Profil autora:
vložil Ústí nad Orlicí
jméno Město Ústí nad Orlicí
autor fotografií
hash tag slavekjanousek
23.11.2023 11:22

Ústí nad Orlicí

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 1100x
Co se vybaví českému písničkáři a textaři Slávku Janouškovi, když se řekne Ústí nad Orlicí? „Rodina,“ říká autor známého folkového hitu Imaginární hospoda, který neodmyslitelně patří k Ústí nad Orlicí a každoročně otevírá festival Janouškovo Ústí v Cakli.
Slávek Janoušek byl za tuto skladbu a také za obětavou a neutuchající výdrž spojenou s přípravou a realizací ústeckého festivalu v roce 2017 oceněn městem. Letos v září oslavil sedmdesátiny.

• Jaké byly oslavy kulatin?
Oslavy byly úžasné. Už přes 20 let slavíme narozeniny společně s mým, jak si říkáme, souzrozencem Frantou Urbancem, se kterým moderujeme po léta festival v Cakli a který je rovněž jako já narozen 9.9., jen je o trochu starší. V jejich hudební stodole se letos sešlo asi 70 muzikantů a přátel s hudebními zdravicemi, někteří až po půlnoci, jak přijížděli z různých hraní, mnozí i stovky kilometrů. Bylo zkonstatováno, že to byl nejlepší večírek v dějinách tohoto prostoru.

• Co by pro vás byl nejkrásnější dárek? Nebo jste ho už dostal?
Dostal jsem dvě kytary, obě nádherné a skvěle hrající, jednu starší s příběhem, opravenou výrobcem Janem Michálkem z Jihlavy a druhou osobně od zakladatele dnes už světoznámé kytarářské firmy Furch, od Franty Furcha. A pak kytarový aparát Bose, který jsem si vždycky přál, ale jen jsem o tom mluvil a nikdy si ho nestihl pořídit, až se asi 60 lidí spojilo a koupili mi ho a dokázali to všechno naprosto ututlat. Při rozbalování jsem byl naprosto dojat, pustil slzu a ztratil řeč.

• Už víte, jaký bude 39. ročník Janouškova Ústí? A další ročníky?
To nikdy takhle dopředu nevím, jaký bude. Vím jen, kdy to bude: 8. a 9. srpna 2024. A bude to zase částečně sestaveno z těch, co se na předchozí ročník už nevešli, jak je to vždycky. A doplněno dalšími, se kterými v tom roce došlo k nějaké spolupráci, nebo mi padli do oka. A vím, že to bude určitě zase dobrý ročník jako ty předešlé, protože už víme, co chceme a jak na to. Potom ještě vím, že bude následovat čtyřicátý. A pak se uvidí.

• Na který z nich nejraději vzpomínáte?
To nejde říci. 38 ročníků už je tak vysoké číslo, že kolikrát nejsem schopen určit, na kterém ta a ta historka proběhla. Už se tu za ta léta stalo tolik věcí, že ztrácím přehled. A vidím roztrženou nohavici Nohavicových kalhot při fotbálku Muzikanti : Diváci někdy v 90. letech, k prasknutí narvanou fotbalovou tribunu diváky za příšerného deště, kdy chtěl zvukař koncert ukončit, holčičí podprsenky a jiné kusy na jeviště házeného oblečení jako čepce na Samsonově hlavě při oslavě jeho kulatin na plovárně, překvapení diváků, když v zapadajícím slunci spustil skotské melodie s dudami dudák na vrcholu věže v Cakli, diváci s rozběhem se koupající v obrovské kaluži před jevištěm po bouři těsně před začátkem koncertu, vypadlá elektřina na sloupě a žádný opravář. Spousty zážitků. Ale nikdy by mě nenapadlo, že budu stát u tolika ročníků nějaké akce. Ani ve snu ne.

• V dokumentu, který s vámi letos Česká televize natočila, vzpomínáte na dětství a bigbítový koncert, který skončil, ještě než začal. V jaké třídě to bylo a měla tehdy vaše kapela nějaké jméno?
V roce 1968 jsem chodil do 8. třídy a měli jsme bigbítovou kapelu, jak se tomu tehdy říkalo. Jmenovali jsme se Teens, tj. Náctiletí a hráli jsme svoje i převzaté písně. Historka, kterou v tom dokumentu líčím, se stala na začátku toho roku, kdy jsme z naší zkušebny v loutkárně, dnes Malé scény vezli aparát do Roškotova divadla na bigbítový festival. Konkrétně jsme na malém žebřiňáčku převáželi náš basreflex, obrovskou bednu s půlmetrovým reproduktorem. Bylo to velmi těžké a na klouzající cestě jsme vozík neudrželi, ujel nám z Malých Hamer a dole se bedna roztříštila o plot za silnicí. A bylo po bigbítu. Pro ten večer nám půjčili svůj aparát jiní v divadle. Ale vyměnili jsme pak baskytaru za kontrabas a nastala folková éra.

