zájemci možnost zhlédnout výstavu „Bylo nás pět“ představující tvorbu Zdeny Halenkové, Elišky Matoulkové, Ludmily Moravcové, Ivy Vanžurové a Moniky Vychytilové, které získaly výuční list na ŠUÚŘ. Poslední výstavou je ta ve výstavní síni Městského klubu Sokolovna s názvem „Herdulky – krajkářky z Litvínova“ představující tvorbu litvínovských krajkářek, které v roce 2020 získaly ocenění za udržení tradic v Krušných horách „Zlatý džbánek“.
Mezinárodní setkání krajkářek je také spojené s letošním jubilejním X. Bienále české krajky, tedy soutěžní přehlídkou současné krajkářské tvorby. Vybrané soutěžní práce budou vystaveny ve Sportovní hale Vamberk, kde bude možné jejich zhlédnutí i po skončení slavností, a to až do 31. července.
|