Profil autora:
vložil Fletch
jméno Fletcher Martin
autor textu Petr Hamták/Martin Fletcher
autor fotografií NBL.Basketball
hash tag #basketbal
11.11.2023 11:14

Fletch

Zpravodajství
sport

Zobrazeno 3027x
Když dva roky zpátky završil nespoutaný rozehrávač Russell Westbrook jako super hvězda NBA už svou čtvrtou sezonu za pět let s nevídaným průměrem triple doublu, tedy se třemi dvoucifernými statistikami, jeho to podle všeho nechávalo poměrně v klidu.

Rozhodně pro něj tento explozivní atlet nesloužil jako vzor nebo motivace. Tehdy ještě teenager z jihu Čech chtěl jít svou vlastní cestou a zkusit, co zvládne. A to i ve své první regulérní sezoně v nejvyšší soutěži basketbalistů.

„Mně ten americký styl úplně nesedí a u Russella to bylo tím, že v Oklahomě měl neomezenou pozici, takže mu ty doskoky nechávali. Z různých záznamů je vidět, že pivoti na ně vůbec nechodili, aby mohl mít ty triple doubly. A to já věřím, že se u nás neděje. Doskoky získávám proto, že za těmi balony aktivně chodím a chci je ulovit,” zdůrazní čerstvě 22letý šéfdirigent píseckého nováčka Kooperativa NBL Vojtěch Sýkora.

„Samozřejmě na jedné straně to, že v řadě sezon ten triple double v průměru měl, bylo něco neskutečného a z velké části je to nedosažitelná meta, na druhou stranu to ale souviselo s tím, že hodně cílil na to, aby ten triple měl, možná občas i na úkor výsledků týmu. A s tím bych se moc srovnávat nechtěl,” dodává mladík, který v historicky prvních devíti utkáních svého klubu v lize způsobil doslova pozdvižení.

Jako nejvytíženější hráč soutěže s 35 minutami na zápas zatím dovedl celek, který do NBL zamířil prakticky s nezměněným kádrem, s nímž vyhrál první ligu, k bilanci 5-4 a ještě dosáhl milníku, jaký nemá obdoby nejen v tuzemsku, ale těžko by na elitní basketbalové úrovni hledal srovnání i na celém kontinentu.

Bývalý mládežnický reprezentant a letos i člen senzačně zlaté smečky lvů z univerziády v Číně už ve čtyřech z devíti utkání dosáhl ceněného „triple doublu” a dokonce sklízí dvojciferná čísla ve třech různých statistikách i za celý dosavadní průběh ligy, což se zejména oboru znalým fanouškům musí jevit jako nadpřirozený jev.

„Sám jsem nad tím, jestli by to v evropských podmínkách bylo reálné, dřív vyloženě nepřemýšlel. U mě to ale dost souvisí s tím, že hrajeme jeden z nejrychlejších lomeno nejbláznivějších basketů možná i v celé Evropě, máme tak víc útoků a já jako rozehrávač rozdám i víc balonů, než kdybychom pokaždé v klidu přecházeli půlku a hlásili systémy. Máme prostě víc zakončení, tím i soupeř, a celkově je tam víc příležitostí na doskok i asistence. V jiném klubu by tohle nebylo možné,” je si jistý dvojnásobný mládežnický mistr republiky v šachu a budoucí advokát, který se stal ligovým Louda Auto MVP měsíce října, když při týmové bilanci 4-3 psal průměry 11,7 bodu, 11,3 doskoku, 11,6 asistence i 1,9 získaného míče a navrch vedl a stále vede ligu v asistencích a při 190 centimetrech výšky dokonce i na doskoku!

Vojto, dosáhnout jako nováček hned první regulérní měsíc v lize na cenu MVP a ještě s triplem v průměru - jak to prožíváte?

Je to hezký pocit, ale pokouším se to neprožívat, i když je to těžké, protože ten mediální shon kolem toho je možná až moc velký. Já se snažím soustředit na to, že máme momentálně kladnou bilanci, což by si nikdo z nás před začátkem sezony ani nevysnil. Z toho mám mnohem větší radost než z osobních cen. Jen doufám, že kluci budou dál dávat, co dávali doteď, a ta forma nám vydrží.

A je vůbec něco, čím byste ještě takový start do ligy mohl trumfnout?

V mých očích by to určitě překonal měsíc, ve kterém bychom ani jednou neprohráli, protože vyhrávat utkání je to, o co vám jako lídrovi jde. Věřím, ze když zůstaneme jako tým pospolu a budeme se dál zlepšovat, tak se nám to během nadcházejících sezon klidně povést může.

