Profil autora:
vložil Alisha Alisha
jméno Laimuté Ališauskiené
autor textu Jakub Eichler/Laimuté Ališauskiené
autor fotografií CZ.BASKETBALL/Václav Mudra
hash tag #basketbal
24.01.2024 11:48

Alisha Alisha

Zpravodajství
sport

Zobrazeno 5311x
Na rychlou třídenní přípravnou vizitu dorazil v neděli do Česka kouč mužské reprezentace Diego Ocampo, aby s nejbližšími kolegy nachystal půdu pro únorové bitvy kvalifikace EuroBasketu 2025 v Řecku a doma s Velkou Británií.

Už teď je velmi spokojen s tím, že k dispozici bude mít prakticky veškeré dostupné české zlato, a proto se i fanoušci mohou těšit zejména na duel s Brity v Pardubicích 26. února.

Trenére, co všechno vás přivedlo do Prahy už měsíc před únorovým dvojzápasem?

Vyšetřil jsem teď několik dní, abych sem mohl přijet, protože musíme naplánovat vše na kvalifikační okno. Pak toho bude hodně ve stresu a je lepší se potkat dopředu osobně, než vše řešit jen emaily a telefony. V neděli jsme tak měli celé dopoledne schůzky, v pondělí večer jsem se zastavil na tréninku v Nymburce a v úterý jsem navštívil trénink pražského USK plus jsme měli další mítinky.

Snad kromě dvojice Krejčí - Auda byste měl vést tu nejlepší dostupnou sestavu, o kolik jiné to bude oproti olympijské předkvalifikaci z loňského léta?

Oproti létu to bude zcela jiné. Loni jsem se tu se vším seznamoval a musel respektovat, že některé opory se kvůli náročnému programu omluvily. Využili jsme tak léto k adaptaci, vzájemnému poznání a nakonec jsme sestavili konkurenceschopný tým. Já byl hrdý na to, jak jsme se prezentovali. Teď budeme už po pár společných trénincích hrát zápas v Řecku s jeho novým realizačním týmem (kouče Itoudise v říjnu nahradil bývalý vynikající rozehrávač Spanoulis - pozn.), který ještě neznáme. Velmi nás ale těší, že všichni dostupní hráči chtěli přijet, jejich oddanost je úžasná.

Únorové okno bude skutečně přelomové, neboť díky loňské dohodě Euroligy s mezinárodní federací FIBA budou i uprostřed sezony euroligové hvězdy moct reprezentovat. Je to i pro vás převratná změna?

Prvním dobrým krokem nové dohody mezi FIBA a Euroligou je, že bylo umožněno těm nejlepším hráčům reprezentovat i během sezony. Druhým krokem teď bude se o tyto hráče co nejlépe postarat, protože už hrají možná příliš mnoho zápasů. A pak se i snižuje kvalita těchto utkání. Není to tedy jen o dostupnosti hráčů, ale musíme pečovat i o jejich zdraví.

Sraz s národním týmem máte v neděli 18. února. Bude k dispozici hned kompletní sestava, nebo budete na někoho čekat?

Nebude tam moc času, proto jsme toho co nejvíc chtěli připravit teď v lednu, co a jak bude, a koho nominujeme. Z širší čtyřiadvacítky vybereme 16 hráčů, kteří se okna zúčastní. Šestnáct to bude proto, že musíme vzít v potaz, že ne všichni budou k dispozici už v neděli 18. února. Bude po Španělském poháru, kde doufáme, že oba naši hráči s Barcelonou budou hrát nedělní finále. Budou potřebovat nejméně den na odpočinek a cestu, než se k nám v úterý připojí. Nechceme to příliš uspěchat.

V Řecku vás bude čekat zřejmě velmi žhavý zápas s nejspíš rovněž nabitým domácím týmem. Co od něj čekáte?

V Řecku to bude úžasný zápas, ve skvělé hale s výbornými fanoušky. Bude to pro nás velká výzva sestavit tým během tří dnů, ale stejné to bude pro domácí. Budeme muset hodně zabojovat, ale já už znám hráče, jejich oddanost a odhodlání a jsem si jistý, že budeme určitě konkurenceschopní.
Pro český tým to bude odveta za osmifinále posledního EuroBasketu, jaké šance si dáváte?

Hlavní je, že tenhle celek hraje jako skutečný tým, který má svého ducha. Bude to hodně o nás, o naší chytrosti, o tom vědět, co máme dělat. Dopředu se nedá odhadnout vývoj toho zápasu. Řekové budou už mít nejspíš nového kouče, nový tým, jinou hru.

Mluvil jste s Tomášem Satoranským a Janem Veselý během sezony ohledně jejich účasti?