• Kdo pro vás v životě byl autoritou?
Největší autoritou od dětství byl můj milovaný děda Honza Lipenský. Člověk, který byl pro mě vzorem a jehož jsem naprosto uznával. Byl řidičem ČSAD, jezdil s náklaďákem a o prázdninách mě brával jako závozníka. Na rozdíl od babičky a mámy, které neduživé dítko ponoukaly slovy: Jez, vždyť ty nic nejíš a umřeš na souchotiny!, děda nemusel pobízet. Při zastávce v hospodě na oběd si přisunul jídelní lístek a zeptal se: Dáš si guláš, nebo ledvinky? Snědl jsem vždycky dospělou porci, ale doma mu nikdo nevěřil. Tak pak už jsme to ani neříkali. Dodneška jsou to pro mě nejoblíbenější jídla. Ale autoritou pak později pro mě byli muzikanti. Dylan, Cohen, Gabriel, Sting, Suzan Vega a mnozí další.

• Co vám dělalo radost dříve a co dnes?
Vždycky mě bavilo cestování a potřeboval jsem různá místa navštívit. Projezdil jsem Evropu, byl jsem všude možně po světě, v Asii, v Africe, opakovaně zahrát krajánkům v Americe, v Austrálii, na Novém Zélandu. A pak se číše naplnila. Ne že bych už nechtěl nikam jet, ale už necítím to puzení, jako když do mých 36 let mě odmítali pustit kamkoli. To to člověk potřeboval dohánět. Dnes rád jezdím po Česku. A třeba takové houbaření, které jsem nasál s dědou, mě baví stále a natěšený odcházím do lesa. A taky mě stále těší kytara a skládat písničky.

• Co vás inspiruje při skládání písní?
Nejvíc to, co zažívám. V mých textech, pokud je to o příběhu, se vyskytuje zejména to, co se mi reálně stalo. Nebo je to zachycení myšlenky, představy, snu. Rád mám smích skrz slzy. Aby to bylo vlastně srandovní, ale v určitou chvíli ten smích zatuhl, protože to žádná sranda není. Rád mám emoce a nebráním se jim. A už od mládí občas zhudebňuju cizí texty a básně. Zejména v posledních letech jsem si oblíbil - a je to vzájemné - básníka Jiřího Žáčka, jehož texty jsou přesně o tom, co bych i já sám rád napsal, jen to tak rychle a rytmicky poeticky precizně neumím. Rád si ty čerstvé texty v mailech čtu a melodie na mě vyskakují, vysloveně mě přepadají, to jde tak nějak samo. Už je těch písní za posledních pár let na jeho texty přes sedmdesát.

• Když se řekne Ústí nad Orlicí, vybaví se vám automaticky…
Rodina. Maminka, sestra, příbuzní. Odtud jsem, krásné dětství jsem prožil v Kerharticích, od 6. třídy v Ústí, těch zážitků z mládí, kamarádů, znám tu každý kout, i když místa se postupně proměňují. A hlavně lidi se mění. Najednou člověk zjišťuje, že skoro nikoho nezná, a ti známí mizí a mizí. Věk nejde zastavit. Ale rád se sem vracím.

• K Ústí nad Orlicí už neodmyslitelně patří Imaginární hospoda. Když do Ústí zavítáte, máte tu (když už není U Frimlů) nějakou oblíbenou?
Už se tu tak často do hospody nedostanu. Ale fajn je to U Louže, U Chaplina. Anebo U Malinů. Dokonce se mi občas stává, že někdo z návštěvníků Ústí volá a nechá si vysvětlovat, kde bylo U Frimlů a kde že je U Malinů a kde je škola na cestě do Velkých Hamer a potřebují si to projít po našich dávných stopách. A tak je někde z Moravy naviguju.