V zápasech vám nesvazuje ruce, že jste teď ten terč a že se zase bude koukat, jak jste byl blízko k dalšímu triple doublu?

Není to příjemné, hlavně proto, že získat ten triple double není úplně lehké, a když to všichni každý zápas čekají, nějaký tlak tam je. Na druhou stranu si myslím, že pořád dokážu hrát to svoje, a dokud se basketem budu bavit, nenechám se tím ovlivnit.

Vy jste měl před letoškem krátkou zkušenost s NBL ve Svitavách a Slavii - mohl jste na základě toho tušit, že by se vám mohlo takto dařit?

Absolutně ne. Bylo to jako s našimi výsledky, vůbec jsme nevěděli, s čím do toho jít. Začínali jsme s tím, že to můžeme mít třeba 0-10 nebo 0-20. Chtěli jsme ale do ligy jít s týmem, který si postup do NBL uhrál, a já nám i našemu systému věřil. A tím, že jsem se v něm už za ty roky naučil trochu chodit, jsem věřil, že budeme dobří, ale že se bude dařit až takhle, to ne.

Na jaká čísla jste si v létě věřil?

To jsem se neodvážil odhadovat. My jsme měli konfrontaci s týmy z NBL jen z přípravy, kde jsme je i dokázali porážet, vyrovnaně jsme hráli i s Nymburkem v Českém poháru v minulé sezoně, takže jsme věřili, že jsme konkurenceschopní a že i já jsem konkurenceschopný jako rozehrávač.

Hrajete enormně náročně v obraně i útoku, vy jste ve hře 35 minut, vydržíte to s frekvencí dvou až tří zápasů týdně až do konce sezony, případně při ještě náročnější smršti v play-off?

Věřím, že v dlouhodobé části jo. Zaprvé jsem na to několik let zvyklý a zadruhé k tomu přistupuju profesionálně, ať regenerací, stravou nebo pravidelnou posilovnou. Na tohle jsem se vlastně celý život připravoval, takže věřím, že to vydržím. A play-off? Tam těžko říct. My tu intenzitu play-off v NBL ještě nezažili. Tam to bude ještě náročnější, ale věřím, že jo, hlavně bych si to ale rád zkusil na vlastní kůži. Bylo by to super, i když to není letos vyloženě naše potřeba nebo cíl. Budoucnost máme v Písku velkou, a až se to povede, tak se to povede.

Už si na právech, kde studujete, někdo všiml, jaké kejkle teď v lize předvádíte?

Když nepočítám ty nejbližší kolem mě, tak moc ne. Na právech moc sportovců není a extra se to tam nevnímá. Když jsme vyhráli univerziádu, pár lidí si všimlo, ale nebyl jsem určitě žádná hvězda.

A doma v Písku, tam už jste přece jen o anonymitu přišel?

Občas se stane, že si s vámi někdo začne povídat a vy vůbec netušíte, kdo to je, ale ukazuje to hlavně, že ti lidi se o basket zajímají. Je to mnohem víc než ve škole a já jsem rád, že je do toho čím dál víc vtahujeme, a ne proto, že bych byl nějaká rádoby celebrita. Projevuje se to i na návštěvnosti, kdy je vyprodaný každý náš zápas.

Byl jste vždy výhradně basketbalistou, nebo jste jako kluk vynikal i v nějakém jiném sportu?

Hrával jsem šachy a byl jsem dvojnásobným mistrem republiky, jiný sport jsem ale nedělal. Basket jsem hrál už od první třídy.

A mimochodem, proč to u vás vyhrála studia práv a jaká součást „ekosystému” by vás nejvíc bavila?

Chtěl jsem dobrou školu, protože vlastně oba moji rodiče jsou doktoři. Jenže já když vidím krev, tak sebou šlehnu o zem, tak mi při výběru školy zbyla ta práva. Lidi o mě říkají, že jsem docela výřečný typ. Já bych pak určitě chtěl být spíš advokát, což souvisí právě s tou výřečností. Soudce má až moc velkou zodpovědnost.