Mluvil jsem s oběma osobně už před několika měsíci a od obou jsem slyšel závazek přijet na únorové okno. Jsme za to velmi rádi. Jsme ale rádi i za ostatní hráče. Kvalita týmu tak bude velice vysoká. Pro mě ale nejvyšší hodnotou je jejich oddanost, charakter a mentalita. To je dobrý příklad nejen pro mladé hráče v našem týmu, ale i pro děti, které teprve začaly hrát. Jasně, umět dobře driblovat nebo střílet trojky je fajn, ale tohle je důležité jak pro basketbal, tak i pro život.

Hovoříte s hráči před nominací víc, nebo je tohle především kompetence generálního manažera mužských reprezentací Jiřího Welsche?

Jiří má tohle na starosti a pomáhá mi hodně. Jinak by to nešlo zvládnout. Jako generální manažer pomáhá českému basketbalu hodně, přemýšlí o tom, a má mentální nastavení na tuhle práci. Dosadit ho do této role bylo velmi důležité a samozřejmě je důležitý pro mě, protože vím, že se můžeme opřít o takovou osobnost českého basketbalu. A potřebujeme i další členy realizačního týmu. Stavíme na předchozí úspěšné éře, ale máme tu nové tváře a nové hráče, bez nichž to nejde. Se všemi musíme být na jedné vlně a v prvním zápase musíme ukázat, že děláme dobrou práci.

David Jelínek se vrací poprvé od listopadu 2021, kdy měl vážně zraněný kotník v utkání s Litvou. Byl jste v kontaktu i s ním?

Vždy když jsme spolu mluvili, dal mi najevo své odhodlání reprezentovat. Pře pár týdny mi řekl, že bude připraven na únorové okno, za což jsem moc rád. Řekl jsem mu, že jeho místo v týmu je, je to velmi talentovaný hráč a my ho tu potřebujeme.
Tomáš Kyzlink čerstvě přestoupil z Brindisi do Wloclawku, je to pro něj dobrý krok a konzultovali jste to spolu?

Mluvili jsme spolu krátce předtím, než odešel do Itálie. Před přestupem do Wloclawku ne, ale platí, že hráči jako Tomáš by měli hrát. Sedět na lavičce není pro takového hráče dobré. Viděl jsem na něm, že si užíval i herní styl Brindisi. Teď v Polsku určitě ukáže svou energii a užitečnost ve hře.

Do svého druholigového týmu v Burgosu jste si na začátku sezony přivedl Davida Böhma z USK. Co vás k tomu přimělo a jak se mu zatím daří (průměrně hraje 14 minut s 5 body)?

Rozhodli jsme se pro něj, protože v něm vidíme spoustu talentu. A teď je to ještě lepší. Potřebuje ale ještě nějaký čas, adaptaci na španělskou basketbalovou kulturu a na ligu. Poslední zápasy už ukazoval, že je schopen zahrát velmi dobře. Jsem s ním spokojen, věřím, že se mu v Burgosu líbí, ale ještě potřebuje čas. A zároveň bych chtěl poděkovat USK Praha, že chápalo situaci a umožnilo Davidovi vyzkoušet druhou španělskou ligu. Ukázali, že jsou připraveni mu pomoct k dalšímu rozvoji.

Druhou španělskou ligu hraje od podzimu za Alicante i další reprezentant Richard Bálint, který točí 18 minut s 6 body. Očekával byste od něj třeba i lepší čísla?

