Profil autora:
vložil Ústí nad Orlicí
jméno Město Ústí nad Orlicí
autor fotografií
hash tag slavekjanousek
23.11.2023 11:22

Ústí nad Orlicí

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 1327x
Co se vybaví českému písničkáři a textaři Slávku Janouškovi, když se řekne Ústí nad Orlicí? „Rodina,“ říká autor známého folkového hitu Imaginární hospoda, který neodmyslitelně patří k Ústí nad Orlicí a každoročně otevírá festival Janouškovo Ústí v Cakli.
Slávek Janoušek byl za tuto skladbu a také za obětavou a neutuchající výdrž spojenou s přípravou a realizací ústeckého festivalu v roce 2017 oceněn městem. Letos v září oslavil sedmdesátiny.

• Jaké byly oslavy kulatin?
Oslavy byly úžasné. Už přes 20 let slavíme narozeniny společně s mým, jak si říkáme, souzrozencem Frantou Urbancem, se kterým moderujeme po léta festival v Cakli a který je rovněž jako já narozen 9.9., jen je o trochu starší. V jejich hudební stodole se letos sešlo asi 70 muzikantů a přátel s hudebními zdravicemi, někteří až po půlnoci, jak přijížděli z různých hraní, mnozí i stovky kilometrů. Bylo zkonstatováno, že to byl nejlepší večírek v dějinách tohoto prostoru.

• Co by pro vás byl nejkrásnější dárek? Nebo jste ho už dostal?
Dostal jsem dvě kytary, obě nádherné a skvěle hrající, jednu starší s příběhem, opravenou výrobcem Janem Michálkem z Jihlavy a druhou osobně od zakladatele dnes už světoznámé kytarářské firmy Furch, od Franty Furcha. A pak kytarový aparát Bose, který jsem si vždycky přál, ale jen jsem o tom mluvil a nikdy si ho nestihl pořídit, až se asi 60 lidí spojilo a koupili mi ho a dokázali to všechno naprosto ututlat. Při rozbalování jsem byl naprosto dojat, pustil slzu a ztratil řeč.

• Už víte, jaký bude 39. ročník Janouškova Ústí? A další ročníky?
To nikdy takhle dopředu nevím, jaký bude. Vím jen, kdy to bude: 8. a 9. srpna 2024. A bude to zase částečně sestaveno z těch, co se na předchozí ročník už nevešli, jak je to vždycky. A doplněno dalšími, se kterými v tom roce došlo k nějaké spolupráci, nebo mi padli do oka. A vím, že to bude určitě zase dobrý ročník jako ty předešlé, protože už víme, co chceme a jak na to. Potom ještě vím, že bude následovat čtyřicátý. A pak se uvidí.

• Na který z nich nejraději vzpomínáte?
To nejde říci. 38 ročníků už je tak vysoké číslo, že kolikrát nejsem schopen určit, na kterém ta a ta historka proběhla. Už se tu za ta léta stalo tolik věcí, že ztrácím přehled. A vidím roztrženou nohavici Nohavicových kalhot při fotbálku Muzikanti : Diváci někdy v 90. letech, k prasknutí narvanou fotbalovou tribunu diváky za příšerného deště, kdy chtěl zvukař koncert ukončit, holčičí podprsenky a jiné kusy na jeviště házeného oblečení jako čepce na Samsonově hlavě při oslavě jeho kulatin na plovárně, překvapení diváků, když v zapadajícím slunci spustil skotské melodie s dudami dudák na vrcholu věže v Cakli, diváci s rozběhem se koupající v obrovské kaluži před jevištěm po bouři těsně před začátkem koncertu, vypadlá elektřina na sloupě a žádný opravář. Spousty zážitků. Ale nikdy by mě nenapadlo, že budu stát u tolika ročníků nějaké akce. Ani ve snu ne.