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Praha
Česko VS Argentina 31:22. Postup ze skupiny! A pohodlná výhra o devět branek
Prosincové šílenství je tu, nominace odtajněna. Češky vyslala na MS i umělá inteligence
Český volejbal se přihlásil o pořadatelství evropského šampionátu žen. K úspěchu domácích má pomoct zkušený trenér
Řecké trojky ukradly Lvicím první výhru v kvalifikaci
České basketbalistky na úvod kvalifikace o ME 2025 podlehly Německu
Odveta za EuroBasket, do Prahy přijíždí Němky
Legendární Katapult rozjede výroční turné Nostalgia
Hruban šestkou v bláznivém večeru vstoupil do dějin
Restart projektu Bez Faulu s Ivanem Trojanem v hlavní roli
Švédská experimentální umělkyně a zpěvačka COBRAH míří poprvé do Prahy!
Skupina ČEZ rozšiřuje partnerství s Českým volejbalovým svazem
Klíčem k úspěchu Schweinera s Perušičem byla úsporná taktika
Náročný duel v Portugalsku házenkářská reprezentace zvládla a zůstává stoprocentní
Rammstein se v roce 2024 vrací na stadiony v rámci evropského turné
Volejbalisté zakončili reprezentační sezónu výhrou nad Katarem
Hadravových 27 bodů na Ukrajince nestačilo
O prohře s Němci rozhodl servis Čechů
Daniel Čurda je novým asistentem trenéra ženské házenkářské reprezentace
CZ BASKETBALL uspěl na marketingovém poli
Češi si k vítězství nad Íránem pomohli třinácti esy
V utkání s Kubou Čechy mrzel neproměněný setbol. Soupeři podlehli 0:3
Volejbalisté si proti Brazilcům vybojovali mečbol, nakonec však těsně podlehli
Češi vstoupili do olympijské kvalifikace prohrou s Italy
Bývalý reprezentační pivot Jiří Okáč se zúčastnil oslav 100 let basketbalu v Československu
Bývalá reprezentační pivotka Irma Valová byla uvedena do Síně slávy českého basketbalu
Stát by se měl spolupodílet na záchraně historicky cenných objektů v pevnostních městech Terezín a Josefov
Přijďte táhnout nároďák házenkářů za postupem
Křest pro Svobodu, Svejcara a Kozáka
O minuté šestce a oslavách jako pořádní Češi
Češky si zahrají čtvrtfinále domácí Women’s Series 3x3


Česko VS Argentina 31:22. Postup ze skupiny! A pohodlná výhra o devět branek
03.12.2023 | 14:59 | Fletch

Hradečtí volejbalisté podlehli Kolínu 2:3 na sety
02.12.2023 | 12:35 | Fletch

Charitativní utkání 1. ligy mužů ve volejbale mezi TJ Slavia Hradec Králové a SK Volejbal Kolín
01.12.2023 | 09:32 * | Fletch

Karviná potvrdila kvalitu, domácí rozhodli o výhře proti Jičínu skvělým nástupem
30.11.2023 | 09:12 | Alisha Alisha

Prosincové šílenství je tu, nominace odtajněna. Češky vyslala na MS i umělá inteligence
26.11.2023 | 10:39 | Fletch

Hradec porazit Kladno 2:1 a připsal si do tabulky tři body
25.11.2023 | 20:06 | Alisha Alisha

Český volejbal se přihlásil o pořadatelství evropského šampionátu žen. K úspěchu domácích má pomoct zkušený trenér
23.11.2023 | 11:24 | Alisha Alisha

Po domácím zaváhání s Kopřivnicí přivezli házenkáři Jičína dva body ze Strakonic
21.11.2023 | 10:17 | Alisha Alisha

Hradecké volejbalistky podlehly Střešovicím, i přesto jim v tabulce 1. ligy B patří 1. příčka
20.11.2023 | 14:37 | Fletch

Jičínští házenkáři podlehli na domácí půdě Kopřivnici 23:30
18.11.2023 | 11:48 | Alisha Alisha

Skvělý obrat po změně stran dokonán, házenkáři Jičína vyhráli ve Frýdku-Místku
13.11.2023 | 14:04 | Fletch

Řecké trojky ukradly Lvicím první výhru v kvalifikaci
12.11.2023 | 20:08 | Fletch

Pardubice podlehly Děčínu rozdílem 35 bodů
12.11.2023 | 12:59 | Fletch

Hradečtí volejbalisté vévodí 1. lize a vyhlížejí zápas roku proti extraligovému Zlínu
10.11.2023 | 11:04 | Alisha Alisha

