08.09.2023 09:45
Orlický.net
Zpravodajství
kultura
Zobrazeno
1960x
|
Podzim se pomalu blíží a s ním i nové výstavy v Orlické galerii. A je opět na co se těšit. Slavnostní zahájení podzimní sezóny v Orlické galerii proběhne dnes, v pátek 8. září, od 17 hodin.
I tento podzim je spojen s již tradičním Orlickým salonem upozorňujícím na zajímavé výtvarníky, kteří u nás v regionu našli inspiraci a lásku ke zdejší krajině. Více již dodává kurátor Orlické galerie Mgr. Vlastislav Tokoš: „Manželé Jaroslav a Helena Horálkovi v 80. letech minulého století měli možnost zakoupit jednu z nejstarších chalup ve Vamberku. Od té doby jsou oni sami i jejich tvorba s tímto krajem pevně spjati. Kulturní tradice, řemeslo i životní příběhy krajkářů je někdy více či méně ovlivňovaly. Přirozeně toto prostředí formovalo i jejich syna Vojtěcha Horálka, který se etabloval jako výtvarník jedné z nejmladších generací“.
Nová výstava „Trojmezí“ tak představí tři vyhraněné výtvarné názory, které spojuje rodinná umělecká tradice. I přes svoji různorodost pojí všechny vnitřní pouto vzájemného ovlivňování a působení. „Malířská plátna Jaroslav Horálka a stejně tak i grafiky Heleny jsou tichým protestem proti útisku za doby normalizace. Druhá poloha, která vyvažuje sociální témata, je krajinomalba u Jaroslava ovlivněna francouzským krajem Ardèche a u Heleny především krajem podhůří Orlických hor. V tvorbě Vojtěcha Horálka se prolíná jak krajina, tak i lidská figura,“ doplňuje Vlastislav Tokoš. Vystaveny tak budou plátna z pozůstalosti Jaroslava Horálka, velkoformátové akvatinty Heleny Horálkové s jejími ilustracemi a také rozměrná díla Vojtěcha Horálka. To vše je dále doplněno netradičními předměty, jako jsou objekty z ruksaků, batohů a částí oděvu. „Výstava „Trojmezí“ je nejen prezentací tvorby rodiny Horálkových, ale také poděkování již zesnulému Jaroslavovi, který se mnoho let věnoval veřejnému zájmu a pomohl zachránit několik zajímavých staveb,“ říká Mgr. V. Tokoš.
V pořadí druhá z výstav letošního podzimu je vzpomínkou na významného filantropa a mecenáše umění Františka Antonína hraběte Šporka, od jehož úmrtí letos uplynulo 285 let. Tuto historickou osobnost zná většina populace jako výstředního majitele panství Kuks.
Zakládal špitály, kláštery, na svých sídlech v Praze, Lysé nad Labem a Kuksu zřídil bohaté obrazárny a knihovny. Z touhy po popularitě pěstoval italskou operu. „Silně pragmaticky vystupoval jako mecenáš umělců. Na kukském panství působili v jeho službách především Matyáš Bernard Braun, Johann Daniel de Montalegre, Michael Heinrich Rentz a další,“ uvádí Vlastislav Tokoš. Výstava grafických listů a ilustrací, zhotovených technikou leptů a mědirytin, je uspořádána ze soukromých sbírek, ale velmi působivé zápůjčky poskytlo i Regionální muzeum v Litomyšli a Městské muzeum Česká Třebová.
Konference o proměnách rychnovského návrší
U příležitosti 300 let od úmrtí významného českého architekta italského původu Jana Blažeje Santini Aichla se bude konat ve dnech 12. a 13. září odborná konference zaměřená na rychnovské zámecké návrší v proměnách času. V rámci této akce bude otevřena třetí z výstav podzimního cyklu Orlické galerie, která prostřednictví fotografického a archivního materiálu ze sbírek rychnovského muzea představí komparativním způsobem Santiniho tvorbu v Rychnově nad Kněžnou se zaměřením právě na tzv. „Rychnovská Hradčana“.
Nové výstavy z podzimního cyklu budou otevřeny do 29. října 2023, a to denně (v říjnu mimo pondělí) od 9:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 v Orlické galerii (II. patro Kolowratského zámku).
|