• V dokumentu, který s vámi letos Česká televize natočila, vzpomínáte na dětství a bigbítový koncert, který skončil, ještě než začal. V jaké třídě to bylo a měla tehdy vaše kapela nějaké jméno?
V roce 1968 jsem chodil do 8. třídy a měli jsme bigbítovou kapelu, jak se tomu tehdy říkalo. Jmenovali jsme se Teens, tj. Náctiletí a hráli jsme svoje i převzaté písně. Historka, kterou v tom dokumentu líčím, se stala na začátku toho roku, kdy jsme z naší zkušebny v loutkárně, dnes Malé scény vezli aparát do Roškotova divadla na bigbítový festival. Konkrétně jsme na malém žebřiňáčku převáželi náš basreflex, obrovskou bednu s půlmetrovým reproduktorem. Bylo to velmi těžké a na klouzající cestě jsme vozík neudrželi, ujel nám z Malých Hamer a dole se bedna roztříštila o plot za silnicí. A bylo po bigbítu. Pro ten večer nám půjčili svůj aparát jiní v divadle. Ale vyměnili jsme pak baskytaru za kontrabas a nastala folková éra.

• Kdo pro vás v životě byl autoritou?
Největší autoritou od dětství byl můj milovaný děda Honza Lipenský. Člověk, který byl pro mě vzorem a jehož jsem naprosto uznával. Byl řidičem ČSAD, jezdil s náklaďákem a o prázdninách mě brával jako závozníka. Na rozdíl od babičky a mámy, které neduživé dítko ponoukaly slovy: Jez, vždyť ty nic nejíš a umřeš na souchotiny!, děda nemusel pobízet. Při zastávce v hospodě na oběd si přisunul jídelní lístek a zeptal se: Dáš si guláš, nebo ledvinky? Snědl jsem vždycky dospělou porci, ale doma mu nikdo nevěřil. Tak pak už jsme to ani neříkali. Dodneška jsou to pro mě nejoblíbenější jídla. Ale autoritou pak později pro mě byli muzikanti. Dylan, Cohen, Gabriel, Sting, Suzan Vega a mnozí další.

• Co vám dělalo radost dříve a co dnes?
Vždycky mě bavilo cestování a potřeboval jsem různá místa navštívit. Projezdil jsem Evropu, byl jsem všude možně po světě, v Asii, v Africe, opakovaně zahrát krajánkům v Americe, v Austrálii, na Novém Zélandu. A pak se číše naplnila. Ne že bych už nechtěl nikam jet, ale už necítím to puzení, jako když do mých 36 let mě odmítali pustit kamkoli. To to člověk potřeboval dohánět. Dnes rád jezdím po Česku. A třeba takové houbaření, které jsem nasál s dědou, mě baví stále a natěšený odcházím do lesa. A taky mě stále těší kytara a skládat písničky.

• Co vás inspiruje při skládání písní?
Nejvíc to, co zažívám. V mých textech, pokud je to o příběhu, se vyskytuje zejména to, co se mi reálně stalo. Nebo je to zachycení myšlenky, představy, snu. Rád mám smích skrz slzy. Aby to bylo vlastně srandovní, ale v určitou chvíli ten smích zatuhl, protože to žádná sranda není. Rád mám emoce a nebráním se jim. A už od mládí občas zhudebňuju cizí texty a básně. Zejména v posledních letech jsem si oblíbil - a je to vzájemné - básníka Jiřího Žáčka, jehož texty jsou přesně o tom, co bych i já sám rád napsal, jen to tak rychle a rytmicky poeticky precizně neumím. Rád si ty čerstvé texty v mailech čtu a melodie na mě vyskakují, vysloveně mě přepadají, to jde tak nějak samo. Už je těch písní za posledních pár let na jeho texty přes sedmdesát.

• Když se řekne Ústí nad Orlicí, vybaví se vám automaticky…
Rodina. Maminka, sestra, příbuzní. Odtud jsem, krásné dětství jsem prožil v Kerharticích, od 6. třídy v Ústí, těch zážitků z mládí, kamarádů, znám tu každý kout, i když místa se postupně proměňují. A hlavně lidi se mění. Najednou člověk zjišťuje, že skoro nikoho nezná, a ti známí mizí a mizí. Věk nejde zastavit. Ale rád se sem vracím.