České basketbalistky na úvod kvalifikace o ME 2025 podlehly Německu
09.11.2023 | 21:42 | Fletchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Auto po projetí serpentiny skončilo na střeše
Podvodníci využívají změn v aplikaci George. Žena přišla o půl milionu
Na křižovatce U sloupu se srazila dvě osobní auta
Mateřská školka má nový zvěřinec. Vymalovaly ho děti ze ZUŠky
Ústí nad Orlicí
Město občanům opět nabídne ekodotace
Muzikant Slávek Janoušek slavil kulatiny
Vydařené ZDRAVOhrátky se konaly pod symbolickým dohledem profesora Janského
Radnice připravuje revitalizaci parku, obyvatelé se mohou seznámit s projektem
Žamberk
Na rušné křižovatce se srazila tři auta
Prodejna musela být týden uzavřená. Inspektoři objevili trus hlodavců a nečistoty
Srdečně zveme na rozsvícení vánočního stromu a vánoční jarmark
Herec Martin Hofmann zve na divadelní představení, jaké jste ještě neviděli.
Lanškroun
Srazila se dvě auta jedoucí za sebou
Nedělní požár likvidovali hasiči z 15 jednotek déle než osm hodin
Úspěšný Den architektury v Lanškrouně
Galvanovna v plamenech, silnice musela být uzavřena
Nové Město nad Metují
No tak to je v pr…. Muž odpoledne nadýchal opakovaně přes 3 promile
Na zdi texty z dramatu R.U.R., samotná fasáda šetří peníze a poutá pozornost
Festival české filmové komedie zná letošní vítěze. Za nezapomenutelné role byl oceněn Luděk Sobota
Motorkář se střetnul s pobíhajícím psem a narazil do stromu. Na místo letěl vrtulník
Dobruška
Ranní čelní střet dvou aut uzavřel obchvat města
Loutna česká a varhanní slavnost na Festivalu F. L. Věka
Mozart a jeho geniální současník Pavel Vranický
Odstartovala oprava mostu. Práce potrvají do půlky října
Letohrad
Do práce nedojel, během cesty mu začalo hořet auto
Na plotně se vznítil hrnec s olejem. Muž se rozhodl plameny uhasit vodou
Slavnostně otevřeli zrekonstruovaný Dům kultury
Senátor Fiala horoval za snížení maximální hmotnosti u kamionů. Je od 20 procent vyšší něž v jiných zemích
Kostelec nad Orlicí
Iphone ležel na silnici a zavolal si o pomoc. Hasiči měli planý poplach
Během dvaceti minut dvakrát likvidovali obtížný hmyz
O mozku v Komunitním centru v Kostelci nad Orlicí
Opilý mladík s autem kličkoval, skóroval a skončil v pokutovém území. Škoda na "umělce" jde do statisíců
Choceň
Lesní požár: Mladíci se snažili zlikvidovat plameny, nadýchali se kouře
Hořela garáž rodinného domu, hasiči evakuovali obyvatele
Na vlakovém nádraží otevřeli muzeum TT modelů
Středem silnice se proti sobě řítili dva cyklisté bez přilby. Došlo k čelnímu střetu
Týniště nad Orlicí
Ukončení botanických vycházek spojené s promítáním fotografií
Starosta ke kauze chybějících milionů za neuskutečněnou rekonstrukci: "Jako chlapi jsme si řekli, tohle je celý špatně, seš blbec"
Band-a-SKA na Týnišťském posvícení pokřtila nové album
Tradiční týnišťské posvícení
Vamberk
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Město bude spravovat dříve státní nebo krajské komunikace
V bývalé masně hořel odpad
Srazil se motocykl s dodávkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Česká Skalice
Nezahlédli jste tohoto muže? Vězeň odešel z nestřeženého pracoviště
Zbytkáč 2,22 promile. Na cestu autem do sámošky to nevadí
Průjezd na obchvatu ochromila nehoda dvou aut. Zranilo se pět lidí
Nepovedená pomlázka: Velikonoční tradice měla dohru na záchytce
Rokytnice v Orlických horách
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Rokytničtí hasiči bojují o titul Dobrovolní hasiči roku 2023
Rokytničtí mladí hasiči hasili a zachraňovali
Zastupitelé odvolali starostu a celou radu. Nový starosta vysvětluje důvody
Česká Třebová
Na železnici se srazily dva nákladní vlaky. Provoz na trati není omezen
Městský úřad řeší rozvoj své ICT architektury
Krajské přebory v plavání mládeže Česká Třebová 2023
Setkání všech co v České Třebové v motosportu něco znamenali
Opočno