Ne, ne, opět musím říct, že i Richard nejdřív potřebuje čas na aklimatizaci. Je to ještě hodně mladý hráč a nejde čekat, že přijde do Alicante a hned začne hrát na vysoké úrovni. Na svůj věk už má důležitou roli, zlepšuje se, hraje se stále větším sebevědomím a dělá velké pokroky.Podpoote redakci on-line deníku Orlický.net! Kliknite, prosím, na reklamní banner našich inzerentu. Tento zpravodajský portál funguje díky reklami jako je tato. Dikujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Praha
Oslava století basketbalu: Jedinečné pamětní listy odhaleny
Reisingerová a Pospíšilová vedly Českou republiku k triumfu nad Finskem
Český basketbalový kemp: Mladé talenty míří do Španělska
Vrchol volejbalové sezóny je tady: Češi zabojují o trofeje ve Zlaté evropské lize
České basketbalistky zahajují intenzivní přípravu na EuroBasket a předkvalifikaci
V souboji o 1. místo ve skupinové fázi Zlaté evropské ligy Češky podlehly Belgičankám
Úspěšné tažení pokračuje: České volejbalistky získaly další tři body
Češi zářili proti Ukrajině a bojují o Final Four
Olympijské ambice: Suchanová se vrací na hřiště v nové basketbalové disciplíně
České volejbalové reprezentace se připravují na Zlatou ligu
Cesta nového poháru basketbalové ligy přes 2000 kilometrů a osm měst
Volejbalové reprezentační týmy zahajují přípravu v Kolíně a Táboře
Cesta českých basketbalistek k světovému šampionátu: Předkvalifikace v Mexiku
Škodovka dnes představí Škoda Vision Gran Turismo, auto pro počítačovou hru
Na vítěze NBL čeká nový unikátní pohár. Nese jméno Jiřího Zídka
Hradecké lvice padly s USK Praha, bude je čekat boj o bronz
V prvním utkání semifinálové série Chance Ženské basketbalové ligy se střetly Hradecké Lvice s týmem ZVVZ USK Praha
Hradecké Lvice se staly posledním semifinalistou letošního ročníku Chance ŽBL
Bez faulu předčilo očekávání. K Pražským jezdcům míří tři vozíky!
Sázka na doyena v duncích i bývalí šampioni
Pardubičtí basketbalisté si vezou z Folimanky výhru
Češi na úvod kvalifikace těsně podlehli Řecku
Jak vypadá nominace národního týmu? Chybět bude kvůli zranění Malá, vrací se Kordovská
Čeští basketbalisté dnes zahajují přípravu na vstup do bojů o EuroBasket 2025
Nymburský double večer pozlatil Královku
V Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenském poháru bral bronz tým USK Praha
Levice z oblouku zlomily Děčín. Hitové finále na obzoru
První finalista Nymburk zničil Sovy obranou
Na pražské Královce ve středu otevírá brány unikátní česko-slovenské FINAL 8
Představují se kapitáni basketbalové All-Star


Druhé vítězství ve dvou dnech: Češky přehrály Finsko 83:70
21.06.2024 | 09:22 | Fletch

Reisingerová a Pospíšilová vedly Českou republiku k triumfu nad Finskem
20.06.2024 | 16:18 | Fletch

Poděbrady jsou centrem přípravy mladých basketbalových talentů
18.06.2024 | 16:31 | Fletch

Krajský sokolský slet přilákal dva tisíce cvičenců
17.06.2024 | 12:37 | Pardubický kraj

Strhující pětisetový duel: Švédky zdolaly Češky v Ostravě
17.06.2024 | 08:22 | Alisha Alisha

Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
13.06.2024 | 21:00 * | Orlický.net

Český basketbalový kemp: Mladé talenty míří do Španělska
13.06.2024 | 17:50 | Fletch

Vrchol volejbalové sezóny je tady: Češi zabojují o trofeje ve Zlaté evropské lize
10.06.2024 | 14:32 | Alisha Alisha

České basketbalistky zahajují intenzivní přípravu na EuroBasket a předkvalifikaci
09.06.2024 | 10:22 | Alisha Alisha

Úspěšná sezóna hradecké volejbalové Slavie: Fans Volley HK bilancují
06.06.2024 | 19:08 * | Fletch

Čeští volejbalisté postoupili do finálového turnaje Zlaté evropské ligy
03.06.2024 | 19:37 | Alisha Alisha

V souboji o 1. místo ve skupinové fázi Zlaté evropské ligy Češky podlehly Belgičankám
03.06.2024 | 10:18 | Alisha Alisha

Úspěšné tažení pokračuje: České volejbalistky získaly další tři body
27.05.2024 | 11:53 | Fletch