• Původním povoláním jste učitel. Nelitoval jste někdy, že jste místo za katedrou vyměnil za kytaru?
Nikdy. Odučil jsem 7 let, končil 1984 a šel na volnou nohu, jak se říkalo. Člověk má tendenci špatné vzpomínky na soudruha ředitele a jeho stranické úkoly a chování vytěsnit. To, že byly věci, které se daly jen sotva překousnout, to časem převáží to dobré, zážitky se žáky, kteří se dodnes ozývají a tak. Ale už jsem se tam nikdy nechtěl vracet. Jedině zase zahrát dětem písničky jako tenkrát, když jsem byl dočasně pověřen učit hudební výchovu, byť jsem nemohl být oficiálně učitelem hudební výchovy s nesocialistickou kytarou. To byly malé koncerty, které mě fakt bavily. Napsal jsem v životě i dost dětských písní, tak si rád někdy takové koncerty ve školách pro děti zopakovávám. Zejména publikum z 1.-5. třídy jsem si oblíbil. Rádi zpívají a to je hned na světě líp.


Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Ústí nad Orlicí
Klub českých turistů zruší žlutou turistickou trasu Okolo Staré Oustí
MHD v lednu svezla 16 tisíc lidí
Na Orlickoústecku ocenili nejúspěšnější sportovce roku 2023
Fotografie Jadrana Šetlíka Pod radnicí
Dnes začal předprodej vstupenek na festival Kocianovo Ústí
Radnice před lety nechala z evropských dotací vystavět na Kociánce skruže. Teď část těch menších plánuje nechat odstranit
Orlickoústecká porodnice se stala krajským vítězem v anketě Volba porodnice roku 2023
Proběhl 55. šachový memoriál Oldy Hájka
Živý betlém se přesunul před faru
Hudba pomáhala. Na koncertu se vybralo 130 tisíc
Hvězda českého motorsportu Jan Kopecký dnes v podvečer živě ve vysílání Rádia Orlicko
V parku u divadla probíhá kácení stromů
Krampusáci po roce řádili u Čapkárny
Město občanům opět nabídne ekodotace
Vydařené ZDRAVOhrátky se konaly pod symbolickým dohledem profesora Janského
Radnice připravuje revitalizaci parku, obyvatelé se mohou seznámit s projektem
První ročník swingového festivalu se vydařil
Pořádali besedu s Václavem Moravcem
V Černovíru závodilo téměř 300 hasičů
Ústecký autosalon s podtitulem Japonsko
Město nakupuje energie na burze spolu s dalšími. Dostalo se na zajímavé ceny
Fotoreport: Skatepark hostil Boxkiller 2023
Město investovalo do školních budov téměř deset milionů
Nenechte si ujít 9. Mish Mash v Perle 01
Zastupitelé schválili snížení daně z nemovitosti a přistoupili k akci Milostivé léto
Proběhl 32. ročník Memoriálu Bohuslava Langa
Koncert v Perle, jiný start školního roku
Dva a půl roku uzavřená silnice se dnes otevírá řidičům. Na stavbě se stále bude pracovat
V Ústí nemají stavět expresní vlaky. Město jedná o nápravě
Neznáte tohoto „sympaťáka“ s Rolexkama na ruce? Ukradl hodinky za 750 tisíc


Dvojnásobná medailistka z Mistroství Evropy juniorů Kamila Šímová bude bojovat o účast na olympiádě v Paříži 2024
05.11.2023 | 10:30 | Orlický.net

Ohlédnutí za prvním rokem práce nového vedení na českotřebovské radnici
03.11.2023 | 11:27 | Milan Mikolecký

Senátor Fiala horoval za snížení maximální hmotnosti u kamionů. Je od 20 procent vyšší něž v jiných zemích
05.08.2023 | 09:38 | Orlický.net

Selfie na vagonu pod trakcí, taková p*čovina. Celým městem se nese usedavý pláč
17.06.2023 | 14:18 | ZZS

Před rokem havaroval, teď chce poděkovat neznámým lidem za pomoc
06.06.2023 | 07:03 | Orlický.net

Společné prohlášení hejtmana a starostů dotčených měst k rušení 17 poboček České pošty v Pardubickém kraji
09.04.2023 | 09:49 | Pardubický kraj

Urban bouldering v Ústí nad Orlicí
08.06.2022 | 23:52 | Radio Orlicko

Otevírá se nejdelší visutý most na světě. Bude rarita přínosem?
13.05.2022 | 09:13 | Pardubický kraj

Ploty u nového úseku D35 kvůli zvěři pouze bouře ve sklenici vody? Měly být jednoznačně včas
06.01.2022 | 08:20 | Orlický.net

Nový vítr do plachet. Oblíbená vedoucí knihovny měla skončit pro nadbytečnost
08.09.2021 | 09:15 * | Orlický.net

Ministr Havlíček si zajel na nákup do Podorlicka. V sámošce si koupil rohlíky a uzeninu, slíbil až 100 tisíc na provoz malé prodejny
20.06.2021 | 08:14 * | (rup)