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Silnice přes hráz Broumaru je průjezdná
Kraj spolu s architekty představí strategii využití bývalého kláštera
Hráz Broumaru bude průjezdá až od listopadu
Náchod
Poplatek za svoz odpadu zůstává stejný. Pro mnoho obyvatel přesto stoupne na 200 procent
Na obchvatu města zahájili stavbaři práce na archeologickém výzkumu
Místo plastů dovezl z Polska zapáchající odpad. Ten měl být u nás zrecyklován
Kraj je o krok blíž k důležité investici. Hledá zhotovitele silniční přeložky z Bělovsi do Velkého Poříčí
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Hadrák měl nehodu. Jedna osoba byla převezena k ošetření
Senioři soutěžili ve sportovních hrách
V polovině měsíce odstartuje oprava silnice I/36. Na dálnici po objízdných trasách
Krajským titulem Podnikatel roku 2022 se pyšní výrobce palubek SECA Serafin Campestrini
Jaroměř
Nepřihlášený minibus mířil do Polska. Řidič kvůli porušení pravidel zaplatil vysokou kauci
Pro recidivistu si došla zásahová jednotka
Honička v ulicích města skončila výměnou řidiče v přímém přenosu. Ten původní měl k rošádě několik důvodů
Řdiči bavoráku uháněl po dálnici dvoustovkou. Řídil opilý
Králíky
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Ohlédnutí za letošní Cihelnou
Policisté míří na letošní ročník Cihelny. Ukáží techniku, výstroj a výzbroj
Bohatá nadílka TECHNOhrátek: svářečky, hlavolamy i nerezové náušnice
Hradec Králové
Přijďte si užít Chytrý Kvíz do Beaver clubu
Hradečtí volejbalisté podlehli Kolínu 2:3 na sety
Charitativní utkání 1. ligy mužů ve volejbale mezi TJ Slavia Hradec Králové a SK Volejbal Kolín
Ed Sheeran hlásí vyprodáno
Vysoké Mýto
Slovenský autobusový dopravce sází na české autobusy z Orlickoústecka
Rýsuje se naděje pro severní obchvat Vysokého Mýta
Dlouho očekávaná stavba dálničního obchvatu města byla zahájena
Základní umělecká škola má nové koncertní křídlo
Pardubice
Akutní a onkologická péče bude nadále zajištěna. Odloží se neakutní operace
Kriminálka na pardubickém magistrátu kvůli manipulacím s veřejnými zakázkami. 19 lidí bylo obviněno
U překotného porodu pomohl operátor linky 155
Našli jste při úklidu lahvičky s neznámým obsahem? Poradíme, jak postupovat
Litomyšl
U obchodního centra shořelo auto. Nebylo to ale kvůli nákupní horečce
Studenti vysázeli mezi paneláky stovky krokusů
ŘSD podepsalo memorandum s ekology kvůli dálnici D35
Národní cena za architekturu 2023 pro Zdeňku Vydrovou a "Smetanovu" lávku
Solnice
Traktor nedal přednost projíždějícímu vlaku
Kraj zahájil stavbu infrastruktury pro rozšíření průmyslové zóny Solnice–Kvasiny
Osobní auto se střetlo s nákladním. Škodovka zastavila na chodníku o elektrokolo
Vernisáží začíná výstava Vzpomínky pamětníků
Orlické hory
Evropská unie přispěje na rekonstrukci tvrze Bouda
Na hřebenu Orlických hor je rušno, pokračuje rekonstrukce silnice na Šerlich
Dobrovolní hasiči před letními prázdninami uklidili hřebenovku
Kontrolně preventivní akce v polském příhraničí
Podorlicko
Učiliště v Králíkách i Litomyšlská nemocnice budou ještě zelenější
Nedělní podvečer ve znamení dopravních nehod
Lidé pašují naftu, cigarety, tabák či pseudoefedrin
Páteční nehody: dvě auta se srazila čelně, další skončilo koly vzhůru
Rychnovsko
Jízda polem i příkopem
Kvůli nehodě silnice stále uzavřena
Nechal zmizet jídlo a pití svatebčanům. Skončil ve vazbě
Automobilka pokračuje v podpoře mobility sociálních služeb na Rychnovsku
Orlickoústecko
Dvě nehody se střety dvou vozidel
Toyota plná naštípaného dřeva narazila do zábradlí mostku. Řidič nepřežil
Řidič vyjel ze silnice, auto skončilo koly vzhůru
Nechtěně vyasfaltoval pole
Náchodsko
Řidič BMW kvůli rychlosti a smyku vyvrátil plot u zahrádky
Opilému cizinci za volantem auta naměřili téměř 3 promile
Investovala do kryptoměny, přišla o milion
Muž opojený alkoholem při manipulaci se zbraní vystřelil. Strefil sám sebe