Češi zářili proti Ukrajině a bojují o Final Four
26.05.2024 | 17:01 | Fletch

Štěpán Černý: Z juniorky až do A-týmu Mountfieldu HK
21.05.2024 | 13:01 | Fletchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Rychnovský zámek a galerie bez bariér: Nový výtah zpřístupní historické prostory všem
Klíčová silnice do průmyslové zóny bude několik měsíců neprůjezdná. Startují práce na výstavbě kruháku
Kamion s novými škodovkami v příkopu, střet dvou osobáků před semaforem
Na křižovatce se srazil náklaďák se skútrem. Motocyklista nehodu nepřežil
Ústí nad Orlicí
Zastupitelé neomezili používání zábavní pyrotechniky. Rozšíření obchodní zóny a výstavbu bytového domu pro klienty se zdravotním postižením podpořili
V areálu bývalé textilky začíná stavba ateliérů krajské umprumky
Město v pohybu se přesunulo na Mírové náměstí a nabídlo bohatý program
První sousedká večeře se vydařila
Žamberk
Na muže spadl slisovaný balík papíru. Svědci na záchranu nasadili vysokozdvižný vozík
Den dětí v Divišově divadle
Srnka se "zašprcla" v plotě. Hasiči na její vyproštění nasadili hydrauliku
Na městském úřadě se od června prokážete aplikací eDoklady
Lanškroun
Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
Dvě ulice nově propojí chodník. Zvýší se bezpečnost
Mezi dvěma obcemi budou lidé jezdit na kole bezpečně. Svazek obcí zahájí stavbu cyklostezky
Rada města spouští přípravy projektu krytého koupání
Nové Město nad Metují
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Hořelo v prostoru zásobovací rampy obchodu s potravinami. Hasiči evakuovali nakupující i zaměstnance
Vzniká nový domov pro klienty se zdravotním postižením. Bude dobře sloužit 18 klientům?
Obrazem: Druhý ročník festivalu Smetanovské sny skončil
Dobruška
Složky IZS se předvedly na náměstí
Další nehoda na přehledné křižovatce. Tentokrát se srazilo osobní auto s motorkou
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Vlastnil auto jen jeden den, zběsile ujížděl před policisty, auto zastavil o strom
Letohrad
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
U autoservisu shořelo osobní auto
Kostelec nad Orlicí
Začalo rozšiřování školního statku střední zemědělské školy
Zlatý hattrick i zlatá premiéra
Víc než dvě promile v žíle u řidiče oktávky normou?
Půlnoční jízda osobáku skončila koly vzhůru
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Sezóna morotkářům pomalu, ale jistě začíná
Rokytnice v Orlických horách
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Česká Třebová
V České Třebové dojde k unifikaci napětí
Koncert k devadesátinám Josefa Petráka, českotřebovského učitele hudby
Na stezce se střetl cyklista s chodcem. Policisté po něm pátrají
V České Třebové předali staveniště na stavbu nové knihovny
Opočno
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Náchod
Druhá etapa modernizace náchodské nemocnice za miliardu a půl má stavební povolení
Celníci lapili staršího řidiče pod vlivem drog. Ve voze vezl svého syna
Šestice lidí z podvodného ukrajinského callcentra skončila v české vazbě
Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Děti z havarovaných aut dostaly plyšovou hračku
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Jaroměř
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Zlatý úspěch českých hasičů z Královéhradeckého kraje na mezinárodní soutěži záchranných týmů v Belgii
Vyhrožoval na sociální síti i na tísňové lince. Pro muže si došla zásahová jednotka
Festival Rock for People dnes otevře brány pro 40 tisíc návštěvníků
Úspěšná sezóna hradecké volejbalové Slavie: Fans Volley HK bilancují
Vysoké Mýto
Řidička dodržovala pitný režim. Jen si spletla vodu s vodkou
Sodomkovo Vysoké Mýto připomnělo slavnou automobilovou historii
V autobusu měli nahrávací studio a učebnu. Music Bus přispívá k rozvoji hudebního vzdělání dětí
Nová třílitrová sanitka vyrazila k prvnímu zásahu - alergické reakci na bodnutí včelou
Pardubice
Recidivista si nedal pokoj a kradl kola či koloběžky. Při zadržení měl u sebe pistoli
Dodávka vyjela ze silnice a narazila do stromu. Řidič se zranil na hlavě
Krajský sokolský slet přilákal dva tisíce cvičenců
Plameny v zásobníku na pražení způsobily škodu za milion
Litomyšl
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Solnice
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Podorlicko
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Meteorologové varovali před přívalovým deštěm. A ten skutečně přišel
V Rychnově hasiči ukáží speciální klecový polygon, lhotečtí a bohuslavičtí dostanou novou cisternu
Rodiče už vědí, zda se jejich děti dostaly na vybranou střední školu
Rychnovsko
Senior chtěl zhodnotit své úspory. Sám se ale podílel na legalizaci výnosů z trestné činnosti
Dvě ranní nehody, dva osobáky mimo silnici
Do muzea a galerie v pondělí? Samozřejmě!
Chytili ho opilého a zdrogovaného za volantem kradeného vozu. Dva dny po propuštění zase kradl
Orlickoústecko
Mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem byly dokončeny velkoplošné výspravy silnice. Další práce začnou již brzy
Za sledování filmů dávala lajky, pak ale přišla o 120 tisíc
Mladíci pomocí spreje realizovali svá umělecká nadání. Jeden z nich už bude raději kreslit pastelkami
Policisté u dopravní nehody zajistili motorku. Nevědí, komu ji vrátit
Náchodsko
Měl zrenovovat prusko-rakouské militarie. Zhotovitel ale přestal komunikovat.
Seznamoval se s nezletilci na sociálních sítích. Kriminalisté muži sdělili obvinění hned z několika trestných činů
Nedbalostní jednání bylo příčinou vzniku lesního požáru
Skrytě natáčel dívku v jejím pokoji a ve společné koupelně. Muž byl obviněn kvůli dětské pornografii