Vystudovala obor mechanik–opravář motorových vozidel, teď pracuje na montáži
21.03.2021 | 10:15 | Orlický.net

Nouzový stav ke zlepšení stavu nepomůže. Pojďme se ještě jednou sjednotit, zůstat doma
27.02.2021 | 09:00 | Orlický.net

Miroslava Antla v Senátu uznáváme jako odborníka na právo, bez ohledu na politickou příslušnost
08.10.2020 | 20:30 | Komerční sdělení

Jirka Rejfíř alias Jay Diesel nejen o své charitativní činnosti
13.04.2020 | 19:15 | Orlická TV



zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Další náraz auta do stromu, další mladý člověk přišel o život
Bavorák narazil do stromu a následně se převrátil na střechu. Jeden z pasažérů v nemocnici zemřel
Známe nejúspěšnější sportovce a sportovní osobnost loňského roku
Hrubá stavba nového nemocničního pavilonu už stojí. Práce pokračují za plného provozu
Ústí nad Orlicí
Klub českých turistů zruší žlutou turistickou trasu Okolo Staré Oustí
MHD v lednu svezla 16 tisíc lidí
Na Orlickoústecku ocenili nejúspěšnější sportovce roku 2023
Fotografie Jadrana Šetlíka Pod radnicí
Žamberk
Žamberské jarní slavnosti odstartují 1. 3. 2024.
Legendární Simona Stašová se předvede v roli bláznivé matky
Známý břichomluvec Zdenek Polach přijede do Žamberka se svojí show pro děti.
Poslední možnost vidět Provaz o jednom konci v podání žamberských ochotníků!
Lanškroun
Úředníkům i městským strážníkům se ode dneška můžete prokázat místo plastové karty aplikací eDoklady
Město zavádí nový benefit při narození dítěte
Srazila se dvě auta jedoucí za sebou
Nedělní požár likvidovali hasiči z 15 jednotek déle než osm hodin
Nové Město nad Metují
Pátrali po seniorce. Nemělo šťastný konec
Kohouti uhájili první místo
Na vytížené křižovatce nainstalovali technici chytré semafory. Dnes startuje jejich provoz
Včasné nahlášení plamenů = včasná likvidace požáru
Dobruška
Na křižovatce se střetla dvě auta. Jednu osobu museli hasiči vyprostit
První letošní divadelní lahůdka je připravena v Dobrušce
Ranní čelní střet dvou aut uzavřel obchvat města
Loutna česká a varhanní slavnost na Festivalu F. L. Věka
Letohrad
S dopravou zdravotně oslabených v Letohradě pomáhá nová služba
Průmyslovka obnovila provoz vodní elektrárny. Ta pokryje velkou část spotřeby školy
Do práce nedojel, během cesty mu začalo hořet auto
Na plotně se vznítil hrnec s olejem. Muž se rozhodl plameny uhasit vodou
Kostelec nad Orlicí
PŘEDNÁŠKA O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ
III. SETKÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ A POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Iphone ležel na silnici a zavolal si o pomoc. Hasiči měli planý poplach
Během dvaceti minut dvakrát likvidovali obtížný hmyz
Choceň
V komerčním chovu slepic potvrzeno ohnisko ptačí chřipky. Z důvodu zamezení strádání bude zbývající drůbež v chovu utracena
Zamykejte si branky i hlavní dveře. Policisté upozorňují na nezvaného hosta
Hořelo na ubytovně. Evakuovali se děti, dospělí a jeden pes
V gólové přestřelce brali výhru českotřebovští Kohouti nad Chocní 9:5
Týniště nad Orlicí
Ukončení botanických vycházek spojené s promítáním fotografií
Starosta ke kauze chybějících milionů za neuskutečněnou rekonstrukci: "Jako chlapi jsme si řekli, tohle je celý špatně, seš blbec"
Band-a-SKA na Týnišťském posvícení pokřtila nové album
Tradiční týnišťské posvícení
Vamberk
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Město bude spravovat dříve státní nebo krajské komunikace
Česká Skalice
Nezahlédli jste tohoto muže? Vězeň odešel z nestřeženého pracoviště
Zbytkáč 2,22 promile. Na cestu autem do sámošky to nevadí
Průjezd na obchvatu ochromila nehoda dvou aut. Zranilo se pět lidí
Nepovedená pomlázka: Velikonoční tradice měla dohru na záchytce
Rokytnice v Orlických horách
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Po vzájemném konfliktu jeden muž napadl druhého. Útočníkovi hrozí deset let
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Rokytničtí hasiči bojují o titul Dobrovolní hasiči roku 2023