• K Ústí nad Orlicí už neodmyslitelně patří Imaginární hospoda. Když do Ústí zavítáte, máte tu (když už není U Frimlů) nějakou oblíbenou?
Už se tu tak často do hospody nedostanu. Ale fajn je to U Louže, U Chaplina. Anebo U Malinů. Dokonce se mi občas stává, že někdo z návštěvníků Ústí volá a nechá si vysvětlovat, kde bylo U Frimlů a kde že je U Malinů a kde je škola na cestě do Velkých Hamer a potřebují si to projít po našich dávných stopách. A tak je někde z Moravy naviguju.

• Původním povoláním jste učitel. Nelitoval jste někdy, že jste místo za katedrou vyměnil za kytaru?
Nikdy. Odučil jsem 7 let, končil 1984 a šel na volnou nohu, jak se říkalo. Člověk má tendenci špatné vzpomínky na soudruha ředitele a jeho stranické úkoly a chování vytěsnit. To, že byly věci, které se daly jen sotva překousnout, to časem převáží to dobré, zážitky se žáky, kteří se dodnes ozývají a tak. Ale už jsem se tam nikdy nechtěl vracet. Jedině zase zahrát dětem písničky jako tenkrát, když jsem byl dočasně pověřen učit hudební výchovu, byť jsem nemohl být oficiálně učitelem hudební výchovy s nesocialistickou kytarou. To byly malé koncerty, které mě fakt bavily. Napsal jsem v životě i dost dětských písní, tak si rád někdy takové koncerty ve školách pro děti zopakovávám. Zejména publikum z 1.-5. třídy jsem si oblíbil. Rádi zpívají a to je hned na světě líp.


Podpoote redakci on-line deníku Orlický.net! Kliknite, prosím, na reklamní banner našich inzerentu. Tento zpravodajský portál funguje díky reklami jako je tato. Dikujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Ústí nad Orlicí
Zastupitelé neomezili používání zábavní pyrotechniky. Rozšíření obchodní zóny a výstavbu bytového domu pro klienty se zdravotním postižením podpořili
V areálu bývalé textilky začíná stavba ateliérů krajské umprumky
Město v pohybu se přesunulo na Mírové náměstí a nabídlo bohatý program
První sousedká večeře se vydařila
Město v pohybu pokračovalo v Cakli
Město v pohybu začalo v Malé scéně
Chvála jednoduchosti a všednosti pod radnicí
Vedení města se setkalo s veřejností. Starosta popisoval investice
Show lákala do domu dětí Duha
Jela se legendární Ústecká 21
Video: Přes město se přehnala silná bouře s krupobitím. Voda zaplavila obvyklá místa
Obrazem: Majáles gymnázia lákal na Kociánku
Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
Laureátkou Kociánky se stala francouzká houslistka Lavorgna
Na průtahu městem startuje měření rychlosti
Po pětadvacáté se konal jarní běh
Začal 19. ročník festivalu Kocianovo Ústí
Báječné modely Oldřicha Ambrože v muzeu
Potřetí běželi Ústeckou čvachtu. Doslova
Dopravní agendy kvůli rekonstrukci nově na Galenu
Zkusil to, ale nevešel se. Zaklíněný náklaďák vyprostili hasiči
Odstartoval 16. ročník Jednoho světa. Přichází s pestrým programem
Jeden svět nabídne hned po Velikonocích našlapaný program
Velikonoce a slavnost zmrtvýchvstání páně
Městské slavnosti čeká sympatická změna
Chystá se rekonstrukce silnice II/360. Souběžně proběhne prodloužení chodníku
Lidé ze sousedství si stěžovali na hluk z urgentního příjmu. Budovu odclonila stěna
Připomněli 174. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka
Jeden svět odstartuje už za měsíc
23. hledání Stromoucha se vydařilo. Dorazilo víc než pět stovek turistů


Narušené vztahy ve škole: Jak situaci vnímají žáci?
12.06.2024 | 07:00 | Orlická TV

