20.11.2024 12:54
Policie ČR
Zpravodajství
krimi
Zobrazeno
559x
|
Dalším případem podvodného jednání při prodeji zboží v internetovém prostředí se zabývají policisté. Poškozená žena nabídla na svém facebookovém účtu v sekci Marketplace k prodeji umělohmotné boxy za částku 300 korun.
Na tuto nabídku během krátké doby reagovala údajná zájemkyně. Domluvily se tedy na zaslání zboží prostřednictvím známé přepravní společnosti. Poškozená nejprve ženě poskytla své jméno, telefonní číslo a email, na který jí následně „kupující“ poslala objednávku. Poté jí přišel další email tvářící se jako informace z přepravní společnosti, kde byly údaje k objednávce a také falešný odkaz.
To ovšem prodávající netušila, odkaz rozklikla a byla přesměrována na platební bránu. Zde si vybrala svou banku, zadala do formuláře své přihlašovací údaje a také načetla požadovaný QR kód. Poté jí z banky přišla informace, že z jejího spořicího účtu byly přeposlány peníze na běžný účet. Následovaly další upozornění, že z běžného účtu odešly čtyři platby v celkové výši 250 tisíc korun. Poškozená si ihned nechala v bance zablokovat účet a vše oznámila na policii. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu.
Zejména nyní v předvánočním čase buďte opatrní nejen při nákupu zboží, ale také jeho prodeji přes inzeráty na sociálních sítích. Odkazy, které podvodníci prodávajícím zasílají, vypadají jako stránky přepravních společností či platební brány, jedná se však o podvodné stránky, jejichž cílem je dostat vaše přístupové údaje k účtu či platební kartě.
Proto na takové odkazy neklikejte a v žádném případě skrze odkazy nezadávejte vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či aplikace, stejně tak přístupové údaje k platební kartě. Pamatujte, že kupujícímu pro zaplacení zboží vždy postačí jen číslo vašeho bankovního účtu. Nenaleťte proto podvodníkům na legendu s platbou přes přepravní společnost prostřednictvím odkazů.
|