Česká Třebová
Českotřebovští hokejisté porazili v prvním čtvrtfinálovém utkání Nový Bydžov 5:1
Ministerská návštěva ve městě železnice a železničářů
Českotřebovští hokejoví Kohouti porazili Náchod 6:3
Další výhra hokejistů České Třebové, tentokrát deklasovali Dvůr Králové 11:0
Opočno
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Silnice přes hráz Broumaru je průjezdná
Náchod
Obcí se řítila vysokou rychlostí. Tu nejvyšší povolenou překročila o 75 km/h!
Náchod mohou zasáhnout větší kolony, na polské straně budou demonstrovat zemědělci
Kouření je životu nebezpečné. Nedopalek cigarety stál za požárem rodinného domu
Žena pod vlivem drog usedla za volant dvakrát během jediného dne
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Řepa pod mostem, tahač nebezpečně nakloněný a návěs nabodnutý na zábradlí
Dvanáct jednotek ze širokého okolí likvidovalo celé odpoledne požár štěpky
Jaroměř
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Hokejisté České Třebové deklasovali Jaroměř 9:1
Dálniční oddělení policie Jaroměř se přestěhovalo směrem do hor. Novým sídlem jsou Kocbeře
Králíky
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Ohlédnutí za letošní Cihelnou
Hradec Králové
Hradecká MHD se připravuje na rekonstrukci křižovatky Mileta
Muž ženě způsobil vážná zranění. Ona skončila v nemocnici, on ve vazbě
Příkaz nastupovat o víkendu předními dveřmi v MHD přes den končí
Na cyklostezku položili panely. Aby se cyklisté a chodci nemuseli brodit hlubokou kaluží
Vysoké Mýto
Kraj vypsal soutěž na vybudování technického muzea
Hudba a tanec spojily děti napříč schopnostmi
Iveco lídrem na autobusovém trhu u nás a na Slovensku. Bude sázet stromy
Florbal slaví čtvrt století
Pardubice
O návratu vítězných vzpomínek s Ondřejem Sehnalem
Už zítra vyzve basketbalová reprezentace v kvalifikaci o EuroBasket 2025 Velkou Británii
Ukradené auto narazilo do stromu. Zloděj odešel
Dal dvě pivka a pár panáků. Přesto cizinec usedl za volant svého Audi a vydal se na projížďku
Litomyšl
V domku hořelo pod střechou
Ptačí chřipka se vrátila na Orlickoústecko. Zasaženy jsou chovy drůbeže
Litomyšl bude spolupracovat s albánským Gjirokastërem
U obchodního centra shořelo auto. Nebylo to ale kvůli nákupní horečce
Solnice
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Podél silnice vyrostou další průmyslové haly. Investor hledá najemce
Napadení na náměstí. Zraněného transportoval vrtulník do nemocnice
Traktor nedal přednost projíždějícímu vlaku
Orlické hory
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Silnice na Šerlich se zatím solit nebude. Ochranáři požadují udržovat sjízdnost za použití inertního posypu
Linkové autobusové spoje budou jezdit přes hřeben. Nahradí zrušenou kyvadlovou dopravu na Šerlich
Podorlicko
V příkopu skončila motorka i dva osobáky. Jeden převrácený na bok
Tři nehody, tři auta za krajnicí
Hasiči řešili střety několik aut
Ranní nehody zaměstnaly hasiče z Hradce Králové a Dobrušky
Rychnovsko
Řidič neudržel Mazdu na cestě a čelně narazil do stromu
Osoby v bezvědomí či se zdravotními komplikacemi: Hasiči a first respondeři v akci
Vánoční zásahy: dopravní nehoda, odstranění padlých stromů a otevření uzavřených prostor
Dnešním dnem dochází ke zrychlení autobusového spojení z Lična a Bolehoště do Hradce Králové
Orlickoústecko
Auto na střeše. Cestující vyvázli bez ranění
Rekonstrukce silnice mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem začne ještě letos, nejprve se ale chystá oprava výtluků
Fichtl, střelná zbraň, sekačka. Muži ukradli věci za milion
Léky s pseudoefedrinem označil za spalovače tuku. Dovezl jich víc než pět kilo
Náchodsko
Nehoda linkového autobusu byla bez zranění
Na Valentýna přišel o řidičský průkaz. Cizinec jel s mercedesem po dálnici vysokou rychlostí
Pět jednotek hasičů zasahovalo u požáru rodinného domu. Způsobená škoda byla vyčíslena na milion
Mohu si zavolat z vašeho mobilního telefonu? Půjčené telefony už nevracel, někdy i útočil