Dvojnásobná medailistka z Mistroství Evropy juniorů Kamila Šímová bude bojovat o účast na olympiádě v Paříži 2024
05.11.2023 | 10:30 | Orlický.net

Ohlédnutí za prvním rokem práce nového vedení na českotřebovské radnici
03.11.2023 | 11:27 | Milan Mikolecký

Senátor Fiala horoval za snížení maximální hmotnosti u kamionů. Je od 20 procent vyšší něž v jiných zemích
05.08.2023 | 09:38 | Orlický.net

Selfie na vagonu pod trakcí, taková p*čovina. Celým městem se nese usedavý pláč
17.06.2023 | 14:18 | ZZS

Před rokem havaroval, teď chce poděkovat neznámým lidem za pomoc
06.06.2023 | 07:03 | Orlický.net

Společné prohlášení hejtmana a starostů dotčených měst k rušení 17 poboček České pošty v Pardubickém kraji
09.04.2023 | 09:49 | Pardubický kraj

Urban bouldering v Ústí nad Orlicí
08.06.2022 | 23:52 | Radio Orlicko

Otevírá se nejdelší visutý most na světě. Bude rarita přínosem?
13.05.2022 | 09:13 | Pardubický kraj

Ploty u nového úseku D35 kvůli zvěři pouze bouře ve sklenici vody? Měly být jednoznačně včas
06.01.2022 | 08:20 | Orlický.net

Nový vítr do plachet. Oblíbená vedoucí knihovny měla skončit pro nadbytečnost
08.09.2021 | 09:15 * | Orlický.net

Ministr Havlíček si zajel na nákup do Podorlicka. V sámošce si koupil rohlíky a uzeninu, slíbil až 100 tisíc na provoz malé prodejny
20.06.2021 | 08:14 * | (rup)

Vystudovala obor mechanik–opravář motorových vozidel, teď pracuje na montáži
21.03.2021 | 10:15 | Orlický.net

Nouzový stav ke zlepšení stavu nepomůže. Pojďme se ještě jednou sjednotit, zůstat doma
27.02.2021 | 09:00 | Orlický.net

Miroslava Antla v Senátu uznáváme jako odborníka na právo, bez ohledu na politickou příslušnost
08.10.2020 | 20:30 | Komerční sdělenízprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Rychnovský zámek a galerie bez bariér: Nový výtah zpřístupní historické prostory všem
Klíčová silnice do průmyslové zóny bude několik měsíců neprůjezdná. Startují práce na výstavbě kruháku
Kamion s novými škodovkami v příkopu, střet dvou osobáků před semaforem
Na křižovatce se srazil náklaďák se skútrem. Motocyklista nehodu nepřežil
Ústí nad Orlicí
Zastupitelé neomezili používání zábavní pyrotechniky. Rozšíření obchodní zóny a výstavbu bytového domu pro klienty se zdravotním postižením podpořili
V areálu bývalé textilky začíná stavba ateliérů krajské umprumky
Město v pohybu se přesunulo na Mírové náměstí a nabídlo bohatý program
První sousedká večeře se vydařila
Žamberk
Na muže spadl slisovaný balík papíru. Svědci na záchranu nasadili vysokozdvižný vozík
Den dětí v Divišově divadle
Srnka se "zašprcla" v plotě. Hasiči na její vyproštění nasadili hydrauliku
Na městském úřadě se od června prokážete aplikací eDoklady
Lanškroun
Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
Dvě ulice nově propojí chodník. Zvýší se bezpečnost
Mezi dvěma obcemi budou lidé jezdit na kole bezpečně. Svazek obcí zahájí stavbu cyklostezky
Rada města spouští přípravy projektu krytého koupání
Nové Město nad Metují
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Hořelo v prostoru zásobovací rampy obchodu s potravinami. Hasiči evakuovali nakupující i zaměstnance
Vzniká nový domov pro klienty se zdravotním postižením. Bude dobře sloužit 18 klientům?
Obrazem: Druhý ročník festivalu Smetanovské sny skončil
Dobruška
Složky IZS se předvedly na náměstí
Další nehoda na přehledné křižovatce. Tentokrát se srazilo osobní auto s motorkou
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Vlastnil auto jen jeden den, zběsile ujížděl před policisty, auto zastavil o strom
Letohrad
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
U autoservisu shořelo osobní auto
Kostelec nad Orlicí
Začalo rozšiřování školního statku střední zemědělské školy
Zlatý hattrick i zlatá premiéra
Víc než dvě promile v žíle u řidiče oktávky normou?
Půlnoční jízda osobáku skončila koly vzhůru
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Sezóna morotkářům pomalu, ale jistě začíná
Rokytnice v Orlických horách
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Česká Třebová
V České Třebové dojde k unifikaci napětí
Koncert k devadesátinám Josefa Petráka, českotřebovského učitele hudby
Na stezce se střetl cyklista s chodcem. Policisté po něm pátrají
V České Třebové předali staveniště na stavbu nové knihovny
Opočno
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Náchod
Druhá etapa modernizace náchodské nemocnice za miliardu a půl má stavební povolení
Celníci lapili staršího řidiče pod vlivem drog. Ve voze vezl svého syna
Šestice lidí z podvodného ukrajinského callcentra skončila v české vazbě
Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Děti z havarovaných aut dostaly plyšovou hračku
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Jaroměř
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Zlatý úspěch českých hasičů z Královéhradeckého kraje na mezinárodní soutěži záchranných týmů v Belgii
Vyhrožoval na sociální síti i na tísňové lince. Pro muže si došla zásahová jednotka
Festival Rock for People dnes otevře brány pro 40 tisíc návštěvníků
Úspěšná sezóna hradecké volejbalové Slavie: Fans Volley HK bilancují
Vysoké Mýto
Řidička dodržovala pitný režim. Jen si spletla vodu s vodkou
Sodomkovo Vysoké Mýto připomnělo slavnou automobilovou historii
V autobusu měli nahrávací studio a učebnu. Music Bus přispívá k rozvoji hudebního vzdělání dětí
Nová třílitrová sanitka vyrazila k prvnímu zásahu - alergické reakci na bodnutí včelou
Pardubice
Recidivista si nedal pokoj a kradl kola či koloběžky. Při zadržení měl u sebe pistoli
Dodávka vyjela ze silnice a narazila do stromu. Řidič se zranil na hlavě
Krajský sokolský slet přilákal dva tisíce cvičenců
Plameny v zásobníku na pražení způsobily škodu za milion
Litomyšl
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Solnice
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Podorlicko
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Meteorologové varovali před přívalovým deštěm. A ten skutečně přišel
V Rychnově hasiči ukáží speciální klecový polygon, lhotečtí a bohuslavičtí dostanou novou cisternu
Rodiče už vědí, zda se jejich děti dostaly na vybranou střední školu
Rychnovsko
Senior chtěl zhodnotit své úspory. Sám se ale podílel na legalizaci výnosů z trestné činnosti
Dvě ranní nehody, dva osobáky mimo silnici
Do muzea a galerie v pondělí? Samozřejmě!
Chytili ho opilého a zdrogovaného za volantem kradeného vozu. Dva dny po propuštění zase kradl
Orlickoústecko
Mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem byly dokončeny velkoplošné výspravy silnice. Další práce začnou již brzy
Za sledování filmů dávala lajky, pak ale přišla o 120 tisíc
Mladíci pomocí spreje realizovali svá umělecká nadání. Jeden z nich už bude raději kreslit pastelkami
Policisté u dopravní nehody zajistili motorku. Nevědí, komu ji vrátit
Náchodsko
Měl zrenovovat prusko-rakouské militarie. Zhotovitel ale přestal komunikovat.
Seznamoval se s nezletilci na sociálních sítích. Kriminalisté muži sdělili obvinění hned z několika trestných činů
Nedbalostní jednání bylo příčinou vzniku lesního požáru
Skrytě natáčel dívku v jejím pokoji a ve společné koupelně. Muž byl obviněn kvůli dětské pornografii